Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO
 Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7
 Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie
 Recomandare smartwatch

Alipire apartamente

Curba Q-U invertor Fronius Gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...
 

Actiune abuziva?

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#109
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Liceul are subsol? Faceti o claca si sapati un tunel.

#110
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 danutz96, on 30 aprilie 2015 - 19:22, said:

Ok, veti intreba atunci de ce mergem la scoala daca tot  chiulim.

Deci eu daca vreau sa plec de la scoala, pentru ca sa zicem, nu mai am chef, de ce nu o pot face?
Spre deosebire de un angajat, un elev are invatamantul gratuit si obligatoriu, prin lege. Daca nu vrei sa te duci la scoala, sa inveti, e ok, poti alege sa ramai loaza necalificata, dar nu trebuie sa-i incurci pe aia care au inceput ora (aia care vor la scoala), daca tu nu esti in stare sa ajungi la timp. Invatamantul cere o disciplina.

Unul din drepturile castigate dupa '89 este autonomia: asta insemna ca fiecare scoala isi face regulamentul ei de functionare si ordine interioara, pe care elevii trebuie sa-l respecte. Ca urmare, daca te duci la scoala si nu-ti mai da drumul sa pleci ca ti s-a sculat tie o efuziune, nu e o incalcare a dreptului tau, ci e o aplicare a regulamentului, asumat de tine si parintii tai prin semnatura la inceputul scolii.

Cine nu suporta scoala, sau o suporta numai cand i se scoala pe chelie, e mai bine sa ramana acasa, sa fie prost fara diploma de absolvire.


Daca vrei sa faci ceva la viata ta, scoate gargaunii din cap, mergi la scoala si invata ceva, altfel ramai neinstruit, adica loaza.

Edited by Quantum, 01 May 2015 - 06:57.


#111
RIMAX

RIMAX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.04.2015

 danutz96, on 30 aprilie 2015 - 19:37, said:

ce fel de servicii aveti voi de nu puteti pleca cand vreti? Pleci, pe ziua respectiva nu iti incasezi bani, pentru ca nu prestezi, si cu asta basta. Care este problema?
Desi spalatii pe creier din ziua de astazi considera asa ceva ca fiind inacceptabil, in mod logic si rational nu este absolut nici o problema. Esti un individ care presteaza X ore de munca in fiecare luna, pe Y bani/ora de lucru. Ca un contor de apa care aduna metri cubi, indiferent de procentajul de utilizare zilnica. Excludem urgentele si situatiile speciale, doar zilele de munca "normala".

Poate am o problema personala de rezolvat, poate am alte proiecte, poate am si eu firma mea, poate vreau sa ma plimb prin parc, sa-mi *** nevasta sau sa stau cu dansa in sus acasa. Este strict treaba mea ce fac, treaba ta este sa ma platesti pentru ceea ce fac si sa nu ma platesti pentru ceea ce nu fac.

De fapt, chiar LEGEA acestei frumoase tarisoare (ce rau nu imi pare ca in 3 zile o parasesc definitiv) spune foarte clar ca ai DREPTUL LEGAL la zile de concediu fara plata, pe care angajatorul E OBLIGAT DE LEGE sa ti le dea, fara sa comenteze ceva, indiferent ce scrie in contractul de munca si indiferent de opinia de rahat a sefului.

Astfel, in momentul in care ai nevoie de mecanic auto, medic, dentist, avocat, notar, etc. (adica treburi foarte serioase si obligatorii, nu mofturi) nu ar trebui sa auzi de nicaieri ca "nu ma intereseaza, iti rezolvi problemele in afara orelor de lucru". Sa moara ma-ta, si dentistul ce program crezi ca are ma imbecilule?

Dar asta e RRomanica... mai avem mult pana sa ajungem la UN NIVEL... un nivel asa, oarecare, nu foarte ridicat, ceva cat de cat acolo. Mai avem mult.

 Arianna-D, on 30 aprilie 2015 - 19:45, said:

Mai ai de crescut ...Posted Image
Poate... poate nu...

Eu la 28 de ani inca sunt de acord cu el. Orele astea fixe si programul de tip puscarie, fie ca e vorba de scoala sau de servici, nu duc decat la ulcere si probleme cardiace. Atat fac. Iti scurteaza viata. In rest, nu sunt bune de nimic.

#112
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@Rimax: firma nu e obligată să-ţi aprobe concediul. Sunt norme de respectat înainte. Ca o comparaţie: până la 01.05.2011 CO se putea lua doar după 11 luni de muncă, indiferent ce vroia angajatul. După data asta, s-a dat „liber” la cononcediu oricând, chiar şi de a doua zi, cu condiţia să fie programat. Sunt multe de discutat pe tema ce vrea si ce nu vrea angajatul/firma şi nu e topicul în care să discutăm. E un exemplu (comparaţia dintre servici/muncă şi scoală) destul de similar ca situaţii.

On topic: cu toţii suntem de acord că sistemul de învăţământ e depăşit de realităţile cotidiene, dar experienţa de viaţă a unui elev (aproximativ 90% din elevi fiind minori) este mult limitată şi mă îndoiesc să discearnă ce îi trebuie şi ce nu peste 10 ani, să zicem. Rezultatul celor două probleme (sistem depăşit şi experientă limitată) este procentul scăzut de promovabilitate la Bac.

Ceva abuziv e greu de demontat, întrucât fiecare unitate şcolară are un regulament propriu bazat pe nişte norme (ca o curiozitate, dacă interesează pe cineva, Contractul de Muncă respectă 2 legi: Codul CIvil, care guverneaza cam tot în materie de standardizare a relaţiilor interumane din punct de vedere al relaţiilor mai mult sau mai puţin economice, şi Codul Muncii, care introduce specificitatea relaţiilor de muncă). Ştiu, sună foarte mult a juridic, dar trebuie să ne raportam la aşa ceva dacă dorim o discuţie care să poată fi argumentată. Dacă nu ar fi reguli, cred ca e evident ce ar urma...

#113
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
N-am avut rabdare sa citesc totul.

Prima masura mi se pare absurda. Eu ajung la prima ora pe la si un sfert, ca ma trezesc mai greu. Aici e vina mea, insa un sfert de clasa face naveta. Daca face masina pana ce se-ntampla?

Iar a doua masura e discutabila. Teoretic nici eu n-am voie sa ies din liceu, insa ne-mpacam cu paznicul Posted Image .

Oricum, daca stati si nu luati masuri, va ramane asa.

#114
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Unul din drepturile castigate dupa '89 este autonomia: asta insemna ca fiecare scoala isi face regulamentul ei de functionare si ordine interioara, pe care elevii trebuie sa-l respecte. Ca urmare, daca te duci la scoala si nu-ti mai da drumul sa pleci ca ti s-a sculat tie o efuziune, nu e o incalcare a dreptului tau, ci e o aplicare a regulamentului, asumat de tine si parintii tai prin semnatura la inceputul scolii.
stii ce se aplica peste orice regulament interior facut de vreun director cu nostalgii pentru vremurile de trista amintire? legile tarii. legi care spun e ca ilegal sa retii pe cineva undeva impotriva vointei sale. vad ca stii tu mai bine ce semneaza elevii, doar ca eu stiu sigur ca n-am semnat nicaieri ca sunt de acord cu restrangerea unor drepturi si libertati cetatenesti.

#115
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 26.08.2008

 RIMAX, on 01 mai 2015 - 07:25, said:

De fapt, chiar LEGEA acestei frumoase tarisoare (ce rau nu imi pare ca in 3 zile o parasesc definitiv) spune foarte clar ca ai DREPTUL LEGAL la zile de concediu fara plata, pe care angajatorul E OBLIGAT DE LEGE sa ti le dea, fara sa comenteze ceva, indiferent ce scrie in contractul de munca si indiferent de opinia de rahat a sefului.
Ideea este ca si in virtutea acestor legi nu pleci "cand ti se scoala" tie.
Din ce cunosc eu din Romania, se respecta asta cu zilele fara plata, dar nu pleci oricum. Iti pui ordine in treburi / sarcini, lasi altora ce trebuie dus mai departe / terminat, eventual iti iei sa continui treaba de acasa si... pleci.
In Austria, in virtutea unor prevederi legale similare, m-am trezit ca suna intr-o dimineata Cicilica sa anunte ca nu vine pentru ca i-a fatat pisica (da, exact asta a fost motivatia) si ca ar prefera sa ramana acasa sa o ingrijeasca. OK, nu a fost nici o problema, DAR si-a putut termina de acasa sarcinile de la job. Daca nu ar fi existat aceasta posibilitate, ar fi tras totusi o fuga la job sa predea altora lucrarile ce trebuiau executate. Daca era o situatie de urgenta emdicala, nu mai preda nimic, dar asta ar fi fost caz extrem si era tratat ca atare. Ca nimeni nu-i absurd.

Nicaieri nu iti pui efectiv palma in koor si pleci in momentul in care te-ai saturat.


Spor pe taramurile unde vei ajunge!

Edited by BlueKing-69, 01 May 2015 - 10:00.


#116
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Hate-erii trebuie sa stie ca invatamantul e obligatoriu, nu numai pentru profesori, ci si pentru elevi, asta implica frecventarea scolii (asta e legislatia).
Eu personal sunt pentru libertate totala.

Insa cine lipseste, pac- absenta, la atatea absente nemotivate ale elevilor liberi, pac! - mustrare/avertisment/informat parintii; la un cumul de x absente, pac! - exmatriculat definitiv din toate scolile.
Ai ales libertatea de a nu frecventa scoala, pac-pac! - e bine sa te bucuri in permanenta de asta!

Problema elevilor liberi e ca de ei raspund parintii pana la 18 ani, tot legal - iar unii parinti nu prea suporta loazele, ratatii si pierdevara.

Edited by Quantum, 01 May 2015 - 10:04.


#117
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 newbie13, on 01 mai 2015 - 09:36, said:

stii ce se aplica peste orice regulament interior facut de vreun director cu nostalgii pentru vremurile de trista amintire? legile tarii. legi care spun e ca ilegal sa retii pe cineva undeva impotriva vointei sale. vad ca stii tu mai bine ce semneaza elevii, doar ca eu stiu sigur ca n-am semnat nicaieri ca sunt de acord cu restrangerea unor drepturi si libertati cetatenesti.

Nu a spus nimeni că te ţine cu forţa. Tot legal, un elev e obligat să frecventeze cursurile la care este înscris şi să stea până la sfârşitul programului. Dacă la înscriere ai fost minor, nu ai ce să comentezi. Părinţii tăi au făcut-o în locul tău, pentru că ăsta e dreptul (şi obligaţia) lor să o facă: să te înscrie la şcoală. E de notorietate faptul că şi înscrierea are anume condiţii. Dar cred că tu ai uitat aspectul ăsta.

Două exemple:
  • Conform Codului muncii, un angajat nu poate renunţa la salariu (să-l doneze înainte de a semna de ridicare, etc), deşi este dreptul lui de a-l încasa (similar, dreptul unui om adult de a studia sau nu în afara de sistemul obligatoriu)
  • Conform Codului Familiei (deşi, din ce zici tu acolo, am impresia că eşti paralel cu legea asta) toate veniturile unui soţ (el sau ea) reprezintă venit al familiei (al ambilor soţi). Dacă soţul (să zicem) e în concediu şi soţia vrea să îi încaseze salariul (pe baza Codului Familiei), va fi trimisă la plimbare pentru că salariul neridicat este doar al angajatului
Despre asta vorba. Trebuie să înţelegi că orice drept vine cu o obligaţie (şi invers, bineînţeles). Ar fi bine să începi să citeşti legile de care te impiedici: codul fiscal (nu tot, doar pentru ce anume faci), codul rutier (ai sau nu carnet auto, nu poţi să mergi pe premisa că nu eşti participant la trafic), codul muncii (dacă vei fi angajat sau patron). Ar mai fi câteva, dar vor fi pe parcursul vieţii tale. Toate astea, dar şi restul legilor (indiferent de natura lor), sunt obligatorii pe întreg teritoriul României. Puţin probabil să fie nevoie să le aplici pe toate. Estimez ca, pe parcursul vieţii, să nu ai nevoie de mai mult de 20-30 (poate nici alea complet).

Ca fapt divers, eu sunt economist şi, prin natura meseriei, sunt obligat să am şi cunoştinţe de drept, în special economic.

#118
Freyaa

Freyaa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 857
  • Înscris: 19.04.2015

 Quantum, on 01 mai 2015 - 10:01, said:

Hate-erii trebuie sa stie ca invatamantul e obligatoriu, nu numai pentru profesori, ci si pentru elevi, asta implica frecventarea scolii (asta e legislatia).
Eu personal sunt pentru libertate totala.

Insa cine lipseste, pac- absenta, la atatea absente nemotivate ale elevilor liberi, pac! - mustrare/avertisment/informat parintii; la un cumul de x absente, pac! - exmatriculat definitiv din toate scolile.
Ai ales libertatea de a nu frecventa scoala, pac-pac! - e bine sa te bucuri in permanenta de asta!

Problema elevilor liberi e ca de ei raspund parintii pana la 18 ani, tot legal - iar unii parinti nu prea suporta loazele, ratatii si pierdevara.


exmatriculat definitiv din toate scolile
nu se ajunge la asa ceva fiindca firul se intrerupe cand parintii ajung la scoala. Si cum dirigintele este si el om al Romaniei pune o vorba buna la director care are si el "nevoile lui" si uite asa copilul este iertat.(...si de data asta!).

problema e putin mai simplista din punctul meu de vedere.

nimeni nu trebuie obligat sa faca nimic.
Datoria parintelui este sa-si convinga/determine odrasla sa sada la scoala fiindca trebuie sa invete. Foarte complicat dar nu imposibil. L-as incadra la subiecte tabuu intre parinti si copii.

#119
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

 Quantum, on 01 mai 2015 - 10:01, said:

Hate-erii trebuie sa stie ca invatamantul e obligatoriu, nu numai pentru profesori, ci si pentru elevi, asta implica frecventarea scolii (asta e legislatia).
Eu personal sunt pentru libertate totala.

Insa cine lipseste, pac- absenta, la atatea absente nemotivate ale elevilor liberi, pac! - mustrare/avertisment/informat parintii; la un cumul de x absente, pac! - exmatriculat definitiv din toate scolile.
Ai ales libertatea de a nu frecventa scoala, pac-pac! - e bine sa te bucuri in permanenta de asta!

Problema elevilor liberi e ca de ei raspund parintii pana la 18 ani, tot legal - iar unii parinti nu prea suporta loazele, ratatii si pierdevara.
foarte bine, mi se rupe de absente. sa ma lase sa plec si sa imi puna absenta, I don't give a fuck.

 Pololica, on 01 mai 2015 - 10:25, said:


Nu a spus nimeni că te ţine cu forţa. Tot legal, un elev e obligat să frecventeze cursurile la care este înscris şi să stea până la sfârşitul programului. Dacă la înscriere ai fost minor, nu ai ce să comentezi. Părinţii tăi au făcut-o în locul tău, pentru că ăsta e dreptul (şi obligaţia) lor să o facă: să te înscrie la şcoală. E de notorietate faptul că şi înscrierea are anume condiţii. Dar cred că tu ai uitat aspectul ăsta.

Două exemple:
  • Conform Codului muncii, un angajat nu poate renunţa la salariu (să-l doneze înainte de a semna de ridicare, etc), deşi este dreptul lui de a-l încasa (similar, dreptul unui om adult de a studia sau nu în afara de sistemul obligatoriu)

  • Conform Codului Familiei (deşi, din ce zici tu acolo, am impresia că eşti paralel cu legea asta) toate veniturile unui soţ (el sau ea) reprezintă venit al familiei (al ambilor soţi). Dacă soţul (să zicem) e în concediu şi soţia vrea să îi încaseze salariul (pe baza Codului Familiei), va fi trimisă la plimbare pentru că salariul neridicat este doar al angajatului
Despre asta vorba. Trebuie să înţelegi că orice drept vine cu o obligaţie (şi invers, bineînţeles). Ar fi bine să începi să citeşti legile de care te impiedici: codul fiscal (nu tot, doar pentru ce anume faci), codul rutier (ai sau nu carnet auto, nu poţi să mergi pe premisa că nu eşti participant la trafic), codul muncii (dacă vei fi angajat sau patron). Ar mai fi câteva, dar vor fi pe parcursul vieţii tale. Toate astea, dar şi restul legilor (indiferent de natura lor), sunt obligatorii pe întreg teritoriul României. Puţin probabil să fie nevoie să le aplici pe toate. Estimez ca, pe parcursul vieţii, să nu ai nevoie de mai mult de 20-30 (poate nici alea complet).

Ca fapt divers, eu sunt economist şi, prin natura meseriei, sunt obligat să am şi cunoştinţe de drept, în special economic.

misto, doar ca eu n-am treaba cu codul muncii. ca la scoala nu ma duc sa muncesc.

#120
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

 Pololica, on 01 mai 2015 - 10:25, said:


Nu a spus nimeni că te ține cu forța. Tot legal, un elev e obligat să frecventeze cursurile la care este înscris și să stea până la sfârșitul programului. Dacă la înscriere ai fost minor, nu ai ce să comentezi. Părinții tăi au făcut-o în locul tău, pentru că ăsta e dreptul (și obligația) lor să o facă: să te înscrie la școală. E de notorietate faptul că și înscrierea are anume condiții. Dar cred că tu ai uitat aspectul ăsta.

Două exemple:
  • Conform Codului muncii, un angajat nu poate renunța la salariu (să-l doneze înainte de a semna de ridicare, etc), deși este dreptul lui de a-l încasa (similar, dreptul unui om adult de a studia sau nu în afara de sistemul obligatoriu)
  • Conform Codului Familiei (deși, din ce zici tu acolo, am impresia că ești paralel cu legea asta) toate veniturile unui soț (el sau ea) reprezintă venit al familiei (al ambilor soți). Dacă soțul (să zicem) e în concediu și soția vrea să îi încaseze salariul (pe baza Codului Familiei), va fi trimisă la plimbare pentru că salariul neridicat este doar al angajatului
Despre asta vorba. Trebuie să înțelegi că orice drept vine cu o obligație (și invers, bineînțeles). Ar fi bine să începi să citești legile de care te impiedici: codul fiscal (nu tot, doar pentru ce anume faci), codul rutier (ai sau nu carnet auto, nu poți să mergi pe premisa că nu ești participant la trafic), codul muncii (dacă vei fi angajat sau patron). Ar mai fi câteva, dar vor fi pe parcursul vieții tale. Toate astea, dar și restul legilor (indiferent de natura lor), sunt obligatorii pe întreg teritoriul României. Puțin probabil să fie nevoie să le aplici pe toate. Estimez ca, pe parcursul vieții, să nu ai nevoie de mai mult de 20-30 (poate nici alea complet).

Ca fapt divers, eu sunt economist și, prin natura meseriei, sunt obligat să am și cunoștințe de drept, în special economic.
Ba exact asta am spus. Teoretic poți pleca cu bilet de voie, dar este greu de obținut,  și nu te va lăsa să pleci pentru ca asa vrei tu. Trebuie sa ai un motiv bine  întemeiat. Repet, vorbim de elevi majori.

#121
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009

 danutz96, on 30 aprilie 2015 - 20:52, said:

Ma deranjeaza faptul ca nu pot pleca cand am chef.
La fel e și când mergi cu avionul. Total nedemocratic, nu-i așa?

#122
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

 Merzel, on 01 mai 2015 - 11:48, said:

La fel e și când mergi cu avionul. Total nedemocratic, nu-i așa?
Poți detalia? Nu vad legătura.

#123
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Si inca o intreabre: De ce nu se intampla aceleasi lucruri si in cadrul facultatilor? Ca presupun ca nu toti studentii stau la toate cursurile mereu.

#124
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 newbie13, on 01 mai 2015 - 11:17, said:

foarte bine, mi se rupe de absente. sa ma lase sa plec si sa imi puna absenta, I don't give a fuck.



misto, doar ca eu n-am treaba cu codul muncii. ca la scoala nu ma duc sa muncesc.


Sa ne spui si noua notele de la bac. S-ar putea sa nu avem surprize (ma astept sa nu iei mai mult de 7, eventual sa pici).

Cat despre elevii majori, au aceleasi obligatii: sa respecte regulamentul. Daca vor sa renunte, sa isi asume rigorile societatii (nu cea din care vor sa faca parte, ci a celei cu capul pe umerii).



#125
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Pana la urma care e treaba ta cat ia el la bac?

#126
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

 Pololica, on 01 mai 2015 - 12:51, said:

Sa ne spui si noua notele de la bac. S-ar putea sa nu avem surprize (ma astept sa nu iei mai mult de 7, eventual sa pici).

Cat despre elevii majori, au aceleasi obligatii: sa respecte regulamentul. Daca vor sa renunte, sa isi asume rigorile societatii (nu cea din care vor sa faca parte, ci a celei cu capul pe umerii).
sigur.
P.S. ASE e o facultate usoara, eu rad de aia care se mandresc ca-s "economisti"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate