Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Albire dintilor

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#55
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postchristig, on Oct 11 2006, 08:19, said:

nu inteleg la ce te referi.
te sui pe pereti de durere -_-

#56
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
anestezia este necesara pentru asigurarea linistii intraoperatorii; dupa aceea durerea pentru majoritatea manoperelor stomatologice nu mai persista; spre exemplu dupa o extractie, se recomanda un antialgic cu jumatate de ora inainte de a trece efectul anesteziei, pentru ca se poate ca sa doara cateodata, dar evident durerile sunt minore, e o durere de vindecare tisulara nici de cum una care merge spre acutizarea unei afectiuni.

#57
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
christiq, hai sa-ti spun cum am interpetat eu ce s-a spus mai sus...
dupa o extractie sau o interventie, intr-adevar e posibil sa mai doara, si trece cu un analgezic...dupa extractie doare foarte putin, daca extractia e lejera fara complicatii, sau poate dupa un tratament de canal, o obturatie..in fine
eu cred ca antevorbitorii s-au referit la altceva
ca detartrajul mecanic este mai brutal, si timp de 2-3 zile dintii, dupa cum stii foarte bine, sunt mai sensibili la rece cald, presiune puternica, aer rece inspirat..si ca dupa anestezie, timp de 2-3 zile ii doare
normal ca durerea e suportabila, si e cum s-ar spune, un rau necesar ca nah..nici chiar totul roz nu se poate, si detartrajul cu ultrasunete, mai putin intruziv nu e atat de eficient. ai spus tu pe undeva ca trebuie imbinate cu succes.
eu cred ca asta e problema cu anestezia, dar nu mi se pare ceva atat de important...

#58
Parapluies

Parapluies

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 03.11.2006
Doctore, gelul din farmacii "pentru acasa" pe ce perioada are efect?

#59
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Incercati cu acidul din baterie ca e mult mai ieftin.Curata negreala fara probleme si nu numai :D  :D  :D

#60
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View PostParapluies, on Nov 6 2006, 09:24, said:

Doctore, gelul din farmacii "pentru acasa" pe ce perioada are efect?


2-3 saptamani cu rezultate indoielnice si nu atat de brusc vizibile ca o singura sedinta de cabinet; oricum tot tre' sa dai pe la dentist sa te avizeze daca esti apt sa-ti faci chestia aia singur si sa-ti realizeze gutierele (mulajele alea care vin peste dinti si in care se pune gelul);

#61
cicoleta

cicoleta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.04.2007
Buna tuturor,
am nevoie de un sfat de la tine christiq.
Sunt posesoarea unor fermecatori dinti strambi situati chiar in fata.Pe langa complexele pe care le am in legatura cu ei,..acum mi a mai aparut si o frumusete de carie chiar intre ei  si nu va pot explica cat ma doare.Mai am si cateva carii de toata frumusetea si vreau sa scap si de ele.Deci,in concluzie eu vreau:
-sa scap de dintii din fata ,sa am dinti frumosi..am auzit ca se pot pila imbraca ..etc...imi doresc din tot sufletul sa pot zambi si eu.ca nu am zambit niciodata...mereu m am ferit,am ras cu mana la gura,sau cu buzele lipite..
dar nu vreau sa se vada  o diferenta mare intre ceilalti dinti si cei noi ..de ex..sa  fie mai mari,vizibil mai mari fata de ceilalti...
-sa mai carpesc dintii cu vreo plomba.
-sa mi fac un detartraj..(sau cum s-o numi) si mai sper o albire de dinti..daca mai raman bani..
Problema mea ..existentiala si prioritara sunt cei 2 dinti din fata.Te rog mult ,spune mi ce optiuni as avea ca sa ii vad drepti,la locul lor si bineinteles cam cat buget mi ar trebui.Multumesc si astept raspuns.

Edited by cicoleta, 15 April 2007 - 23:29.


#62
cicoleta

cicoleta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.04.2007
:crybaby: nu e nimeni care sa mi raspunda??

#63
Laurnt

Laurnt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.06.2004
Buna,

Cred ca exista solutii pentru tine. Fatetarea cu portelan sau compozit poate fi o solutie. E cam scumpa insa, dar rezultatele sunt deosebite. Cauta si tu pe google "fatetare portelan" si o sa vezi ca se face si la noi.

#64
Beeba

Beeba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 18.10.2005
eu folosesc "Smokers" de la Pearl Drops si chiar albeste dintii. Si e si vreo 60 mii. Singura chestie e ca imi da o sensibilitate, deci nu o pot folosi luni intregi. Nu fac reclama, dar e chiar buna.

#65
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View PostBeeba, on Apr 20 2007, 14:12, said:

eu folosesc "Smokers" de la Pearl Drops si chiar albeste dintii. Si e si vreo 60 mii. Singura chestie e ca imi da o sensibilitate, deci nu o pot folosi luni intregi. Nu fac reclama, dar e chiar buna.

N-am auzit nici un pacient sa mi zica pana acum ca a fost multumit de produsele astea comerciale pentru acasa; nici chiar cele care le dau unii medici dentisti pentru ca pacientii sa le foloseasca acasa.

Oricum miturile cu Tom Cruise, Will Smith si alte vedete vi se vor spulbera chiar si dupa un tratament Pro in Office. In primul rand ei au ajuns actori si pentru ca initial au avut niste dinti foarte frumosi; spun asta pentru ca multa lume vede dintii acelor vedete si viseaza sa ajunga peste noapte ca ei; nu se poate decat daca initial ai dintii frumosi si destul de albi pentru ca prin albire sa ti devina zapada  :D

N-o sa ajungi niciodata daca ai niste dinti galbeni sa-i faci sa arate alb imaculat; poate doar prin alte metode gen sa i imbraci cu fatete, coroane etc. se "albesc" dar in anumite limite.

Edited by christig, 20 April 2007 - 14:00.


#66
ade_lenau

ade_lenau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 25.09.2006
Buna tuturor..
si eu m-am confruntat pana nu de mult cu problema asta.. am dintii frumosi.. drepti.. insa nu erau prea albi..
Sa stiti ca NU exista dinti albi albi. * naturali ma refer.. ( cand zic alb.. alb ca zapada..)
Culorilea variaza de la alb - A1 ( mai este si A2 care este putin mai inchis, A3 care este destul de galben.. si B1 si B2 care au o nuanta de gri-alb )
Ma batea gandu.. sa imi fac o albire.. da am fost la cabinet si mi-a zis ca la dintii mei * A2* ii cam 10lei / dinte.. si ar cam trebui 5-7 sedinte.. si numai la dintii din fata.. ca aia din spate nimeni nu vede.. deci 6 dinti sus 6 jos.. ar cam iesi 7 milioane.. destul..
asa ca am gasit un prieten... care iar are cu casa de asigurari.. si mi i-am albit la el.. cu un gel.. * gelurile le gasiti si pe ebay.. numa sa aibe 35% peroxid de carbamida.. eu mi-am facut cu un gel de 10% insa merge mai greu.. cred ca am facut vreo 7 sedinte.. si inca nu i-am platit da o sa fie cam un milion.. nu cred ca mai mult..  chiar daca nu is albi albi .. da is ffff multumita.. de la A2.. am ajuns la o nuanta mai deschisa .. mai deschisa decat A1..
acuma ma lupt sa mentin culoarea.. nu mai beau cafea/sucuri.. nu mai fumez.. si nici nu mai mananc ciocolata .. aaaa si am ajuns sa ma spal de vreo 5 ori pe zi:) pt ca nu mai am chef la 6 luni iar sa imi fac tratament.. poate ma rezesc fara dinti in gura..
si sincer, se zicea ca gingiile devin mai sensibile.. mie nu mi se pare.. pe moment dar asa nu am observat nimic.. depinde acuma.
bafta

#67
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postade_lenau, on Jul 11 2007, 19:08, said:

Buna tuturor..
si eu m-am confruntat pana nu de mult cu problema asta.. am dintii frumosi.. drepti.. insa nu erau prea albi..
Sa stiti ca NU exista dinti albi albi. * naturali ma refer.. ( cand zic alb.. alb ca zapada..)
Culorilea variaza de la alb - A1 ( mai este si A2 care este putin mai inchis, A3 care este destul de galben.. si B1 si B2 care au o nuanta de gri-alb )
Ma batea gandu.. sa imi fac o albire.. da am fost la cabinet si mi-a zis ca la dintii mei * A2* ii cam 10lei / dinte.. si ar cam trebui 5-7 sedinte.. si numai la dintii din fata.. ca aia din spate nimeni nu vede.. deci 6 dinti sus 6 jos.. ar cam iesi 7 milioane.. destul..
asa ca am gasit un prieten... care iar are cu casa de asigurari.. si mi i-am albit la el.. cu un gel.. * gelurile le gasiti si pe ebay.. numa sa aibe 35% peroxid de carbamida.. eu mi-am facut cu un gel de 10% insa merge mai greu.. cred ca am facut vreo 7 sedinte.. si inca nu i-am platit da o sa fie cam un milion.. nu cred ca mai mult..  chiar daca nu is albi albi .. da is ffff multumita.. de la A2.. am ajuns la o nuanta mai deschisa .. mai deschisa decat A1..
acuma ma lupt sa mentin culoarea.. nu mai beau cafea/sucuri.. nu mai fumez.. si nici nu mai mananc ciocolata .. aaaa si am ajuns sa ma spal de vreo 5 ori pe zi:) pt ca nu mai am chef la 6 luni iar sa imi fac tratament.. poate ma rezesc fara dinti in gura..
si sincer, se zicea ca gingiile devin mai sensibile.. mie nu mi se pare.. pe moment dar asa nu am observat nimic.. depinde acuma.
bafta
si dintii mei tot A2 aveau...zic aveau pentru ca ultima oara cind m-am testat a fost acum ceva vreme. Mie dentista mi-a zis sa-mi cumpar de la farmacie kit opalescence , da' nu mi-a zis si de care...am vazut ca sunt mai multe feluri, 10%, 15%...si nici nu m-am mai dus sa o intreb, asa ca am ramas asa. In primul rind ca scrie pe recomandari sa nu fumezi in timpul tratamentului, in al doilea rind ca eu am dintii sensibili ( si asa ma urc pe pereti cind maninc ceva dulce) si mi-e ca o sa fie si mai rau... ;)

#68
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

View Postchristig, on Apr 20 2007, 13:59, said:

N-am auzit nici un pacient sa mi zica pana acum ca a fost multumit de produsele astea comerciale pentru acasa; nici chiar cele care le dau unii medici dentisti pentru ca pacientii sa le foloseasca acasa.

Oricum miturile cu Tom Cruise, Will Smith si alte vedete vi se vor spulbera chiar si dupa un tratament Pro in Office. In primul rand ei au ajuns actori si pentru ca initial au avut niste dinti foarte frumosi; spun asta pentru ca multa lume vede dintii acelor vedete si viseaza sa ajunga peste noapte ca ei; nu se poate decat daca initial ai dintii frumosi si destul de albi pentru ca prin albire sa ti devina zapada  :D

N-o sa ajungi niciodata daca ai niste dinti galbeni sa-i faci sa arate alb imaculat; poate doar prin alte metode gen sa i imbraci cu fatete, coroane etc. se "albesc" dar in anumite limite.
Tom Cruise a urmat un tratament ortodontic dupa ce a ajuns mare actor...si are un incisiv central fix pe linia mediana(are si o coroana pe el). :D
Deci nu a ajuns actor pentru ca avea dinti frumosi. ;)

Edited by Desiree, 11 July 2007 - 19:20.


#69
macuser

macuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 20.01.2004
mai e metoda apa oxigenata 10% + bicarbonat + o saptamana = o pasta tinuta 10 minute pe dinti. => dinti albi (depinde de pigmentul dintilor)

#70
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

 ade_lenau, on Jul 11 2007, 19:08, said:

Buna tuturor..
si eu m-am confruntat pana nu de mult cu problema asta.. am dintii frumosi.. drepti.. insa nu erau prea albi..
Sa stiti ca NU exista dinti albi albi. * naturali ma refer.. ( cand zic alb.. alb ca zapada..)
Culorilea variaza de la alb - A1 ( mai este si A2 care este putin mai inchis, A3 care este destul de galben.. si B1 si B2 care au o nuanta de gri-alb )
Ma batea gandu.. sa imi fac o albire.. da am fost la cabinet si mi-a zis ca la dintii mei * A2* ii cam 10lei / dinte.. si ar cam trebui 5-7 sedinte.. si numai la dintii din fata.. ca aia din spate nimeni nu vede.. deci 6 dinti sus 6 jos.. ar cam iesi 7 milioane.. destul..
asa ca am gasit un prieten... care iar are cu casa de asigurari.. si mi i-am albit la el.. cu un gel.. * gelurile le gasiti si pe ebay.. numa sa aibe 35% peroxid de carbamida.. eu mi-am facut cu un gel de 10% insa merge mai greu.. cred ca am facut vreo 7 sedinte.. si inca nu i-am platit da o sa fie cam un milion.. nu cred ca mai mult..  chiar daca nu is albi albi .. da is ffff multumita.. de la A2.. am ajuns la o nuanta mai deschisa .. mai deschisa decat A1..
acuma ma lupt sa mentin culoarea.. nu mai beau cafea/sucuri.. nu mai fumez.. si nici nu mai mananc ciocolata .. aaaa si am ajuns sa ma spal de vreo 5 ori pe zi:) pt ca nu mai am chef la 6 luni iar sa imi fac tratament.. poate ma rezesc fara dinti in gura..
si sincer, se zicea ca gingiile devin mai sensibile.. mie nu mi se pare.. pe moment dar asa nu am observat nimic.. depinde acuma.
bafta

Asta e din ciclul: ASA NU ca medic dentist nu sfatuiesc pe nimeni sa se joace cu chestiile astea.
Chiar daca folositi kituri de albit pentru acasa trebuie sa o faceti cu stirea si recomandarea dentistului.

Vreau sa fac cateva corectari/adaugiri:
Procedeul de albire nu e suportat de casele de asigurari, care n-au bani nici pentru chestii cruciale d-apai de fitze din astea.
Nu trebuie sa-ti comanzi pe ebay; cu putin efort gasesti la magazinele de materiale stomatologice, de unde cumparam materialele noi dentistii; kiturile astea variaza in functie de concentratia peroxidului, numarul de aplicari, daca e pentru acasa sau pentru folosit doar in cabinet, etc.; eu spre exemplu lucrez numai in office si nu recomand albirile acasa din mai multe motive; substantele pe care le cumpar variaza de la 50-200lei per pacient per sedinta, pentru ca exista unele mai scumpe si unele mai ieftine; peste asta mai vine si manopera mea care trebuie sa fie minim 1mil pe ora (e limita la care pot tine cabinetul deschis);
Ai descris foarte frumos ce faci tu pentru a-ti prelungi efectul; multi traiesc cu impresia ca albirea trebuie sa tina o viata;

#71
ade_lenau

ade_lenau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 25.09.2006
stiu ca albirea nu tine o viata.. depinde acuma si cum ii ingrijesti.. eu vreau sa prelungesc efectul..
si cu ebay.. eu tot te contrazic:) gasesti geluri super ieftine acolo si cu 35% de peroxid..  chestia e sa mergi la un stomatlog.. sa ti-l aplice..
gutiere nu iti trebe neaparat.. ii mult mai bine daca reusesti sa aplici direct pe dinte fara sa atinga gingiile.. actioneaza mai bine.
Cred ca ma fac stomatolog:P numa ca o sa mor de foame ca is prea multi:)

stie careva ce as putea sa fac pt o respiratie proaspata cand ma trezesc? ca in fiecare dimineata simt ca am un gust ciudat in gura.. si seara inainte sa ma culc folosesc ata dentara..+ pasta+ apa de gura si nimic.. sa fie cumva din stomac?

#72
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

 ade_lenau, on Jul 12 2007, 00:43, said:

stiu ca albirea nu tine o viata.. depinde acuma si cum ii ingrijesti.. eu vreau sa prelungesc efectul..
si cu ebay.. eu tot te contrazic:) gasesti geluri super ieftine acolo si cu 35% de peroxid..  chestia e sa mergi la un stomatlog.. sa ti-l aplice..
gutiere nu iti trebe neaparat.. ii mult mai bine daca reusesti sa aplici direct pe dinte fara sa atinga gingiile.. actioneaza mai bine.
Cred ca ma fac stomatolog:P numa ca o sa mor de foame ca is prea multi:)

stie careva ce as putea sa fac pt o respiratie proaspata cand ma trezesc? ca in fiecare dimineata simt ca am un gust ciudat in gura.. si seara inainte sa ma culc folosesc ata dentara..+ pasta+ apa de gura si nimic.. sa fie cumva din stomac?


nu e de joaca cu chestiile alea!! mai ales cand le iei sa le folosesti pe tine nu pe caini; gandeste ca poti lua produse facute pe vapor si in loc de ce scrie pe eticheta sa iei nu stiu ce chimicale care sa ti distruga dintii; produsele trebuie sa fie de la branduri mari cunoscute si folosite de toata lumea stomatologica! nu te mai juca cu sanatatea ta ca o sa ramai fara dinti  :D

ma indoiesc sa poti tu sa l aplici pe dinti si sa nu-ti atinga gingiile; 35% nu e o joaca, pe toate instructiunile de folosire scrie office only, intr-o secunda iti produce arsura chimica pe locul unde iti atinge pielea, mucoasa; ma indoiesc ca ai pe acasa un departator de buze/obraji sa-ti itna partile moi la distanta; gandeste te ca din neindemanare poti sa-ti dai cu asa ceva in ochi, sau sa ti scapi pe fata, om te faci; repet, nu va jucati cu concentratii mai mari de 10% acasa; mai nou exista guri rele care sustin ca unele cancere orale se pot datora inghitirii si folosirii repetate de astfel de substante acasa timp indelungat; crede ma, nu vrei sa stii ce-i ala un cancer de laringe.

crezi ca e usor sa faci medicina? vai de capul meu cat am invatat; cand altii plecau la mare si umblau prin cluburi noi stateam vineri sambata cu noaptile ca aveam de dat orale duminica seara; sunt 6 ani grei de munca in care ai de sustinut vreo 70 de examene si multe alte lucrari, umblat prin spitale cot la cot cu generalistii cu toate ca tu vei gauri dinti nu vei trata apendicite acute :) , si pe vremuri cand am dat eu era si o admitere "ca la medicina"; trebuie sa fii intretinut financiar si la sfarsit crede ma, satisfactiile nu sunt pe masura sacrificiilor.

mirosul neplacut poate fi cauzat de o gramada de chestii, vezi aici.

Edited by christig, 12 July 2007 - 02:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate