Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Albire dintilor

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#91
w00tz

w00tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 29.08.2006
Eu am rezolvat problema de mai mult timp.
Pana la urma am renuntat la albirea cu lampa, si la sfatul stomatologului am folosit un gel numit Opalescence cu PF 15%.
Kitul e format din 8 seringi cu gel link si o pasta de dinti speciala link care desensibilizeaza dintii.
Parca am dat vreo 10 mil pe toata interventia = detartraj, kit albire, gutiere (astea-s de fapt componenta esentiala) si fluorizare tot pentru desensibilizare.

Cum am procedat: Puneam cate un punctulet din gelul respectiv in fiecare orificiu destinat unui dinte, apoi purtam gutierele vreo 4 ore parca, o data la 2 zile timp de 2 saptamani (parca astea erau cifrele), apoi dupa ce scoteam gutierele ma spalam cu pasta aceea de dinti. Chestia e ca dupa un timp aveam dintii sensibili si cand purtam gutierele cateodata simteam cate o intepatura foarte urata la anumiti dinti, si trebuia sa dau jos gutierele. Asta era din cauza substantei active care sensibiliza dintii.

Oricum metoda a dat rezultate, nu imi gasea corespondent pe "scara culorii dintilor" pentru albul pe care-l aveam. Nu este acel extra alb ca la Hollywood, care oricum nu-mi place, ptr ca zici ca au muscat din pereti.

#92
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Si tu ce zici : a meritat ?

#93
w00tz

w00tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 29.08.2006
Vad ca rezista. Ce-i drept nu fumez, nu beau cafea.. dar ciocolata mananc, beau cola etc.
Dar da, me is happy, a meritat :)

ps: m-am uitat acum pe bon, 800 a fost toata treaba. Si nu regret ca am dat banii astia.

Edited by w00tz, 01 August 2009 - 22:09.


#94
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Am un incisiv superior ingalbenit in urma unei obturatii de canal. Initial eram resemnata, credeam ca o sa raman cu el asa forever, avand in vedere ca toti dentistii imi propuneau fatete si coronite de portelan, iar eu nu voiam sa umblu la el. E totusi un dinte bun, nu e cariat. Tot prietena mea, studenta la stoma, mi-a spus ca se poate albi dintele intern, schimband obturatia de canal si cu ceva substanta care se baga acolo si curata dintele. Am cautat un cabinet care sa faca asta, am gasit unul, am programare saptamana viitoare si am costa in jur de 150 de lei. Oricum sunt hotarata sa o fac, dar as fi vrut sa intreb cat de tare se poate albi. Va fi macar vizibil mai alb? Stiu ca daca intreb aici, primesc o parere sincera. Asa, toate cabinetele la care am sunat mi-au promis marea cu sarea.

#95
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005

View Postdiorama, on 1st August 2009, 23:45, said:

Am un incisiv superior ingalbenit in urma unei obturatii de canal. Initial eram resemnata, credeam ca o sa raman cu el asa forever, avand in vedere ca toti dentistii imi propuneau fatete si coronite de portelan, iar eu nu voiam sa umblu la el. E totusi un dinte bun, nu e cariat. Tot prietena mea, studenta la stoma, mi-a spus ca se poate albi dintele intern, schimband obturatia de canal si cu ceva substanta care se baga acolo si curata dintele. Am cautat un cabinet care sa faca asta, am gasit unul, am programare saptamana viitoare si am costa in jur de 150 de lei. Oricum sunt hotarata sa o fac, dar as fi vrut sa intreb cat de tare se poate albi. Va fi macar vizibil mai alb? Stiu ca daca intreb aici, primesc o parere sincera. Asa, toate cabinetele la care am sunat mi-au promis marea cu sarea.

odata ce a fost scos nervul la dintele respectiv, acesta nu mai e la fel la fel de rezistent ca un dinte sanatos. daca iti da jos vechea obturatie de pe radacina si de pe coroana, automat o sa mai ia un strat din dinte, care o sa fie si mai slabit. de ce ti-e atat de frica de o coronita de ceramica? eu zic ca nu are cum sa obtina acelasi rezultat, indiferent ce-ti pune in interiorul dintelui

#96
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Pai eu am mers intotdeauna pe principiul ca trebuie sa-mi pastrez cat mai mult timp dintii mei. D-aia am tot evitat sa-mi pun coronita. Vreo 7 ani am stat cu el galben pana am aflat de albirea asta. Acum am venit de la doctor si mi-a spus ca merita incercata metoda asta, decat sa ma arunc direct la ceramica, pentru ca sunt sanse sa se mai albeasca. Iar daca nu se vede nicio imbunatatire, a zis ca abia atunci pot sa aleg coronita. Faza e ca nu tin neaparat si mortis sa fie alb, nu sunt complexata ca am o lopata galbena fix in fata si se vede cand rad. D-aia am zis ca nu vreau coronita in mod special.

#97
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Update. Diferenta e mai mult decat vizibila. Prima poza e facuta ieri, cand am venit de la cabinet. Dintele era marmorat. Urmatoarea e facuta azi la pranz. Sunt absolut incantata, mai ales ca asta fusese abia prima sedinta.
(sper ca nu incalc vreo regulament cu pozele, sunt absolut decenti dintii mei)

Attached Files



#98
simplusgeo

simplusgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.02.2009

View Postdiorama, on 6th August 2009, 14:59, said:

nu ne lasi si noua numarul tau de telefon? poate avem si alte intrebari? :bigwhitegrin:

#99
ice_ro

ice_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.08.2009

View PostCourage, on 21st February 2002, 23:30, said:

Ati vazut la unii ce dinti albi sidefii au ? Zici ca acum au iesit dintr-o reclama Colgate & Company :mad:...
Vreau si eu sa am asemenea dinti... :D
Dantura mea este perfecta, n-am nici macar o carie, insa are o culoare galbena care ma enerveaza la culme.
Parca as fuma de la 5 ani !!!! (nu sunt fumator)

Intrebarea este: stie cineva o metoda buna de albire a dintilor? Daca da, la ce pret ?

Eu am vazut cateva persoane care si-au albit dintii si i-as fi intrebat , insa pur si simplu nu dau de ei ;(
Nu stiu, poate sunt eu mai special dar knd eram mai mic si mai neinstruit nu prea aveam obiceiul sa ma spal pe dinti (eventual o data pe zi inainte de scoala),dar dupa ce am fost la dentist si miam facut cariile am inceput sa ma spal de 3 ori pe zi cu colgate.Vreau sa zic k sunt foarte mandru de dintii mei.La mine a functionat doar periajul.

Edited by adadoi, 29 August 2009 - 09:20.


#100
Funnyzone

Funnyzone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.07.2008
Eu cand am fost mic am cazut si mi-am spart un incisiv superior... doar jumatate din el... mi-a facut lucrarea mi-a scos nervul si a zis la 17-18 ani sa mi-l schimbe cu dinte de portelan... acum eu vreau sa imi fac o albire a dintilor folosind un gel, iar dupa ce termin cu albirea sa imi schimb dintele acela cu unul de portelan...ce credeti merita sa fac albirea inainte sa imi schimb dintele? sau dupa?

#101
albiredinti

albiredinti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.11.2009
[quote name='Funnyzone' date='7th October 2009, 17:42' post='7160279']
Eu cand am fost mic ........ce credeti merita sa fac albirea inainte sa imi schimb dintele? sau dupa?

Tratamentul de albire din cabinet poate aproxima nuanta (in general in jur de 5-7 pozitii pe cheia vita) dar reactivitatea tesuturilor e diferita la pacienti, deci si rezultatele, asa ca este mai simplu sa iei culoarea dupa tratamentul de albire. Si culoarea coronitei de portelan poate fi retusata la tehnician, dar nu dupa cimentarea definitiva.  Daca-ti doresti sa ai dintii albi tot timpul, vei putea beneficia de acestia doar daca periodic repeti tratamentul de albire (timpul dintre tratamente in jur de 2 ani daca esti nefumator) In concluzie sfatul meu este sa te gandesti bine daca este necesar tratamentul de albire, intrucat decalarea de culori poate aparea tardiv, dintii naturali avand tendinta sa revina la culoarea initiala, pe cand coronita de portelan isi pastreaza estetica timp indelungat. Si nu uita, cand ai nelamuriri, intreaba-ti medicul .. e datoria lui sa te informeze cu privire la toate variantele, iar pe tine cade cea mai mare raspundere: alegerea!!!

#102
liliana89

liliana89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.09.2009
Mi-am albit dintii acum o luna de zile,prin metoda profesionala care dureaza 30 de min,cu peroxid de hidrogen activat de acea lampa.Am avut dureri groaznice de dinti de nu puteam sa vorbesc...12 ore in cap de la efectuarea procesului.Dupa 3 sedinte m-am  oprit ca efecte mai bune nu cred ca ar fi putut sa apara.Acum sunt foarte atenta sa nu mananc ceva ce pateaza...era sa o patesc cu un platou care avea si negru de sepia....dupa ce am gustat mi-am dat seama ca ar putea sa pateze!!M-a costat 615 euro cu tot cu detrataj.Sunt multumita dar nu as mai repeta tratamentul!ce anume as putea sa folosesc sa imi pastrez albul?doctorul mi-a zis ca poate  sa tina si toata viata dar e recomandat sa folosesc si geluri paste de dinti mai puternice pentru albire.stiti un produs mai bunicel?

#103
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Am observat ca dupa ce consum suc natural de lamai (da, consum brut) dintii se inalbesc mult si sunt mult mai curati, insa nu se albesc perfect asa cum au actorii din filme, insa mi se pare mult mai eficient decat bicarbonatul de exemplu ! Partea proasta e ca daca aveti smaltul afectat in zona de contact a dintilor, in timpul masticatiei veti simti o usoara durere!

#104
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Conținutul mare în acid al lămâilor fac dinții mult mai galbeni, în niciun caz nu-i albesc!

#105
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postripper, on 9th December 2009, 20:23, said:

Conținutul mare în acid al lămâilor fac dinții mult mai galbeni, în niciun caz nu-i albesc!
La mine ii albesc!  :huh:

#106
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postliliana89, on 23rd November 2009, 23:27, said:

Mi-am albit dintii acum o luna de zile,prin metoda profesionala care dureaza 30 de min,cu peroxid de hidrogen activat de acea lampa.Am avut dureri groaznice de dinti de nu puteam sa vorbesc...12 ore in cap de la efectuarea procesului.Dupa 3 sedinte m-am oprit ca efecte mai bune nu cred ca ar fi putut sa apara.Acum sunt foarte atenta sa nu mananc ceva ce pateaza...era sa o patesc cu un platou care avea si negru de sepia....dupa ce am gustat mi-am dat seama ca ar putea sa pateze!!M-a costat 615 euro cu tot cu detrataj.Sunt multumita dar nu as mai repeta tratamentul!ce anume as putea sa folosesc sa imi pastrez albul?doctorul mi-a zis ca poate sa tina si toata viata dar e recomandat sa folosesc si geluri paste de dinti mai puternice pentru albire.stiti un produs mai bunicel?
lol :lol:
asa ti-a zis ?
sa zici mersi daca te tine 6 luni - 1 an in functie de ce mananci si bei.
adio cafea, tigari, vin rosu, acidulate si altele...

#107
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postdan84, on 9th December 2009, 20:38, said:

La mine ii albesc!  :huh:
In timp se ingalbenesc ca dispare smaltu  :P

#108
Ursanu65

Ursanu65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2009
Întradevăr mai mult ca 6 luni, nu ține albirea dinților  cu orice fel de tratament... Mai se laudă și unii colegi de-ai noștri cu felurite cuvinte câtre pacienți, numai să-i aibă pe mucie de cuțit, cum s-ar zice... E foarte, bine că ați pus întrebarea accasta aicea pe forum și colegii va-u  răspuns exact și fără reclame, de genul , căci albirea poate să țină toată viața. Deci spre viitor o să știți , despre albirea dinților, adevărul propriu zis....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate