Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Albire dintilor

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#127
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Mi-am facut albire cu lampa la cabinetul stomatologic acum 6 luni si am fost destul de multumita de rezultate.
Ieri am incercat si strip-urile de la Crest. Nu recomand. Pe langa faptul ca nu stau ca lumea si trebuie sa ai grija si cum ti le pui sa nu-ti atingi gingia, iti lasa si o sensibilitate dentara dupa. Nici nu ma mai intereseaza daca a avut vreun efect de albire, oricum de acum in colo merg numai la cebinet, fara chestii de home use.


Am intelels insa sa tot cei de la Crest au si o pasta de dinti profesionala pt intretinerea dintilor dupa albire. A incercat-o cineva?

#128
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Frectie. Sensodyne are la fel o pasta!

#129
Stefia

Stefia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.09.2011
vezi ca sunt tot felul de oferte, pe site/urile de reduceri, ca sa obtii o albire la maximum 30 de lei.
dupa care o sa fii alba ca zapada la dinti :D sase luni si mai bine, daca ai grija sa dai cu periuta dimineata si seara si in rest, dupa fiecare gustare sau dupa ce bei ceva sa folosesti o guma fara zahar - orbit, horbit - sau o apa de gura, care iti cam face gura punga, dar e sanatoasa.

#130
czinczok

czinczok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.04.2010
A facut cineva albire zoom advance power?Sa ne zica si noua daca se merita si a fost mltumit de rezultat.

#131
bozy12v

bozy12v

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2008
Albirea dintilor cu lampi de lumina e frectie la picior de lemn. Practic e tot albire chimica, doar ca-ti pune nenea stomatologul lumina-n ochi ca sa nu ti se para ca dai banul de pomana. A aparut acum albire dentara laser, cu laser stomatologic (nu lampa pentru naivi). Nu se mai folosesc peroxizi care sa atace dintii si gingiile si de obicei o sedinta e suficienta. Pretul e totusi cam piperat.

Un link catre albirea cu lampi: http://en.wikipedia....ching#Criticism

#132
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ma bucur cand vad ca se desteapta pacientii, bravo! De-ar fi toti asa...
Majoritatea vazand lumina aia albastra, spun ca ei si-au facut cu laser... :death:

#133
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Ce parere aveti de Opalescence 15% ? Azi am inceput tratamentul cu acest gel aplicat in gutiera dupa ce am discutat cu medicul, fiind de altfel singura metoda pe care mi-a recomandat-o.
A mai incercat careva aceasta metoda ? Pareri, sugestii ?

#134
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cea mai proasta metoda. Pe langa faptul ca albeste mult prea putin, albirea in gutiere ar trebui sa fie interzisa prin problemele pe care le aduce.

#135
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Ce fel de probleme pot apare ? Riscuri ?

#136
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
1. Inghiti tampenia aia.
2. Se ard gingiile aiurea si destul de rau.
3. Sensibilitate incredibila data dintilor.
4. Inca vreo 4-5, dar mi-e lene sa mai scriu.

#137
twyster

twyster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.11.2006
O metoda destul buna este sitemul de albire cu ajutorul LED-ului cu emisie de lumina albastra, merge chiar si albirea dintilor acasa, eu am avut rezultate bune cu xxx acum depinde si de nunta dintilor daca sunt foarte galbeni este mai greu sa ai rezultate rapide si eficiente.

Edited by ripper, 03 July 2012 - 17:45.


#138
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
eu stau si ma intreb, de ce majoritatea zic ca metoda aia, metoda cutare, toate sunt ineficiente si au dezavantajul ala, ala. da' dentistu, la cabinet, cu ce dracu face albirea?? ce metode/solutii utilizeaza? si de ce acele metode nu sunt si in comert (unele or fi). mie mi se pare o tampenie sa ma duc la un cabinet sa dau nu stiu cate milioane pe o albire, oare chiar nu exista metode apropiate de cele folosite de dentisti, pentru a ne face noi albirea acasa? da-o dracu e o albire :D nu o carie sau obturatie de canal

#139
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
La fel de simplu ai putea sa-ti dai si tu retete acasa pentru... io stiu, vreun antibiotic. Da-l naibii, e doar un antibiotic... preferatul romanilor.

#140
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Nu, antibioticul mi-l cumpar si ma tratez cu el.
La fel, vreau sa cumpar (doar dentistul de unde cumpara?) solutiile/pastele/ustensilele necesare ca sa-mi albesc dintii, acasa si nu sa cheltui nu stiu cat pe mersul la cabinet. Asta era scopul postului meu anterior, pe care, se pare, l-ai inteles mai mult de o gramada

#141
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Exista variante de albit pentru acasa si variante de albit pentru care este necesar sa mergi la cabinet deoarece e vorba despre alte substante mult mai periculoase si necesita aplicarea de catre un medic dentist care totusi are competente in domeniu.
Daca tu vrei sa faci pe desteptul incearca si afla cum se numesc substantele, incearca sa le cumperi si apoi sa ti le aplici singur si daca apar probleme e doar vina ta.

#142
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostTalkabout, on 4th July 2012, 01:15, said:

Nu, antibioticul mi-l cumpar si ma tratez cu el.
La fel, vreau sa cumpar (doar dentistul de unde cumpara?) solutiile/pastele/ustensilele necesare ca sa-mi albesc dintii, acasa si nu sa cheltui nu stiu cat pe mersul la cabinet. Asta era scopul postului meu anterior, pe care, se pare, l-ai inteles mai mult de o gramada
Tie ti se pare foarte serios si normal ce vobesti, nu? Eu am incetat sa-ti scot tampeniile din cap, e inutil intrucat nu vrei sa pricepi nimic. Daca tu crezi ca e asa de simplu sa-ti faci tu albirea aia acasa, n-ai decat. Cu kit-urile de cabinet, nu cele pentru acasa. Vad ca ai si lampa, ai aspirator de saliva, ai spray cu apa si aer, ai de toate. Mai mult decat atat, ti-am spus ceva de antibiotice. Ai zis ca mergi si ti le cumperi. Prin urmare iti dai singur reteta si mergi si ti le iei. La fel sa inteleg ca poti face si cu restul materialelor, ca de, cum poate prostu' ala de dentist sa le ia, pot si eu ca doar am aceeasi raspundere si pregatire ca si el.

Edited by ripper, 04 July 2012 - 13:48.


#143
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
De ce stiu eu ca albirea asta e cam un mit?

Ok, cea care si dauneaza smaltului dintilor e cat de cat eficienta.
dar nu pe timp indelungat?
Si atunci de ce atata albbb?

Ripper vorbesc prostii?

#144
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Sunt mai multe chestii si factori la mijloc. Albirea in sine, ar trebui sa aibe un scop cosmetic. Sunt persoane care au indicatie de albire si care nu. Eu foarte rar fac in cabinet si decat cui consider eu ca este ok daca o face. In rest, toti au inteles ca n-au nevoie si ce riscuri exista.
Albirea devine ceva daunator cand incepi ca disperatul si faci an de an sau chiar si mai repede. Atunci efectele negative se vor vedea imediat sau in viitorul apropiat.
Pe langa toate astea, kit-urile pentru "acasa" sunt cele mai mari tampenii. Alea iti fac dintii praf si nu numai de la prima utilizare.
Ca fapt divers, dintii albi ca faianta pe care-i vedeti peste tot, in 90% din cazuri NU SUNT OBTINUTI PRIN ALBIRE!!! Bagati la cap, cei ce dati search pe google, poate mai demontam din miturile astea tampite si mai desteptam poporul. De ceva vreme am observat ca unele saloane de cosmetica, prin toate analfabetele angajate de acolo, fac albiri. Trebuie sa fii cretin sa alegi asa ceva... dar sunt convins ca sunt destui oameni. Nu de mult timp, au fost niste petitii la colegiul medicilor prin care sa se interzica astfel de practici in saloanele astea imputite.
In fine, sunt multe de zis. Si asa cum ai spus si tu, multe mituri. Important macar voi ce cititi pe forum sa fiti destepti (Talkabout se exclude, el nu pricepe niciodata ce-i bine si corect, cu toata stradania mea).

Edited by ripper, 05 July 2012 - 11:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate