Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Albire dintilor

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#145
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Fatete sau coroane din ceramica.
Faci prea multa teoria conspiratiei dl-e Talkabout, nu iti convine nu te duci la dentist la albire, iti faci cum vrei tu.

#146
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Scopul unui dentist nu e nicio albire, mie mi-a zis clar a mea, eu nu recomand albirile, nu mi-am facut nici eu, lasa-ti dintii asa.

Ca face unuia de o bate la cap juma de an sa-i faca asta e partea a doua.

#147
florin_1000

florin_1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.10.2012
Salut. Care e sunt metodele de albire recente?
As dori sa stiu niste preturi orientative si avatanje/dezavantaje. Multumesc!

#148
AndrusKanu

AndrusKanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 06.05.2009
Am inteles ca tratamentul pentru albirea dintilor nu este foarte recomandat, este adevarat?

#149
Guguluff

Guguluff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.01.2007
Mi s-a facut ieri o albire cu Zoom advanced power si m-am gandit sa scriu aici impresii de pacient, ca sa stiti la ce sa va asteptati, daca treceti prin asa ceva. In primul rand costul, e destul de mare, respectiv 1400-1500lei, facut la cabinete de top (nu stiu si nu cred ca sunt preturi mult mai mici, pt.ca preturile sunt cam la fel si in State, din cate am gasit pe forumuri de acolo). Apoi e de luat in calcul durerea din timpul si de dupa tratament. In timpul tratamentului a durut ascutit, ca o strafulgerare, pe rand la cativa dinti si dentistul mi-a administrat anestezic (putin cred, sus si jos, pe partea stanga unde ma durea mai tare). Au fost 4 expuneri la lampa de cate 15 minute (cred) cu mici pauze intre ele, timp in care mi se stergea solutia de pe dinti si se reaplica alta. Apoi e destul de neplacut purtarea gutierei (sau cum s-o numi obiectul care-ti tine gura deschisa pentru aplicare si expunere la lampa), timp de o ora si jumatate, cat dureaza cu totul. Dupa anestezie a mai durut tot asa, ascutit pe rand, la cativa dinti, dar nu am luat medicamente, eram pregatita pentru un Advil, in caz de durere. Dupa vreo 6 ore au disparut durerile sau mai apar rar, slabe de tot. Dintii acum sunt A1 si se pare ca erau A3, initial. Am trecut prin albirea asta pentru ca mi-a fost recomandata de dentist, pentru ca-mi pun niste coroane din zirconiu in fata si era pacat sa le faca in nuanta galbuie dinainte. Acum arata foarte bine si contrastul este intr-adevar mare, intre coroanele vechi si dintii albiti.
Timp de 24 de ore dupa, nu ai voie sa mananci nimic colorat, nici natural si nici artificial si am mancat doar lucruri albe sau de culori deschise; fara ceai, cafea, suc, etc. Se pare ca daca renunti la cafea si cola sau altele gen vin rosu se pastreaza culoarea foarte bine. Ce m-a convins sa fac albirea a fost discutia cu o prietena care si-a facut la acelasi cabinet albire in 2007, tot cu Zoom. Are dintii albi si frumosi si acum, dupa 5 ani. Dar nu bea cafea, cola, nu fumeaza. Si nu a avut alte probleme dentare dupa, nici carii si nici sensibilitate la dinti. Intr-adevar si ea a avut dureri in timpul aplicarii si dupa. Una peste alta, nu regret ca am facut lucrul asta, un zambet frumos si sanatos iti schimba foarte mult imaginea si increderea in tine.
Am mai citit pe acelasi forum din State (teethwhiteningreviews) si despre sistemul Opalescence si am inteles ca e apreciat, cu rezultate bune. Acolo se scria ca se face acasa si are diverse concentratii. Cred ca la noi se face tot in cabinet, am gasit pe site-ul clinicii unde merg pretul de 1000lei. Banuiesc ca nu costa atat daca ti se da acasa...
Cred ca e important sa gasiti un stomatolog bun si un cabinet bun, inainte de a face aceasta procedura. Nu as incerca nici tratamente de albire cu solutii si marci despre care nu gasesc informatii pe net si nici cu kit-uri pentru acasa. Daca apa de gura Corsodyl poate ingalbeni dintii, desi se vinde foarte bine si e recomandata de stomatologi, cine stie ce poti pati cu alte solutii si substante vandute prin hypermarketuri drept solutii salvatoare pentru dinti imaculati.Posted Image Eu una sunt patita cu dentisti "de scara de bloc"... am tras si investit in dinti destul, ca sa repar ce au stricat amatorii, care lucreaza fara radiografie si fara asistenta, cu materiale contrafacute, probabil.

Edited by Guguluff, 14 December 2012 - 01:24.


#150
AndrusKanu

AndrusKanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 06.05.2009
Despre bicarbonat de sodiu ce parere aveti?

#151
gianapo

gianapo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.09.2014
Albirea dintilor este un lucru destul de important ce trebuie facut de toti oamenii cel putin de 2 ori pe an. Se poate face in orice cabinet stomatologic sau iti iei un kit de albirea dintilor si ti-i albesti acasa. Eu am acasa un kit ce se cheama Ibright si pana acum isi face bine treaba!

#152
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

 gianapo, on 29 septembrie 2014 - 09:28, said:

Albirea dintilor este un lucru destul de important ce trebuie facut de toti oamenii cel putin de 2 ori pe an. Se poate face in orice cabinet stomatologic sau iti iei un kit de albirea dintilor si ti-i albesti acasa. Eu am acasa un kit ce se cheama Ibright si pana acum isi face bine treaba!

Nu trebuie. Albirea dintilor este chiar contraindicata. Eu am vrut sa fac asta acum cativa ani iar dentistul mi-a spus ca daca fac tratament de albire, dintii mei ar deveni prea sensibili si dau de alte probleme dupa. Cu toate acestea, am observat ca pasta de dinti are anumite proprietati de albire de care sunt foarte multumita. A avea dintii albi ca zapada cum vedem prin reclame o fi ideal dar mai ideal e sa avem dinti sanatosi si puternici.

#153
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu cred ca rezista cineva sa-si albeasaca dintii mai des de o data la 1 an sau de doua ori pe an.
Si ma refer la albirea in cabinet cu peroxizi (de ex. gel opalescence).
De la albirea cu peroxizi de concentratie mare aproape ca iti dau lacrimile de durere atunci cand o faci si inca vreo cateva ore dupa.

Din articolele pe care le-am studiat eu, in afara de sensibilitatea/durerea temporara, nu se maifesta alte probleme asupra smaltului sau pulpei dentare.
Pastele de dinti contin cel mult substante abrazive, in niciun caz nu au acelasi efect ca si peroxizii, ca sa ti-i albeasca si in interior.
Din punctul meu de vedere sunt mai daunatoare primele tocmai din cauza efectului abraziv. Insa de cele mai multe ori au doar efect de placebo sau niciun efect.

Edited by gumball3000, 30 September 2014 - 21:42.


#154
dahlia

dahlia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 02.12.2014

 Autumn_Dream, on 29 septembrie 2014 - 09:58, said:


Nu trebuie. Albirea dintilor este chiar contraindicata. Eu am vrut sa fac asta acum cativa ani iar dentistul mi-a spus ca daca fac tratament de albire, dintii mei ar deveni prea sensibili si dau de alte probleme dupa. Cu toate acestea, am observat ca pasta de dinti are anumite proprietati de albire de care sunt foarte multumita. A avea dintii albi ca zapada cum vedem prin reclame o fi ideal dar mai ideal e sa avem dinti sanatosi si puternici.

Singura consecinta este o usoara sensibilitate la rece care persista cateva zile. Atata timp cat nu ai fisuri ale smaltului sau hipersensibilitate dentara, albirea chiar este indicata, mai ales daca apar pete pe dinti din cauza consumului de mancaruri si bauturi precum vinul rosu, cafeaua, fumatul.
Daca nu esti totusi convins, poti sa apelezi la airflow-ul dentar, dar efectele dispar in 2-3 saptamani.

#155
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu am impresia ca faci confuzie intre albirea chimica, cu peroxizi si cea mecanica, prin detartraj/airflow, asta daca ar putea fi considerata albire, eu as numi-o mai degraba igienizare/curatare.

Edited by gumball3000, 02 December 2014 - 23:42.


#156
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.03.2008
Inainte de toate, mai bine intrebati un stomatolog daca si-a facut albire dentara, daca da, de cate ori si ce a simtit!

Eu nu recomand acest procedeu deoarece este destul de invaziv la nivelul smaltului. In al doilea rand, dintii se vor colora mai rapid dupa prima albire. Organizarea prismatica a smaltului este afectata dupa albire, astfel ca aspectul la nivel microscopic va fi poros pierzandu-si luciul natural.

E mai de efect un detartraj facut corect, completat cu AirFlow cu bicarbonat si/sau periaj profesional.

Food for thought: Culoarea dintilor o ai (de la Dumnezeu, Natura, Nastere) in concordanta cu tenul, parul, aspectul tau general. Nota bene, cum zicea cineva mai sus, discromiile patologice se rezolva altfel, nu prin albiri.

Succesuri...pe persoana fizica!

P.S. Zicea cineva de flote de mertane luate din albiri si bani pe chestii fashionable. Uneori chiar e pe bune!

#157
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am cautat diverse surse de informare si nu am gasit nimic care sa sustina ca albirea cu peroxid de hidrogen afecteaza in vreun fel smaltul.
Poate faci cumva referire la alte metode de albire.
Daca poti pune cateva resurse chiar ti-as multumi.

Eu mi-am albit dintii in cabinet cu Opalescence Boost Pf 40% HP si nu am observat vreo pierdere a luciului.
Nu am observat nici sa se coloreze rapid, ce-i drept nu consum nici cafea, poate doar ceaiuri si ceva sucuri de morcov, care tot pateaza.
Nici dupa mai bine de 1 an nu au revenit la culoarea initiala.

Dezavantajele pe care le-am observat eu au fost urmatoarele:
1) Aproape ca-ti dau lacrimile de durere pe la sfarsitul sedintei si inca mai persista micile "fulgerari" vreo cateva ore si dupa indepartarea gelului.
2) In primele sedinte culoare nu avea un aspect uniform, dintii pareau chiar patati pe alocuri. Dupa ce am terminat cele 3 sedinte m-am obisnuit mai greu cu culoarea, era foarte intensa, aproape de A1, cu timpul s-a mai atenuat.

Edited by gumball3000, 22 January 2015 - 21:51.


#158
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.03.2008
Felicitari!

Pe de alta parte cred ca depinde foarte mult de terenul fiecaruia! Uite nu am acum referintele la indemana, cand ajung la ele te onorez.

Succes pe ramura (sau ramuri Posted Image 0

#159
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Isi merita banii aceasta pasta , http://www.amazon.co..._pr_product_top ?

#160
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.03.2008
Daca tehnica periajului nu e corecta, nici o pasta nu e buna. In rest...vezi si tu ce contine si ce o face deosebita! ;)

#161
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
eram curios de semnificatia benzii negre http://postimg.org/g...y/eweodqi6/  , e ciudata la gust

#162
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Iar ati inceput cu benzile colorate de pe tuburi?

Quote

Eye Marks
In reality, squares found printed on tubes are merely marks used in the manufacturing process. They are referred to as “eye marks” and read by a sensor in order to detect and align squeeze tubes.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate