Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 

Liverpool sau SE Angliei ?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
@Dementozaur25 - Eu locuiesc in Anglia, in regiunea Yorkshire mai exact. Am venit aici cu contract de munca, dar pot sa-ti confirm de la o cunostinta de aici care a venit singur si cu £2,000 in buzunar ca i-a fost foarte greu, stie engleza si s-a zbatut pe la agentii de recrutare timp de 3 luni pana sa-si gaseasca ceva. Omul are facultatea de geografie dar nu-l ajuta cu nimic aici, deci ganditi-va bine inainte sa plecati cu asa putini bani. Viata este scumpa aici, chiar in cea mai mizerabila casa ca sa ai o camera cu un pat de o persoana si un dulap, te costa £200 aici in Nord.

Cum zicea cineva mai sus, fara £2,000 de caciula nu va recomand sa faceti prostia..dar bafta oricum !

#38
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Am ajuns in Uk, mai exact un Preston dar este nasol aici sunt multi polonezi, indieni si pakistani.

Am venit cu banii de drum si pentru chirie pentru 2 saptamani, am gasit din tara la niste romanii.

Aici romanii nu se ajuta deloc, am primit ajutor de la un polonez care a vorbit cu superviserul si m-a bagat la lucru.

Majoritatea agentiilor care te plaseaza la munca au polonezi angajati si ii ajuta mai mult pe ai lor.

Cam nasol chiriile mari si casele jegoase si cer depozit si pentru o camera.

Preturile sunt ok daca iei din market si de la magazinele poloneze si daca gatesti.

Eu pun la finalul lunii cam 400£ sigur deoarece platesc chiria ceva mai mult, insa o sa creasca in curand.
Haine gasesti si aproape noi in piete second-hand de ex astazi am luat un hanorac nou cu eticheta doar prafuit era cu 1£.

Ce am observat este ca daca nu stiam engleza eram de mult acasa.

Si aici romanii chiar nu se ajuta si nu sunt deloc uniti.

#39
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,313
  • Înscris: 24.06.2006
Welcome to UK!

#40
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostDementozaur25, on 22 septembrie 2015 - 19:23, said:

Ce am observat este ca daca nu stiam engleza eram de mult acasa.

Incredibil, in UK sa stii engleza..... Posted Image

#41
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

View PostArianna-D, on 23 septembrie 2015 - 02:48, said:



Incredibil, in UK sa stii engleza..... Posted Image

Pai altii ziceau ca au plecat si stiau decat cateva cuvinte si s-au descurcat au gasit de lucru in prima zii.

Si in legatura cu NINo si contu bancar este foarte usor.
Eu am sunat la nr de pe net la NINo mi-am facut programare si cand am fost la interviu a fost usor
Dupa am fost cu NINo pe la banci si am gasit la Barclay m-au programat si asta a fost.


#42
SoareceleJucaus

SoareceleJucaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.10.2011
Asta e, mai inveti lb. engleza, mai uiti lb. romana.
Chiriile nu sunt scumpe - sunt salariile mici. Nu e o diferenta mare salariu/chirie comparativ cu Romania. Un apartament cu 2 face cam jumate de salariu mediu. Normal ca cer depozit, ce garantie au ca platesti chirie sau ca nu vandalizezi casa?

Ce asteptari ai sa te ajute cineva? Esti un strain venit dintr-o tara unde conationalii tai nu sunt vazuti bine, si mai esti si est-european. Concurezi pe acelasi joburi cu africanii si sud-asiaticii care vin din tari cu nivel de trai mult mai scazut decat Romania.
Romanii da nu se ajuta, in general se incurca. Si 8 din 10 romani care i-am vazut pe strada imi venea sa o iau in directia opusa.

Vorbeam cu un coleg englez si a scapat o gluma la un moment dat " Well yeah you would expect the construction workers to be Eastern Europeans no?" - vorbeam despre un muncitor care era englez.

Bun venit in UK, aici o sa vezi exact cat valorezi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate