Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 

Liverpool sau SE Angliei ?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Salutare
Vreau si eu sa plec peste o luna in Liverpool cu un prieten.
Eu stiu engleza insa nu cunosc nici o meserie pe cand el stie mai multe meserii insa nu stie limba.

Bani nu aveam multi, doar 100£ fiecare.
Am citit un articol de pe DailyMail scris in Noiembrie 2014 cum SE UK-ului adica:West Sussex, Berkshire,Surrey, Hertfordshire, Outer London South o duc bine si au cea mai mica rata de somaj.

Pe cand Liverpool,Notthinham,Wolverhampton,EastAyrsire si North Ayrshire mainland au multi someri.

Am vazut ca langa Liverpool este aproape Manchester si mai este si Leeds si ma gandeam ca sunt mari sanse sa ne gasim ceva de lucru.
Acum insa nu mai stiu ce sa cred..
Niste sfaturi va rog frumos m-ar ajuta mult.


#2
Wiggle

Wiggle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 22.05.2014
Pai ce faceti cu cate 100£ ( aprox. 600 lei ) fiecare ?
Din ce stiu chiriile ajung undeva pe la 250£ + mancare + transport ...
E bine daca gasiti ceva de aici si sa plecati la sigur.
Tinand cont sa sunteti romani nimeni nu o sa va puna din prima directori. Deci nu are rost sa va stati acolo sa pierdeti timp si bani.

Edited by Wiggle, 15 April 2015 - 13:07.


#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,345
  • Înscris: 24.05.2010
e 75 euro drumul pana in italia d-apoi pana in anglia cat crezi ca costa?

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View PostDementozaur25, on 15 aprilie 2015 - 12:48, said:

...Bani nu aveam multi, doar 100£ fiecare.
Niste sfaturi va rog frumos m-ar ajuta mult...
Sfatul meu e sa stati bine-mersi pe c*rul vostru in Romania, fiindca nici in Anglia nu umbla cainii cu covrigi in coada. Cred ca visezi daca te gandesti ca veti putea trai fiecare cu cate 50£ (sau cat va ramane dupa ce va platiti drumul catre Anglia) vreo 3-4 saptamani pana va veti gasi de lucru.

Daca vrei sa fii realist atunci trebuie sa te interesezi pe la agentiile de recrutare a fortei de munca daca au ceva locuri de munca pentru Anglia, si de-abia apoi sa visezi la plecarea din tara.

Edited by Hider141, 15 April 2015 - 13:19.


#5
deac4

deac4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.02.2008
Numai transportul de la Luton la Liverpool (cu National Express), pentru doua persoane este £150. Am citit pe undeva (aici pe Softpedia sau pe Diaspora Romaneasca) ca iti trebuie pentru inceput £1600 de persoana pana incepi sa castigi ceva. Eu zic ca poti adauga si Cambridgeshire pe lista. Este bine ca stii engleza - o sa te descurci. Despre prietenul tau nu stiu ce sa zic - fara o diploma eliberata din UK (sau echivalata) nu poti practica legal acele meserii. Si da ... nu va asteptati sa fiti directori.

View PostHider141, on 15 aprilie 2015 - 13:16, said:

Daca vrei sa fii realist atunci trebuie sa te interesezi pe la agentiile de recrutare a fortei de munca daca au ceva locuri de munca pentru Anglia, si de-abia apoi sa visezi la plecarea din tara.

Agentiile de recrutare a fortei de munca din Romania ? Buna ... gluma.

#6
Relache

Relache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.04.2015
In Anglia este viata scumpa, mancarea scumpa, trebuie sa stai abonat la tesco, aldi, asda, trebuie sa stai departe de orice butic.

Si ceva sa intelegi care este principala greaseala pe care o faceti, Liverpoll este oras, cei care pleaca in Anglia se orienteaza mai mult spre zona rurala, ferme, adica platesc 200 de lire chirie si in rest o ard la buget, doar asa poti strange 5000 de lire dupa 6 luni de munca la ferma.
Voi v-ati orientat spre partea scumpa din Anglia, la oras chiria este mai mare si dupa o luna de munca nu o sa poti face economia de la ferma.

Un bilet Bucuresti - Anglia, alte orase, incepe de la 50 de euro(cu reducere... cauti pe google cupoane) si ajunge pe la 100 si ceva, doar dus, deci din suta voastra de lire(de caciula) nu ar ramane mare lucru.

#7
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 08.10.2011
Voi credeti ca o sa va plateasca in avans cine o sa va angajeze? Posted Image

#8
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

View PostWiggle, on 15 aprilie 2015 - 13:04, said:

Pai ce faceti cu cate 100£ ( aprox. 600 lei ) fiecare ?

View PostMooF2010, on 15 aprilie 2015 - 13:12, said:

e 75 euro drumul pana in italia d-apoi pana in anglia cat crezi ca costa?

View PostHider141, on 15 aprilie 2015 - 13:16, said:

Sfatul meu e sa stati bine-mersi pe c*rul vostru in Romania, fiindca nici in Anglia nu umbla cainii cu covrigi in coada. Cred ca visezi daca te gandesti ca veti putea trai fiecare cu cate 50£ (sau cat va ramane dupa ce va platiti drumul catre Anglia) vreo 3-4 saptamani pana va veti gasi de lucru.

Daca vrei sa fii realist atunci trebuie sa te interesezi pe la agentiile de recrutare a fortei de munca daca au ceva locuri de munca pentru Anglia, si de-abia apoi sa visezi la plecarea din tara.

View PostRelache, on 15 aprilie 2015 - 13:39, said:

In Anglia este viata scumpa, mancarea scumpa, trebuie sa stai abonat la tesco, aldi, asda, trebuie sa stai departe de orice butic.

Si ceva sa intelegi care este principala greaseala pe care o faceti, Liverpoll este oras, cei care pleaca in Anglia se orienteaza mai mult spre zona rurala, ferme, adica platesc 200 de lire chirie si in rest o ard la buget, doar asa poti strange 5000 de lire dupa 6 luni de munca la ferma.
Voi v-ati orientat spre partea scumpa din Anglia, la oras chiria este mai mare si dupa o luna de munca nu o sa poti face economia de la ferma.

Un bilet Bucuresti - Anglia, alte orase, incepe de la 50 de euro(cu reducere... cauti pe google cupoane) si ajunge pe la 100 si ceva, doar dus, deci din suta voastra de lire(de caciula) nu ar ramane mare lucru.


140 euro costa biletele de avion si avem 100 Lire de buzunar separat de banii de avion.
Imi cer scuze, greseala mea ca nu am specificat :)

#9
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 09.08.2006

View PostDementozaur25, on 15 aprilie 2015 - 12:48, said:

Salutare
Vreau si eu sa plec peste o luna in Liverpool cu un prieten.
Eu stiu engleza insa nu cunosc nici o meserie pe cand el stie mai multe meserii insa nu stie limba.

Bani nu aveam multi, doar 100£ fiecare.
Am citit un articol de pe DailyMail scris in Noiembrie 2014 cum SE UK-ului adica:West Sussex, Berkshire,Surrey, Hertfordshire, Outer London South o duc bine si au cea mai mica rata de somaj.

Pe cand Liverpool,Notthinham,Wolverhampton,EastAyrsire si North Ayrshire mainland au multi someri.

Am vazut ca langa Liverpool este aproape Manchester si mai este si Leeds si ma gandeam ca sunt mari sanse sa ne gasim ceva de lucru.
Acum insa nu mai stiu ce sa cred..
Niste sfaturi va rog frumos m-ar ajuta mult.

Tu vrei sa faci doar un city-break, nu ??? Posted Image Posted Image

#10
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

View Postovidiu21, on 15 aprilie 2015 - 17:15, said:



Tu vrei sa faci doar un city-break, nu ??? Posted Image Posted Image

Nu, vrem sa ne gasim de lucru, numai ca nu avem multi bani :(

#11
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 09.08.2006

View PostDementozaur25, on 15 aprilie 2015 - 17:50, said:

Nu, vrem sa ne gasim de lucru, numai ca nu avem multi bani Posted Image

Strangeti mai multi bani inainte de a pleca din tara, incat sa nu fi nevoiti "sa cersiti", sa "donati" organe atunci cand veti ajunge, si apoi sigur veti gasi ceva de lucru.
Bafta va doresc,.

#12
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

si avem 100 Lire de buzunar separat de banii de avion
si in a doua zi ce vreti sa faceti?
pe bune, cum draq sa meri la plezneala cu 100 de lire la tine? unu nu stie sa vorbeasca, alalalt nu stie sa lucre. asta-i reteta sigura de epic fail.

#13
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostPengoon, on 15 aprilie 2015 - 18:07, said:

unu nu stie sa vorbeasca, alalalt nu stie sa lucre. asta-i reteta sigura de epic fail.
Da, dar impreuna nu stiu doua lucruri! E mai bine decat sa nu stie nimic.

#14
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
Cu 100 de lire in buzunar si energie in a spala masini se poate evita dormitul in strada si cersitul dupa mancare, daca binenteles evita si Londra.

#15
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Asta cred ca-i topic deschis la misto. Deci unul surd (tu ca nu stii meserie) si unul orb (pretenu tau, care nu stie engleza), v-ati gasit sa va luati de mana si sa mergeti in UK cu 100 de Lire in buzunar. Credeti ca va asteapta cineva in aeroport cu 100 de oferte de munca? Ia-ti in calcul ca poti stai si 3 luni fara sa gasesti job. Unde locuiesti, ce mananci? Ajungeti sa dati in cap la oameni sau sa furati?

#16
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

View Postbalauru69, on 16 aprilie 2015 - 12:55, said:

Asta cred ca-i topic deschis la misto. Deci unul surd (tu ca nu stii meserie) si unul orb (pretenu tau, care nu stie engleza), v-ati gasit sa va luati de mana si sa mergeti in UK cu 100 de Lire in buzunar. Credeti ca va asteapta cineva in aeroport cu 100 de oferte de munca? Ia-ti in calcul ca poti stai si 3 luni fara sa gasesti job. Unde locuiesti, ce mananci? Ajungeti sa dati in cap la oameni sau sa furati?

Nu-i deloc topic la misto.
Ma gandesc ca daca nu gasim ceva de lucru stam si intr-o rulota abandonata sau o masina.

Amicu meu a fost prin Franta si Italia si a dormit prin rulote si mancare facea rost gratis de la magazinele si supermarketurile care scoteau afara ce exprira peste 1-2-3 zile, nu este ok dar nu a murit mâncând aproape 1 an de acolo.

Am auzit de cineva care a plecat si cand a ajuns in UK mai avea doar 40£ in buzunar si dupa 2 zile a gasit de lucru.
Plus ca multi vecini au plecat de capu lor, unii deabia stiau cateva cuvinte in engleza si au gasit de lucru

Aici nu ne gasim mai nimic de lucru si daca se intampla sa gasim ceva este de genu:
-program de la 08:00-21:00 sau 23:00
-salariu 750 lei si nu esti sigur ca ii primesti
-7 zile din 7
Si fara contract.
Chiar acum cateva zile am fost la firma de curierat Cargus si imi zicea seful de acolo ca acum nu se mai face contract individual de munca ca herpaderp ci contract de colaborare pe 2-3 ore pe zii, iam aratat contractul individual de la firma anterioara la care am lucrat si enervat mi-a zis ceva de genu take it or leave!!



#17
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
Pai daca stii engleza si ai si experienta in curierat te-ai scos ... zic eu fara sa cunosc treburile pe acolo decat asa din citite Posted Image

p.s. ... am inteles ca in uk se cauta asistenti/infirmieri sau soferi de tir.

Edited by daniel:), 16 April 2015 - 18:59.


#18
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

View Postdaniel:), on 16 aprilie 2015 - 18:58, said:

Pai daca stii engleza si ai si experienta in curierat te-ai scos ... zic eu fara sa cunosc treburile pe acolo decat asa din citite Posted Image

p.s. ... am inteles ca in uk se cauta asistenti/infirmieri sau soferi de tir.

Am lucrat cateva zile la cargus si am vazut despre ce este vorba,m-asi descurca si in Uk daca as-i gasi.
Am mai mult experienta in logistica transporturi.
De asistenti/infirmieri am auzit si eu ca se cauta dar degeaba daca nu am bac si daca aveam bani de permis dadeam si ma angajam si aici pentru inceput.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate