Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mai am o problema

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Liverpool sau SE Angliei ?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Relache

Relache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.04.2015

 Dementozaur25, on 16 aprilie 2015 - 18:21, said:

Aici nu ne gasim mai nimic de lucru si daca se intampla sa gasim ceva este de genu:
-program de la 08:00-21:00 sau 23:00
-salariu 750 lei si nu esti sigur ca ii primesti
-7 zile din 7
Si fara contract.
Chiar acum cateva zile am fost la firma de curierat Cargus si imi zicea seful de acolo ca acum nu se mai face contract individual de munca ca herpaderp ci contract de colaborare pe 2-3 ore pe zii, iam aratat contractul individual de la firma anterioara la care am lucrat si enervat mi-a zis ceva de genu take it or leave!!
In orasele alea nu exista masini abandonate, apoi chiar vrei sa te prinda politia intr-o masina care tie iti pare abandonata? Tu fiind imigrant...

Iara generalizezi cu Franta, Italia, orice tara are orase, sate si comune, nu te duci la Liverpool sa locuiesti intr-o rulota.
Precizeaza in ce an si in ce oras a fost amicul tau, asa iti spun ca in 90-2000 mergea ce zici tu, intrai in magazine din Dortmund(Germania, am dat exemplu cu oras si tara) si primeai mancare care statea sa expire, in 2015? Germania este capitol incheiat pentru Romania, pentru romani.

Trebuia sa zici de la inceput ca te-ai uitat la "the romanians are coming", acolo gasesti care se duc la munca cu sacul de dormit, sacul de dormit fiind lux, aia dorm pe cartoane.
Tu ai corpul destul de rezistent sa dormi pe strada? Sa nu faci pneumonie?

Cauta pe internet locuri de munca in ce oras vrei tu, apoi cauta chirie, o sa te intorci si o sa imi dai dreptate, chiria scumpa, mancarea scumpa, salariul iara relativ mic, nici la ei nu faci avere daca te duci singur, sa iti platesti chirie, mancare, transport.

Asa de povestit o sa gasesti cu cazare gratuita: Spalatorie auto, constructii si etc...

Si da, leafa mica in Romania, ai nevoie de pile pentru orice, dar ce sa faci? Mai strange cateva sute de lire si incearca norocul, cauta rude prin ce orase cauti de munca.
Noi nu avem ceva cu partea in care tu vrei sa pleci in Anglia, doar iti zicem ca nu o sa iti ramana mare lucru, nu o sa faci vreo economie, o sa dai totul pe chirie, mancare, transport.

Edited by Relache, 17 April 2015 - 08:18.


#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,058
  • Înscris: 25.06.2007

 Dementozaur25, on 16 aprilie 2015 - 18:21, said:

Plus ca multi vecini au plecat de capu lor, unii deabia stiau cateva cuvinte in engleza si au gasit de lucru
Si cum gasesti de lucru in modul ala: opresti diverse persoane (pe care le crezi patroni) pe strada si le ''vorbesti'' prin semne? :habarnam:

Ia legatura cu vecinii aia si vezi daca te pot ajuta, nu te avanta ca berbecul in necunoscut, cu bani care-ti asigura supravietuirea abia cateva zile.

In ce localitate din UK sunt vecinii de care ziceai?

#21
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Partea buna e ca nu ai nimic de pierdut ... literally.

#22
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

 Karhu, on 17 aprilie 2015 - 08:24, said:


Si cum gasesti de lucru in modul ala: opresti diverse persoane (pe care le crezi patroni) pe strada si le ''vorbesti'' prin semne? :habarnam:

Ia legatura cu vecinii aia si vezi daca te pot ajuta, nu te avanta ca berbecul in necunoscut, cu bani care-ti asigura supravietuirea abia cateva zile.

In ce localitate din UK sunt vecinii de care ziceai?
Si eu ma mir ca au gasit de lucru fara sa stie engleza multa,dar au gasit.
De la unii am auzit ca i-au ajutat niste albanezi, pe altii niste români.

Am luat legatura cu un vecin dar nu ma bazez pe el foarte mult ca ma ia si pe mine.

Am vecini prin: Bristol,Liverpool,Londra,Waltham Cross..


#23
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

 Relache, on 17 aprilie 2015 - 08:17, said:


In orasele alea nu exista masini abandonate, apoi chiar vrei sa te prinda politia intr-o masina care tie iti pare abandonata? Tu fiind imigrant...

Iara generalizezi cu Franta, Italia, orice tara are orase, sate si comune, nu te duci la Liverpool sa locuiesti intr-o rulota.
Precizeaza in ce an si in ce oras a fost amicul tau, asa iti spun ca in 90-2000 mergea ce zici tu, intrai in magazine din Dortmund(Germania, am dat exemplu cu oras si tara) si primeai mancare care statea sa expire, in 2015? Germania este capitol incheiat pentru Romania, pentru romani.

Trebuia sa zici de la inceput ca te-ai uitat la "the romanians are coming", acolo gasesti care se duc la munca cu sacul de dormit, sacul de dormit fiind lux, aia dorm pe cartoane.
Tu ai corpul destul de rezistent sa dormi pe strada? Sa nu faci pneumonie?

A fost amicul meu prin Franta si Italia cam in intervalul 2007-2010
A dormit in rulote in franta si in italia intr-o "baraca" facuta de el si cateva zile in niste masini abandonate.

Nu am vazut "The Romanians are coming".Decat ce au aratat la jurnal cateva secvente.

M-am uitat pe Gumtree, chiria destul de scumpa si cer garantie,doar la share gasesti mai ieftin dar nu sti de ce retardat dai..
La joburi cam nasol daca nu ai o calificare in ceva...

Stiu ca nu aveti ceva cu partea in care vreau sa ma duc dar am postat aici ca sa aflu si eu parerea celor ce sunt pe acolo sau au fost ca asa din auzite pe la mine nu sunt sigur de nimic.



#24
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,312
  • Înscris: 24.06.2006

 Dementozaur25, on 18 aprilie 2015 - 17:43, said:

doar la share gasesti mai ieftin dar nu sti de ce retardat dai..
nu cred ca poate fi mai rau decat aia gata sa doarma in masini abandonate, baraci improvizate etc

#25
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007

 Dementozaur25, on 18 aprilie 2015 - 17:43, said:

A fost amicul meu prin Franta si Italia cam in intervalul 2007-2010
A dormit in rulote in franta si in italia intr-o "baraca" facuta de el si cateva zile in niste masini abandonate.


Destul de dubios sa stai 3 ani in 2 tari bogate si sa te lauzi ca dormi in rulote, baraci improvizate si masini abandonate.

#26
Relache

Relache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.04.2015
Ai prins si Franta si Italia, in 2015 nu mai ai ce face prin ele, in italia s-a ajuns de castigi 600 de euro si 300 dai pe chirie, din cauza asta revin in tara, nu ca au dat aia in Italia vreo lege, a devenit asa de nu ai ce face pe acolo, muncesti sa stai in vizita, nu mai ai ce trimite acasa.

Era o alta perioada, am prieten care a dormit in Londra pe strada, a ajuns in Anglia fara sa stie engleza, a dormit cateva zile pe banca si s-a intors acasa, nu o sa dai de vreun roman care o sa iti intinda mana in Anglia, majoritatea simt o oarecare teama ca o sa se repete situatia din Italia, Franta, Germania etc...

Intentionat m-am uitat la primul mesaj si am vazut 15 aprilie, scris pe 15 aprilie, in perioada asta daca te apucai de facut vreun curs de engleza, daca amicul tau se apuca de facut un curs de engleza... clar rezolva granita cu limba.

Pe direct: Ce este sigur? Anglia inca merge, daca te tine careva(rude, cunostinte, chiar si locuinta comuna) in gazda si tu nu esti pretentios, gasesti un job de la ziar, un job care nu iti trezeste interesul in Romania, dar acolo se plateste foarte bine.

Te las cu un singur gand, nu programa sederea in Anglia pe date culete de pe internet, am care au plecat acolo fara mancare si isi ziceau ca se duc in Tesco direct cu trolerul, ca se orienteaza dupa o harta google instalata pe telefon.
Parerea mea(ca om care am mai calatorit si eu prin lume): Iti trebuie un minim de 1500 de lire, chirie, mancare, transport, nu mananci suma asta intr-o singura luna, doar este util sa o ai, chiar daca incepi sa muncesti tot mai ai pana sa primesti primul salariu, nu te plateste careva la zi.

Dureaza cateva zile pana iti gasesti chirie, pana te obisnuiesti cu zona, pana depui cateva c.v.-uri, pana incepi sa inveti cum sta treaba.

#27
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010

 Relache, on 17 aprilie 2015 - 08:17, said:

Germania este capitol incheiat pentru Romania, pentru romani.

Vrei sa zici ca romani nu mai emigrează in Germania?

#28
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006
el nici nu stie care e treaba cu nino...sau cardul bancar :D

#29
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 26.01.2004
Dureaza dar se fac actele...transportul de la Luton la Liverpool  e si mai ieftin .....pe mine m-a costat putin ....pana in 10 lire cu national expres LuTon-Victoria bus station in Londra si de acolo MegaBus pana in Liverpool cu rezervare online 9.5 lire...nu e misto. ...cautati pe net in functie de zi
Si da....cu 100 lire  in buzunar nu faci nimic...daca prinzi job si esti platit saptamanal  e o sansa sa te pui pe picioare un pic

In Liverpool nu e cine stie ce...mai bine in sud

#30
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,206
  • Înscris: 08.12.2006
Liverpool e un oras destul de dezvoltat, acolo exista una din cele mai mari fabrici ale Jaguar Land Rover si multi localnici lucreaza pentru aceasta fabrica care "inghite" mult personal. Daca avati noroc, va puteti angaja, am intalnit ceva romani carelucrau acolo.

Cu privire la 100 de lire....o sa va fie foarte greu, greu de evitat dormitul in cutii de carton pt incenput, chiar daca munciti din prima zi, nu uitati ca veti fi platiati dupa o luna, sau dupa cel putin o sapatamana. Daca aveti noroc, puteti gasi un bad and breakfast cu 25-30 de lire pe noapte...dar totusi, 100 de lire si pentru cazare si pt mancare si ventual transport.....nu va va ajunge nici pe o masea. Plus ca , Liveropool e oras mare si din cate zic localnicii, destul de periculos. Centrul e ok , linisitit si civilizat, dar preiferia e de groaza.

 Relache, on 20 aprilie 2015 - 13:41, said:


Dureaza cateva zile pana iti gasesti chirie, pana te obisnuiesti cu zona, pana depui cateva c.v.-uri, pana incepi sa inveti cum sta treaba.
Cateva zile...hmmm..poate cateva sapamanai. Daca iei locuinta prin agentie, 3-4 zile dureaza doaar sa te verifice, asta daca dai peste un agent de treaba. Pana se muta actualul chiriasi  mai trece o saptamana sau doua. Nu am auzit pe nimei care sa vina si in "cateva zile" sa fie mutat pe buna prin agentie. Doare sa ai pe cineva cunoscut sa te tina o perioada.

 claudelb, on 03 iunie 2015 - 23:16, said:

In Liverpool nu e cine stie ce...mai bine in sud
Depinde la ce te referi cand zicei acest 'cine stie ce"...te referi la oras in sine, arhitectura, infrastructura, te referi la locuri de munca? In ambele cazuri exemplu, te contrazic, Liverpool e chiar cine stie ce....centrul mi s-a parut frumos  spre deoasebire de alte orase din Uk (nu foarte curat dar acceptabil), iar locuri de munca sunt, repet, JLR are o fabrica mare in oras.

 Dementozaur25, on 18 aprilie 2015 - 17:43, said:

A fost amicul meu prin Franta si Italia cam in intervalul 2007-2010

italia tara bogata???...hai sa fim seriosi, poate in peisaje mirifice si turism

#31
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 26.01.2004
Cuculea...cu fabrica aceea nu se fave primavara...cand ziceam ca nu e cine stie ce ma refeream ca nivel de trai....joburi ok sunt dar pt cei cu studii ,in special in domeniul tehnic...plus ca sunt joburi si in port...ca arhitectura  e fain centrul...multe atractii turistice....expozitii  muzee....locuri de.munca sunt dar marea majoritate platite cu minimul pe economie +3..4£ extra pe ora dar nu salarii wow exceptand cei din IT medicina...

#32
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,206
  • Înscris: 08.12.2006

 claudelb, on 15 iunie 2015 - 23:09, said:

Cuculea...cu fabrica aceea nu se fave primavara...cand ziceam ca nu e cine stie ce ma refeream ca nivel de trai....joburi ok sunt dar pt cei cu studii ,in special in domeniul tehnic...plus ca sunt joburi si in port...ca arhitectura  e fain centrul...multe atractii turistice....expozitii  muzee....locuri de.munca sunt dar marea majoritate platite cu minimul pe economie +3..4£ extra pe ora dar nu salarii wow exceptand cei din IT medicina...
Nu e vorba NUMAI de fabrica aia care totusi inghite cateva mii de angajati, ci si de multi furnizori care sunt pe langa fabrica si care inghit de 3 ori mai mult personal decat fabrica. Crede-ma, Liverpool nu sta rau deloc la capitolul locuri de munca. Poate sunt oamenii mai puturosi de nu merg la lucru dar locuri de munca sunt .

#33
melissanew

melissanew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.07.2015
Interesant subiect, oare a ajuns iniţiatorul topicului în UK?

#34
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,206
  • Înscris: 08.12.2006

 melissanew, on 16 iulie 2015 - 21:12, said:

Interesant subiect, oare a ajuns iniţiatorul topicului în UK?
ce relevanta are?

#35
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Au ajuns altii 5000 intre timp. 4674 inca viseaza la malai inveliti in cartoane, 315 au inceput sa faca cheag, iar restul au inceput sa uite locul de origine de bine ce le este.

Astai viata, daca nu esti supt, sugi.

#36
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
fac inel Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate