Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

1 TB gratuit pe prepay

- - - - -
  • Please log in to reply
546 replies to this topic

#37
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Am apelat *134*4# . Aveam 1000MB la opțiunea normală, am descărcat un linux de peste 1GB și am văzut cum îmi scădea traficul din optiune pe contul de pe telekom.ro. Când a ajuns la 0 și a terminat și descărcat, am mai pus să se descarce din nou același linux și în timp ce se descărca am apelat *134*4# și am făcut acel screenshot. Apar și MB pentru că folosisem/descărcasem doar câțiva MB din acest bonus de 1024GB, adică aveam 1023GB și 824 MB pentru un trafic rămas de 1023 GB * 1024 MB/GB + 824 MB.

#38
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Păcat că tehnic nu stau prea bine, oferta e genială, practic internet nelimitat la 6 euro lunar.
Şi, din nou, e păcat că cei cu abonamente primesc fix băţul.

Eu am fost într-o zonă cu semnal de la ei dar degeaba, nu mergea deloc internetul. Doar cu ANPC mi-am recuperat banii. Actualele lor abonamente ar fi chiar OK dacă ar sta la semnal mai bine ca Orange/Vodafone, iar cu banii din planul de advertising idiot puteau face asta, efentual pe LTE 800 mhz.

#39
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

View Postwoulfy, on 10 aprilie 2015 - 20:54, said:

Sper ca si concurenta va reactiona.

Sigur că da, de acum vor oferi 75 MB la viteze 4G la abonamentele de 7 €. Posted Image

#40
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Nu exagerez cu nimic cand vine vorba de Telekom. Tehnic sunt pe butuci dar au reclama de zici ca au semnal si in gaura de sarpe. Daca pana si Digi a luat fata Telekom la calitatea acoperirii, ce pot sa spun cand se lanseaza o oferta pe care nu o poti folosi. Am avut 2 Gb de trafic 4G si nu am reusit sa consum nici 10%/luna in 4G pentru ca acoperirea este mica. 3G, cand este semnal, merge decent. Doar ca 3G bun la Telekom am avut doar cand vedeam si antena.

Telekom este genul de operator care vinde fara nicio garantie. Este simplu sa dai terabaiti de trafic cand reteaua este exploatata cu carpeli si investitii modeste. Logic este sa fie posibil dpdv tehnic traficul oferit, altfel este ceva pe hartie.

Telekom nu intelege ca daca nu iti faci retea buna nu mai poti vinde doar cu publicitate agresiva si oferte SF. Digi acopera zilnic noi zone si densifica. Telekom a si uitat de cand nu a mai extins reteaua in Bucuresti si Ilfov.

Orice operator poate veni cu oferte similare, doar ca lumea vrea si calitate. Digi se straduieste sa ofere un standard de bun-simt, Telekom nu misca un deget si spun asta din postura de client al tuturor operatorilor. Am ani in care am comparat serviciile si Telekom este ultimul operator pe care l-as recomanda cuiva. De ce? Pentru ca nu se dezvolta decat pe harti de acoperire frumos colorate, nu si in realitate, pentru ca oricand poti ramane fara semnal in urma unei "reconfigurari", pentru ca o sesizare inseamna ca trebuie sa portezi ca sa rezolvi cu adevarat problema si pentru ca relatiile cu clientii sunt de departe cele mai slabe din piata.

Cand Telekom va pune reteaua la punct si oferta va fi imbatabila, nu voi ezita sa le recunosc meritele. Pana atunci ii cantaresc asa cum sunt, un operator care pariaza fara acoperire pe reclama agresiva. Vodafone, de exemplu, a lasat-o mai moale cu lauda si lucreaza la retea, Orange la fel. Telekom o tine langa si mizeaza pe mirarea clientilor care au avut norocul sa nu le ajunga in retea ca pot avea "un tera" de trafic.

Sa asteptam reactiile primilor utilizatori si vom vedea. Eu am incercat sa folosesc Telekom si intr-un an am realizat ca platesc un serviciu fara un standard clar. Acasa abia ai semnal sa vorbesti, in oras merge binisor, la serviciu ai semnal dar nu merge netul cum trebuie ca au antene defecte, 4G doar afara, 3G variabil in acelasi loc si tot felul de ciudatenii. Reteaua mobila Telekom este la fel ca reteaua fixa: ai fibra, dial-up, adsl, vdsl intr-o combinatie care te umple de nervi.

Spor la net 4G fara nervi pe Telekom!

#41
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Sters, n-am chef de polemici inutile si generalizari de amorul artei :)

Edited by micutu82, 10 April 2015 - 21:57.


#42
intel_inside

intel_inside

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 25.06.2009
Multumesc pentru informatii. Am activat si eu acest bonus :)

#43
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Oferta Telekom se refera la Bucuresti si Ilfov. Acoperirea Digi este superioara Telekom in aceasta zona si se tot dezvolta. 4G de la Telekom ai in Ilfov doar outdoor. Acoperirea si mai ales calitatea acesteia sunt esentiale cand vorbim de oferte nelimitate sau SF. Cei care cred ca semnalul Telekom vine din ecranul televizorului unde ruleaza reclamele Telekom n-au decat sa-si cheltuiasca banii pe ofertele gandite sa gadile placut auzul. Va reamintesc de Cartela Cosmote 2000, cand seara se bloca reteaua cu orele. Telekom va reedita "succesurile" de atunci. Va fi o revolutie a terabaitilor, clientii vor vrea terabaitii promisi iar Telekom va spune ca atat duce reteaua. Va fi distractiv.

P.S.: Nu este vorba de polemica, trebuie sa fim realisti. Daca cineva iti spune ca iti da ceva ce esti constient ca nu are cum sa-ti ofere cu adevarat, este normal sa iti pastrezi capul pe umeri, picioarele pe pamant si banii in buzunar. Vor fi destui care vor incerca, si eu am crezut in ofertele lor, doar ca este bine sa expunem realitatea de dincolo de euforia unei oferte. Telekom poate face diferenta cand banii vor merge in retea si mult mai putin in reclame.

Edited by Allex, 10 April 2015 - 22:07.


#44
intel_inside

intel_inside

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 25.06.2009

View Postthekat, on 10 aprilie 2015 - 17:52, said:

Sunt curios daca merge si pentru alte localitati

Eu sunt din Ploiesti, am activat bonusul acum cateva minute.

Edited by intel_inside, 10 April 2015 - 22:01.


#45
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

View PostV_i_c_t_o_r, on 10 aprilie 2015 - 17:48, said:

Oricum, e de bine. Asa poate se dezmortesc si ceilalti si dau drumul la oferte serioase de date...


Nu ma astept la minuni. Oricum cei de la Microsoft nu au servere pt OneDrive in Europa, asa ca si de pe internetul fix nu am urcat cu mai mult de 10 Mbpa (1.25 MB/s). De aceea am doar 7  GB ocupati din 218 http://forum.softped.../#entry16739076

#46
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Ai facut tu calcule ingineresti si ti-a rezultat ca digi r mai bun si-n capitala? :D in dormitor cum e cu digi? :D, mă refer pus pe noptiera :) ce-ti mai place :D

#47
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
M-a indus in eroare postul lui Silver456789 si am crezut ca ofera Telekom cont de 1 TB OneDrive pentru cei cu cartela PrePay.
Asa oferta e buna, daca e 1 TB trafic de net.

#48
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008
@Allex: Mirobolanta, mult prea slavita retea Vodafone. Nu are rost sa vorbim de 3g sau 4g si asta in Bucuresti. Tin minte cum acum cateva luni postau clientii, pe pagina lor de facebook
zilnic mesaje ca nu au semnal in diferite zona din Bucuresti sau localitati din tara, in timp ce Telekom si Orange au. In mediul rural sunt multe zone unde Telekom sta chiar mai bine ca Orange la acoperirea 2g. Cand esti intr-o zona cu semnal slab, te multumesti si cu ala 2g sa il ai ca sa poti folosi telefonul. Reteaua Vodafone se lauda cu certificate cumparate si ata tot.  Au cea mai exagerata harta de acoperire iar acoperirea 3g nu-i nici pe departe de 90%. Sa mai aducem in discutie ca s-au zgarcit sa obtina un spectru bun si de la 1 aprilie reteaua 2g e cam pe butuci...?

Attached Files



#49
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Oferta asta nu are nici un sens pe 2G.

Se pare că mai multă lume confirmă cele spuse de mine, restrângerea acoperirii, eu aveam 4G telecoi în casă, acuma nu mai e decât afară.

#50
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Telekom are probleme cu 2G, 3G si 4G in Bucuresti si Ilfov. Nici in tara nu merge stralucit pe date, ca sa ramanem on topic. 2G este ca dial-up, 3G+ este standardul minim. Cand nici 2G nu merge onorabil, degeaba faci reclama la "peticelele" 4G de pe harta de acoperire. Telekom ar fi trebuit sa tuneze reteaua inainte de a face oferta. Ramane sa citim impresii, sigur cei cu vizibilitate la antene vor fi extrem de incantati, daca nu li se limiteaza viteza. Cei care vor pandi semnalul pe balcon sau in fata blocului vor intelege de ce Telekom mai are de investit mult in retea inainte de a-si incorda muschii cu tera de trafic. Nu laud Vodafone si Orange, nici  ei nu stau grozav in Bucuresti si Ilfov. Singurul care observ ca se misca repede este Digi. Sunt surprins si i-am criticat cand reteaua se bloca si netul mergea ca dial-up-ul. Si-au revenit in cateva saptamani. Cu Telekom ma lupt de 12 luni sa faca ceva cu semnalul si nu am rezolvat nimic. La Telekom, ai semnal, esti norocos, nu ai, nici nu vei avea prea repede si va trebui sa gasesti alta varianta.

#51
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008
Vin-o cu dovezi,  nu povesti, draga Allex.  Daca tu nu ai semnal, asta nu inseamna ca trebuie sa "vezi" antena ca sa ai semnal la Telekom.  Mult mai prapadita e reteaua Vodafone.
Celor de la Orange n-am ce sa le reprosez in privinta retelei. Ei tac si fac, nu se lauda cu certificari peste certificari si "supernet" de 4-5Mbps. Daca nu aveam nevoie de netul in roaming zilele urmatoare, iti faceam un test in strada, unde am semnal la Vodafone, de pe telefonul Digi si sa vezi cat "zbarnaie"  netul lor.

Edited by gabybcr, 10 April 2015 - 22:58.


#52
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Dovezi? Studiaza harta oficiala 4G de pe site-ul Telekom pentru Bucuresti si Ilfov. Ia in calcul ca este mult peste realitate. Tot ce am afirmat pe forum vreodata a fost doar adevarul. N-am niciun motiv sa inventez. Este "experienta mea impreuna cu Telekom". Si sunt destui clienti care au patit la fel. Criticand Telekom, le fac un serviciu gratuit, le spun indirect ca multi clienti stiu deja ce inseamna 3G+ si 4G si vor sa aiba servicii bune in aria de acoperire, nu doar in unele zone. Oferta este buna, reteaua nu este pregatita. Sa uitam de alti operatori, sa comparam reteaua reala Telekom cu standardele la care pretind ca lucreaza. Normal ar fi fost sa existe 4G in zonele cu oferta. Doar ca nu exista semnal 4G si nici 3G nu este densificat cat ar trebui. Telekom de ce credeti ca a lansat oferta asta, sa castige sau sa ofere net aproape gratuit?

#53
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Si daca exp. mea cu digi e ca nu prea am semnal indoor, pot spune ca-i mai prost ca Telekom in bucuresti? Aveti un stil de a generaliza... La cutremur s-a blocat orange-ul, o sa ziceti ca digi e mai tare, sau nu aveti cum ca s-a blocat si digi :P. Faptul ca tu si alti 10 colegi de-ai tai ati avut probleme nu inseamna ca digi e mai tare ca Telekom in if si buc. Daca dădea digi 1tb, chiar daca nu aveai semnal cu el...tot cel mai bun era.

Edited by micutu82, 11 April 2015 - 08:50.


#54
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Oferta e foarte buna, chiar excelenta, pentru cine poate sa profite de ea, aflandu-se in zonele respective si cu semnal 4G ok. Restul e bla bla bla.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate