Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Operatiunea "Casa noua"

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3665 replies to this topic

#2017
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Intrebare pentru cunoscatori si nu numai, pana il gasesc pe structurist...

Proiectul de armare a placii peste parter scrie, dincate inteleg eu, ca se pun 6 bare pe metru liniar, in fiecare directie, rezultand astfel plasele. Asta inseamna o distanta de 16.66(6) cm intre bare. Evident ca este imposibil sa fie puse la centimetru, si probabil ca nu conteaza prea mult... dar pana la urma eu la cat incerc sa pe pun? La 16cm? Voi ce ochiuri ati avut la placile peste parter/etaj?

#2018
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Poate te ajuta Planul meu...

Attached Files


Edited by Adrianradu, 09 June 2017 - 10:50.


#2019
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostAdrianradu, on 09 iunie 2017 - 10:36, said:

Eu am avut Plase Sudate de 6...

Peste parter, nu pe sol. Adica aia pe care urmeaza sa o armezi acum.

#2020
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
Eu am avut structura pe cadre, inferior fi 8, superior fi 10, ambele la 15 cm distanta, ciocuri de 10.. Trebuie sa calculezi numarul de bare pe lungimea respectiva si trebuie sa incapa toate chiar daca distantele nu sunt farmacie.

#2021
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostAdrianradu, on 09 iunie 2017 - 10:36, said:

Poate te ajuta Planul meu...

Ai editat pana la urma ;)

Tu vad ca ai bare de 8 si sus si jos, difera asezarea (jos la 15 cm distanta, sus la 10 cm). Eu am ca @mihai_gelu

View Postmihai_gelu, on 09 iunie 2017 - 10:52, said:

Eu am avut structura pe cadre, inferior fi 8, superior fi 10, ambele la 15 cm distanta, ciocuri de 10.. Trebuie sa calculezi numarul de bare pe lungimea respectiva si trebuie sa incapa toate chiar daca distantele nu sunt farmacie.

Si eu aceleasi grosimi, doar ca ciocurile sunt de 7 si pe plan nu scrie dimensiunea ochiului de placa ci cate sa pun: 6/ml la toate. Probabil ca asa o sa se procedeze, se aseaza toate cat sa fie bine, sa nu fie rau :). Dar sunt curios... scrie undeva cum trebuie facuta imparteala asta? Daca pun 4 din bare la cate 10cm iar in capete 2 bare la 30cm, e bine?! Ca la final am tot 6 bare pe acel ml... :)

#2022
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
este o tampenie dar pana la urma aia e....
@Marius calculul la placa se face pe o fasie de 1 metru latime de unde iti rezulta o anumita arie de armare .... mergand cu acea arie in tabel vezi cate bare ai nevoie pe ml ...totusi daca iti ies 6 bare/ml pui si tu barele la pas de 15 cm si o sa iti intre 6.66 bare/ml :) Mda...Distanta intre bare ar trebui sa fie egala nu pui 2 bare la 30 cm si restul la 10 sau 15 :) ...daca o sa pui barele alea la 16 cm distanta o sa fie ok...

#2023
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
@brawnie, multumesc de lamuriri. Totusi, care e tampenia? Modul in care a fost data armarea in proiect sau altceva?

#2024
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
alea 6 bare/ml e tampenia... ca doar nu sta nimeni sa tot calculeze la ce distanta sa puna barele...dpdv tehnic este corect...practic era mai ok daca dadea barele la 15 cm distanta..

#2025
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Intrebare de baraj: pe unde intra de obicei gazele in casa? Trebuia sa las goluri si pentru asta?!

Intreb pentru ca tocmai citeam pe jurnalul lui kinderbueno ca cica la teva de gaze trebuie minim 1m de la casa si 0.5 de la alte trasee de utilitati, iar eu am cam 1.6m in total intre casa si gard, pe unde trebuie sa treaca toate utilitatile...

#2026
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu trebuie sa lasi goluri pentru gaz, vei gauri peretii cand va fi cazul. Normativele zic multe, realitatea e ca ai loc berechet si optiuni in acei 1.6 m sa ingropi tot ce vrei.

#2027
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011
De asemenea este importanta si ordinea randurilor de armatura la partea inferioara.Foarte multi armeaza 6fi8/m pe ambele directii si formeaza o plasa fara rost,fara a pastra ordinea inginereasca de montaj(armatura pe directia scurta jos si cea pe directie lunga peste).

#2028
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postadrian153, on 09 iunie 2017 - 16:47, said:

De asemenea este importanta si ordinea randurilor de armatura la partea inferioara.Foarte multi armeaza 6fi8/m pe ambele directii si formeaza o plasa fara rost,fara a pastra ordinea inginereasca de montaj(armatura pe directia scurta jos si cea pe directie lunga peste).

Eu am un proiect cu "niste linii" trase pe un desen care spun clar ce e sus si ce e jos. Daca respecta ordinea inginereasca... ma depaseste Posted Image. Asa ca il atasez pentru cunoscatori Posted Image

Attached Files



#2029
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ceea ce vrea sa spuna adrian este ca la partea inferioara se monteaza mai intai armatura cu marca 3 si apoi peste ea cea cu marca 5 si 6...toate 3 marci fiind la partea inferioara...

#2030
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postbrawnie, on 09 iunie 2017 - 17:53, said:

ceea ce vrea sa spuna adrian este ca la partea inferioara se monteaza mai intai armatura cu marca 3 si apoi peste ea cea cu marca 5 si 6...toate 3 marci fiind la partea inferioara...

Ok, inteleg ce spui, dar ce se intampla cand o armatura mai lunga care deja este peste alta mai scurta la randul ei se intersecteaza cu una mai lunga decat ea?

De exemplu, marca 3 e cea mai scurta, 5 vine peste ea, dupa care 5 se intersecteaza cu 4, care e mai lunga decat 5, deci 4 ar trebui sa fie peste 5, dar 5 e deja peste 3. Ce facem acolo?

#2031
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Crosetezi...:)

#2032
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View PostoMariusRO, on 09 iunie 2017 - 18:52, said:



Ok, inteleg ce spui, dar ce se intampla cand o armatura mai lunga care deja este peste alta mai scurta la randul ei se intersecteaza cu una mai lunga decat ea?

De exemplu, marca 3 e cea mai scurta, 5 vine peste ea, dupa care 5 se intersecteaza cu 4, care e mai lunga decat 5, deci 4 ar trebui sa fie peste 5, dar 5 e deja peste 3. Ce facem acolo?
Le incurci.Se monteaza in zone diferite.Marca 3 se monteaza intre axul 1-5.Marca 3 se monteaza intre axul B-D si apoi se continua cu marca 4,care ii ia locul marcii 3, intre axul D-E.Nu se croseteaza nimic la plac,la noduri se croseteaza :)).
PS: Marca de armatura inseamna otel beton de acelasi tip (pc sau ob),de acelasi diametru,de aceeasi lungime si fasonat sub aceeasi forma.

Edited by adrian153, 10 June 2017 - 07:01.


#2033
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
@adrian153, sigur te uiti pe planul meu?! Posted Image

Din cate vad eu avem pe orizontala, de la stanga la dreapta, asezate marcile urmatoare (printre altele):

marca 2 este intre axele 2 si 6 si are 10.9m
marca 3 (cea mai scurta) are 7,2m si este intre axul 2 si limita golului pentru scara.
marca 4 are 11.9m este intre axele 2 si 7.

Dupa care, pe verticala avem marca 5 de la ax B la E care are 9.5m.

Toate de mai sus sunt la plasa de jos.

Acum, dupa ce asezam barele orizontale, cand ajungem sa montam barele verticale avem marca 5 care se interseacteaza cu 2, 3 si 4. Marca 5 este mai lunga decat 3 dar mai scurta decat 2 si 4. Cum facem ca bara mai scurta sa fie mereu la partea de jos, pentru ca intr-o zona ar trebui sa treaca peste unele marci (3) iar in alte zone pe sub alte marci (2 si 4). Eu nu vad decat varianta lui nukem, adica un fel de "crosetare" (marca 5 trece peste 3 dupa care vine 4 peste 5, 4 fiind bara superioara si 5 devenind bara inferioara)

Edited by oMariusRO, 10 June 2017 - 07:32.


#2034
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostoMariusRO, on 10 iunie 2017 - 07:28, said:

@adrian153, sigur te uiti pe planul meu?! Posted Image

Din cate vad eu avem pe orizontala, de la stanga la dreapta, asezate marcile urmatoare (printre altele):

marca 2 este intre axele 2 si 6 si are 10.9m
marca 3 (cea mai scurta) are 7,2m si este intre axul 2 si limita golului pentru scara.
marca 4 are 11.9m este intre axele 2 si 7.

Dupa care, pe verticala avem marca 5 de la ax B la E care are 9.5m.

Toate de mai sus sunt la plasa de jos.

Acum, dupa ce asezam barele orizontale, cand ajungem sa montam barele verticale avem marca 5 care se interseacteaza cu 2, 3 si 4. Marca 5 este mai lunga decat 3 dar mai scurta decat 2 si 4. Cum facem ca bara mai scurta sa fie mereu la partea de jos, pentru ca intr-o zona ar trebui sa treaca peste unele marci (3) iar in alte zone pe sub alte marci (2 si 4). Eu nu vad decat varianta lui nukem, adica un fel de "crosetare" (marca 5 trece peste 3 dupa care vine 4 peste 5, 4 fiind bara superioara si 5 devenind bara inferioara)

Pune-le frate pe toate acolo ca după ce înțepenesc in beton nu cred ca mai are mare relevantă. Important este sa fie sus si jos acum care peste care unde ar fi problema la solicitările la care e supusa placa?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate