Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Operatiunea "Casa noua"

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3665 replies to this topic

#2053
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Asa se intampla cand cofrezi cu tego, ies stalpii in afara caramizii cu 1 cm.

View PostoMariusRO, on 16 iunie 2017 - 16:35, said:

Bendere, nu zic ca nu au fost greșeli dar nu îți înțeleg logica în legătură cu scandurile alea.
Normal ca nu intelegi , eu stiu sa programez un site? Posted Image

Quote

Eu zic ca dacă nu erau nu doar se umfla cofraje dar posibil sa fi plesnit Tego și sa se rupă.


Nu avea cum sa se rupa tego, in cel mai rau caz se umfla , se indoaie. Avantajul lui este ca aluneca bine betonul in el .

View PostdoarUNom, on 16 iunie 2017 - 14:03, said:

Yep ..prostia si graba deriva tot din neatentie . De aia e nevoie sa fie urmariti de cineva care sa stie toate operatiile si sa.i coordoneze ca flux de lucru. Altfel sunt ca o turma ratacita de oi ce "pasc" pe unde apuca ..ca sa treaca ziua
Sa ii urmareasca cineva sa ii faca un calcul de rezistenta pe calculator la fiecare patrat pe care il pune dorel la cofrat. Posted Image

Iti trebuie doar cunostiinte de baza care orice dorel ar trebui sa le aibe .

Edited by Benderbut, 17 June 2017 - 09:12.


#2054
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
oare cum se face programarea asta la un site? Posted Image Posted Image Posted Image

#2055
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostBenderbut, on 17 iunie 2017 - 09:12, said:

Nu avea cum sa se rupa tego, in cel mai rau caz se umfla , se indoaie.

Ce te face sa crezi asta?! Cand ajung pe acolo iti fac poza la o bucata de tego (nu o placa intreaga) asezata pe 2 caramizi la distanta de 1 m pe care s-a urcat un om si s-a rupt in doua. Totul depinde de distanta la care se pun lemnele alea pe orizontala (sa imi spuna cineva cum se numesc ca mereu uit :))

View Postbrawnie, on 17 iunie 2017 - 09:29, said:

oare cum se face programarea asta la un site?

Depinde de site. In PHP, ASP, Javascript si/sau altele. :)

#2056
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postbrawnie, on 17 iunie 2017 - 09:29, said:

oare cum se face programarea asta la un site?
Simplu:
[ https://img1.etsystatic.com/166/0/12724446/il_340x270.1207478451_asqk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kendo, 17 June 2017 - 09:42.


#2057
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

View PostoMariusRO, on 17 iunie 2017 - 09:41, said:

Depinde de site. In PHP, ASP, Javascript si/sau altele. Posted Image
Defapt nu depinde de nimic pentru ca nu conteaza in ce limbaj generezi tu markup-ul pe care-l intelege browserul si-l randeaza utilizatorului. Posted Image

#2058
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postlaffin, on 17 iunie 2017 - 11:40, said:

Defapt nu depinde de nimic pentru ca nu conteaza in ce limbaj generezi tu markup-ul pe care-l intelege browserul si-l randeaza utilizatorului.

Depinde de site in sensul ca depinde in ce a ales cel care a facut siteul sa il scrie. Iar limbajul de programare ales poate sa depinde de mai multe lucruri, de la competentele/preferintele programatorului la infrastructura pe care va rula siteul (daca ai un server Unix e mai complicat - sa nuz ic imposibil - sa rulezi un site in ASP)

#2059
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Un pic de off topic pana se termina de cofrat placa și grinzile :)

A folosit cineva distanțieri pentru armatura din beton/ciment? Dacă nu, de ce?

#2060
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
La mine sub armatura grinzii din fundatie s-au pus distantieri din beton.
In rest doar plastic.

#2061
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Pentru ca nu pot sa editez, mai adaug o întrebare: pentru ce se prefera plasticul? E mai ieftin, mai simplu, mai ușor de montat/transportat? Dacă ar fi ieftin din beton ar conta?

#2062
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostoMariusRO, on 20 iunie 2017 - 16:32, said:

Pentru ca nu pot sa editez, mai adaug o întrebare: pentru ce se prefera plasticul? E mai ieftin, mai simplu, mai ușor de montat/transportat? Dacă ar fi ieftin din beton ar conta?

Plasticul este aproape inert dpdv chimic si rezistent raportat la grosimea sa. La aceeași grosime betonul are o rezistenta mai mică . Oricum ar fi nu se pun elemente care se descompun (lemne, placaj scinduri) si care lasă găuri. Nici fierul nu e ok dacă iese din beton si este supus mediului ostil. Plasticul este foarte ieftin la producția la scara larga iar distantorii se produc din plastic reciclat

#2063
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Marius, nu e treaba mea, dar pare ca doreii tai sint cam neglijenti cu cofrajele si zidaria. Cred ca n-ar fi rau sa il pistonezi pe dorelul sef sa aibe mai multa grija. Legaturile, traversele, proptelele imi par puse la misto. Daca la stilpi o mai dregi, la placa grinzi, centuri cred ca va trebui sa ii presezi mai mult.
Distantierii de plastic sint foarte utili, si intrerup foarte putin continuuratea betonului, fata de alte solutii. Cred ca cei mai buni sint din metal, dar sint mai treu de pus si asigurat.

#2064
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Azi sunt cam depresiv... Luni la 10-11 trebuia sa turnam placa peste parter, si astia anunta ploi torentiale toata ziua, si marti pana spre pranz. Partea proasta e ca toata lumea isi facuse planuri fara ploile astea... eu am rezervare la mare (nu mor eu sa plec la mare, dar copilul.....) iar muncitorii au bilete de tren spre casa... ce sa fac.. ce sa fac...Posted Image

Edited by oMariusRO, 01 July 2017 - 08:30.


#2065
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Simplu, amani turnarea si pleci la mare. Sa pui poze cu valurile ca eu anu' asta nu pup concediu. Spor !

#2066
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Sincer sa fiu, nu prea as vrea sa mai pierd încă o săptămână. Dacă plec la mare torn abia lunea viitoare, când as fi putut deja sa trec la zidărie... Și asa au trecut 2 luni și ceva de când am trasat fundația și nici sunt la jumătate...

Pana la poze cu marea, poze cu ARmarea Posted Image

Attached File  IMG_20170630_183732.jpg   129.6K   108 downloadsAttached File  IMG_20170630_183801.jpg   138.66K   102 downloadsAttached File  IMG_20170701_104438.jpg   93.31K   98 downloadsAttached File  IMG_20170701_104516.jpg   90.89K   96 downloads

P.S. astept sa vina @doarUNom sa spun ca am facut risipa de fier Posted Image

P.P.S.: Am citit asta si nu m-am putut abtine sa o postez aici, in cinstea tuturor doreilor din romania, ca asta chiar a fost tata lor :)

Edited by oMariusRO, 01 July 2017 - 14:17.


#2067
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Suuuuper tare!


#2068
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Fier de 10 la armarea placii ? Cand ma uit la deschiderea mare in prima poza nu este exagerata armarea.

#2069
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postsony, on 01 iulie 2017 - 16:50, said:

Suuuuper tare!

Armarea sau articolul? :)

View PostBenderbut, on 01 iulie 2017 - 18:24, said:

Fier de 10 la armarea placii ? Cand ma uit la deschiderea mare in prima poza nu este exagerata armarea.

8 jos, 10 sus. Cea mai mare deschidere e aia din prima poza, cam 5x5 m, plus minus ceva

#2070
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Lasa armarea, ce-a scris omul ala e genial!Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate