Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Cat credeti ca vom mai trai fara conflicte majore?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#19
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Posttudor2006, on Jan 13 2006, 13:59, said:

Capitane, este o presupunere de-a mea pe seama unor observatii de natura logica si tehnica.

da? si care ar fi acele observatii? as fi de asemenea interesat de rationamentul logic prin care ai pus cap la cap observatiile, precum si criteriile in functie de care acele observatii au fost condiderate mai mult sau mai putin importante sau chiar eliminate din calcul.

later edit:
nu prea se poate sa vii sa debitezi tampenii crunte (nu ma refer acum la tine), sa "imprastii" dezastre, apocalipse etc. si sa nu platesti pentru asta.
daca vei fi curios sa studiezi Codul Penal roman, vei vedea ca acolo exista stipulate, printre altele, doua infractiuni: tortura psihica si afectarea integritatii psihice.
acestea doua sunt elemente constitutive in ceea ce priveste starea de asteptare negativa pe care, in cazul de fatza, tu o imprimi celor care iti citesc posturile si care nu sunt informati cu privire la aceasta.
imi pare rau dar necunoasterea legii nu te scuteste de pedeapsa.
pe acest forum prea multi se dau in stamba, aruncand "pareri proprii" despre viitor, mai toate negative. daca incercarea mea (si a altora) de a contracara aceasta stare de fapt nu va da rezultatele scontate, vom cere actionarea in justitie, pentru afirmatii nefondate, ce afecteaza grav integritatea psihica a cititorului neinformat.
avand in vedere ca nu exista nicaieri asa-numita bulina rosie, am senzatia ca se va lasa cu amenda penala pentru unii.
parerea mea.
poate ca in felul acesta veti inceta sa mai raspanditi idei negative printre oameni. de data asta ma refer la tine.

multumesc

Edited by CapitanuPICARD, 13 January 2006 - 15:04.


#20
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View PostJungleboy, on Jan 13 2006, 14:49, said:

Wow, zaboss, auzisem si eu ca e China pe val in perioada asta, in sensul ca are o crestere economica exceptionala, da' sa conduca SUA si implicit lumea, parca ma lasa cu gura cascata.
Esti tu sigur ca informatiile pe care le ai nu sunt doar niste exagerari? Cam asa par...
Then again, nu zic ca sunt adeptul Teoriei Conspiratiei, dar sunt de acord ca se intampla multe lucruri, in politica mai ales, de care publicul nu are habar... So...
Nu e nici o conspirație aici, totul este pe față. Și nu este neapărat vorba de a conduce lumea, în sensul conspiraționist. În nici un caz nu stau 12 chinezi bătrâni ascunși printr-un templu secret să stabilească cine ce face :lol:  Dar realitatea este că se duce o luptă acerbă pentru influență și resurse și în momentul de față China este de departe în poll position.
Iată un articol interesant despre cum au eliminat practic chinezii influența ameicană din America de sud, un teritoriu aflat tradițional sub influență americană. Sunt acolo câteva informații chiar scarry.

#21
tudor2006

tudor2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 12.01.2006

View PostCapitanuPICARD, on Jan 13 2006, 14:56, said:

da? si care ar fi acele observatii? as fi de asemenea interesat de rationamentul logic prin care ai pus cap la cap observatiile, precum si criteriile in functie de care acele observatii au fost condiderate mai mult sau mai putin importante sau chiar eliminate din calcul.

later edit:
nu prea se poate sa vii sa debitezi tampenii crunte (nu ma refer acum la tine), sa "imprastii" dezastre, apocalipse etc. si sa nu platesti pentru asta.
daca vei fi curios sa studiezi Codul Penal roman, vei vedea ca acolo exista stipulate, printre altele, doua infractiuni: tortura psihica si afectarea integritatii psihice.
acestea doua sunt elemente constitutive in ceea ce priveste starea de asteptare negativa pe care, in cazul de fatza, tu o imprimi celor care iti citesc posturile si care nu sunt informati cu privire la aceasta.
imi pare rau dar necunoasterea legii nu te scuteste de pedeapsa.
pe acest forum prea multi se dau in stamba, aruncand "pareri proprii" despre viitor, mai toate negative. daca incercarea mea (si a altora) de a contracara aceasta stare de fapt nu va da rezultatele scontate, vom cere actionarea in justitie, pentru afirmatii nefondate, ce afecteaza grav integritatea psihica a cititorului neinformat.
avand in vedere ca nu exista nicaieri asa-numita bulina rosie, am senzatia ca se va lasa cu amenda penala pentru unii.
parerea mea.
poate ca in felul acesta veti inceta sa mai raspanditi idei negative printre oameni. de data asta ma refer la tine.

multumesc

amuzant. multumesc si eu.

#22
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

View PostBitch_in_Red, on Jan 12 2006, 21:18, said:

Democratie?!
Dupa unii ar trebui toti ca Iranienii si altii asemanatori sa faca exact ce si cum vor ei!

sarim peste gramatica, pentru a fi "la subiect":
asta e lectia pe care ai invatat-o in US si pe care o predai aici? ca freedom of thought, religion blabla, suveranitatea, sunt doar pentru cine alege US, nu si pentru iranieni, de exemplu? :)

/golfclap

#23
Domnita

Domnita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.09.2005

View Postmars0212, on Jan 12 2006, 23:25, said:

Tocmai pentru ca incetul cu incetul lumea devine o lume unipolara, concentrata in jurul S.U.A. nu cred ca vom vedea un razboi mondial prea curand.

nu si china...

#24
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

View PostManowar, on Jan 13 2006, 09:34, said:

sarim peste gramatica, pentru a fi "la subiect":
asta e lectia pe care ai invatat-o in US si pe care o predai aici? ca freedom of thought, religion blabla, suveranitatea, sunt doar pentru cine alege US, nu si pentru iranieni, de exemplu? :)

/golfclap

tu ce vrei sa spui? ca numai americanii se agita? Vezi ca si consiliul de securitate al Europei are o problema cu iranienii...

dar n-am nimic impotriva sa-l iei de mana pe Grave Land si sa mergeti impreuna sa va distrati la intalnirile alea religioase la care se arunca cu pietre si sa strigati cat puteti:
"Jos cu iudeii" "Jos cu US" si Freedom to the People!

dar poate ca e mai bine sa continui cu gramatica...  :lol:

#25
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Posttudor2006, on Jan 13 2006, 10:33, said:

Aproximez la maxim 50 de ani. Va fi un razboi rapid si cu multe victime.
In scoala invatasem ca razboiul are si parti bune, adica mai imputineaza populatia. Gluma macabra, dar adevarata.
Aici vreau sa mentionez ca nu sunt de acord cu invaziile peste alte popoare. Atata vreme cat isi fac de cap in ograda, nu inteleg anitudinea NATO, USA, care n-au altceva mai bun de facut decat sa mai secere din vlastare.

cam multi ani...
ce ti se pare de neinteles in atitudinea NATO?

#26
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Este dreptul celui mai puternic sa ia de la cel mai slab si sa-si impuna punctul de vedere. Asta fac NATO si SUA, ei au nevoie de petrol, acolo este petrol, s-au impus in zona, daca Romania ar fi in locul SUA nu cred ca ar fi actionat altfel.
     Sau hai sa ne gandim cum ar fi daca Afganistanul ar fi avut macar jumatate din capacitatea militara a SUA, crezi ca ar fi stat cuminti in casuta lor sau deja se apucau de JIHAD?

Edited by mars0212, 13 January 2006 - 17:39.


#27
Jungleboy

Jungleboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 06.01.2006

View Postmars0212, on Jan 13 2006, 17:35, said:

Este dreptul celui mai puternic sa ia de la cel mai slab si sa-si impuna punctul de vedere. Asta fac NATO si SUA, ei au nevoie de petrol, acolo este petrol, s-au impus in zona, daca Romania ar fi in locul SUA nu cred ca ar fi actionat altfel.
     Sau hai sa ne gandim cum ar fi daca Afganistanul ar fi avut macar jumatate din capacitatea militara a SUA, crezi ca ar fi stat cuminti in casuta lor sau deja se apucau de JIHAD?

Puternic sau nu, in lumea secolului XXI, orice democratie isi justifica deciziile cu argumente. Ei bine, Coalitia condusa de SUA in Afganistan si Irak a argumentat invadarea celor doua state prin nevoia de instaurare a unor democratii care sa nu mai ajute la dezvoltarea terorismului si care sa ajute la stabilitate regionala.

Sa accepti ca a facut asta pentru zonele pline de petrol nu mi se pare normal. Pentru ca e un mod barbar si ipocrit de a justifica destabilizarea temporara a acelor state, apropierea de colaps a propriei economii, pericol militar crescand din partea acelorasi teroristi etc.
Deci SUA nu aveau nici un drept sa atenteze la suveranitatea acelor state si sa declare, prin presedintele Bush, ca o face pentru un alt scop, mai "nobil".

#28
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

View PostBitch_in_Red, on Jan 13 2006, 16:53, said:

tu ce vrei sa spui? ca numai americanii se agita? Vezi ca si consiliul de securitate al Europei are o problema cu iranienii...

dar n-am nimic impotriva sa-l iei de mana pe Grave Land si sa mergeti impreuna sa va distrati la intalnirile alea religioase la care se arunca cu pietre si sa strigati cat puteti:
"Jos cu iudeii" "Jos cu US" si Freedom to the People!

dar poate ca e mai bine sa continui cu gramatica...  :lol:

arata-mi si mie un European care are probleme cu Iranul. Eu, personal, nu am nici o problema cu ei.

sa spui despre Mecca "intalnirile alea religioase la care se arunca cu pietre" este ca si cum ai spune despre Jesus ala al tau "hm...nu era unul mic, barbos, ceva legat de paine si peste?". Arata doar incultura ta, nu ceva negativ despre religia lor :(

fyi, la Mecca se merge in pelerinaj, asa cum unii se duc pana la Vatican. Este alfa si omega pentru musulmani, dar pentru tine e mai greu sa pricepi asta...Nu stiu care-i legatura cu taramul/tara/pamantul mormintelor, poate-mi spui tu la ce te referi exact, ca, recunosc, nu am inteles.

poate, in loc sa te faci de ras pe-aici discutand la modul asta despre Mecca, ar fi mai bine sa pui tu manuta pe ceva gramatica si eventual sa incerci sa mai discuti si despre chestii de cultura generala, nu doar despre schimbatul tampoanelor.

P.S la Mecca nu se va discuta niciodata politica, nu vor fi strigate slogane legate de politica niciodata. cand ai sa te maturizezi, ai sa intelegi si tu asta. cred.

#29
Domnita

Domnita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.09.2005

Quote

arata-mi si mie un European care are probleme cu Iranul. Eu, personal, nu am nici o problema cu ei.


nici americanii nu au probleme cu iranienii, ei au alta promblema..OIL.... de asta se baga peste tarile arabe etc...

#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
niciodata nu vor mai fi conflicte majore pentru simplu motiv ca nimeni nu vrea sa moara. daca in trecut comandantii puteau sa hotarasca moartea a milioane de oameni in diferite razboaie inutile, acum, cu minunatele bombe atomice, ei stiu prea bine ca n-ar mai supravietui unui conflict, asa ca nici nu-si doresc sa provoace asa ceva. s-au dus vremurile cind generalii stateau pe dealuri si se uitau la cretinii aia cum isi taie membre si se arunca in aer. din fericire, bomba atomica rade tot, dealuri, cimpii, orase, floricele si pasarele, asa ca nu mai se risca nimeni sa moara sau sa supravietuiasca unei lumi de cosmar. in concluzie, traiasca bomba atomica :worthy:

#31
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

View PostManowar, on Jan 13 2006, 12:50, said:

arata-mi si mie un European care are probleme cu Iranul. Eu, personal, nu am nici o problema cu ei.
...
poate, in loc sa te faci de ras pe-aici discutand la modul asta despre Mecca, ar fi mai bine sa pui tu manuta pe ceva gramatica si eventual sa incerci sa mai discuti si despre chestii de cultura generala, nu doar despre schimbatul tampoanelor.
...

Franz, poate tu ai tampoane in loc de creier. Dar evident, daca acesta din urma iti lipseste, atunci este cum spui tu, n-ai nici o problema cu ei...

http://www.boston.co...action_on_iran/
http://sify.com/news...php?id=14120232
http://www.voanews.c...01-13-voa17.cfm

#32
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostMosotti, on Jan 13 2006, 20:15, said:

niciodata nu vor mai fi conflicte majore pentru simplu motiv ca nimeni nu vrea sa moara.

:coolspeak:

later edit:
tarfo, daca tu ai omizi la cuib si te dusmanesti cu careva, nu inseamna ca si noi trebuie sa fim la fel de sandilai ca tine. btw, ce ti-au facut tie, personal, iranienii?

Edited by CapitanuPICARD, 13 January 2006 - 23:14.


#33
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
nimic. asa li se spune la TV - ca-s dusmani

conflicte majore nu cred ca vor mai exista vreodata deoarece Europa e una, Rusia nu mai e ce a fost odata si restul joaca dupa cum canta US iar tehnologia actuala poate face ca un razboi sa dureze doar o saptamana

#34
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005

View Postdenis.m, on Jan 14 2006, 10:12, said:

nimic. asa li se spune la TV - ca-s dusmani

Exact. Probaganda jidoveasca.

#35
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004

View PostJungleboy, on Jan 13 2006, 18:24, said:

Puternic sau nu, in lumea secolului XXI, orice democratie isi justifica deciziile cu argumente. Ei bine, Coalitia condusa de SUA in Afganistan si Irak a argumentat invadarea celor doua state prin nevoia de instaurare a unor democratii care sa nu mai ajute la dezvoltarea terorismului si care sa ajute la stabilitate regionala.

Sa accepti ca a facut asta pentru zonele pline de petrol nu mi se pare normal. Pentru ca e un mod barbar si ipocrit de a justifica destabilizarea temporara a acelor state, apropierea de colaps a propriei economii, pericol militar crescand din partea acelorasi teroristi etc.
Deci SUA nu aveau nici un drept sa atenteze la suveranitatea acelor state si sa declare, prin presedintele Bush, ca o face pentru un alt scop, mai "nobil".


Nu cred ca Bush se astepta sa fie crezut ca ii pasa lui daca acolo este democratie sau nu. Desi nu a mintit in totalitate cand a zis ca vrea democratie, care insemna un alt guvern care sa dea petrol americanilor.

Intr-un mod sadic America foloseste armata ca pe o unealta economica, de fapt nu este foarte diferit de o investitie vazuta ca si conventionala. Nu este drept ce s-a intamplat acolo dar este absolut normal.

#36
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 07.12.2002

View Postzaboss, on Jan 13 2006, 21:29, said:

Păi fă și matale o socoteală. China finanțează cam jumătate din deficitul comercial al SUA, adică vreo 400 de miliade de dolari. Dacă nu i-ar investi în economia americană ci în altceva? În plus, sunt prezenți cu investiții majore cam în toate zonele: America de sud, Africa, Europa și, la o estimare ochiometrică cam tot pe-atâta, ceetă întrebuia ce duce la o sumă de 800 de miliarde. Repet, este vorba numai de bani investiți în exterior (adică ce prisosește prin buzunarele lor și nu le-au găsit alnțare). Suma înseamnă cam de 10 ori PIB-ul României. În plus, din punct de vedere militar stau și mai bine. Au cea mai puternică flotă aeriană din lume la ora actuală și nici cu restul dotărilor nu stau prea prost.
China sa stea bine? Dependenti de tehnica ruseasca din anii '70? Sint total depasiti.

De urmarit sint rusii, tocmai au lansat noua racheta Bulava, corespondentul Peacekeeper-ului american, nimeni in lume nu mai are asa ceva. Mai multe detalii pe Pravda.ru

Nu exista nici un deficit comercial. Din deficitul ala tot americanii ies in cistig. Trompetele "Made in China" pe care le cumpara americanii sint totusi niste bunuri, chinezii nu primesc decit niste bucati de hirtie fara nici o valoare intrinseca. Monedele nationale nu mai sint acoperite in aur. Ia o bancnota de 1 dolar, ok? E o bucata de hirtie. Ia si una de 100 de dolari. Cum poti sa zici 100? 100 de ce???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate