Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Casa P+1E, Cernica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
974 replies to this topic

#19
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Vorbim de un deviz cu materiale care se cere facturat impreuna si "caramida" si manopera (adica sa mai tai o factura in plus pe niste materiale gen caramida, beton , fier.... care in principiu le facuteaza un depozit de unde sunt cumparate ) asta daca nu vorbim chesti furate Posted Image
Devizul va contine date generice preturile medii din piata, facturile sunt taiate pentru materialele achizitonate care pot avea o marja de eroare de 5-10%

#20
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Vorbim vorbe.
Daca vorbim strict pe cazul de fata, preturile la materialele din devizul prezentat sunt mai mult decat decente. Nu cred ca daca el cumpara materialele direct de la furnizori o sa ajunga la preturile alea. Pe de alta parte in acel deviz pot exista niste posibile costuri ascunse, adica daca constructorul o sa-i mai ceara bani pentru transportul materialelor si descarcarea la locatie, daca pretul betonului include pompa, etc, lucururi pe care este bine sa le discute si agreeze inca de la inceput.

Eu nu iau apararea constructorului respectiv. Tot incerc sa-i spun insa titularului topicului ca pretul din deviz este unul "decent" pentru casa aia. Adica sa nu-si faca sperante desarte cu suma aia initiala de 31.000 EUR pentru ca este un vis irealizabil.
Sa zicem ca gaseste un constructor mai ieftin care ii percepe doar manopera, hai sa zicem vreo 9000 EUR pentru casa aia.
Avand antemasuratoarea de la proiectant, poate sa-si puna materialale intr-un excel si sa ia niste preturi de la diversi furnizori. Pe langa ce i-a trecut proiectantul acolo ar trebui sa mai adauge si ceea ce nici celalalt constructor nu a pus in devizul prezentat, dar cu siguranta le va plati la momentul respectiv:
- folie polietilena pentru placa de la cota 0
- distantieri (purici) pentru fierul beton
- hidroizolatie sub primul rand de caramida - fie izolatie rigida, fie vreo amorsa
- tratament pentru lemnul de la sarpanta - este bine si normal sa-l pui deja tratat, macar anticarii-antifungic. Daca vrei sa o faci ulterior, la astereala nu vei putea face tratamentul decat pe partea din interior...
- sa discute de pe acum cum prinde sarpanta, adica cu cuie, scoabe sau cu elemente metalice + holzsuruburi. Dupa cum e pus in deviz la faza respectiva constructorul nu o sa aiba decat cuie, scoabe nexam (asa ca o sa cotizeze suplimentar). Daca pune coltare + elemente de prindere sa mai pregateasca cel putin 1500-2000 lei.
- popi +grinzi de sustinere placa. Ori inchiriaza, ori mai cumpara lemn suplimentar, ca dl proiectant nu a stipulat nimic.

In plus fata de toate astea, sa mai adauge cel putin 5- 10% pierderi tehnologice la beton, fier, lemn (nu cred ca si-a batut capul proiectantul cu ele), plus alte cateva procente de la smecheria furnizorilor (de ex, cand se va duce sa cumpere lemnul sa fii convins ca stiu oamenii aia cum sa insele un profan, un constructor versat insa este mai greu de inselat).

Asadar, le pune frumusel intr-un excel si daca dupa ce adauga manopera aia de 9000 EUR (la negru, fara TVA) scoate un cost de 31.000 EUR eu mi-o tai si o dau la rate.

Edited by the_lion, 26 March 2015 - 15:08.


#21
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View PostdoarUNom, on 26 martie 2015 - 07:22, said:

La proiect se mai putea lucra.
Ca se putea face altfel, asta stiu. Acum nu mai conteaza; avem AC si incercam sa mergem mai departe.


View PostAstrul, on 26 martie 2015 - 10:14, said:

Nu stiu cum sta cazul aici, dar mie mi se intampla aproape de fiecare data sa primesc 3 planse de arhitectura si sa mi se ceara um deviz. Pana nu exista un proiect complet cu toate anetemasuratorile facute nici macar nu arunc un ochi pe proiect.
Nu consider a fi corect sa fac public proiectul complet, exista discutii private pt. cei interesati.

View Postthe_lion, on 26 martie 2015 - 14:56, said:

Pe langa ce i-a trecut proiectantul acolo ar trebui sa mai adauge si ceea ce nici celalalt constructor nu a pus in devizul prezentat, dar cu siguranta le va plati la momentul respectiv:
- folie polietilena pentru placa de la cota 0
- distantieri (purici) pentru fierul beton
- hidroizolatie sub primul rand de caramida - fie izolatie rigida, fie vreo amorsa
- tratament pentru lemnul de la sarpanta - este bine si normal sa-l pui deja tratat, macar anticarii-antifungic. Daca vrei sa o faci ulterior, la astereala nu vei putea face tratamentul decat pe partea din interior...
- sa discute de pe acum cum prinde sarpanta, adica cu cuie, scoabe sau cu elemente metalice + holzsuruburi. Dupa cum e pus in deviz la faza respectiva constructorul nu o sa aiba decat cuie, scoabe nexam (asa ca o sa cotizeze suplimentar). Daca pune coltare + elemente de prindere sa mai pregateasca cel putin 1500-2000 lei.
- popi +grinzi de sustinere placa. Ori inchiriaza, ori mai cumpara lemn suplimentar, ca dl proiectant nu a stipulat nimic.
Multumesc pt. observatii si implicare.

Atasez poze din simulare pentru doritori.

Attached Files

  • Attached File  1_.jpg   278.08K   443 downloads
  • Attached File  3_.jpg   243.52K   443 downloads

Edited by OvidiuEne, 26 March 2015 - 15:25.


#22
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Daca vorbim strict pe cazul de fata, preturile la materialele din devizul prezentat sunt mai mult decat decente.

Poate ca sunt, nu stiu preturile la toate, dar as putea sa pun pariu ca cel putin la alea mai importante (caramida, fier, beton) constructorul are 5-10% discount din partea furnizorului pare care il pastreaza. Altfel chiar nu vad alt motiv pentru care sa vrea sa includa si materialele in deviz si nu il lasa pe propietar sa le aduca.

Quote

Pe de alta parte in acel deviz pot exista niste posibile costuri ascunse, adica daca constructorul o sa-i mai ceara bani pentru transportul materialelor si descarcarea la locatie, daca pretul betonului include pompa, etc, lucururi pe care este bine sa le discute si agreeze inca de la inceput.

Eu unu as pune niste conditii in contract, ca nu platesc mai mult de 1% in plus fata de ce scrie in deviz, sau ceva de genul asta. Pai ce facem, ne trezim la mijocul lucrarii ca a uitat sa treaca nu stiu ce si mai trebuie sa mai scot 2000-3000 de euro? In primul rand nu e vina mea ce uita el, si in al doilea rand daca stiam de la inceput poate nu mai semnam cu el.

Quote

Tot incerc sa-i spun insa titularului topicului ca pretul din deviz este unul "decent" pentru casa aia. Adica sa nu-si faca sperante desarte cu suma aia initiala de 31.000 EUR pentru ca este un vis irealizabil.

Aici sunt de acord, mi se pare un pret decent pentru casa asta, dar cum am zis, sa nu se mai trezeasca ca mai trebuie cateva mii de euro pana la final, ca a uitat nu stiu ce... Si sa lucreze cum trebuie.. aici e durerea...


Quote

Atasez poze din simulare pentru doritori.


Mie unu imi place exteriorul (si interiorul in mare masura). La ceva asemanator ma gandeam si eu, dar un pic mai mic, maxim 170 utili (sper sa reusesc sa ma incadrez :) )

#23
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostdoarUNom, on 26 martie 2015 - 07:22, said:

.. ,lamureste.ti partea de incalzire  , centrala , eventual un semineu cu schimbator incorporat, partea de izolatii -de anvelopare.
Apoi, ia la puricat toate detaliile arhitecturale ca sa iasa ca in proiect, incat sa le hotarasti cu constructorul din start ,ca sa nu te astepti la suprize pe parcurs..
Incerc si eu sa ma alatur atentionarii colegului @doarUNom in ceea ce priveste anveloparea.
@OvidiuEne - esti sigur ca totul este in regula si la termoizolatii nu mai ai ce '"umbla"", ca sa treci la cautarea de constructori? Posted Image

Edited by andreilesan, 26 March 2015 - 16:50.


#24
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View PostoMariusRO, on 26 martie 2015 - 16:18, said:

Poate ca sunt, nu stiu preturile la toate, dar as putea sa pun pariu ca cel putin la alea mai importante (caramida, fier, beton) constructorul are 5-10% discount din partea furnizorului pare care il pastreaza. Altfel chiar nu vad alt motiv pentru care sa vrea sa includa si materialele in deviz si nu il lasa pe propietar sa le aduca.

Exista o vorba, "nu este treaba magarului de unde beau oile apa". Atata timp cat materialele sunt cele stipulate in proiect, au facturi si certificate de calitate  si beneficiarul obtine un pret decent, pe mine unul nu m-ar interesa care este profitul lui. Esti constient totusi ca si el trebuie sa aiba un profit, ca nu este ala bunul samaritean sa-ti faca tie casa gratis sau mai ieftin. Eu gasesc ca este normal ca el sa aiba un profit, atata timp cat si eu sunt multumit de pretul ofertat. Aiurea era daca punea materialele peste pretul pietei, atunci da, era de inteles.
Pe de alta parte, daca ii lasi pe el sa se ocupe de logistica nu vor aparea discutii ca oamenii lui stau pe santier pentru ca tu nu ai adus materialele la timp. Se poate ajunge si la asta, chiar daca tu esti de buna credinta, o sa vezi cat de profesionala este lumea asta care se invarte in jurul constructiilor, adica inclusiv furnizorii de materiale.
Titularul topicului a zis ca vrea sa se ocupe firma de materiale pentru ca el nu are timp sa se ocupe, nu cred ca a zis ca respectivul a exclus varianta ca beneficiarul sa aduca materialele.



Eu unu as pune niste conditii in contract, ca nu platesc mai mult de 1% in plus fata de ce scrie in deviz, sau ceva de genul asta. Pai ce facem, ne trezim la mijocul lucrarii ca a uitat sa treaca nu stiu ce si mai trebuie sa mai scot 2000-3000 de euro? In primul rand nu e vina mea ce uita el, si in al doilea rand daca stiam de la inceput poate nu mai semnam cu el.

Sunt de acord ca tu ca si beneficiar trebuie sa te protejezi cumva pentru aspectul asta. Dar o sa te lovesti de urmatoarea problema, pe care am mai spus-o si mai devreme: daca sunt costuri  suplimentare din cauza proiectantului? Daca respectivul a "uitat" sa treaca in extrasul de armare cateva grinzi sau a calculat eronat cubajul de beton in acea antemasuratoare? Costurile suplimentare generate de omisiunile sau erorile din proiect este normal sa fie asumate de beneficiar. Din acest motiv am insistat ca lucruri care sunt tratate superficial in proiect se pot repercuta grav la executie.
Pe de alta parte, sunt foarte putini constructori care sa-si asume restul de materiale, adica cele pe care ar trebui sa si le calculeze si el.
Asta este intr-adevar un punct sensibil, tu de ce crezi ca multi beneficiari se plang de lucrurile astea?



View Postandreilesan, on 26 martie 2015 - 16:46, said:

Incerc si eu sa ma alatur atentionarii colegului @doarUNom in ceea ce priveste anveloparea.
@OvidiuEne - esti sigur ca totul este in regula si la termoizolatii nu mai ai ce '"umbla"", ca sa treci la cautarea de constructori? Posted Image

Andrei, totul este sub control. De ex, in antemasuratoare, la placa de la cota 0 este exact cum recomanzi dumneata, adica nu mai mult de 5cm de termoizolant.
Sper ca-mi intelegi ironia. Posted Image

#25
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
In legatura cu termoizolatiile citez:
- din memoriul general:
"Zidaria noua este realizata din caramida, avand o grosime la exterior de 30cm. Aceasta se va termoizola pe exterior cu 10cm polistiren. Planseele (in sistem monolit, avand grosimea de 13cm), boiandrugii si scarile interioare se vor realiza din B.A. Acoperisul va fi tip sarpanta din lemn ecarisat si ignifugat, ce sprijina pe cadrele din B.A. si pe popi de lemn."

- din memoriul tehnic:
"Sub placa de pardoseala de la cota -0,05 se va realiza un strat termoizolant din polistiren extrudat de min. 5cm, un strat de pietris pentru ruperea capilaritatii in grosime de min. 10cm; intre pietris si polistirenul extrudat se va turna un strat de beton simplu de 5cm pt. sustinerea termoizolatiei"

#26
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Pe jurnalul lui 'lalea', 'pian' recomanda amplasarea putului in interiorul unei incaperi. Mi s-a aprins un beculet; in felul asta voi scuti costul caminului! Voua cum vi se pare ideea?
Nu de alta, dar sambata asta se va fora putul...
...dar oare nu va razbate zgomotul pompei in casa?

Edited by OvidiuEne, 26 March 2015 - 20:21.


#27
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostOvidiuEne, on 26 martie 2015 - 18:02, said:

In legatura cu termoizolatiile citez:
- din memoriul general:
"Zidaria noua este realizata din caramida, avand o grosime la exterior de 30cm. Aceasta se va termoizola pe exterior cu 10cm polistiren. Planseele (in sistem monolit, avand grosimea de 13cm), boiandrugii si scarile interioare se vor realiza din B.A. Acoperisul va fi tip sarpanta din lemn ecarisat si ignifugat, ce sprijina pe cadrele din B.A. si pe popi de lemn."
Posted Image  Doar atata atentie s-a oferit anveloparii cladirii d-tale?  Proiectantul ti-a spus cumva ca in mod normal se efectuiaza un calcul al factorului G dupa care se stabilesc grosimile de termoizolant de pe elementele de inchidere al cladirii? Apropo, ce cantitate de gaze aferente incalzirii te gandesti sa consumi anual?

View PostOvidiuEne, on 26 martie 2015 - 18:02, said:

- din memoriul tehnic:
"Sub placa de pardoseala de la cota -0,05 se va realiza un strat termoizolant din polistiren extrudat de min. 5cm, un strat de pietris pentru ruperea capilaritatii in grosime de min. 10cm; intre pietris si polistirenul extrudat se va turna un strat de beton simplu de 5cm pt. sustinerea termoizolatiei"
Doar 5cm? Cum ti se pare - nu e cam putin? Dupa care Normative (din ce an) s-a ghidat proiectantul? Despre izolarea elevatiilor nici nu mai intreb, caci cei ce in continuare recomanda doar 5cm, considera ca ""pamantul incalzeste"".. Este adevarat, pamantul ne va ""incalzi'" pe toti la un moment dat, dar fiecare doreste sa mai amane acest moment..

View PostOvidiuEne, on 26 martie 2015 - 20:19, said:

Pe jurnalul lui 'lalea', 'pian' recomanda amplasarea putului in interiorul unei incaperi. Mi s-a aprins un beculet; in felul asta voi scuti costul caminului! Voua cum vi se pare ideea?
Nu de alta, dar sambata asta se va fora putul...
...dar oare nu va razbate zgomotul pompei in casa?
Da, exista aplicatii cu putul forat in casa, in spatiu tehnic, insa pentru a nu razbate zgomotul in casa sunt folosite pompe submersibile, in nici-un caz cele de suprafata.

Edited by andreilesan, 26 March 2015 - 21:00.


#28
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
eu sunt total contra putului in casa. daca se intampla ceva ce faci? cum umbli la el? cum e sa auzi hidroforul de fiecare data? cata economie poti face?

#29
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postandreilesan, on 26 martie 2015 - 20:54, said:

Posted Image  Doar atata atentie s-a oferit anveloparii cladirii d-tale?  Proiectantul ti-a spus cumva ca in mod normal se efectuiaza un calcul al factorului G dupa care se stabilesc grosimile de termoizolant de pe elementele de inchidere al cladirii? Apropo, ce cantitate de gaze aferente incalzirii te gandesti sa consumi anual?

Doar 5cm? Cum ti se pare - nu e cam putin? Dupa care Normative (din ce an) s-a ghidat proiectantul? Despre izolarea elevatiilor nici nu mai intreb, caci cei ce in continuare recomanda doar 5cm, considera ca ""pamantul incalzeste"".. Este adevarat, pamantul ne va ""incalzi'" pe toti la un moment dat, dar fiecare doreste sa mai amane acest moment..
Proiectantul nu mi-a dezvaluit calculele sale si nici nu cred ca vroiam sa la cunosc. Oau, asta cu ganditul cantitatii de gaze consumate anual e tare!
5cm la izolatia placii parter poate e putin, n-am cu ce sa compar; probabil ca mai mult e mai safe.

View Postbobitzaaa, on 26 martie 2015 - 20:59, said:

eu sunt total contra putului in casa. daca se intampla ceva ce faci? cum umbli la el? cum e sa auzi hidroforul de fiecare data? cata economie poti face?
A fost doar un gand aiurea. Economia este practic inexistenta la costul chiar si la rosu al casei. In plus va exista un surplus de umezeala care va afecta cam totul in CT.

#30
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostoMariusRO, on 26 martie 2015 - 16:18, said:

Poate ca sunt, nu stiu preturile la toate, dar as putea sa pun pariu ca cel putin la alea mai importante (caramida, fier, beton) constructorul are 5-10% discount din partea furnizorului pare care il pastreaza. Altfel chiar nu vad alt motiv pentru care sa vrea sa includa si materialele in deviz si nu il lasa pe propietar sa le aduca.
Probabil dar daca este firma serioasa are si termen de plata la 60 de zile (fie si cu BO) si atunci nu ar trebui sa ceara beneficiarului plata anticipata.

#31
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Proiectantul nu mi-a dezvaluit calculele sale si nici nu cred ca vroiam sa la cunosc.


Eu unu as cam vrea... L-ai intrebat ce necesar termic de incalzire va avea casa dupa ce este gata, izolata asa cum propune el? Sau nu te intereseaza daca te costa 400 de lei sau 1000 de lei pe luna de iarna incalzirea?

Quote

Oau, asta cu ganditul cantitatii de gaze consumate anual e tare!

Este :)

#32
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostOvidiuEne, on 26 martie 2015 - 20:19, said:

...dar oare nu va razbate zgomotul pompei in casa?
NU: eventual zgomot, orice interventie provoaca deranj, cel mai probabil in cativa ani il vei folosi doar la irigat gradina, subsolul emana mirosuri/gaze.. radon... etc

#33
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostOvidiuEne, on 26 martie 2015 - 23:00, said:

Proiectantul nu mi-a dezvaluit calculele sale si nici nu cred ca vroiam sa la cunosc. Oau, asta cu ganditul cantitatii de gaze consumate anual e tare!
5cm la izolatia placii parter poate e putin, n-am cu ce sa compar; probabil ca mai mult e mai safe..
Posted Image Daca nu te intereseaza sa cunosti caror exigente trebuie sa raspunda investitia d-tale, atunci scuza-ma ca am deranjat.. Succes in continuare! Posted Image

#34
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View PostoMariusRO, on 26 martie 2015 - 23:09, said:

Eu unu as cam vrea... L-ai intrebat ce necesar termic de incalzire va avea casa dupa ce este gata, izolata asa cum propune el? Sau nu te intereseaza daca te costa 400 de lei sau 1000 de lei pe luna de iarna incalzirea?

View Postandreilesan, on 27 martie 2015 - 07:59, said:

Posted Image Daca nu te intereseaza sa cunosti caror exigente trebuie sa raspunda investitia d-tale, atunci scuza-ma ca am deranjat.. Succes in continuare! Posted Image

Nu e nici un deranj, sigur ca ma intereseaza costul incalzirii in viitor, insa nu stiu cine isi dimensioneaza viitoarea casa in functie de cati metri cubi de gaz/lemn/etc ar vrea sa consume in viitor!
Tin sa reamintesc, celor care poate nu au citit de la inceput, ca vreau sa construiesc si nu ma mai intorc la proiectare. Orice sfat sau recomandare ati avea pentru cazul de fata sunt binevenite si apreciate.

#35
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Ambele variante sunt posibile:
1. sa construiesti si apoi sa vezi dupa 2-3 ierni cam cat bagi in incalzire...si speram sa nu faci infarct cand vezi facturile Posted Image.
2 sau sa calculezi inainte..si sa dimensionezi constructia /  izolatia...geamurile..etc..in asa fel incat sa cheltuiesti aprox  suma 'x' pt incalzire.

Depinde doar de tine care varianta o alegi!.

have fun!
Man,

Edited by manghels, 27 March 2015 - 14:33.


#36
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostOvidiuEne, on 27 martie 2015 - 14:30, said:

Nu e nici un deranj, sigur ca ma intereseaza costul incalzirii in viitor, insa nu stiu cine isi dimensioneaza viitoarea casa in functie de cati metri cubi de gaz/lemn/etc ar vrea sa consume in viitor!
Posted Image Numai eu cunosc peste 100 de cazuri din Romania, dar te asigur sunt mult mai multi.. si din ce in ce mai multi... Totodata este adevarat ca toti nu vor putea sa abordeze asa lucrurile..

View PostOvidiuEne, on 27 martie 2015 - 14:30, said:

Tin sa reamintesc, celor care poate nu au citit de la inceput, ca vreau sa construiesc si nu ma mai intorc la proiectare. Orice sfat sau recomandare ati avea pentru cazul de fata sunt binevenite si apreciate.
Scuze, asta a fost ultima interventie a mea pe topicul d-tale. Succes in continuare!Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate