Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Casa P+1E, Cernica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
974 replies to this topic

#37
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View Postandreilesan, on 27 martie 2015 - 14:37, said:

Posted Image Numai eu cunosc peste 100 de cazuri din Romania, dar te asigur sunt mult mai multi.. si din ce in ce mai multi... Totodata este adevarat ca toti nu vor putea sa abordeze asa lucrurile..

Scuze, asta a fost ultima interventie a mea pe topicul d-tale. Succes in continuare!Posted Image

Eu il inteleg cumva pe colegul @EvidiuEne, pentru ca..dupa ce te chinui luni / ani de zile...sa faci niste chestii. (proiecte / panuri./ acte)..iti apoi iti dai seama ca..tre sa le reiei de la capat..sa le refaci..preferi sa mergi inainte asa..decat sa treci iar prin "chinurile facerii"..Depine de fiecare cat de 'rabdator' e sau cat de tare se grabeste sa inceapa lucrarea.

Ideea insa e ..ce e mai simplu?!...sa remediem acu ceva si poate e mai ieftin si nu dureaza mult s-o definitivam.....sau sa mergem asa inainte..si apoi sa vedem ca un 'ceva' scartzaie..si apoi sa estimam cam cat ar costa sa-l refacem / reparam..ca si timp / deranj / costuri..

E usor de raspuns la intrebarea asta..insa..de multe ori nu mai avem rabdarea psihica de a o lua de la capat si sa corectam ceva..inainte de a o pune in practica...

#38
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Concluzionand, devizul ar trebui sa:
- nu contina 779mp de scandura sau ce-o fi pt. cofraje - firma de constructii trebuie sa posede propriile cofraje, rezultand doar manopera in acest caz
- mai contina:
   - polistiren extrudat de 10cm in locul celui de 5cm
   - folie polietilena placa cota -0,05
   - distantieri (purici) pentru fierul beton
   - hidroizolatie sub primul rand de caramida
   - elemente prindere sarpanta
   - tratament pentru lemnul de la sarpanta
Altceva?
In ce consta izolarea elevatiilor la fundatii?

#39
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

- nu contina 779mp de scandura sau ce-o fi pt. cofraje - firma de constructii trebuie sa posede propriile cofraje, rezultand doar manopera in acest caz

Nu e obligatoriu. Nu toate firmele au propriile cofraje

Quote

polistiren extrudat de 10cm in locul celui de 5cm

Daca in proiect scrie ca trebuie de 5, atunci o sa fie de 5. Altfel nu mai ies cotele corect. Daca schimba dimeniusnile, o fac pe "barba lor"

#40
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Nu este nicio inginerie sa puna un polistiren mai gros, scade diferenta aia din stratul de pamant compactat. Daca nu ai panza freatica foarte sus, ca sa faci o oarecare economie poti folosi si polistiren expandat in loc de cel extrudat. De preferat un EPS100 sau 120, dar merge si un EPS80 daca sunt atenti meseriasii cand toarna placa.
Referitor la cofraje, daca nu o sa cofrezi cu scandura, chiar daca firma are cofraje nu o sa ai doar manopera acolo. Ei or sa foloseasca cofrajele, insa o sa-ti perceapa o "chirie" pentru utiliarea lor. De cele mai multe ori, exact cat ai da pe scandura, considerata la toti cei 779mp de cofrat. Dar aici poti negocia cu constructorul respectiv.
Nu este normal nici ca el sa perceapa o "chirie" la nivelul mentionat mai sus, dar nici tu sa speri ca o sa ti le puna la dispozitie gratis.
Avantaje ar fi ca daca cofrajele sunt ok (doka, sau chiar si tego) va scadea timpul de cofrare si totodata si o calitate superioara a suprafetelor de beton.
Daca totusi cofrezi cu scandura, in mod clar sa nu cumperi intreaga cantitate de lemn odata.

Edited by the_lion, 27 March 2015 - 20:24.


#41
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Cofraje, nu inseamna doar scandura sau tego. Cand spui cofraje, spui inclusiv popi metalici, grinzi sustinere scandura sau tego, sisteme prindere si asigurare cofraje (sarma de legat, cuie si ce mai trebuie incl.distantieri din plastic pentru stalpi, grinzi, placi, fundatie).O parte din ele nu se mai pot recupera.

#42
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Nu este nicio inginerie sa puna un polistiren mai gros, scade diferenta aia din stratul de pamant compactat.

Cred ca am sa ma abtin de la comentarii tehnice pe viitor, se vede ca nu ma pricep :)

#43
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Pe o zi ploioasa ca cea de astazi am cunoscut un alt constructor la biroul sau, am discutat pe marginea proiectului, am vizitat cu el 2 santiere de case in constructie, o casa la gri si una la rosu. Am vazut cum arata stalpi si grinzi fara segregari, realizate cu cofraje Tego, tencuieli si instalatii electrice si sanitare executate ingrijit, sapa elicopterizata, tamplarie Veka cu geam tripan si multe camere. Am primit desigur si o oferta Posted Image , 31k is history...

#44
rexonel

rexonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.11.2014
Adica ai obtinut mai putin de atat?

#45
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
rexonel nu fi sarcastic :)

#46
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postrexonel, on 28 martie 2015 - 21:52, said:

Adica ai obtinut mai putin de atat?
Nu Posted Image .

La manopera oferta cuprinde: trasare topo cu statie si operator autorizat, organizare de santier, plase pt. garduri vecine, sapatura mecanizata, popi metalici, toate sculele necesare constructiei, vibrator beton, mai compactor, scule profesionale, paza asigurata de catre firma pana la predarea lucrarii, toaleta ecologica, angajati profesionisti cu forme legale, constituirea cartii constructiei. Modul de plata a manoperei se face la fiecare stadiu terminat. Prima plata se face la cota 0. Lucrarea va fi supravegheata de inginer constructor si supravizata de RTE-ul firmei.

Edited by OvidiuEne, 29 March 2015 - 19:22.


#47
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View PostOvidiuEne, on 29 martie 2015 - 19:20, said:

Nu Posted Image .

La manopera oferta cuprinde: trasare topo cu statie si operator autorizat, organizare de santier, plase pt. garduri vecine, sapatura mecanizata, popi metalici, toate sculele necesare constructiei, vibrator beton, mai compactor, scule profesionale, paza asigurata de catre firma pana la predarea lucrarii, toaleta ecologica, angajati profesionisti cu forme legale, constituirea cartii constructiei. Modul de plata a manoperei se face la fiecare stadiu terminat. Prima plata se face la cota 0. Lucrarea va fi supravegheata de inginer constructor si supravizata de RTE-ul firmei.
Totul, bun si frumos, dar pretul cum este?

#48
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postxjl, on 30 martie 2015 - 06:15, said:

Totul, bun si frumos, dar pretul cum este?

Este mai mare, peste buget, dar deh... totul vine cu un cost. Inca nu am semnat, deci este prematur acum. S-au luat in calcul pierderi tehnologice de 5% si exista sanse de a avea la final un cost mai redus. Sa inceapa, sa se termine, si poate va spun la final.

#49
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Modul de plata a manoperei se face la fiecare stadiu terminat. Prima plata se face la cota 0.

Doar manopera e la finalul fiecarei etape? Adica materialele sunt la inceput?

In ce fel s-au impartit stadille? De genul "turnare placa" sau "sapat fundatie, cofrat fundatie, turnat placa, etc"

#50
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Maine urmeaza sa semnez cu constructorul si am gasit urmatoarea neconcordanta intre DE si DTAC: in toate planurile de cofrare si armare, incepand de la fundatie pana la placa peste etaj, apare acest stalp S4 de 0,95m x 0,3m, care insa in detaliul etajului din DTAC este de 0,3m x 0,3m.

Cred ca sunt doua posibilitati:
1 - S4 sa fie turnat 'as designed', ignorand astfel detaliul etajului si incurcand accesul in zona scarii si a dressing-ului matrimonial, rezultand necesitatea unor modificari.
2 - de la nivelul placii peste parter S4 sa plece pe 0,3m x 0,3m - preferabil dpdv functional si estetic, rezultand si o reducere a consumului de fier si beton.

Care varianta ar fi cea de urmat?
Introduce varianta 2 un risc considerabil dpdv al sustinerii placii peste etaj si acoperisului sau mai degraba unul neglijabil?

Atasez capturi din planuri.

Attached Files



#51
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Varianta de urmat este sa-l intrebi pe cel platit pentru asta, cel care de-altfel a semnat si stampilat planurile respective.

Si pune-l sa se uite si in plansa cu stalpul respectiv, acolo ar trebui sa se vada grinda/centura C2 25x40, nu G2 30x50 (cea de 50 inaltime).

Edited by the_lion, 06 April 2015 - 14:34.


#52
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View PostOvidiuEne, on 06 aprilie 2015 - 13:23, said:

Maine urmeaza sa semnez cu constructorul si am gasit urmatoarea neconcordanta intre DE si DTAC: in toate planurile de cofrare si armare, incepand de la fundatie pana la placa peste etaj, apare acest stalp S4 de 0,95m x 0,3m, care insa in detaliul etajului din DTAC este de 0,3m x 0,3m.

Cred ca sunt doua posibilitati:
1 - S4 sa fie turnat 'as designed', ignorand astfel detaliul etajului si incurcand accesul in zona scarii si a dressing-ului matrimonial, rezultand necesitatea unor modificari.
2 - de la nivelul placii peste parter S4 sa plece pe 0,3m x 0,3m - preferabil dpdv functional si estetic, rezultand si o reducere a consumului de fier si beton.

Care varianta ar fi cea de urmat?
Introduce varianta 2 un risc considerabil dpdv al sustinerii placii peste etaj si acoperisului sau mai degraba unul neglijabil?

Atasez capturi din planuri.


poate s-o fi gandit ca stalpul de la parter sustine etajul..iar cel de la etaj..sustine doar acoperisul :)

#53
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Si S6 se reduce; cred ca asa e gandit nu e o eroare.

#54
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007

View Postadinosh, on 06 aprilie 2015 - 14:35, said:

Si S6 se reduce; cred ca asa e gandit nu e o eroare.

Gresit oricum este, ca in planul cu stalpul respectiv nu apare asa (adica de la cota +3.15 pana la +6.03).

Edited by the_lion, 06 April 2015 - 14:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate