Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Router TP Link WR841N & WD My Cloud 2T(NAS)

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
hei am gasit ce laptop am eu, credeti ca va merge daca reusesc sa instalez xpenology?

Processor
1.6GHz Intel Atom N270

Memory
1GB, DDR2 SDRAM 533MHz

Hard drive
160GB 5,400rpm

Chipset
Mobile Intel 945 Express;

Graphics
Intel GMA 950

Video
VGA-out
VGA-out


Audio
headphone/microphone jacks
headphone/microphone jacks

Data
2 USB 2.0, SD card reader
2 USB 2.0, SD card reader


Expansion
ExpressCard/34
None

Networking
Ethernet, 802.11 b/g Wi-Fi, Bluetooth
modem, Ethernet, 802.11 b/g/n Wi-Fi, Bluetooth


Optical drive
None
None

#38
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
la mine download -ul functioneaza, incearca si cu alt browser.

important e partea de storage (controller) si placa de retea. netestand nu pot oferi alte sfaturi mai pertinente.
fiind doar ethernet si nu gigabit placa aia de retea nu vei rezolva multe si procesorul e iarasi prea slab pentru transcodare.

#39
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
la serverul de la HP se ataseaza doar harduri speciale de server, observ niste preturi....

intrebare:  nu iesi mai bine la pret daca faci dintr-o unitate de computer (am una mai veche complet utilata) la care schimbi placa de retea.....sa faci ceva mai competitiv dar relativ mai bine la bani?

#40
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
la gen8 poti sa atasezi ce hdd sata vrei. nu trebuie hdd sas su enterprise sau mai stiu eu ce alte avioane.
sincer e bataie mai mare de cap sa transformi o unitate si per total cred ca si mai scump.

#41
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
carmen intrebare, pe celalalt laptop benq, aveam un windows vechi 7, am zis sa instalez un nou win 7 kit kat model, care l-am instalat cu succes pe lenovo, dar nu vrea sa booteze de pe usb, pur si simplu din bios nu vede nici un stick pus de mine in laptop, nervi la maxim, instalat windowsul de pe vechiu windows pe alta partitie cu gandul ca dupa aia voi sterge partitia cu vechiul windows, dar acuma cu programul de partitionat nu imi da voie sa dau delete decat la tot hardul.

partitia veche e: primary
cea noua cu noul win: logical

nu reusesc nici una sa o fac invers, nu merge sa fac le unesc, sunt blocat de tot, imi e frica sa fac orice manevra pt ca nu imi booteaza de la usb, mai ales ca cd-room-ul nu imi merge.

prima e sistem a 2 boot partitiile (la status)

am incercat si varianta de aici, degeaba, imi zice ca nu merge

http://windows.micro...ultiboot-system

Edited by nickulaie, 25 March 2015 - 19:27.


#42
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
posteaza problemele tale pe topicul dedicat. ar fi frumos daca acesta ar ramane strict cu discutia legata de nas.

http://forum.softped.../532-windows-7/

#43
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
carmen, am deschis un nou topic cum m-ai indrumat, am insa o surpriza, acum dupa ce am instalat noul win, am zis sa schimb si cablul vechi cu unul mai scurt si ....surpriza, acuma imi copiaza constant cu 4.5-7 MB/s, surprinzator de bine, dar constant, nu e viteza de 8-10 ca si direct in laptop dar tot mai bine.

voi testa cu mai multe filme si maine eventual incerc din nou sa pun synology sa vad cum e.

revin

#44
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
cu noul windows si cu cablul schimbat sunt destul de multumit de cum trage torrente, 5-7 MB/S si uploud chiar nesperat de bun 600-700 kb/s, parca si mai bine decat cand iau direct in laptop.

pt ca mi-am stricat celalalt laptop (cu windows...etc, pierzand toate partitiile) am hotarat sa raman cu WD MY CLOUD 2 T deoarece imi face instant upload de pe orice device in el si nu pierd nici un fisier (poze, video), ceea ce ma interesa pe mine.

intentionez sa schimb si wirlessul dar nu in viitor atata timp cat in laptop am 10/100.

va multumesc tututor pt sprijinul acordat, dar in special tie Carmen ca ti-ai batut capul cu problemele mele, iti multumsc.

declar topic inchis.

Nicu

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate