Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Router TP Link WR841N & WD My Cloud 2T(NAS)

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
Salut,

de mult vroiam sa achizitionez un NAS, sa pot vedea filme, poze, muzica totul pe TV fara sa mut HDD mereu, si sa pot sa creez o arhiva online non stop (toate telefoanele si tabletele sa lpot salva acolo fisiere in 2 secunde).

insa principalul motiv a fost ca pot sa copiez filme direct in el si pot vedea de le tv.

as fii vrut un NAS care sa detina si functia de downloader torrente dar as fii vrut si cu stocare, asa ca am optat pt WD MY CLOUD, si iau filme cu un notebook lenovo, care il aveam prin casa si il folosesc doar pt filme.

Bun, de aici insa incep nervii, in mod normal eu iau filmul de pe torrent cu 8-9 MB/S cand downloadam direct in HDD extern, acuma mutand totul pe Cloud, iau cam 0-2, 200 kb, cel mai mult am vazut 5.5 MB/S, dar o scurta perioada ca coboara si ramane la 0.5 kb/s, innebunsc, inainte luam un film de 20g in 30 min, acum iau 1.5 g in 1 ora cel putin.....si nu inteleg unde e problema.

mentionez ca laptopul il am conectat prin cablu la router, nu stiu unde e problema....poate ma ajutati cu un sfat va rog.

Multumesc,

#2
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
performantele hardware ale procesorului din nas si memoria sunt sursele limitarii.

solutia ar fi fost un buget alocat mai mare care sa includa un hp microserver Gen8, minim 1 hdd x 2tb si un microsd sau usb stick de 64Mb

retur daca mai poti

Edited by carmenclara1, 23 March 2015 - 18:21.


#3
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Ce sa faca cu stick-ulde 64 mega?

#4
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pentru boot image

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am un microSD antic de 1Gb la Gen8 :D

Intr-adevar, daca doresti performante, nu te poti baza pe un sistem router + HDD pe USB.
Routerul nu a fost gandit pt asta, procesorul sau nu face fata.

Nici un NAS obisnuit cu procesor ARM nu face fata prea bine la torente, ci un sistem cu procesor X86.
Spune ce buget ai aloca.

#6
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
salut,

pe NAS am platit 720 ron are inclus 2 T, eu am un HDD extern de 500 G car el-am mufat prin usb la NAS (ca deja aveam pe el arhiva personala).

ca si buget ma gadeam la maxim inca 300 ron, ca ma gandeam ca e din cauza routerului si ma gandeam sa in schimb cu un Dlink 860 ( care costa 320 ron), si cum nu am nevoie momentan de Gigabite (rds).....

deci sa zicem maxim 1000 ron (dar in banii astia mi-ar placea sa aibe si un HDD de 2T. poate si file torrent Posted Image

vestea care ati dat-o ca e din cauza NAS-ului ma spart Posted Image

il pot returna, am 30 zile, l-am achizitionat vineri....deci.....

imi place NAS-ul asta de la WD, se acceseaza reteaua instant, merge bine.

de 2 ore merge sa copiez acel faimos film de 1.5 g, inca nu a ajuns la 30%, e incredibil de lent.....

sau dati-mi o solutie care sa mearga, sa pot face si cloud de pe toate dispozitivele, laptop, telefoane, tablete, sa poata face cloud dupa orice poza, filmulet ca eu din alta parte sa vad instant....

Edited by nickulaie, 23 March 2015 - 19:22.


#7
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Eu nu-s convins ca NAS-ul este de vina. In cel mai rau caz, ar trebui ca retea interna sa fie gigabit, probabil un router cu porturi LAN gigabit, care sa-l inlocuiasca pe cel actual. Pentru ce iti sugereaza colegii mai sus, trebuie sa ai ceva cunostinte.
Fa teste in reteaua locala, transferand fisiere locale de pe PC pe NAS si invers, fisiere mari. Vezi ce viteze de transfer ai. Sper ca ai conectat NAS-ul prin fir la retea. Daca este ok, problemele tin de sursele de download externe.
Seteaza clientul de torrent sa prealoce spatiul pe hard, pentru fisierele pe care le downloadeaza. Eviti fragmentarea fisierelor.

Edited by mhanor, 23 March 2015 - 20:08.


#8
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
deci, am copiat ceva fisiere de pe HDD "vechi" pe NAs, si am avut asa, copiam cam 1 poza de 2-4 mega / secunda, dar fiind multe poze si fiind vb de poza in sine am zis ca e ok, si am copiat si filme (250 g), a durat ceva, dar am observat ca, copia cam cu 10 MB/S, configurarea era asa:

NAS-ul era infipt in Router, iar HDD era infipt in notebook cu USB 2.0 (am impresia ca la Notebookul meu Lenovo vechi de 5-6 ani am la el USB 1.0.

cu acelasi router eu copiez direct in HDD extern (Care e mufat in notebook) cu viteze de 8-9 MB/S, ceea ce se aproprie de 70 mbps, tinand cont ca am fiberlink 200, dar nu am router de gigabite eu zic ca e ok (atentie, prin fir), acum e jale mare, inca nu a terminat filmu meu de luat, ia cam cu 110-150 kb/s, deci nu ar fii problema de NET, undeva e o problema si nu imi dau seama unde.

un coleg de la servici a zis sa dau restart la router, dar degeaba.........

#9
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pe post de router minim un wr1043nd v2 sau un asus rt-n18u.
copiatul in retea nu streseaza cpu din nas asa cum o fac torrentele. cauta un hp microserver gen8 in varianta cu intel celeron G1610T la care mai adaugi pentru inceput un hdd de 2tb si in timp dupa nevoie mai adaugi hdd pana la un total de 4 in bay - urile interne frontale.


asta e varianta eleganta si performanta de viitor.

#10
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
ufff.....am vazut ca a costat si 800 ron (MicroServer HP ProLiant Gen8), am ratat, acum e vreo 1300 ron.....deja e server, imi pierd urechile prin el

#11
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
la inceput investeti putin timp in citit informatiile/ghidurile si dupa te descurci.  daca nu sunte-m destui care te putem ajuta inclusiv remote via TeamViewer.

#12
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
da cunosc dar totusi server.....

totusi NAS-ul pe care il am eu merge impecabil, nu am ce sa ii reprosez, salveaza instant, cu tv merge super.....incerc sa ma uit dupa un synology, recomandati-mi un model care sa isi faca treaba cum trebuie, iar ca router vreau sa iau un Router wireless D-LINK Cloud AC1200 DIR-860L, Dual-Band 300 + 867, WAN, LAN, USB 3.0, negru, sau recomandati-mi unul stabil, vad ca asta are si cloud, sa nu platesc aiurea cloudul cand eu voi avea NAS.

#13
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
edimax br6478ac, asus ac56u ar fi recomandarile pe parte de router wireless ac.

pai pe hp gen8 exact asta faci. instalezi sistemul de operare xpenology-synology dsm. obtii un nas synology foarte performant la 40% din pret .

http://forum.softped...croserver-gen8/
http://forum.softped...lare-xpenology/
http://www.xpenology.nl/tutorials/

#14
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
deja mi-am pierdut rabdarea. dupa 4 ore am luat filmu faimos, dau sa vad se blocheaza dupa 30 secunde, copiez pe hdd mobil se blocheaza, si acum vine partea naspa.

dau sa il iau diresc dar sa folosesc versiunea veche, cu hdd mobil, si BOMBA CURATA, viteza a scazut la 200 kb, am zis ca nu se poate, scot NAs-ul din functiune, restartez routerul, nimic.

ma depaseste, ma simt nevoit sa cumpar un baros...

#15
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
probabil filmul are un bitrate mai mare decat poate oferi standardul fast ethernet sau nas wd incearca sa faca transcodare si resursele hardware sunt insuficiente.

si ca tot ai intrebat de variantasynology ar fi ds214play sau qnap TS-251C

Edited by carmenclara1, 23 March 2015 - 23:09.


#16
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
tot nu inteleg, pana sa iau NAs-ul eu nu aveam aceste probleme, era acelasi film seria care apare episodul luni si in 20 min era al meu...si asta asa maxim...acum e jale.....ceva se intampla...am facut update la router si degeaba...

#17
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Eu sincer, tot nu inteleg ce vrei sa faci acolo. Ori e prea dimineata si nu vad bine, ori .. nu stiu.

Deci tu ai un laptop lenovo, un nas wd 2tb si un router. De ce se mai vorbeste de un hard extern?
Ce internet ai, ce router ai?

WD My Cloud este foarte performant ca viteze. Nu inteleg recomandarea de Gen8 pe fiecare thread legat de nas. Omul a cerut o parere, nu o recomandare de server Posted Image

Ok, deci ai un router 10/100, si fiberlink 200. NAS-ul ala iti duce 700-800Mbps lejer in lan daca ai avea router pentru el.
Ca sa testezi nas-ul la viteza lui, da-i un ip static (192.168.1.101) si conecteaza-l la pc prin cablu direct, dupa care ii dai si pc-ului un ip si un mask. Vezi ce viteze duce, ca sa elimini nas-ul din ecuatie.
Cel mai probabil este router-ul, insa eu tot nu inteleg ce este cu hard disk-ul extern.

Ca idee, eu inainte sa imi iau nas-ul, aveam un hdd extern de 1TB legat prin portul usb al routerului. Mergea incredibil de prost. Aveam viteze de 4-5mb de pe torrente, si tot cam atat prin retea, si asta cu un router bunicel (WDR3600), insa se tot intrerupea.. ba mergea bine, ba prost. Nu este o solutie pe termen lung.

Daca iti place nas-ul, pastreaza-l, pentru ca este foarte bun si silent. Trebuie probabil sa schimbi doar routerul.

Edited by FallenAngel, 24 March 2015 - 08:19.


#18
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
salut, mai vb de hdd extern ca asta a fost prima solutie ca si arhiva personala, si o am.

acuma revin:

azi dimineata am dat sa iau un film cu salvare direct in lenovo, viteza de 9-10 MB/S, pana mam spalat pe dinti a luat filmu de 5 G.
zic hai sa incerc in NAS, dau sa iau filmul se duce pana in 7.9 MB/S, scade pe la 20 kb/S, ma duc sa fac un dus, ma intorc e luat filmul de 4.5 G, NU INTELEG.

intrebare referitor la server & NAS, oare nu pot sa fac din lenovo un nas performant (e calculator pana la urma), atasez un HDD de 2 T (e mai ieftin ca NAS) si as rezolva problema?

sau macar sa rezolv aceasta problema, am spus, NAS-ul asta isi face treaba foarte bine, doar ca......oare din cauza ca nu are file torrent inclus...sa nu primeasca filme prin torrente

o multime de intrebari...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate