Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Router TP Link WR841N & WD My Cloud 2T(NAS)

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
si inca ceva, observ ca foarte des se deconecteaza in uTorrent fisierul, chit ca e cand il downloadez chit ca atunci cand e luat si face upload (sau nu face).

apare mesaj: error: the speccif. network name is no longer av., cu toate ca eu intru in retea fara probleme (adica in NAS)

#20
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostFallenAngel, on 24 martie 2015 - 08:12, said:

Eu sincer, tot nu inteleg ce vrei sa faci acolo. Ori e prea dimineata si nu vad bine, ori .. nu stiu

colegul nickulaie are doua probleme despre care tot discutam:

1. download de torrente direct pe nas,  via download managerul inclus rezulta in viteze inconsistente/fluctuante - > 200KB/s - 5MB/s (comparativ pe laptop optine viteze constante si apropriate de ce ofera standardul fast ethernet)
2. redarea de continut via dlna pe tv nu e posibila cursiv. sacadari/intreruperi. (redarea aceluias content de pe usb-hdd infipt direct in tv e flawles)


in ambele puncte factorul limitant este cpu dual core de 800Mhz si memoria ram de doar 512MB

P.S.  se cauta o solutie care sa nu implice laptop, usb-hdd si alte workaround - uri
P.S2 au fost facute recomandari de routere wifi n/ac gigabit la cere
P.S3 nu a fost recomandat doar HP Gen8 -> Synology Ds214play si Qnap TS-251C. HP Gen8 castiga la raportul pret/performanta si se aproprie de limitarile bugetare.








#21
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
2. redarea de continut via dlna pe tv nu e posibila cursiv. sacadari/intreruperi. (redarea aceluias content de pe usb-hdd infipt direct in tv e flawles)

pozitia 2 nu e corecta, redarea de continut media pe tv e impecabila, doar ieri am avut o situatie cand filmu se bloca, am banuit e ca erorile de download pe NAS (se tot intrerupea si dadea eroare) sa fii fost cauza.

studiez la ora actuala o modalitate sa fac din notebookul meu lenovo un NAS la care cu banii pe care am dat pe NAS-ul de la WD sa imi cumpar (cu mai putini bani) un HDD extern pe care sa il atasez cu USB. merita oare?

videoul la care ma uitam este:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VNhGA8_i3_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dar nu inteleg o iota cum a reusit ala sa instaleze....

Edited by nickulaie, 24 March 2015 - 10:28.


#22
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Nu merita, ca o sa omori laptopul cu transfer prin el continuu.
Daca tot vrei sa renunti la WD, mai bine iei un HP Microserver GEN8, cuma recomandat si colega carmen in urma.
Aceeasi combinatine o am si eu (si probabil multi altii), numai ca dai 1000ron+ pe server, fara hdd-uri, care le adaugi ulterior. Acolo instalezi sistemul din video-ul de mai sus (XPENOLOGY).
Problema e ca pana nu ai o retea gigabit in casa, te limitezi foarte mult cu routerul actual. Schimba routerul cu ceva mai de doamne ajuta. (http://www.emag.ro/r...0/pd/EHJ2KBBBM/)

#23
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
pai nu vreau sa renunt la WD ca se misca bine pe Cloud, dar sa pot sa iau filme la viteze omenesti asta vreau,si nici nu dau 1500 ron pe un server cum propuneti la care sa atasez un HDD de 2 T inca 400 ron....in nici un caz nu sunt o firma sa produca bani pt .....

eu am nevoie de cloud (sa pot sa salvez non stop pe o memorie de pe telefoane si tablete) si sa pot sa vad non stop filme, copiind din torente direct in HDD (NAS) sau orice mama masii o fii la viteze decente, ceea ce nu sa dovedit pana acum, in rest WD isi face toata treaba, am vazut ca acum 3 -4 luni a fost N8 la promotie la 800 ron, atunci merita banii, dar acum 1500 sa fie sanatos.

in continuare poate aveti o solutie sa pot sa iau filme la viteze omenesti direct in WD.

ce vrei sa spui ca omor laptopul? laptopul nu il folosesc decat pt torrente, filme atat.

#24
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postnickulaie, on 24 martie 2015 - 15:50, said:

in continuare poate aveti o solutie sa pot sa iau filme la viteze omenesti direct in WD.

ce vrei sa spui ca omor laptopul? laptopul nu il folosesc decat pt torrente, filme atat.

nu exista solutii fiind o problema hardware.  doar alt nas sau pc/server
pai in timp hdd si placa video vor ceda......
vezi ca varianta la 1500 e cea cu G2020T.  nu e cea recomandata de mine.  varianta cu G1610T e aprox 220-250 euro.

http://s.go.ro/vls1z

Edited by carmenclara1, 24 March 2015 - 20:14.


#25
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
carmen, si cu acest server voi putea sa fac cloud instant de pe telefoane, sunt programe ce se pot instala in android si windows phone?

ceva in genul ce am eu acum cu WD???

#26
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
sow, am incercat sa instalez ala, logic ca nuera pe 64 ci pe 86 laptopul meu, logic ca nu i-am dat de cap, asa ca sa ras tot, acum caut un windows si sper sa reusesc maine sa il pun la loc (nu am piedut nimic, sper.....)

concluzia mea de pana acum: frati romani, daca nu va pricepeti nu va legati cu ce nu va doare. incerc sa gasesc un NAS synology (ca am inteles ca sunt best), sper sa dau de unul bun la 1000 ron bugetul meu

#27
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postnickulaie, on 24 martie 2015 - 20:52, said:

carmen, si cu acest server voi putea sa fac cloud instant de pe telefoane, sunt programe ce se pot instala in android si windows phone?

ceva in genul ce am eu acum cu WD???

da,  cel putin pe android,  pe windows phone nu stiu cum sta treaba.  ai clasicele aplicatii pentru poze, audio, video si download cat si cloud si file app

http://s.go.ro/uhyt6

#28
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
hei incerc sa imi recuperez stickul cu care urma sa bootez synology dar vad ca imi apare 32 mega, el avand 16 g......stie cineva cum il pot recupera?

inseamna ca la fel e si hdd de la lenovo?

#29
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
prin formatarea completa a stickului.  (si-a creat o partitie de 32MB care contine imaginea de boot.

nu cred.  hdd ar trebui sa fie neatins.

p. s.  vezi ca exista fisierele necesare atat in varianta x86 cat si x64.

#30
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
am gasit in varianta x86 doar ceva neoboot ceva in genul, cu versiunea 4xxx in nici un caz 5022 cum se prezinta in cazul de mai sus
imi puteti indica locatia de unde pot sa iau imaginea si DSM-ul pt versiunea x86

Edited by nickulaie, 25 March 2015 - 10:26.


#31
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
acela este build numberul versiuniile de dsm sunt 5.0 si 5.1. varianta de x86 exista doar pentru dsm 5.0.  pasii sunt aceias...http://www.xpenology.nl/xpenology-downloads/?myvar=1529http://www.xpenology.nl/dsm-software-download/?myvar=1449totusi s-ar putea sa nu mearga daca ai nevoie de drivere mai exotice (instalat pe laptop)

Edited by carmenclara1, 25 March 2015 - 10:39.


#32
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
multumesc carmen, voi incerca deseara acasa, dar intre timp nu stiu cum imi pot salva stickul, nu reusesc sa il formatez la capacitatea initiala, ma poti indruma te rog

#33
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
easeus partition master free sau http://www.softpedia...rmat-Tool.shtml

am si uitat ca utilitarul cu care ai scris imaginea precedenta sterge totul inainte sa scrie noua imagine.  deci daca te hotărăști sa folosesti in continuare aceasta varianta via laptop nu mai ai nevoie de actiuniile cu utilitarele de mai sus.

#34
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
la softul de pe softpedia nu merge, da o eroare, dar am reusit cu easeus, se pare ca era o partitie nedefinita de 14 G.

acum incerc sa instalez un windows bootabil de pe stick sa repun win pe lenovo, iar deseara voi incerca iar....

am mai recitit topicurile cu xpenology si am vazut ca adm scria ca dupa ce pun userul si parola SA SCOT STICKUL DIN LENOVO (LAPTOP) eu nu am scos stickul, oare de aici si eroarea mea???? si faptul ca nu boota?

voi incerca deseara..

#35
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu sunt de parere ca stickul trebuie sa fie mereu conectat si setat ca default/primary boot device

#36
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
in postarea de la "nenea" ala de pe youtube asa apare, ca nu scoate stickul, acuma sa vedem, deseara voi instala driverele ce mi-ai dat tu si voi scoate stickul, si voi pune si cu el infipt, sa vedem ce se intampla, daca merge.

View Postcarmenclara1, on 25 martie 2015 - 10:39, said:

acela este build numberul versiuniile de dsm sunt 5.0 si 5.1. varianta de x86 exista doar pentru dsm 5.0.  pasii sunt aceias...
http://www.xpenology...ads/?myvar=1529
http://www.xpenology...oad/?myvar=1449
totusi s-ar putea sa nu mearga daca ai nevoie de drivere mai exotice (instalat pe laptop)

la primul link ma duce in pagina buna, incepe downloadul in 5 secunde, si pe urma ma directioneaza catre o pagina cu multe coduri:

http://h2404765.stra...penology_nl.img

DSM-ul merge sa il iau

Edited by nickulaie, 25 March 2015 - 11:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate