Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 

Cat credeti ca o sa coste in 2006 sa ridici o casa de 100mp la cheie?

- - - - -
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#145
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Draga Ana, intrucat tu esti medic (chiar daca stomatolog), esti mai la curent decat mine cu notiunile de igiena, asa ca iti urez succes cu putul de 20 m si gaura sapata in pamant (nici macar fosa septica nu se poate numi). Daca o sa reapara dizenteria in Ro, macar o sa stiu de unde vine  :D

#146
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Fosa septica nu e o simpla gaura in pamint.
1. Toti efluentii (adica cacaoa) din casa se colecteaza intr-un canal comun. Asta merge si se varsa in fosa.
2. Fosa consta intr-un bazin de beton ingropat, impartit in doua compartimente. Nu intru in detalii, dar efluentul sedimenteaza si fermenteaza in primul compartiment, apoi trece intr-al doilea.
3. In al doilea compartiment iar sedimenteaza si fermenteaza, iar lichidul care rezulta este un fel de apa murdara si tulbure, cu o gramada de germeni misto.
3. Lichidul asta iese din al doilea compartiment pe un prea plin intr-un sistem de distributie ingropat in pamint. Sistemul e compus din multe tevi gaurite, care au fost ingropate in santuri si acoperite cu pietris etc.
4. Efluentul trece prin tevile alea gaurite si se scurge in pamint.

Ideea e ca trebuie sa le dai timp bacteriilor active din rahat sa se manince singure (in fosa). La iesirea din fosa efluentul va fi curatat cam 90%.
Restul in fac microorganismele din pamint.

#147
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
jafo, acum am inteles. Multumesc frumos .
Deci si asta costa bani  -_-  .
Ca o faci la inceputul constructiei, sau la final, tot trebuie sa o faci. Probabil, ce vazusem prin vecini, erau fose neterminate. Ei spuneau ca acele "gauri" sunt fosele si au costat vreo 3-4 milioane . Probabil urmeaza sa le termine, si asta au omis sa-mi spuna, iar eu cum nu ma pricep ...

#148
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Ce ti-am spus eu a fost ceva foarte simplu. Ar mai fi multe de adaugat, dar acum vorbim doar la nivelul principiilor.
Ceea ce se face la noi nu respecta regulile de mai sus. In general se face un "put septic", adica o groapa in pamint cu fundul ne-betonat - ceva in genul vechii haznale, ceea ce e cea mai proasta varianta din pdv al mediului.
La noi legislatia incearca sa impuna - cu oarecare greutate - noile reguli de mediu. Dar nu te astepta ca cei de meserie s-o si cunoasca. Pentru ca n-o cunosc si nici nu prea vor s-o aplice - costa bani si sperie clientii.

Pe mine ma doare undeva dac-o aplica sau nu. Eu, ca si voi ceilalti, nu sint decit tot un client. Ce vreau eu este sa nu ma trezesc peste 5 ani ca groapa mea nu mai e buna si trebuie s-o schimb - sa te tii atunci sapaturi prin rahat...

Am intilnit arhitecti care habar n-au despre ce sint sistemele astea. De fapt, as fi mai degraba surprins cind as intilni unul care stie. Unii constructori au mai auzit, dar foarte putini. Majoritatea dau din umeri.

Lucrurile de care-ti povestesc vecinii sint simple haznale. Cu un pic de beton

#149
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Cam asa arata o fosa septica:

aici

si-s destul de scumpe - nu mai gasesc exact site-ul, dar am vazut odata o oferta de fose italienesti si cea mai mica era vreo 50 de milioane  :huh: (pentru uzul a 4 persoane).

#150
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Interesant .
Acum sunt lamurita ... dar daca nici constructorii nu stiu de asa ceva ? Ma apuc eu sa le aberez "SF-uri" pe care nici eu nu stiu sa le reproduc prea bine ...
Pe de-alta parte, oare merita o investite de peste 50 milioane lei, cand toate primariile promit canalizare in 2-3 ani ?
Sau sa faci un compromis ... provizoriu ? Parca e mai la indemana compromisul, mai ales ca nu ai buget nelimitat .
Nu stiu ce fel de fosa o sa avem, dar daca primaria pune canalizare la anul, eu cred as muri dupa ce as da minim 50-60 de mil pe fosa . Mi-as pava curtea, as face leagane ... cate nu se pot face cu banii aia  bagati in ... ?

Putul merita, chiar daca se face canalizare (ca doar nu vrei apometru cand uzi gradina, umpli o piscina de plastic  sau cand te uita D-zeu in baie), dar fosa de 2000 $, parca nu merita .

Edited by Ana_Karr, 04 June 2006 - 12:59.


#151
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Canalizarea e in capatul strazii mele. Anul trecut, dupa ploi, licarea apa la 10 cm de capac  :death:

Degeaba imi trage mie primaria canalizare pe strada, daca e prost facuta si subdimensionata. Caz concret: in toamna au bagat canalizare intr-un cartier marginas al Bucurestiului, pe langa Spitalul Fundeni. Bucurie mare, aplauze, primar si TV  :naughty: La prima ploaie mai zdravana, oamenii s-au trezit cu apa in curti...


Concluzie (mai ales in cazul Bucurestiului): canalizarea e subdimensionata si asa. Daca se mai adauga niste gropi pe niste strazi, nu incalzeste pe nimeni, pentru ca la prima ploaie mai mare te vei trezi cu arteziana in curte.

Sper (spre binele comunitatii) ca in alte orase / sate e mai bine... :)

P.S. Daca constructorii nu stiu de asta, mai bine le dai papucii  :death: Eu am fost la cineva (constructor) si i-am vazut casa, intr-o comuna de langa Bucuresti. Isi facuse sistem separat de colectare a apelor pluviale, pe care le trimitea intr-un alt put, comuna neavand canalizare. Chiar, la apele pluviale nu se gandeste (aproape) nimeni... :D

Edited by Dana_H, 04 June 2006 - 13:19.


#152
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Right, daca iti face tie primaria canalizare, nu se mai justifica fosa.
Depinde si de canalizare, aduceti-va aminte in Bucuresti la primele inundatii (alea in care faceau oamenii prea multe dusuri, Apa Nova etc.) - pe unele strazi mergeai cu barca, fara exagerare. Tu hotarasti.
Dar chiar si cu fosa, nu ar trebui sa directionezi pluvialele in ea. De regula se directioneaza apa de la WC-uri si bucatarii. Pluvialele le trimiti pe jos undeva inspre strada sau altundeva, astea sint curate. Sau, daca vrei, poti sa-ti faci un bazin si sa colectezi apa pentru spalat (e mai putin dura) - dar nu prea se merita investitia...

Hai sa vin si eu cu un P.S.
Comerciantii de fose septice au niste preturi absolut astronomice, numai un incepator poate sa plateasca atit. Ma rog, sau Irinel Columbeanu
O fosa septica va avea o capacitate de cca 3-4 mc. Deci fa-ti un calcul cit poa' sa coste un bazin ingropat, de beton, de volumul asta. Si mai faci niste santuri etc.
Daca te intereseaza mai multe, cauta

EPA Design Manual
Onsite Wastewater Treatment And Disposal Systems

#153
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

 jafo, on Jun 4 2006, 14:45, said:

Comerciantii de fose septice au niste preturi absolut astronomice, numai un incepator poate sa plateasca atit. Ma rog, sau Irinel Columbeanu
O fosa septica va avea o capacitate de cca 3-4 mc. Deci fa-ti un calcul cit poa' sa coste un bazin ingropat, de beton, de volumul asta. Si mai faci niste santuri etc.
Daca te intereseaza mai multe, cauta

EPA Design Manual
Onsite Wastewater Treatment And Disposal Systems

care vreti un link pt ministatii de epurare, pm please, ca sa nu ma ia kidu la purecat. :w00t:
astia sunt niste tipi profi, cu care colaborez bine.

ai acceptul meu ptr postarea linkului, interdictia este pentru cei care isi fac reclama proprie ;)

Edited by Kidu, 05 June 2006 - 15:41.


#154
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005
dupa binecuvantarea superiorilor, iata linkul:
www.biosystems.ro

#155
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Multumim frumos zen !

#156
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003

 zen, on Jun 5 2006, 19:19, said:

dupa binecuvantarea superiorilor, iata linkul:
www.biosystems.ro

Link-ul nu merge, cel putin la mine...

#157
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Am incercat si eu, nici la mine n-a mers.

#158
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Nici la mine n-a mers, da' nu-i nimic, incercam pe alta parte  :D

person:      Cristian Lascu
address:     Biosystems Production srl
address:     Calea Mosilor 306, Sc.B, Ap.35
address:     Bucuresti
address:     RO
address:     Fiscal Code: R 5633100
phone:       +40-21-2108089
fax-no:      +40-21-2108089
e-mail:      [email protected]


Asteptam confirmarea lui Zen... :D

P.S. @ Kidu - nu-s angajat Biosystems :lol:

#159
Trinity

Trinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.04.2006
am probleme cu primaria sector 2 care imi amana acordarea autorizatiei de constructie..

intrucat tipa de acolo imi cere sa reduc terasa pt ca nu respecta distanta fata de gard, in timp ce in PUZ scrie ca nu se iau in considerare terasele, am concluzionat nu prea bucuroasa ca vrea spaga..

mai recurs cineva la procedee de genul asta? si daca da, cum a rezolvat?

am impresia ca si arhitectul meu e cam ignorant si dezinteresat..

#160
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

 Dana_H, on Jun 5 2006, 22:33, said:

Nici la mine n-a mers, da' nu-i nimic, incercam pe alta parte  :D

person:      Cristian Lascu
address:     Biosystems Production srl
address:     Calea Mosilor 306, Sc.B, Ap.35
address:     Bucuresti
address:     RO
address:     Fiscal Code: R 5633100
phone:       +40-21-2108089
fax-no:      +40-21-2108089
e-mail:      [email protected]
Asteptam confirmarea lui Zen... :D

P.S. @ Kidu - nu-s angajat Biosystems :lol:

eu tin legatura pe mail cu ei, [email protected], nu am vizitat siteul niciodata.

#161
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Trinity, am sinistra presimtire ca vorbim de una si aceeasi persoana...nu ai nici o sansa :drac: Daca e asa (PM pentru nume), atunci iti spun ca nu e nimic de facut. Am incercat eu, degeaba. Desi era in culpa, nu zice nimic sau iti ofera alternative inacceptabile. Asa ca... :huh:

Intrebare: in mod normal, daca avea vreo problema cu dosarul, trebuia sa ti-o zica de la depunere. L-ai depus azi sau...?

#162
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
"Romania Libera" are miercurea un supliment destinat caselor, in care sunt si articole referitoare la chitibusurile legislative - din pacate am cautat si suplimentul nu exista online sau nu l-am gasit eu.

In editia de ieri se spunea asa: daca se depune dosarul complet (nu mi-e clar daca numai PAC sau tot, inclusiv DDE) pentru autorizatie de constructie si autoritatile nu dau un raspuns in 30 zile (termenul legal), atunci se poate incepe constructia pe baza legii aprobarii tacite  :w00t:  :w00t:  A auzit careva de asa ceva ??

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate