Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Cat credeti ca o sa coste in 2006 sa ridici o casa de 100mp la cheie?

- - - - -
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#1
alinsteaua

alinsteaua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.08.2005
Credeti se poate ridica in 2006 o casa p+mansarda de 100mp la sol cu 50.000 euro?

#2
t man

t man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 16.11.2005
nu cred

#3
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
da

#4
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
intre 170 si 250 Euro / mp - la rosu

#5
donloco

donloco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.12.2005
Eu cred ca da! Acuma depinde si de calitatea finisajelor.
Uitate aici: http://forum.softped...showtopic=14820 si vezi ca e un nene tare meserias acolo,ZEN, care chiar stie ce vb.
Si pe mine ma intereseaza care este cel mai bun materil de constructie pentru pereti(inafara de porotherm)

#6
popnic

popnic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.01.2006

View Postalinsteaua, on Jan 12 2006, 17:01, said:

Credeti se poate ridica in 2006 o casa p+mansarda de 100mp la sol cu 50.000 euro?


  greu , daca iti cheltuisti banii cu multa atentie

   trebuie sa te hotarasti ce inseamna mansarda , atentie la izolatii altfel auzi si cea mica soapta  a vintului

   -- arhitect/structura
   --  cosntructor
  -- materiale
   -- transport

     si multa rabdare si stapinire de sine

#7
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
aaa, acum am vazut "la cheie"...exclus. Tu de fapt ai in jur de 200 mp, nu ?

#8
alinsteaua

alinsteaua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.08.2005
Da eu am 100mp amprenta la sol si cam 200mp desfasurati!! Anul trecut puteai sa ridici o casa cu 50 dar anul asta mi-e frica sa nu se scumpeasca materialele si mai mult!!

#9
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Depinde de materiale si finisaje. Si daca se face prin firme specializate sau in regie proprie.
Cam 70.000 pentru calitate foarte buna prin firma de constructii.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
utilitati, fundatie, struktura, garaj pe sol, fara subsol, in regie proprie tencuita interior, exterior (ca la carte), acoperis (tigla metalica sau sindrila bituminoasa), termopane, poiect, autorizatii, etc. aprox 47k euro. finisaje interioare, mobila, etc. de la 5000 euro in sus. pt. o familie de cateva persoane nu sunt necesari mai mult de 100 mp. pt. 200 mp 2 familii de 3-4 persoane.

#11
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postalinsteaua, on Jan 12 2006, 17:01, said:

Credeti se poate ridica in 2006 o casa p+mansarda de 100mp la sol cu 50.000 euro?
Anul trecut "la rosu" costa in jur de 20.000 maxim (cofraje poliester). Acum sa zicem ca va costa 30.000 maxim, "la rosu" . Si inauntru poti baga intre 15.000 si 30.000 . Depinde cat de luxos vrei sa fie. Poti baga si 100.000 inauntru daca ai. Cred ca poti cu 30.000 sa  o ridici, sa-i pui termopane, sa o acoperi, iar inauntru din  ce-ti ramane, poti rezolva prioritatile, si restul in timp. Dar macar o faci locuibila.  Cu 20.000 o poti face super, inauntru.

Asta cred eu, pentru ca am vazut anul trecut case la rosu de 180 mp, la 16.000 euro. Daca nu te arunci la fitze si chestii de super firme italienesti, cu 20.000 o finisezi.

Cine nu e de acord cu asta, sa argumenteze. Sunt foarte interesata de raspunsuri.

View PostMembruAnonim, on Jan 13 2006, 14:32, said:

poiect, autorizatii, etc.
Proiect, autorizatii, arhitecti, primarii, taxe, etc - Cat costa cu aproximatie ? Ma refer la chestiile birocratice, nu constructia in sine.

#12
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Daca vrei sa te apuci de construit si ai 50 de mii, da-i drumul.
Cind termini banii n-o sa ai incotro si-o sa trebuiasca sa continui - o sa mai faci rost.

Daca vrei sa-ti faci o socoteala reala, o sa te coste 400 euro/mp construit. Finisaje normale, fara mobila si alte alea.
Si fara pretul terenului.

Socotelile dinainte sint frumoase pe hirtie, dar pretul real e cel de mai sus.

Ai mai putea s-o faci in regie proprie, dar o s-o termini in 10 ani. Si muncesti la ea in fiecare zi, dupa orele de program.

#13
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postjafo, on Jan 14 2006, 21:25, said:

Daca vrei sa te apuci de construit si ai 50 de mii, da-i drumul.
Cind termini banii n-o sa ai incotro si-o sa trebuiasca sa continui - o sa mai faci rost.

Daca vrei sa-ti faci o socoteala reala, o sa te coste 400 euro/mp construit. Finisaje normale, fara mobila si alte alea.
Si fara pretul terenului.

Socotelile dinainte sint frumoase pe hirtie, dar pretul real e cel de mai sus.

Ai mai putea s-o faci in regie proprie, dar o s-o termini in 10 ani. Si muncesti la ea in fiecare zi, dupa orele de program.
Deci 40.000 fara teren. Asa ziceam si eu. Eu eram chiar mai pesimista  :D .

#14
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Nu 40 de mii, ci 80. El zice in total 200 mp, nu? Pentru ca vrea si mansarda – si aia costa bani; dar e drept ca iese mai ieftin.
Metrul patrat construit e un metru patrat util plus suprafata peretilor. La 100 mp construiti ai cam 80 utili.
Sa zicem undeva la vreo 65-70 de mii, daca ai grija si esti strins la bani. Si daca nu-ti da constructorul vreun rasol, aici trebuie atentie mare, stat tot timpul dupa el.

Imi pare rau ca te cam dezamagesc, dar casa cu mansarda, 200 mp la 40 de mii... doar daca ti-o faci singur; si chiar si asa...
Poti sa strecori si un beci in banii astia, dar nu cine stie ce. De exemplu, un beci sub toata casa costa cam 25-30% din pretul total (din cauza sapaturilor, izolatiei si betonului).

Proiectul ti-l poti face in doua variante:
- doar pentru autorizatie de constructie, sau
- proiect complet.
Ala pentru autorizatie cuprinde planurile generale ale casei si structura pentru parter; in special amprenta pe teren ii intereseaza pe cei de la primarie. Atit. Daca-ti torni placa de ex., pe ei nu-i interereseaza – doar amprenta si structura pt parter si primesti autorizatie. Un proiect ca asta costa cam 1000-2000 de neuroni, depinde la cine te duci etc. Sub 1000 nu prea cred ca ti-l face cineva, doar daca te cunoaste.
Ala complet se poate duce pina la 6-8000 de aceiasi gologani; iarasi depinde nu numai la cin’te duci, ci si ce vrei, cum il vrei, mai simplu, mai impopotonat etc. Dar cu cineva rezonabil, ar trebui sa cazi la pace pe la vreo 4-5000, probabil... Ordinul arhitectilor prevede niste tarife minime pe care ei trebuie sa le respecte, dar sint destui care mai lasa de la ei si sub tarifele alea. Depinde cum te intelegi cu omul.

Cu taxele, depinde ce-ti cer aia de la primarie pe certificatul de urbanism. Cel mai scump mi se pare ca e la apararea civila, trebuie sa-ti faci adapost, nu's ce reglementari au mai scos acuma.

#15
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005
a nu se uita plata utilitatilor:
-min 1000 euro - curent
-1000 gaz
-1000 apa+canal

mai sunt taxe la inspectoratul in constructii, la intabulare la cartea funciara, la notar pentru acte, la regii pentru semnarile de contracte.

gardul mai costa cateva mii, aleile de pe langa casa la fel, nu de alta, dar toti uita ca mai tb sa aiba si dinastea la casa.
constructia era 400 euro/mp, parerea mea ca va creste cam cu 20% in 2006, din cauza de curent, transport, etc
la o familie de 3 persoane, 180 mp sunt mai mult decat suficienti. beci nu recomand niciodata, dealtfel ca si garajul, sunt bani aruncati, daca ai buget dramuit.
daca nu te uiti la 30.000 euro, atunci iti poti face.

ps:@ana mai traiesti? :D
sa nu imi zici ca vrei sa iti faci casa..

#16
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Ca tot vorbeam de asta: pret gard toamna 2005 (50 ml zidarie de blocheti cu 0.6 m fundatie si H=2.5 m, fatada de beton armat fundatie 0.6 si inaltime 0.8 + stalpi - s-au lasat goluri pt panouri tip grilaj
- manopera: 80 milioane
- blochetii: 20 milioane (10.000 / buc x 2000 buc)
- materiale: circa 100 milioane (ciment, var, nisip, pietris, fier beton etc)
- hartogaraie : circa 350-400 EUR (proiect, autorizatie de constructie - da, e necesara si pentru garduri, daca-s definitive)

#17
alinsteaua

alinsteaua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.08.2005
Eu a-si vrea anul asta sa fac casa la rosu si doar parterul locuibil etajul sa-l fac cu timpul (sper ca nu o sa am probleme de condens  sau ....??)(are cineva asa sa-mi spuna daca e vre-o problema??))

#18
popnic

popnic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.01.2006

View Postalinsteaua, on Jan 16 2006, 13:39, said:

Eu a-si vrea anul asta sa fac casa la rosu si doar parterul locuibil etajul sa-l fac cu timpul (sper ca nu o sa am probleme de condens  sau ....??)(are cineva asa sa-mi spuna daca e vre-o problema??))


eu zic sa finisezi intii etajul si la urma parterul , nu de alte dar toate materialele pe unde le vei urca apoi la etaj , prin casa frumos aranjata , zugravita si eventual si cu gresie pe jos pe scari si pe hol?

  ce zici?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate