Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cat credeti ca o sa coste in 2006 sa ridici o casa de 100mp la cheie?

- - - - -
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#163
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostDana_H, on Jun 8 2006, 10:04, said:

"Romania Libera" are miercurea un supliment destinat caselor, in care sunt si articole referitoare la chitibusurile legislative - din pacate am cautat si suplimentul nu exista online sau nu l-am gasit eu.

In editia de ieri se spunea asa: daca se depune dosarul complet (nu mi-e clar daca numai PAC sau tot, inclusiv DDE) pentru autorizatie de constructie si autoritatile nu dau un raspuns in 30 zile (termenul legal), atunci se poate incepe constructia pe baza legii aprobarii tacite  :w00t:  :w00t:  A auzit careva de asa ceva ??


stiam ca asa este doar la autorizatiile de functionare (sedii firme)!!!

#164
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostDana_H, on Jun 8 2006, 10:04, said:

"Romania Libera" are miercurea un supliment destinat caselor, in care sunt si articole referitoare la chitibusurile legislative - din pacate am cautat si suplimentul nu exista online sau nu l-am gasit eu.

In editia de ieri se spunea asa: daca se depune dosarul complet (nu mi-e clar daca numai PAC sau tot, inclusiv DDE) pentru autorizatie de constructie si autoritatile nu dau un raspuns in 30 zile (termenul legal), atunci se poate incepe constructia pe baza legii aprobarii tacite  :w00t:  :w00t:  A auzit careva de asa ceva ??



Arata si legea care spune acest lucru?

#165
Trinity

Trinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.04.2006

View PostDana_H, on Jun 7 2006, 22:21, said:

Trinity, am sinistra presimtire ca vorbim de una si aceeasi persoana...nu ai nici o sansa :drac: Daca e asa (PM pentru nume), atunci iti spun ca nu e nimic de facut. Am incercat eu, degeaba. Desi era in culpa, nu zice nimic sau iti ofera alternative inacceptabile. Asa ca... :huh:

Intrebare: in mod normal, daca avea vreo problema cu dosarul, trebuia sa ti-o zica de la depunere. L-ai depus azi sau...?


l-am depus acum mai bine de doua saptamani...

pe tipa o cheama Marilena D. ...parerea mea este ca e pusa pe spaga, pt ca interpreteaza legea cum vrea ea...spre ex. , in PUZ se spune ca terasele deschise nu intra in distanta minima pe care esti obligat sa o lasi fata de gard (in cazul meu certificatul de urbanism spune 3 m), iar ea interpreteaza ca terasele intra in zona asta, pt. ca in alta parte scrie fata de constructie si ea prin terase intelege constructie...
fiind jurist, mi-am dat seama imediat ca a luata-o prin balarii, mai ales ca era vorba de principiu de drept conform caruia prevederile speciale deroga de la cele generale..

sper sa nu citeasca chestia asta, ca ma ling pe bot de autorizatie!  :huh:

#166
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ X-Plane: nu, din pacate nu spune legea, ca pana la ora asta dadeam eu de ea... :D

@ Trinity: nu e aceeasi persoana, dar simptomele seamana. Mai tragic e in aczu meu ca nici cu spaga nu merge   :huh:

Si stai linistita, mai au ceva pana sa ajunga sa foloseasca netul, nemaivorbind de forumuri  :naughty:

O poti reclama, dar sansele sunt nule; am avut probleme cu un alt ins din aceeasi primarie, m-am dus la directorul directiei de urbanism si ala mi-a dat dreptate. Ghici, a ramas tot pe-a amploaiatului... :angry:

#167
Trinity

Trinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.04.2006
A facut cineva casa pe firma?

daca da, cum ati recuperat TVA-ul?

pana la aderare poate fi si asta o solutie.. macar recuperam aia 19%... :notangel:

#168
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Acum citiva ani, pe vremea lui Mitrea, dadusera o ordonanta prin care se putea recupera TVA-ul, in cazul in care lucrai cu fime - pentru locuinte (persoane fizice).
Cind m-am dus si eu sa ma interesez (asta era acum 3 ani), gata, se terminase initiativa. A fost valabila doar citeva luni.
Oare care persoane fizice si-or fi facut locuinta in perioada aia?

Daca-ti faci pe firma presupun ca trebuie s-o declari ca investitie, sau sediu ceva.

#169
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Un coleg care si-a cumparat casa prin Impact in 2001 :worthy:  a reusit. A durat fix un an, dar era o persoana incapatanata... :D Din ce am inteles, a pastrat toate facturile, dar sincer ma indoiesc ca vreo firma iti va da facturi pe pretul real  :)

#170
Trinity

Trinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.04.2006

View Postjafo, on Jun 11 2006, 19:25, said:

Acum citiva ani, pe vremea lui Mitrea, dadusera o ordonanta prin care se putea recupera TVA-ul, in cazul in care lucrai cu fime - pentru locuinte (persoane fizice).
Cind m-am dus si eu sa ma interesez (asta era acum 3 ani), gata, se terminase initiativa. A fost valabila doar citeva luni.
Oare care persoane fizice si-or fi facut locuinta in perioada aia?

Daca-ti faci pe firma presupun ca trebuie s-o declari ca investitie, sau sediu ceva.


Evident ca se declara sediu acolo...

Ideea este ca plata la furnizor o faci cu TVA cu tot, pe care ti-l poti recupara pe urma prin diverse alte chestii..de care habar nu am...

#171
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Ce inseamna PUD, ce presupune ca timp si bani, cine il face?

#172
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
PUD = Plan Urbanistic de Detaliu, executat de un arhitect inscris in Registrul Urbanistilor din Romania (au o stampila dreptunghiulara).

Pret: depinde de unde e terenul si marimea lui. In general, de la 1000 de EUR in sus. :D

Durata: depinde, la fel ca si pretul. Exemple edificatoare: Bucuresti - sectorul 1 - 6 luni, sectorul 2 - 2 saptamani  :naughty: Arhitectul ala de-l face trebuie sa-l sustina in fata unei comisii de la primarie, compusa din 4-6 arhitecti + 2 ingineri...

Concluzie: fugi ca de dracu !! :huh:

#173
Trinity

Trinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.04.2006
Dana_H, ca tot ma intrebai, uite ce am facut cu La Casa: am luat legatura cu ei, le-am aratat proiectul, dupa care mi-au spus ca ma suna ei si imi trimit oferta in max trei zile...
au trecut doua saptamani de atunci (timp in care eu dadeam telefoane si ei promiteau ca trimit)....

in aceste conditii, iti dai seama ce distractie va fi dupa ce semnezi contractul...  :huh:

#174
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostDana_H, on Jun 12 2006, 21:25, said:

PUD = Plan Urbanistic de Detaliu, executat de un arhitect inscris in Registrul Urbanistilor din Romania (au o stampila dreptunghiulara).

Pret: depinde de unde e terenul si marimea lui. In general, de la 1000 de EUR in sus. :D

Durata: depinde, la fel ca si pretul. Exemple edificatoare: Bucuresti - sectorul 1 - 6 luni, sectorul 2 - 2 saptamani  :naughty: Arhitectul ala de-l face trebuie sa-l sustina in fata unei comisii de la primarie, compusa din 4-6 arhitecti + 2 ingineri...

Concluzie: fugi ca de dracu !! :huh:


Caz concreat:

Teren Intravilan cu drum de servitute format din 6 parcele a cate 1018 mp.

Cum se plateste/executa acest PUD? separat pe fiecare parcela sau se face un PUD general, pentru toate parcelele la un loc?

PS.


Ce insemna COD GRUPA DESTINATIE - TDI?

#175
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Pai depinde - daca e un singur proprietar, daca-s mai multi...mie mi-a cerut PUD la o parcela de 600 mp, asa ca nu se stie de la ce dimensiune minima te loveste  :death: Daca esti numai tu proprietar, probabil faci PUD-ul la tot  - dar cel mai bine tot un arhitect urbanist te lamureste.

Tipul de proprietate Cod
-------------------- ---
- proprietatea privată a persoanelor fizice PF
- proprietatea privată a persoanelor juridice PJ
- domeniul public al statului DS
- domeniul public al unităților administrativ-teritoriale DAT
- domeniul privat al statului DPS
- domeniul privat al unităților administrativ-teritoriale DAT

Destinațiile terenurilor
------------------------
- terenuri cu destinație agricolă TDA
- terenuri cu destinație forestieră TDF
- terenuri aflate permanent sub ape TDH
- terenuri aflate în intravilane TDI
- terenuri cu destinații speciale TDS


Norme tehnice pentru introducerea cadastrului general

Have fun  :D

#176
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ Trinity: de-abia acum am vazut reply-ul tau, merci pentru info :) Ca sa stam stramb si sa privim drept, la ora asta constructorii - buni, prosti, nu conteaza - sunt supra-incarcati de lucrari, asa ca inteleg de ce intarzie cu ofertele. Pe de alta parte, era mai profesional sa-ti spuna pur si simplu ca nu au timp de tine (intr-o forma business-like, desigur :D ) ca au graficul de lucrari incarcat etc.

Bafta  :console:

#177
Rogozaurus

Rogozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2005
Draga lume mai stie cineva un alt magazin de instalatii online in afara de www.webstal.ro ?
Astia sunt chiar buniocei ca pret insa nu au prea multe obiecte sanitare & shit.......
Pls !

#178
iglu

iglu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.05.2005

View PostDana_H, on Jun 8 2006, 10:04, said:

"Romania Libera" are miercurea un supliment destinat caselor, in care sunt si articole referitoare la chitibusurile legislative - din pacate am cautat si suplimentul nu exista online sau nu l-am gasit eu.

In editia de ieri se spunea asa: daca se depune dosarul complet (nu mi-e clar daca numai PAC sau tot, inclusiv DDE) pentru autorizatie de constructie si autoritatile nu dau un raspuns in 30 zile (termenul legal), atunci se poate incepe constructia pe baza legii aprobarii tacite  :w00t:  :w00t:  A auzit careva de asa ceva ??

Uite și textul de lege: Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 27 din 18 aprilie 2003 privind procedura aprobării tacite.

Și încă ceva: autoritățile au la dispoziție 20 de zile să spună NU (să respingă autorizarea). Dacă au trecut 20 de zile, mai au încă 10 zile să spună DA. După 30 de zile poți să te apuci liniștit de treabă dacă ai un număr de înregistrare al cererii de autorizare pentru activitatea pe care vrei să o desfășori.

Vă doresc succes în războiul cu birocrația!!!  :death:

#179
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ Iglu: merci mult :worthy:

Cum primaria Sectorului 2 e mai preocupata de viitorul traseu al autostrazii Buc-Brasov, o sa ma prevalez de asta si ma apuc de treaba linistita :drac:

#180
vasilem

vasilem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2007
Buna ziua!
As avea o intrebare daca poate cineva sa ma ajute. Se poate construi o fosa septica pe o fasie de teren cu dimensiunile 6m pe 36m. Fasia respectiva se afla intre doua parcele mai mari pe care este proprietar o alta persona. Am nevoie de acceptul persoanelor respective pentru construirea fosei septice sau nu?
Va multumesc anticipat?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate