Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Ajutor transfer bancar si carte de debit

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Schlossgold

Schlossgold

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.03.2007
salutare tuturor,


Din moment ce sunt relativ la inceput in acest domeniu, al bancilor s.a.m.d, as avea nevoie de putin ajutor. Problema sta in felul urmator. Un prieten din Germania doreste sa imi transfere 2,000 de euro. Am ales PayPal, ca fiind cea mai usoara metoda si relativ ieftina metoda de a face transferul. El imi transfera banii pe PayPal-ul meu, urmand ca de aici sa ma descurc. PayPal-ul meu nu este linked inca, si aici as avea nevoie de ajutor in alegerea cartii de debit. Planuiesc sa scot banii din PayPal pe cartea de debit si sa ii folosesc la niste achizitii online(amazon, ebay, etc).


As aprecia daca mi-ati putea sugera niste banci sau carti de debit si impartasi experientele voastre cu fiecare in parte.Sau o alta modalitate de a transfera banii, fara prea multe batai de cap. Din cate am inteles, trebuie sa fie VIsa ca sa poti scoate banii de pe Paypal? Si am uitat sa mentionez, vreau sa aiba si optiunea de online banking.

Edited by Schlossgold, 07 March 2015 - 13:27.


#2
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 19.03.2009
E mai ieftin sa-ti trimita direct in contul bancar, asa ca fa-ti un cont in euro si renunta la PayPal.

#3
Schlossgold

Schlossgold

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.03.2007

View Postdualis, on 07 martie 2015 - 13:32, said:

E mai ieftin sa-ti trimita direct in contul bancar, asa ca fa-ti un cont in euro si renunta la PayPal.

Okay. Si atunci nu mai conteaza cardul, nu?

#4
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 19.03.2009
Primesti cardul bancii cu care poti cumpara online.
Iar pentru internet banking, in Romania, trebuie sa platesti (nu e mult, oricum).

#5
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Cardul de debit va fi legat la contul tau de euro.

Tipul de card te intereseaza mai putin ,ce te intereseaza ar fi costuri cat mai reduse pentru cont si card.


"Online banking" inseamna sa iti vezi contul oricand pe internet si sa faci plati de facturi etc de acolo.

Cumparaturi cu cardul pe internet poti face si fara sa ai activat serviciul de online banking.

Edited by Byblos4, 07 March 2015 - 13:44.


#6
Schlossgold

Schlossgold

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.03.2007

View PostByblos4, on 07 martie 2015 - 13:43, said:

Cardul de debit va fi legat la contul tau de euro.

Tipul de card te intereseaza mai putin ,ce te intereseaza ar fi costuri cat mai reduse pentru cont si card.


"Online banking" inseamna sa iti vezi contul oricand pe internet si sa faci plati de facturi etc de acolo.

Cumparaturi cu cardul pe internet poti face si fara sa ai activat serviciul de online banking.


Stiu, tocmai asta si vreau.

Ce banci sugerati si care este modalitatea de a face transferul daca mi-as face un cont in euro?

Edited by Schlossgold, 07 March 2015 - 13:46.


#7
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 19.03.2009
Ii dai prietenului tau codul IBAN si BIC SWIFT (le primesti de la banca) si se ocupa el.
Banuiesc ca numele tau il stie :)

#8
Schlossgold

Schlossgold

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.03.2007
Deci imi sugerati un cont in euro si un transfer bancar apoi. La ce banca ar fi cel mai rentabil?

#9
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Banca Transilvania.Comision 0 la incasare valuta.Emitere card 4 euro care o platesti odata si administrare card anual 3 euro.

#10
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
am la ING si sunt multumit de ei, fac transferuri internationale lunar. Fa-ti cont de euro si specifica la banca ca vrei un card legat de contul de euro. Ei te vor ajuta.

#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,226
  • Înscris: 08.12.2006
Foloseste transferwise...au cele mai mici comisioane raportate la cursul valutar la care se face conversiq, dupa parerea mea sunt cei mai avantajosi si siguri

#12
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
transferwise am folosit si eu pentru plati externe si a fost ok.

am "furat" ideea acum ceva timp cand un admin de pe aici a mentionat de serviciul asta ;) stia el ce stie... :D

Edited by veman, 07 March 2015 - 19:44.


#13
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Subscriu pentru transferwise.

#14
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
O mica comparatie a cursului valutar Visa,Mastercard,Transferwise,ING(aici mai calculati 2%) si BT

Edited by ZIGZAG20, 08 March 2015 - 14:07.


#15
Schlossgold

Schlossgold

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.03.2007
Cam cat timp ar dura transferul cu transferwise? Ati folosit? Par de incredere

#16
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Vreo 2-3 zile.De 3 ori am folosit.

#17
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostSchlossgold, on 10 martie 2015 - 20:40, said:

Cam cat timp ar dura transferul cu transferwise? Ati folosit? Par de incredere

Sunt cei mai OK pentru sume mici, eu din UK in RO la sume pana in 1000 euro nu am vazut sa dureze mai mult de 24 ore.

Edited by Catean, 13 March 2015 - 19:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate