Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

De ce nu cumparam produse romanesti?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
317 răspunsuri în acest subiect

#271
SerrWaff

SerrWaff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.150
  • Înscris: 27.12.2014

Vizualizare mesajMrReason, pe 19 aprilie 2015 - 13:31, a scris:

Daca lasi conspiratita si aberatiile a la mecinicopschi deoparte, ai sa descoperi ca si produsele "de supermarket" sunt de calitate, poate (mult) mai de calitate decat cele de la "micii producatori".

Am stat cu prietena mea intr-o zi o ora in Auchan in sectia de mezeluri ca sa cautam ceva comestibil, indiferent de pret. Am citit etichete basically.

Cu o singura exceptie, o chestie italiana, prosciutto, care era practic carne uscata si afumata fara nici un aditiv, restul sunt cancer. Carne uscata si afumata cum se face la tara, that is.

Eu nu inteleg cum puteti sa fiti atat de ignoranti in epoca internetului.

#272
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.664
  • Înscris: 26.09.2014

Vizualizare mesajSerrWaff, pe 19 aprilie 2015 - 14:46, a scris:

Cu o singura exceptie, o chestie italiana, prosciutto, care era practic carne uscata si afumata fara nici un aditiv

Eu nu inteleg cum puteti sa fiti atat de ignoranti in epoca internetului.


Cu cat tupeu ii faci tu pe altii ignoranti, cand tu habar n-ai ce e ala prosciutto .

Cati ani ai ?


"carne uscata si afumata"... cuvantul „şuncă" iti spune ceva?

#273
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.266
  • Înscris: 08.10.2010

Vizualizare mesajSerrWaff, pe 19 aprilie 2015 - 14:46, a scris:

Am stat cu prietena mea intr-o zi o ora in Auchan in sectia de mezeluri ca sa cautam ceva comestibil, indiferent de pret. Am citit etichete basically.

Cu o singura exceptie, o chestie italiana, prosciutto, care era practic carne uscata si afumata fara nici un aditiv, restul sunt cancer. Carne uscata si afumata cum se face la tara, that is.

Eu nu inteleg cum puteti sa fiti atat de ignoranti in epoca internetului.
Singurii ignoranti sunt cei care o ard cu "E-urile sunt rele, cancerigene" si alte tampenii asemenea. Analfabetism curat. Toate E-urile au fost TESTATE si aprobate ca fiind sigure. De aia se numesc E-uri,

Editat de MrReason, 19 aprilie 2015 - 15:01.


#274
SerrWaff

SerrWaff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.150
  • Înscris: 27.12.2014

Vizualizare mesajByblos4, pe 19 aprilie 2015 - 14:49, a scris:

Cu cat tupeu ii faci tu pe altii ignoranti, cand tu habar n-ai ce e ala prosciutto .

Cati ani ai ?


"carne uscata si afumata"... cuvantul „şuncă" iti spune ceva?

Pai uite, tu esti motivul lol.

Prosciutto (/prəˈʃuːtoʊ/,[1] Italian: [proʃˈʃutto],[2] Italian ham) is a dry-cured ham that is usually thinly sliced and served uncooked; this style is called prosciutto crudo in Italian and is distinguished from cooked ham, prosciutto cotto.

Hai, baga 10 flotari repede Posted image

Varsta e scrisa la profil, si data nasterii daca vrei sa imi cumperi ceva frumos.

Mr reason, cu tine chiar n-are rost discutia, esti din alt film lol.

Editat de SerrWaff, 19 aprilie 2015 - 14:54.


#275
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.172
  • Înscris: 04.03.2014
Analfabetism sa sustii ca multe din E-uri sunt cancerigene?    Tu ai baut...

#276
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.616
  • Înscris: 23.03.2010

Vizualizare mesajMrReason, pe 19 aprilie 2015 - 14:51, a scris:


Singurii ignoranti sunt ce-i care o ard cu "E-urile sunt rele, cancerigene" si alte tampenii asemenea. Analfabetism curat. Toate E-urile au fost TESTATE si aprobate ca fiind sigure. De aia se numesc E-uri,

:lol:  

Bine ca ne-ai luminat tu!

#277
SerrWaff

SerrWaff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.150
  • Înscris: 27.12.2014

Vizualizare mesajionutzitaly, pe 19 aprilie 2015 - 14:54, a scris:

Analfabetism sa sustii ca multe din E-uri sunt cancerigene? Tu ai baut...

scrie cei "ce-i" si in aceeasi fraza zice "analfabetism"...

n-ai cu cine.

#278
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.172
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajSerrWaff, pe 19 aprilie 2015 - 14:53, a scris:



Pai uite, tu esti motivul lol.

Prosciutto (/prəˈʃuːtoʊ/,[1] Italian: [proʃˈʃutto],[2] Italian ham) is a dry-cured ham that is usually thinly sliced and served uncooked; this style is called prosciutto crudo in Italian and is distinguished from cooked ham, prosciutto cotto.

Hai, baga 10 flotari repede Posted image

Varsta e scrisa la profil, si data nasterii daca vrei sa imi cumperi ceva frumos.

Mr reason, cu tine chiar n-are rost discutia, esti din alt film lol.

Prosciutto crudo,  e cam singurul "mezel" din Europa produs la nivel comercial serios (adica nu artizanal) fara nici un conservant in afara de sare,  dar atentie,nu toate, ci doar cele sub marca Parma sau San Daniele.

#279
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.266
  • Înscris: 08.10.2010

Vizualizare mesajionutzitaly, pe 19 aprilie 2015 - 14:54, a scris:

Analfabetism sa sustii ca multe din E-uri sunt cancerigene? Tu ai baut...
Eu nu am baut deloc. Lumea e analfabetizata la modul extrem in legatura cu subiectul asta, prostita total de niste dobitoci extraodinar de prosti.

Nu exista E cancerigen! Asta e o aberatie absurda si extrema. Litera E este asociata strict acelor substante care au fost testate si dovedite a fi sigure pentru folosirea in alimentatie!

#280
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.664
  • Înscris: 26.09.2014

Vizualizare mesajSerrWaff, pe 19 aprilie 2015 - 14:53, a scris:

Pai uite, tu esti motivul lol.

Prosciutto

Ideea era ca tu ai aflat abia atunci, in Auchan, ce e ala prosciutto.

LoL.

Si nici nu ai stiut sa-i spui "sunca", i-ai zis "carne uscata si afumata". Dublu LoL Posted image

Iar acum ai dat un search rapid pe google si un copy-paste de pe wikipedia, ca de unde altundeva Posted image

Triplu LoL

ia.. ce inseamna LoL? Si nu trisa cu google si wikipedia :))))

Editat de Byblos4, 19 aprilie 2015 - 15:04.


#281
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.266
  • Înscris: 08.10.2010

Vizualizare mesajSerrWaff, pe 19 aprilie 2015 - 14:57, a scris:

scrie cei "ce-i" si in aceeasi fraza zice "analfabetism"...

n-ai cu cine.
Absolut! Una e sa bagi un typo, alta e sa fii prost de-a binelea.

Vizualizare mesajbadsica, pe 19 aprilie 2015 - 14:55, a scris:

Bine ca ne-ai luminat tu!
Sper. Dar de regula cei care o ard cu conspiratita si ignoranta, persevereaza. Precum religiosii.

#282
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.172
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajMrReason, pe 19 aprilie 2015 - 15:00, a scris:


Eu nu am baut deloc. Lumea e analfabetizata la modul extrem in legatura cu subiectul asta, prostita total de niste dobitoci extraodinar de prosti.

Nu exista E cancerigen! Asta e o aberatie absurda si extrema. Litera E este asociata strict acelor substante care au fost testate si dovedite a fi sigure pentru folosirea in alimentatie!

Mai infomeaza-te tu... Nu tot ce este E este nociv, dar multe din ele au fost demonstrate ca si cancerigene, mi ales daca se exagereaza in cantitate la consum sau se adauga peste masura la productie.

Mai ai putin si spui ca grasimea hidrogenata e medicament pentru sanatate:)

#283
SerrWaff

SerrWaff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.150
  • Înscris: 27.12.2014
Toate mezelurile (99% dintre ele) contin o gramada de chestii groaznic de toxice/cancerigene: nitriti, monoglutamat de sodiu, aspartam samd, lista e lunga si variata.

Tot ce ai de facut e sa la iei la puricat, iti ia juma' de ora din viata niste research si te scuteste sa te faci de cacao pe forumuri publice.

Din partea mea, oamenii autodezinformati merita tot ce patesc/urmeaza sa.

Dar de asta avem forumuri, te fac neprost (cu conditia sa iti dai seama ca nu stii o chestie, e fundamental sa realizezi ca nu esti miezu' din dodoasca si ca nu le stii pe toate).

Editat de SerrWaff, 19 aprilie 2015 - 15:13.


#284
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.630
  • Înscris: 10.05.2005

Vizualizare mesajMrReason, pe 19 aprilie 2015 - 14:51, a scris:

,. Toate E-urile au fost TESTATE si aprobate ca fiind sigure. De aia se numesc E-uri,

Da,au fost testate de marile corporatii producatoare care au dat spagi nationale si internationale ca sa fie incluse in nomenclatorul national sau mUE.Chestia se pune daca mananci 40-50 de ani aceste mezeluri sau alte alimente cu E-uri si ajungi sa acumulezi zeci de kilograme de astfel de substante toxice.Nici cu arsenul nu mori din prima doza.

#285
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.172
  • Înscris: 04.03.2014
Pa cred ca e clar acceptat ca nitratul de sodiu care in general e folosit in mezeluri ca si conservant la caldura se transforma in nitrosamine,substanta cancerigena, cred ca orice persoana educata din punctul asta de vedere stie ca unu dintre cele mai perixuloase alimente sunt mezelurile prajite (sunculita de langa ou)  tocmai pentru ca se produce nitrosamina.   La fel se stie si e demonstrat si aceptat de majoritatea cercetatorilor in domeniu ca nitrosamina e factor principal in cazul cancerului la colon.   La fel se stie si e acceptat ca E211 reactioneaza cu E300(vitamina c)  si formeaza o substanta cancerigena,  OMS s-a batut ani de zile sa faca ceva in privinta asta si sa-i convinga pe prodicatori sa aiba grija la acest aspect.

Eu nu sunt impotriva E-urilor,  sunt multe ok, altele banale, altele care le luam din natura la greu, vitamina C este codificat ca si "E".   Dar multe sunt periculoase pentru sanatate, mai ales daca se consuma mult.

Ganditi-va doar la faptul ca limita acceptata de nitriti in apa potabila e de 100.000 ori mai mica decat la productia de mezeluri.   Va da de gandit,nu?

Editat de ionutzitaly, 19 aprilie 2015 - 15:29.


#286
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.072
  • Înscris: 11.09.2006

Vizualizare mesajMrReason, pe 19 aprilie 2015 - 14:51, a scris:

Singurii ignoranti sunt cei care o ard cu "E-urile sunt rele, cancerigene" si alte tampenii asemenea. Analfabetism curat. Toate E-urile au fost TESTATE si aprobate ca fiind sigure. De aia se numesc E-uri,

Vizualizare mesajMrReason, pe 19 aprilie 2015 - 15:00, a scris:

Eu nu am baut deloc. Lumea e analfabetizata la modul extrem in legatura cu subiectul asta, prostita total de niste dobitoci extraodinar de prosti.

Nu exista E cancerigen! Asta e o aberatie absurda si extrema. Litera E este asociata strict acelor substante care au fost testate si dovedite a fi sigure pentru folosirea in alimentatie!

Posted image

#287
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.616
  • Înscris: 23.03.2010

Vizualizare mesajMrReason, pe 19 aprilie 2015 - 15:03, a scris:

Sper. Dar de regula cei care o ard cu conspiratita si ignoranta, persevereaza. Precum religiosii.

Mie imi place o zicala, mi-a venit acum in minte: Dupa ce ca esti prost mai si semnalizezi!

#288
sddan

sddan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 743
  • Înscris: 06.01.2015
Cam dobitoci sunt cei care cred ca prosciutto ar fi vreun aliment sanatos in esenta lui. Si ca lipsa vreunui E inofensiv l-ar face mai bun. E o carne plina de colesterol al carei singur atribut e ca are gust bun. La fel ca slanina aia "sanatoasa" care ii lasa pe maramuresni la coada topului cu speranta de viata.

Editat de sddan, 19 aprilie 2015 - 17:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate