Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecher de talie grea

PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...
 metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website
 Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch
 Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Photoscape, unde?

Prima World HD
 

Problema Telekom Modem

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Happy4Ever

Happy4Ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 28.12.2014
Salut, am comandat acum 2 zile un router(wirelles) Netis de pe Altex care a venit ieri, l-am conectat tot,bagat parola(scrisa pe spatele modemului),m-am conectat, cand am dat sa intru pe google nu m-a lasat, am tot la el, cablu,tot ! Please help, am un router slab de tot de la Telekom !

#2
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 20.08.2014
Ai dat mai intai "clone MAC adress"? Vezi ca fara etapa aia nu-ti recunoaste nici o parola si username. ;)

#3
Happy4Ever

Happy4Ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 28.12.2014
Nu,nu am dat, dar mie imi recunoaste ID-ul si parola...!

#4
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

 Happy4Ever, on 27 februarie 2015 - 15:23, said:

Salut, am comandat acum 2 zile un router(wirelles) Netis de pe Altex care a venit ieri, l-am conectat tot,bagat parola(scrisa pe spatele modemului),m-am conectat, cand am dat sa intru pe google nu m-a lasat, am tot la el, cablu,tot ! Please help, am un router slab de tot de la Telekom !
In primul rand trebuie sa spui clar daca ai cumparat router sau modem ? Sau e si modem si in acelasi timp si router ?  (din ce vad eu la Altex nu scrie nicaieri ca  NETIS tine loc si de modem ,plus ca la preturile care le au, m-as mira sa aiba si modem)
Modemul si routerul  nu e totuna. (eu unu inainte faceam confuzie intre cele doua)
Un ruter (sau router) este un dispozitiv hardware sau software care conectează două sau mai multe rețele de calculatoare bazate pe „comutarea de pachete” (packet switching)
"Modemul este echipamentul care permite unui calculator sau unui alt aparat „inteligent” să comunice cu alte calculatoare sau aparate prin intermediul liniilor telefonice analoage standard"

Pentru Telekom iti trebuie in primul rand Modem (vad ca ai scris "am un router slab de tot de la Telekom ! " poate "modem slab", o fi el si router dar le zice modem_uri). Daca Netis nu e si modem,  cel  mai probabil va trebui sa legi routerul de modemul celor de la Telekom.

Edited by stlk, 27 February 2015 - 16:10.


#5
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Pe site la Altex vad  ca este doar simplu router wireless, nu stie si ADSL.

Edited by Fantasio, 27 February 2015 - 17:07.


#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006

 toto_riina, on 27 februarie 2015 - 15:34, said:

Ai dat mai intai "clone MAC adress"? Vezi ca fara etapa aia nu-ti recunoaste nici o parola si username. Posted Image
de unde si pana unde, ce are una cu alta? telekom nu da netul pe mac, cum fac altii

#7
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Da de ce nu ii suni pe aia de la Telekom sa-ti schimbe routerul? Daca refuza o bagi ca ai probleme cu el. Totusi ce router ai de la ei? Nu routerul face tot. Poate ai conexiunea de net slaba, routerul nu o sa mai scoata ceva internet de la el sa-ti mareasca tie banda.

Cat despre routerul tau o sa trebuiasca sa il legi la un modem/router adsl/vdsl sau ce tehnologie oi avea tu. Un router normal nu e compatibil cu reteaua Telekom.

Edited by gigiipse, 27 February 2015 - 18:44.


#8
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Mai,mai... ce-mi place de voi cum lamuriti omul si cum sunteti pe langa subiect... scuzati-ma dar asta este!
Pentru initiator,iata cum trebuie sa procedezi:
1. - Lasi routerul Telekom asa cum este el configurat sa-ti dea Internet! NU mai ai treaba cu parolele de pe spatele lui (daca este de tip VDSL),repet NU mai ai treaba cu acele parole,iti vei configura tu,alta pe noul router.
2. - Iesirea LAN1,repet LAN1 din modemul Telekom,o legi cu intrarea WAN de la noul router. Din LAN1 de la noul router,legi un patch-cord cu placa de retea a calculatorului.
3. - Accesezi interfata routerului asa cum scrie in cartea tehnica a acestuia,de obicei 192.168.0.1 sau 192.168.1.1 .Daca accesul la noul router se face implicit cu 192.168.1.1 trebuie neaparat sa intri la Network, selectezi LAN si la IP Adress, modifici din 192.168.1.1 in orice combinatie din aceeasi clasa de IP,ex: 192.168.5.1 numai sa nu fie identica cu cea de la modemul Telekom care are de cele mai multe ori 192.168.1.1. De ce spun asta? Sa nu fie conflict de IP-uri! NU faci clone-MAC,nu este cazul la conexiunea Telekom! Mai afirma un user ca este nevoie de clone-MAC, nu-l lua in seama ca greseste,este paralel cu retelistica,precum linia ferata!
4. - Tot la sectiunea Network a noului router selectezi WAN,alegi Dynamic IP si dai SAVE sau Aply (in functie de meniul routerului).
Acum vei avea Internet direct pe computer.
5. - Acum te duci la meniul Wireless si setezi SSID-ul cu numele ales de tine ca Wireless Network Name,lasi celelalte comenzi: Mode 11 bgn mixed, canalele pe AUTO si altele,asa cum sunt initial.
6. - La Wirelwss Security,iti pui o parola si securizezi reteaua. Iti recomand WPA-PSK cu encryption AES,ca sa ai viteza maxima pe standard N si compatibilitate cu toate deviceurile mai noi si mai vechi.
7 - NU te lua dupa alti "retelisti" care spun ca faci de doua ori NAT, te pun sa pui modemul Telekom in BRIDGE si sa configurezi noul router in PPoE... merge si metoda asta dar te complici si n-are rost!
8 - Cand te conectezi wireless, NU mai alegi modemul Telekom din lista de routere ci alegi noul router si te conectezi la el. Daca poti,intra in meniul modemului Telekom (uzual cu 192.168.1.1) si dai Disable la wireless,este cel mai bine asa.Modemul este bine sa fie folosit alaturi de noul router cu wireless dezactivat,repet este vorba de modemul Telekom!
9 - BAFTA LA UTILIZARE!
Asta trebuia sa-i spuneti userului,nu alte comentarii!

Edited by Tehnicianul1970, 27 February 2015 - 22:51.


#9
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
trebuie sa te temperez putin, indiferent ca iti place sau nu...asta e, sa fii sanatos. Daca se leaga in Lan 2 ce are? sau daca are un speedtouch 516(ca n-a zis ce modem are) o sa caute pana la revelion lan2 ca n-o sa-l gaseasca, e posibil sa nici nu aiba wi-fi pe modemul telekom, poate sa opreasca wi-fi si din buton nu neaparat de pe interfata....sunt multe idei, dar el nu a zis ce modem are, asa ca....mai asteptam

nici macar nu e problema de telekom, nu are ce cauta pe aria asta, dar sa zicem.....in primul rand trebuia sa inceapa topicul cu ce are si apoi cu ce vrea sa faca

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate