Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 

RCS&RDS intră pe piața energiei electrice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
259 replies to this topic

#181
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Am făcut calcule şi momentan energia stocată în acumulatori e mai scumpă ca aia din reţea. Acumulatorii nu vor deveni prea repede o alternativă la distribuţie.

#182
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
la mine oricum se taie curentul de fiecare data cand ploua sau bate vantul mai tare :)

#183
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postanknic, on 17 august 2015 - 22:44, said:



nu te lasa! renel iti cere peste 12.000 lei ca sa te conectezi sa le dai curent...gratis...ca inca despre 2 contoare nu se discuta...inca nu au infrastructura sa ia curent de la populatie si nici nu investesc...le e lene sa gandeasca un sistem national in care se poate lua curent de pe eoliene si fotovoltaice (curent eco!) de la populatie pt.ca le da lor peste cap termocentralele.

nu infrastructura e problema ci legislatia. chiar adaca iti monteaza 2 contoare, sunt degeaba.
nu pot nici sa iti dea bani pe energia debitata in retea, nici sa ti-o compenseze, adica sa faca diferenta intre cat consumi si cat debitezi si sa platesti numai cat consumi. nu permite legislatia in momentul asta.

View Posttfmercedez, on 17 august 2015 - 22:49, said:

Pai ce ziceam? Au facut in asa fel incat "pulimea" sa ramana pe langa. Ca sa produci 500kWh sa-i bagi in retea iti trebuie un animal de motor

nu motor ci instalatie de energie regenerabila (fotovoltaica, eoliana sau microhidro). pe energie generata diesel nu o sa poti sa iei certificate verzi, o sa fie nerentabila in orice situatie.
politica este sa incurajeze proiectele energetice mari. pentru ca s-au facut investitii foarte mari in domeniul asta in ultimii ani si investitorii vor sa isi recupereze cheltuielile.

la un moment dat se va da si la noi o lege ca in germania sau italia:
operatorul de distributie sa preia cu prioritate energia generata de capacitatile casnice (aprox 5kW-7kW) si sa o cumpere la tarif fix reglementat de ANRE (asta se numeste feed-in tariff).
dar trebuie sa asteptam sa isi amortizeze astia mari investitiile.

#184
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006

View PostPollux, on 17 august 2015 - 20:29, said:


exact asa gandesc si eu.
dar din articolele astea reiese ca isi fac o retea de distributie in paralel. ceea ce este o nebunie logistica.

adica eu stiu cata nebunie este sa obtii autorizatiile pentru un amplasament industrial pe o locatie fixa. daramite sa sapi un oras intreg sa faci tu o retea paralela, sa amplasezi trafuri si tot tacamul aferent... nu cred asa ceva.
În Oradea au câștigat ceva licitație să își îngroape toate cablurile de telecom în subteran de pe stâlpi. Așa că  mai merge și un cablu de curent prin acele tuburi. Iar dacă în viitor legislația le va permite sa fie și dustribuitor  vor avea gata și rețea paralelă de distribuție.. Eu zic ca, concurență pe binevenita atât pe partea de furnizare cât și distribuție. Dacă ai vedea pe factura de electricitate că poate aproape jumate din ea plătești transportul pe IT, MT și JT poate nu e o nebunie chiar asa mare  :)

#185
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011

View Postanknic, on 17 august 2015 - 23:08, said:

la mine oricum se taie curentul de fiecare data cand ploua sau bate vantul mai tare Posted Image

Aici e un avantaj la cei pe acumulatori.

#186
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Rds va furniza internet mobil 4G.

RCS&RDS este incepand de joi, 20 august, posesorul unei licente 4G in banda de 2600 MHz (TDD) si va furniza tuturor clientilor sai, fara costuri suplimentare si la orice tip de abonament, servicii de date 4G, la viteze de transfer de pana la 150 Mbps, in 25 de orase din tara, pana la finalul anului 2015, a anuntat joi operatorul de cablu. Compania detinuta de oradeanul Zoltan Teszari precizeaza ca a dobandit licenta 4G/LTE in urma unui proces de cesiune cu 2K Telecom, firma controlata de Alexandru Ghita, fratele lui Sebastian Ghita, cu acordul Autoritatii Nationale pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii (ANCOM).

I-a spart pe micutii cuncurenti la ce tarife practica rds.

#187
Al_koholic

Al_koholic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 14.06.2007
A spart un balon de sapun cu banda 38.
Dar ce legatura are cu energia electrica?

View Postadrian81, on 18 august 2015 - 08:56, said:

Eu zic ca, concurență pe binevenita atât pe partea de furnizare cât și distribuție. Dacă ai vedea pe factura de electricitate că poate aproape jumate din ea plătești transportul pe IT, MT și JT poate nu e o nebunie chiar asa mare  :)
Oare nu chiar tarifele alea i-au determinat sa incerce sa devina si operatori de distributie? Posted Image

Edited by Al_koholic, 20 August 2015 - 19:51.


#188
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
RCS&RDS vrea sa-si dezvolte propria retea de distributie de energie electrica, dar s-a lovit de refuzul ANRE/Valentin Popoviciu: Vom parcurge toti pasii legali pentru a obtine licenta

http://economie.hotn...e-electrica.htm

Mama lor  de hoti, vor sa tina populatia captiva unui singur distribuitor.
Bai frate astia actioneaza impotriva interesului cetateanului, cetatean care ii plateste cu bani grei.

#189
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postgaleo, on 21 octombrie 2015 - 13:33, said:

RCS&RDS vrea sa-si dezvolte propria retea de distributie de energie electrica, dar s-a lovit de refuzul ANRE/Valentin Popoviciu: Vom parcurge toti pasii legali pentru a obtine licenta

Doamne ajuta!

#190
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Postcasadivino, on 21 octombrie 2015 - 16:01, said:

Doamne ajuta!
Pai nu-i lasa, nu le vor da aprobari, Transelectrica nu trebuie sa aiba rival pe piata.

Vad ca RDS isi fac si retea de fibra optica subterana.
De unde au oare atatia bani pentru investitii, luand in calcul ca au cele mai ieftine servicii de pe piata.
Ne-ar trebui un RDS in fiecare sector economic

#191
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
sa-i dea in judecata...

Edited by casadivino, 21 October 2015 - 16:07.


#192
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postgaleo, on 21 octombrie 2015 - 13:33, said:

RCS&RDS vrea sa-si dezvolte propria retea de distributie de energie electrica, dar s-a lovit de refuzul ANRE/Valentin Popoviciu: Vom parcurge toti pasii legali pentru a obtine licenta

http://economie.hotn...e-electrica.htm

Mama lor  de hoti, vor sa tina populatia captiva unui singur distribuitor.
Bai frate astia actioneaza impotriva interesului cetateanului, cetatean care ii plateste cu bani grei.

Acum ai realizat asta? Emigrati cat mai repede. Aici e sclavagism curat!

#193
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,540
  • Înscris: 16.12.2006
Deh, baietii destepti din energie fac presiune pe ANRE. Au interes ca RCS-RDS sa nu devina distribuitor de energie electrica.

#194
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Se zicea mai devreme ca in Timisoara s-a sapat pentru o retea de tubulatura subterana, cu cate 2 tuburi (unul de 32mm si unul de 64mm) iesin la fiecare imobil. Oare si la Timisoara, RDS este concesionarul pentru echivalentul retelei NetCity din Bucuresti? Pentru ca la Cluj, fraiele au fost preluate de catre RDS, astfel incat ei se ocupa de proiectul Duct City al CFO Integrator. In acest sens, si in Cluj au aparut acele tuburi la fiecare imobil (doar ca sunt 2 bucati de 64cm), insa din ce am observat pe strazile unde nu mai sunt cabluri deloc pe stalpi, ele sunt destinate EXCLUSIV ingroparii fibrei optice in subteran, infrastructura electrica fiind inglobata in cu totul si cu totul alta retea de canalizatie subterana (in cazul in care s-a procedat la modernizarea mai demult sau recenta a retelei de distributie - cu prezenta sau nu a panourilor electrice stradale sau a retelei de iluminat subterane) sau ramasa ca pe timpuri, cu sarmele spanzurate inca prin aer (pe stalpi si/sau pe cladiri). Asadar, tind sa cred ca s-au tras cate doua tuburi (mai groase, incapatoare) pentru a fi suficiente si in viitor, mai ales ca in zonele centrale din Cluj am vazut si cate 7-8 fibre iesind in dreptul aceluiasi imobil, in functie de numarul de chiriasi (PF sau firme) si ce contracte cu furnizorii au incheiat acestia, astfel incat s-ar fi epuizat tot spatiul disponibil daca n-ar fi fost decat un singur tub si mai subtire. Caci ma gandesc ca daca ar fi scos doar o "tevusca" de 2-3cm grosime (cum au facut pe multe strazi inainte sa preia RDS fraiele, astfel incat a trebuit sa se sape din nou si sa se puna tevi mai groase, pentru ca s-a intamplat sa nu incapa mai mult de 1-2 fibre optice pe "furtunasele" vechi, asa ca restul de fibre optice zaceau inca in aer), ar fi insemnat munca de pomana si necesitatea interventiei la infrastructura subterana la cativa ani, in functie de cresterea numarului de contracte de la diversi furnizori, datorita faptului ca la case, fiecare abonat are fibra optica separata... Deci, inclin sa cred ca NU pentru infrastructura electrica planuita de RDS s-a gandit reteaua cu doua sau trei tuburi... Nici macar la Brasov, unde s-a facut reteaua subterana de fibra optica in tandem cu cea electrica, nu poate fi vorba de o singura retea care sa le contina pe toate; sunt retele separate, drept dovada pe unele strazi inca zace reteaua de curent aeriana, iar fibrele optice sunt bine-mersi in pamant.

Edited by bloodhand, 23 November 2015 - 13:36.


#195
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postcatalinman, on 27 octombrie 2015 - 09:03, said:

Deh, baietii destepti din energie fac presiune pe ANRE. Au interes ca RCS-RDS sa nu devina distribuitor de energie electrica.
Daca RDS-RCS devine furnizor ma mut maine la ei cu contractul, exact cum am scapat de monopolul Romtelecom cu ani in urma.

#196
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Ar fi interesant sa vedem infrastructura noua proprie, dar cred ca visam degeaba. Eu unul m-am saturat de sarmele Electrica spanzurate pe stalpi si pe cladiri, cu izolatorii aia de portelan cocotati pe case si cu imagine demna de 1900 toamna, parca imi aminteste de: http://www.digi24.ro...Lampa lui Ilici

#197
VH1

VH1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 09.01.2014

View Postcatalinman, on 27 octombrie 2015 - 09:03, said:

Deh, baietii destepti din energie fac presiune pe ANRE. Au interes ca RCS-RDS sa nu devina distribuitor de energie electrica.
Agentii de teren din Bucuresti , au inceput sa faca contracte .

#198
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006

View PostAMDG, on 23 noiembrie 2015 - 14:24, said:

Daca RDS-RCS devine furnizor ma mut maine la ei cu contractul, exact cum am scapat de monopolul Romtelecom cu ani in urma.
RDS este deja furnizor. Și deja încep să se și mute clienții la ei. Umblă agenți pe teren.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate