Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

RCS&RDS intră pe piața energiei electrice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
259 replies to this topic

#217
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Am făcut o simulare pentru un consum de 250 de KWh și este mai ieftin la Enel: https://www.enel.ro/...7&p_loccons.id=
131,83 lei vs 142 la Digi. Ce au fumat când au zis că e mai ieftin?

#218
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Adevărul e că cei ce consumă puțin nu au nici un avantaj.
Eu sunt la Eva și e ok pt mine, am consum mare. La eva peste 200 kw/h ești clar în avantaj, cam la 100 e deja par cu furnizorii casnici tradiționali.
Iar taxa rtv nu o mai bagă forțat pe factură, eu unul nu plătesc nimic, dacă cineva din familie are chef să doneze banii..

#219
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006

View Postneur0, on 29 noiembrie 2015 - 22:59, said:

Am făcut o simulare pentru un consum de 250 de KWh și este mai ieftin la Enel: https://www.enel.ro/...7&p_loccons.id=
131,83 lei vs 142 la Digi. Ce au fumat când au zis că e mai ieftin?
Eu nu înțeleg cum ai calculat la acest link. Mai ales cum ai calculat la digi. Îmi poți explica? Mulțumesc.

Și încă ceva ce mi-a sărit în ochi la link-ul de la Enel. 50% e doar preț CPC și 50% reglementat care trebuie sa dispară pana în 2017 și sa rămână doar prețul CPC. Asa ca din 6 în 6 luni va tot crește pe când la digi sau alți furnizori deja prețul este 100% CPC

#220
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postadrian81, on 30 noiembrie 2015 - 07:08, said:

Eu nu înțeleg cum ai calculat la acest link. Mai ales cum ai calculat la digi. Îmi poți explica? Mulțumesc.

Și încă ceva ce mi-a sărit în ochi la link-ul de la Enel. 50% e doar preț CPC și 50% reglementat care trebuie sa dispară pana în 2017 și sa rămână doar prețul CPC. Asa ca din 6 în 6 luni va tot crește pe când la digi sau alți furnizori deja prețul este 100% CPC
La enel am introdus consumul și am folosit calculatorul lor, pentru Digi am folosit datele oferite de ei, postate deja pe alt thread.

Attached Files



#221
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Ai calculat total gresit. La Enel pentru 250 kWh ajungi la 154 lei.

View Postadrian81, on 30 noiembrie 2015 - 07:08, said:

Eu nu înțeleg cum ai calculat la acest link. Mai ales cum ai calculat la digi. Îmi poți explica? Mulțumesc.

Și încă ceva ce mi-a sărit în ochi la link-ul de la Enel. 50% e doar preț CPC și 50% reglementat care trebuie sa dispară pana în 2017 și sa rămână doar prețul CPC. Asa ca din 6 în 6 luni va tot crește pe când la digi sau alți furnizori deja prețul este 100% CPC
Dispare abia la 1 ianuarie 2018. Posted Image

Edited by catalinman, 30 November 2015 - 16:08.


#222
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postcatalinman, on 30 noiembrie 2015 - 16:08, said:

Ai calculat total gresit. La Enel pentru 250 kWh ajungi la 154 lei.
Nu am calculat eu ci softul de pe site-ul Enel. Nu are cum să greșească. Sunt mai multe tipuri de tarife, depinde la ce plan tarifar te abonezi.

Poate calcula oricine prețul pe site-ul Enel, se completează doar consumul și puterea contractată. Peste 100 kwh lunar cel mai avantajos este tariful CTP de tip monom.

Pentru un consum de 250 kwh lunar este mai ieftin cu 14 lei decât tariful Digi pentru pensionari, mai ieftin cu 24 de lei decât tariful Digi pentru abonații de cablu și mai ieftin cu 34 de lei decât tariful Digi pentru restul lumii.

Dar dacă vrea cineva să dea mai mulți bani la Digi, nu are decât! :)

#223
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Nu știu ce calcul ai făcut tu dar am fost și eu azi pe la ei și față de electrica ce este la mine mi-a ieșit la 1MW consumat pe an adică aprox 90 KW pe lună cam cu 70 lei mai ieftin. Asta înseamnă o lună aproximativ jumate mai puțin pe an de plata față de electrica.

#224
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
Primăria din Oradea renunta la contractul cu Electrica. Municipalitatea va primi, începând de anul următor, curent de la compania RDS&RCS, în urma licitaţiei derulate pe Bursa Română de Mărfuri (BRM).

Contractul de furnizare se va încheia pentru o perioada de 12 luni, din ianuarie 2016 până în 31 decembrie 2016, cu posibilitatea prelungirii prin act adiţional pe o perioadă de maxim 4 luni în anul 2017.

Prin noul contract se va inregistra o scădere a facturilor de aproximativ 14% pe an, susţin autorităţile locale.

"Faptul că achiziţia s-a derulat prin BRM ne-a fost de folos. Preţul obţinut a fost sub nivelul estimat şi totul a decurs mult mai repede", a spus Manuela Maghiar, potrivit ebihoreanul.ro, șefa Serviciului Achiziţii Publice din cadrul Primăriei Oradea.

În luna mai, prefectul de Bihor cerea Consiliului Local să-şi abroge hotărârea prin care a intrat în parteneriat cu RCS&RDS.

Parteneriatul Primăriei Oradea cu firma RCS&RDS pentru distribuţia energiei electrice în Oradea este ilegal, spunea prefectul Claudiu Pop, citat de publicaţia Bihor online, deoarece compania patronată de ZoltanTeszari nu are licenţă de distribuţie a energiei electrice de la ANRE. Trebuie precizat că Oradea este şi localitatea de reşedinţă a fondatorului şi acţionarului majoritar al companiei de cablu, Zoltan Teszari. (Detalii AICI)

De asemenea, şeful grupului Telekom, Nikolai Beckers, a lansat acum câteva luni luni acuzaţii extrem de grave la adresa celor de la RCS&RDS. El a susţinut că RCS&RDS îşi construieşte propria reţea de energie electrică în mod ilegal, fără a avea autorizaţiile legale.

Nu cred că au autorizaţii pentru construcţia reţelei de energie. Este cu totul uimitor de ce autorităţile nu fac nimic”, a acuzat Beckers, citat de Ziarul financiar.

http://www.b1.ro/sti...nta-134250.html

#225
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
care mai este stadiul?
am primit dintr-o casierie RDS niste foi cu oferta de furnizare energie electrica.
La o socoteala simpla ar iesi ceva mai ieftin, cu cativa lei. Eu oricum consum vreo 70-80kWh.
Nu stiu ce sa fac.
Mai e o chestie, pe site-ul RDS se spune ca trebuie sa faci o notificare la actualul furnizor (in cazul meu ENEL).

A trecut cineva la ei pana acum (ma refer la consumatori casnici)?

#226
cyborg692

cyborg692

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 277
  • Înscris: 10.01.2016
Atata timp cat nu au retea acolo nu prea te sfatuiesc sa renunti nu de alta ca vei ramane pe intuneric.

Sau poate crezi ca enelul le da reteaua lor pentru transport.

#227
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005

View Postcyborg692, on 28 ianuarie 2016 - 13:44, said:

Atata timp cat nu au retea acolo nu prea te sfatuiesc sa renunti nu de alta ca vei ramane pe intuneric.

Sau poate crezi ca enelul le da reteaua lor pentru transport.
Nu te supara pe mine, tu ai idee care este procedura?

#228
cyborg692

cyborg692

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 277
  • Înscris: 10.01.2016
Nu. Dar vezi ca nu cred ca cineva iti va da cineva firele lor ca digi sa dea curent mai ieftin, sau poate digi da curent prin teleportare.

#229
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005

View Postcyborg692, on 28 ianuarie 2016 - 13:56, said:

Nu. Dar vezi ca nu cred ca cineva iti va da cineva firele lor ca digi sa dea curent mai ieftin, sau poate digi da curent prin teleportare.
Se schimba DOAR furnizorul! Eu am la Eva Energy, nu se schimba nici macar contorul, distributia ramine aceeasi, nimeni nu trage alte cabluri, totul ramine la fel!

#230
cyborg692

cyborg692

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 277
  • Înscris: 10.01.2016
Pai si acea companie cum poate face profit atata timp cat cred ca trebuie sa plateasca ceva pentru folosirea retelei de distributie care apartine altei companii?

#231
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005

View Postcyborg692, on 28 ianuarie 2016 - 14:10, said:

Pai si acea companie cum poate face profit atata timp cat cred ca trebuie sa plateasca ceva pentru folosirea retelei de distributie care apartine altei companii?
Este diferenta intre distributie si vinzare! Firma de distributie isi ia banii de la furnizor! Nu conteaza cine este furnizorul, poate fi CEZ, ENEL, Digi, Eva Energy, oricine! Fiecare firma isi face propriile tarife, in acest caz isi atrage clientii! Firma de distributie nu face altceva decit sa distribuie curentul prin firmele de vinzare, exemple cele amintite mai inainte!

Edited by costyn_man, 28 January 2016 - 14:15.


#232
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postcyborg692, on 28 ianuarie 2016 - 14:10, said:

Pai si acea companie cum poate face profit atata timp cat cred ca trebuie sa plateasca ceva pentru folosirea retelei de distributie care apartine altei companii?

E fix problema ei.
Cum se face romanul isi da cu părerea despre absolut orice, mai ales despre lucruri despre care nu au habar!?

#233
cyborg692

cyborg692

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 277
  • Înscris: 10.01.2016
Sa zicem ca eu sunt pe eon .Ok ,vine digi cu pretul cu 20% mai mici decat eon ....??!!Deci eon accepta dat fiind ca eu lor le platesc factura ,ca eu sa platesc la alti care folosesc infrastructura eon . Nu cred.

#234
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005

View Postcyborg692, on 28 ianuarie 2016 - 14:19, said:

Sa zicem ca eu sunt pe eon .Ok ,vine digi cu pretul cu 20% mai mici decat eon ....??!!Deci eon accepta dat fiind ca eu lor le platesc factura ,ca eu sa platesc la alti care folosesc infrastructura eon . Nu cred.
Offf! Gasesti mai multe detalii pe net! Exista legea care te poate lamuri! Infrastructura NU apartine EON, este exact cum s-a despartit CEZ-ul, au devenit CEZ Distributie si CEZ Vinzare! Inainte eram la CEZ, am facut contractul la Eva si nu am mai avut grija de nimic, nici macar nu am facut niciun drum la CEZ, Eva se ocupa de cererea de reziliere a contractului, iti vina acasa prin posta contractul semnat si stampilat apoi vine factura! Citirea contorului se face  de catre firma la care ai facut contractul la sase luni si se recalculeaza! Totul este ca inainte dar ai un alt furnizor!
Este perfect legal!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate