Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Casa SONY

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
595 replies to this topic

#379
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
S-a decofrat si placa de peste etaj.
Nu ca ar fi fost nevoie.
Constructorul avea blocate in santier popi, grinzi Doka etc de 7-8 saptamani. Santierul nu a mai fost pazit in aceasta perioada si cred nu se simtea prea confortabil.

Attached Files



#380
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006

View Postsony, on 28 noiembrie 2016 - 16:50, said:


Iti trimit dupa ce terminam la rosu. Sa vedem cum se intampla pana la final

salut,

cum mai merge treaba?
nu uita ce mi-ai promis Posted Image

multumesc.

#381
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Nu uit dar e inca iarna. Santierul e inchis.
Abia m-am intors din vacanta. Inca mai caut firme de instalatii.
Pare sa fie mai usor decat in cazul firmelor de constructii dar tot nu e simplu.
Prima constatare: sunt foarte multi vanzatori de IPAT. Care nu vor decat sa vanda IPAT si atat.
Eu vreau IPAT + radiatoare la parter si numai radiatoare la etaj. Cand isi dau seama ca nu ma pot convinge sa pun IPAT in toata casa, renunta.
Eu imi doresc o firma care sa faca tot: termice + sanitare (interior + exterior) la cheie. Sunt mai putini care vor sa faca o astfel de lucrare.

Saptamana viitoare vreau sa ma ocup si de fatade (o sa ma duc intai la STO) si sa ii fac o vizita lui @conu ca sa avem si oferta pentru ferestre.

Cel mai rau este ca inca nu am curent si cred ca mai dureaza cel putin 2 luni.

Edited by sony, 12 February 2017 - 13:02.


#382
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
De ce a vrea sa combini ipatul cu radiatoare?

#383
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006

View PostBylly00, on 12 februarie 2017 - 15:15, said:

De ce a vrea sa combini ipatul cu radiatoare?

scuze daca ma bag aiurea.
din ce am citit in locurile mici, pe casa scarii nu pre merge ba pui IPAT.cel putin in bai o sa trebuiasca si niste radiatoare port prosop.
din ce am vazut Sony are 3 bai, deci o sa trebuiasca si un traseu pt radiatoare, in acesta situatie sunt si eu.

multumesc.

#384
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Corect pentru bai, se poate pune radiatorul inseriat cu IPAT-ul. Motive sunt, dar vreau sa vad care este cazul la el si de ce vrea asa, poate pana la urma nu e neaparat nevoie sa faca asta, de-aia intreb.

#385
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
variante sunt doar doua: ori rezulta din calcul ca suprafata radianta a IPAT-ului nu este suficienta pentru a asigura confortul termic dorit (IPAT-ul ofera cam 50W/mp) ori beneficiarul este sceptic in ceea ce priveste IPAT-ul si alege o solutie mixta cu radiatoare + IPAT...

#386
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View PostBylly00, on 13 februarie 2017 - 11:00, said:

Corect pentru bai, se poate pune radiatorul inseriat cu IPAT-ul. Motive sunt, dar vreau sa vad care este cazul la el si de ce vrea asa, poate pana la urma nu e neaparat nevoie sa faca asta, de-aia intreb.

View Postbrawnie, on 13 februarie 2017 - 20:30, said:

variante sunt doar doua: ori rezulta din calcul ca suprafata radianta a IPAT-ului nu este suficienta pentru a asigura confortul termic dorit (IPAT-ul ofera cam 50W/mp) ori beneficiarul este sceptic in ceea ce priveste IPAT-ul si alege o solutie mixta cu radiatoare + IPAT...

Eu nu sunt mare fan IPAT. Din mai multe motive. Unele subiective, altele obiective.
Imi doresc sa am o mare liberate in a-mi alege mobila, decoratiunile si finisajele pardoselii.
De exemplu, nu imi place deloc mobilier "pe picioare". Si unde stau acum si cand ne vom muta in noua casa mobilierul va fi, in general, foarte jos si fara picioare.
Si daca in living de exemplu, raportul intre suprafata pardoselii acoperita de mobila si suprafata libera poate fi unul acceptabil, nu acelasi lucru se intampla in dormitoare sau bucatarie.

In ceea ce priveste finisajul pardoselilor, acesta va fi parchet triplustartificat mai putin bai si bucatarie. Mai mult, e foarte posibil ca in dormitoare sa alegem dusumea din lemn masiv.

Pe de alta parte, si din cauza suprafetelor vitrate destul de mari dar si pentru ca vreau ca instalatia de incalzire sa functioneze la temperatura joasa, nu puteam folosi doar calorifere in anumite incaperi (bucatarie si living).

Avand in vedere cele de mai sus, am ajuns la urmatorul compromis:
- parter -  IPAT dublat de radiatoare. Principalul rol al radiatoarelor va fi acela de a asigura incalzire rapida in caz de nevoie. Vor avea set-point mai jos decat IPAT.
- etaj - numai radiatoare.
In plus, pentru a evita dimensiuni f mari ale radiatoarelor (dar nu numai) in dreptul ferestrelor cu hp=0 voi monta convetoare de pardoseala.

Edited by sony, 14 February 2017 - 18:23.


#387
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Am inteles, esti hotarat stii ce vrei. E adevarat ca ipat inseamna inertie mare si daca ai obiceiul sa pleci des de acasa ai putea face niste economii lasand temperatura scazuta, pe de alta parte termostatele cu conectare la internet nu mai sunt o noutate, le poti folosi pentru a creste temperatura inainte sa vii acasa. E la fel de adevarat ca sunt anumite restrictii la tipul finisajlui si la mobilier, dar daca faci (sau iti face cineva ) niste calcule reale s-ar putea sa vezi ca limitarile nu sunt chiar asa de mari.  Desigur daca esti hotarat oe varianta hibrida nu are rist sa mai calculezi treburile astea

#388
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View PostBylly00, on 14 februarie 2017 - 21:12, said:

E adevarat ca ipat inseamna inertie mare si daca ai obiceiul sa pleci des de acasa ai putea face niste economii lasand temperatura scazuta

Si nu numai. Sunt multe zile in care ecartul de temperatura diurna e f mare. De exemplu, saptamana viitoare vor fi zile cu temperaturi de 15oC in timpul zilei si doar 2oC noaptea. In astfel de zile, in cazul in care ai suprafete vitrate mari, cu orientare sud si vest, este foarte posibil ca incalzirea sa nu functioneze in timpul zilei, nefiind cerere. Daca mai si aerisesti inainte de a merge la culcare si daca temperatura ambientala la care te simti bine este de 23oC..."dorinta-i gata".  Asta este una din situatiile in care ma astept ca radiatoarele si convectoarele de pardoseala sa isi faca treaba.

View PostBylly00, on 14 februarie 2017 - 21:12, said:

pe de alta parte termostatele cu conectare la internet nu mai sunt o noutate.

Ca si automatizare ma gandesc la Danfoss Link™ sau Uponor Smatrix.

View PostBylly00, on 14 februarie 2017 - 21:12, said:

E la fel de adevarat ca sunt anumite restrictii la tipul finisajlui si la mobilier, dar daca faci (sau iti face cineva ) niste calcule reale s-ar putea sa vezi ca limitarile nu sunt chiar asa de mari.  Desigur daca esti hotarat oe varianta hibrida nu are rist sa mai calculezi treburile astea
Este adevarat. Asta am facut pentru bucatarie. Aici nu exista decat o singura varianta de asezare a mobilierului. Prin urmare, proiectul de IPAT nu prevede incalzire (teava) in locurile unde va exista mobilier.
In orice alta camera, o astfel de proiectare nu are rost. In living sau dorimitoare, modul de mobilare al camerelor respective poate fi oricand modificat in viitor.

#389
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007

View Postsony, on 15 februarie 2017 - 10:57, said:


Este adevarat. Asta am facut pentru bucatarie. Aici nu exista decat o singura varianta de asezare a mobilierului. Prin urmare, proiectul de IPAT nu prevede incalzire (teava) in locurile unde va exista mobilier.
In orice alta camera, o astfel de proiectare nu are rost. In living sau dorimitoare, modul de mobilare al camerelor respective poate fi oricand modificat in viitor.

Eu zic sa pui teava si sub locurile unde vei avea mobilierul, sunt doar cativa metri de teava in plus, nu faci nici o economie.
Altfel, zona neincalzita de sapa va trage caldura din zona invecinata si cel mai probabil vei avea o zona mai rece in fata mobilierului fata de restul pardoselei.

#390
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
La Danfoss Living Connect Z-wave nu te-ai uitat? Poate te ajuta in cazul in care in viitor vei vrea ceva sistem Home Control ...

#391
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ignora intrebarea :)
Probabil ca prin Danfoss Link te referi la tot sisemul, cu termostate Z-wave si unitatea centrala Danfoss Link.

#392
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postthe_lion, on 15 februarie 2017 - 14:36, said:

Eu zic sa pui teava si sub locurile unde vei avea mobilierul, sunt doar cativa metri de teava in plus, nu faci nici o economie.
Altfel, zona neincalzita de sapa va trage caldura din zona invecinata si cel mai probabil vei avea o zona mai rece in fata mobilierului fata de restul pardoselei.
La asta nu m-am gandit. Ai dreptate.

#393
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Si eu zic la fel.. Situatie faptica la mine: din CT pleacă tevaraia pe parter pt IPAT. Sunt vreo 8 circuite care tur-retur imi ocupa cam 40'50% din suprafața CT. Ei..in camera aia.. efectiv parcă in juma e mai cald si juma e mai rece. .ambientul..ma refer.  

Fiind CT..si un fel de debara. .nu ma deranjează ..pt ca vreau sa depozitez niște merinde acolo..

Fiind vorba de zone acoperite cu mobila..fara ipat sub..cald-rece..sa nu se ajungă la vreun condens pe acolo..mai ales ca bucataria-baia pot deveni mai "aburinde" uneori..

Ideea e ca..se simte diferenta intre zona de sapa cu IPAT si cea fara..

Eu am pus teava peste tot; 100% suprafața acoperita..in afara de treptele scarii..in rest am pus tot..chiar si sub scari..etc.

Edited by manghels, 15 February 2017 - 20:52.


#394
flo_keke

flo_keke

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2017
caut o firma din judetul cluj..ce construieste cu programul prima casa....

#395
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Toate firmele s-apeleze la mine!!! Omul are constructia in Bucuresti, ce rost are sa postezi aici?

#396
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Am inceput sa ma interesez si de fatade.
Am fost la STO. Destul de greu cu oferta. S-au incurcat teribil la suprafete.
Una peste alta sitemul complet iese pe la 27 Euro/mp. Materialele.
Pentru dibluri, sine etc o sa vorbesc si la Ejot.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate