Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Casa SONY

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
595 replies to this topic

#415
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postsony, on 05 aprilie 2017 - 17:45, said:

Odiseea cu bransamentul electric continua.
Stie cineva cine trebuie sa se ocupe de obtinere CU si AC pentru lucrare? Eu sau firma careia i s-a incredintat lucrarea de catre Enel?

Depinde cum te intelegi cu ei cred... la mine m-am ocupat eu (de fapt sotia). Am avut parca o hartie (procura) de la ei sa depun si sa ridic acte in numele lo, sau ceva de genul asta. A fosty relativ simplu... si la sfarsit oricum au facut lucrarea inaibte sa iasa AC, ca cica nu era nevoie, ca nu trebuie decat daca e vorba de montat stalpi sau chestii din astea (iar eu aveam stalpul peste drum).

#416
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Daca ai avut procura inseamna ca e responabilitatea lor. In buc. S3 nu e atat de simplu.
Intreb pt xa eu am dat peste un srl care doreste 9000 ron + tva pt obtinere Ac.
Bate un vant de nebunie.........

#417
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu stiu ce sa zic... nu mai retin daca acea procura era din partea Enel sau a firmei respective. Pentru ca lucrarea pana la urma nu conteaza de cine este facuta, ci pentru cine. La casa de exemplu, nu se ocupa constructorul de AC, ci beneficiarul. In cazul asta firma care face bransamentul este doar un executant (constructor) iar Enel este beneficiarul (impreuna cu tine, daca este cu cofinantare). Si la gaze tot noi trebuie sa umblam dupa AC. La canalizare se va ocupa contructorul dar numai pentru are pile pe la primarie si merge mai repede . Oricum suma este aberanta...

#418
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
La mine firma care va face lucrarea s-a ocupat de toate hartiile (mai putin acordurile notariale ale vecinilor). Asa ne-am inteles de la inceput, iar in suma ceruta de ei era inclus si asta. Dar eu am mers putin invers: am obtinut ATR-ul, am cautat o firma agreata care sa execute lucrarea si m-am inteles cu ei asupra pretului, ulterior ei au depus proiectul, au obtinut avize si urmeaza saptamana viitoare sa depuna pentru AC.

#419
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,595
  • Înscris: 11.03.2006
Ei ar trebui sa se ocupe. Normal ca vor sa scape de asta, mai ales ca scapa si de plata taxelor pentru obtinerea avizelor. Ei trebuie insa sa va faca proiectul, contra cost. Poate ca asta e o parte din cei 9000 lei. AC este pe numele distribuitorului de energie electrica.
Cand am facut extinderea de retea am umblat eu dupa acte pentru ca am crezut ca voi rezolva mai rapid si mi-am blestemat zilele.

Contacteaza cat mai multe firme si cere-le oferte. Eu i-am contactat pe toti cei din Dambovita unde construiesc. Diferentele de pret dintre oferte au fost foarte mari.

Marius, aia de la gaze cedeaza daca sunteti hotarati. E o mare bataie de cap cu ACul pentru extindere. M-am targuit cu ei o gramada pentru asta, dar nu am vrut sa repet greseala de la electricitate si pana la urma au cedat.

Edited by cumparator, 05 April 2017 - 18:41.


#420
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postcumparator, on 05 aprilie 2017 - 18:40, said:

Marius, aia de la gaze cedeaza daca sunteti hotarati. E o mare bataie de cap cu ACul pentru extindere. M-am targuit cu ei o gramada pentru asta, dar nu am vrut sa repet greseala de la electricitate si pana la urma au cedat.

Nu am negociat eu cu ei si nici nu este pe numele meu extinderea. Eu apar doar in actul aditional, ca si cum as avea deja acordul sa ma bransez la extinderea vecinului pe numele cui este. Eu i-am zis sa ii bata la cap sa se ocupe ei dar el a zis ca nu e mare problema.. treaba lui... oricum el o sa aibba nevoie de gaze inaintea mea...

#421
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
@cumparator are dreptate. Cand ma intorc, ma apuc sa sun la toate firmele din lista Enel. Cat despre cei 9000 + TVA, da adreseaza si "proiect DTAC verificat MLPAT". Adica 2000 EUR sa proiectam un sant?
In plus, in ATR scrie: "Operatorul de retea proiecteaza si executa lucrarile prevazute cu personalul propriu sau atribuie contractul de achizitie publica??? pentru proiectare/executare de lucrari unui operator economic atestat......"

#422
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009

View Postsony, on 05 aprilie 2017 - 17:45, said:

Odiseea cu bransamentul electric continua.
Stie cineva cine trebuie sa se ocupe de obtinere CU si AC pentru lucrare? Eu sau firma careia i s-a incredintat lucrarea de catre Enel?
Tu ar trebui sa te ocupi ca  sa nu platesti pe altcineva.

View Postsony, on 05 aprilie 2017 - 20:48, said:

@cumparator are dreptate. Cand ma intorc, ma apuc sa sun la toate firmele din lista Enel. Cat despre cei 9000 + TVA, da adreseaza si "proiect DTAC verificat MLPAT". Adica 2000 EUR sa proiectam un sant?
In plus, in ATR scrie: "Operatorul de retea proiecteaza si executa lucrarile prevazute cu personalul propriu sau atribuie contractul de achizitie publica??? pentru proiectare/executare de lucrari unui operator economic atestat......"
Posteaza ATR-ul ala sa vedem despre ce este vorba.

#423
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Nu prea am cum, sunt plecat pana luni. Acum scriu de pe telefon.
Le-am postat (ca au fost 2) prin octombrie in aria de bransamente

#424
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,595
  • Înscris: 11.03.2006
La mine proiectul a costat 1200 lei. Probabil ca e putin, pentru ca era o firma din Dambovita, dar nu poate sa ajunga la suma aia...
Pe estimarea de pe ATR ce suma apare? Firmele se orienteaza dupa asta.

Am ales firma si ei s-au ocupat sa capete imputernicirea sau cum ii spune, de la Electrica.

Edited by cumparator, 05 April 2017 - 21:11.


#425
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Cf ATR executarea bransamentului costa 11000 ron

#426
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009

View Postsony, on 05 aprilie 2017 - 21:07, said:

Nu prea am cum, sunt plecat pana luni. Acum scriu de pe telefon.
Le-am postat (ca au fost 2) prin octombrie in aria de bransamente
Uite ce ar trebui sa faci in vederea obtinerii CU in vederea eliberarii AC-ului  pt executia bransamentului electric
-te duci la urbanism la sct 3 unde iti vor da o cerere tip de completat si-ti vor cere cartea funciara,plan de situatie la scara ,schita de amplasament,normal ar trebui sa le ai.
E posibil sa ceara si un proiect de la executant,la unele primarii se cere la altele nu,mai ales cand le soliciti proiectele cu utilitatile din zona,sau sa-ti ceara si o adresa de la enel.
Acum am vazut ca esti pe un drum de servitute de aceea cred ca va trebui sa dai si o decllaratie notariala de uz si servitute pentru capacitate energetica pe care va trebui sa o depui la patrimoniu enel.

Edited by anaki, 05 April 2017 - 21:47.


#427
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
O sa vad cum rezolv pana la urma. Cu gazele se pare ca merge mult mai usor.
In alta ordine de ideii am terminat de zidit si etajul.
Urmatoare etapa ar fi sa hidroizolez terasele de peste etaj si de peste bucatarie.
Intre timp trebuie sa ma hotarasc cu ferestrele.
Am vazut niste lemn placat cu Al din Germania deosebit. Si permite dimensiuni f mari (am 2 ferestre/usi terasa f mari 3x2.8 m si 3x2.55 m). Dar si niste preturi de iti cade falca. Am vorbit si cu Conu', evident.

Si am refacut proiectul de termice (il aveam doar pe cel venit "la pachet" de la arhitect.
Necesarul de caldura este de 6.9 kW la -15 grade exterior cu 24 t ambientala la interior.
Consumul de gaz este de 12 Nmc /zi in conditiile de mai sus(-15 cu 24)

#428
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postsony, on 06 aprilie 2017 - 07:37, said:

Am vazut niste lemn placat cu Al din Germania deosebit. Si permite dimensiuni f mari (am 2 ferestre/usi terasa f mari 3x2.8 m si 3x2.55 m). Dar si niste preturi de iti cade falca. Am vorbit si cu Conu', evident.
Poti incerca sa discuti si cu @luk2011 pe tema asta. El nu se ocupa cu tamplarie, insa stie foarte multe din domeniu mai ales pentru dimensiuni mari.

#429
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Am redeschis santierul. Deocamdata timid.
Se executa canalizare si pluviale prin curte. Conectarea la caminul de apa. Am tras si cablul de curent. Si o portiune din conducta de gaz.
Toate astea pentru ca vreau sa torn trotuarele si as vrea sa evit sa le mai sparg dupa aceea.
Saptamana asta cica se apuca si de gard.

Attached Files



#430
lucia1980q

lucia1980q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 24.06.2015

View Postsony, on 01 mai 2017 - 08:27, said:

Am redeschis santierul. Deocamdata timid.
Se executa canalizare si pluviale prin curte. Conectarea la caminul de apa. Am tras si cablul de curent. Si o portiune din conducta de gaz.
Toate astea pentru ca vreau sa torn trotuarele si as vrea sa evit sa le mai sparg dupa aceea.
Saptamana asta cica se apuca si de gard.

Buna,

M-ar interesa si pe mine daca poti pune  detalii : la cat adancime s-au efectuat sapaturile, in special la cablu de current , pluviale la cat sunt distanta de casa, cat ai latimea trotuarului.etc.


merci mult,

#431
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postlucia1980q, on 02 mai 2017 - 12:25, said:

Buna,

M-ar interesa si pe mine daca poti pune  detalii : la cat adancime s-au efectuat sapaturile, in special la cablu de current , pluviale la cat sunt distanta de casa, cat ai latimea trotuarului.etc.


merci mult,
Scuze de intarziere. Sunt mai mult plecat perioada asta.
Santurile s-au sapat toate la 90cm. Fara un motiv anume, aveam sa imi dau seama (dar nu e treaba mea). Deci si cablul de curent l-am bagat tot la 90cm. De fapt e o teava de 110 prin care e bagat cablul de curent, un UTP si un coaxial (nu cred ca e prea bine ca cele de date sunt langa cel de curent dar mai vedem ......

In alta ordine de idei, am masurat impamantarea. Muci- aproape 6 ohmi. Nici nu ma asteptam la altceva, fusese facuta de primul constructor - cel pe care l-am trimis acasa dupa ce a finalizat sapatura.
S-au mai batut 5 tarusi cu platbanda aferenta.

Am reusit in cele din urma sa obtin de la Enel contract de furnizare si factura pentru bransament.
Contractul este incheiat pana la data la care expira autorizatia de construire a casei. Dupa ce fac receptia trebuie sa ma duc din nou la Enel si sa imi faca un contract pe nedeterminata.
Factura pentru bransament- 11056 RON !!!!

Am obtinut si CU pentru bransament. Mi se cer 6 avize + proiect DTAC. Costul avizelor - 690 RON. Cost obtinere avize si AC - 1000 RON.
Cel mai neplacut este ca mi se cere "Acordul autentificat al proprietarilor imobilelor afectate de lucrare". Cablul de curent va fi tras pe aleea care e proprietate,  nu este a primariei.
Toate bune si frumoase doar ca de la CD pana la mine sunt 3 "vecini": un teren gol si 2 bloculete P+2. Deci cum fac? Ma duc la toate apartamentele din blocuri?

Casa este abia la rosu dar pentru mine costructia propriu-zisa a fost/este pistol cu apa pe langa utilitati. Asta in conditiile in care cablurile si teava de gaz trece la 1 m de gardul meu!!!!!!

Edited by sony, 05 May 2017 - 18:58.


#432
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Am uitat: pluvialele sunt la 1 m de casa. Trotuarul va avea 1.2 m

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate