Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Casa SONY

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
595 replies to this topic

#433
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Nu cred ca o sa ai vreo problema cu datele. Acum este totul.digital. Daca totusi e ceva se poate schimba cablul utp cu ftp, ce din urma are ecran.

#434
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006

View Postbobitzaaa, on 06 mai 2017 - 08:54, said:

Nu cred ca o sa ai vreo problema cu datele. Acum este totul.digital. Daca totusi e ceva se poate schimba cablul utp cu ftp, ce din urma are ecran.
Si sa nu uite sa foloseasca acea ecranare (inclusiv mufe ecranate)...

#435
lucia1980q

lucia1980q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 24.06.2015

View Postsony, on 06 mai 2017 - 06:16, said:

Am uitat: pluvialele sunt la 1 m de casa. Trotuarul va avea 1.2 m
Merci, legat de perioada contractului cu Enelul, dacă depui notificarea de la ISC cu data începerii c tiei, se prelungește automat un an de la data începerii santierului, sau cel puțin asa a fost la mine..La Enel ul de la Artifex.

Edited by lucia1980q, 06 May 2017 - 09:41.


#436
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Continuare saga utilitati:

- Imi scrie din nou ENEL-ul (este a doua oara cand fac asta):
"Bucuresti
Data: 11.05.2017
Nr. inreg.: 185666767  
Cod client: 20751263

Buna ziua,

Va anuntam faptul ca, veti primi o compensatie in valoare de 40 lei, ca urmare a nerespectarii indicatorilor prevazuti in Standardul de Performanta pentru serviciul de distributie a energiei electrice, Ord. ANRE nr. 11/19.04.2016.
Compensatia se acorda ca urmare a transmiterii cu intarziere a ofertei de contract de racordare.
Plata compensatiei se poate face prin cont bancar sau mandat postal, drept urmare va rugam sa ne transmiteti:
·   pentru virament bancar:

o    codul IBAN (al titularului contractului de funizare) si banca la care este deschis contul;
· pentru virament prin mandat postal:
o    copie dupa actul de identitate al titularului contractului de furnizare  si adresa la care doriti sa primiti mandatul postal;
o   in situatia in care adresa la care doriti mandatul postal nu este aceeasi cu adresa de domiciliu (mentionata in actul de identitate) va rugam sa ne transmiteti numarul oficiului postal de la care doriti sa ridicati banii;
Aceste date le puteti transmite pana pe data de 25.06.2017 prin urmatoarele canale:
· e-mail: [email protected],  in atentia domnului Visan Gheorghe-Ion.

· Prin posta la adresa Bulevardul Ion Mihalache nr. 41-43, sector 1, Bucuresti, in atentia Customer Care, Visan Gheorghe-Ion.
Pentru operativitate, va invitam sa ne transmiteti informatiile folosind adresa de e-mail.
Va informam ca in lispa acestor informatii vom fi in imposibilitatea acordarii compensatiei.
Cu stima,
Echipa Enel Energie Muntenia
Customer Care
www.enel.ro


- Imi scrie si Distrigaz (acestia in termenul legal de 30 de zile):
Trebuie sa mai depun o declaratie: "Declaratie de instituire drept de uz si servitute".

#437
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postsony, on 11 mai 2017 - 19:28, said:


- Imi scrie din nou ENEL-ul (este a doua oara cand fac asta):
:) E clar, te are la suflet Enel-ul de-ti scrie mereu.

#438
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Am treminat cu canalizarea si pluviale.
Se lucreaza la trotuare si la gard.

Candva saptamana viitoare cred ca incep sa hidroizolez terasele. M-am hotarat sa lucrez cu ICOPAL.

Attached Files


Edited by sony, 21 May 2017 - 09:55.


#439
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Trebuie sa "torn" sapa pe terase/balcoane pentru hidroizolatie.
Pret 40 ron/mp include material si manopera
Cum vi se pare?

#440
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Inteleg ca vrei sa torni sapa ca sa indrepti, apoi izolezi hidro/termo si torni iar sapa, care vine sub placare? Sau cum?

#441
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Torn sapa ca sa dau panta. Peste sapa vine termo si hidroizolatie.
La terasele ciculabile, peste hidroizolatie mai vine o sapa subtire (3 cm)

#442
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Se confirma ce mi-au spus vecinii: cei de la gaze se misca mult mai bine in comparatie cu Enelul.
Am primit deja solutie: bransament de 32, la o distanta de 8 m. Cost 2000 lei.
Acum trebuie sa strang din nou o caruta de acte pentru a semna contractul de bransament. De unele nu am mai auzit pana acum: fisa corpului de proprietate.

Oricum, la Enel a durat 9 luni pana sa semnez contracul de bransament. Si cost 11000 lei.

#443
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Fara gazul alora..mai traim..dar fara curent..e un pic mai greu..probabil si de asta au durerea aia-n c+r si dureaza cu anii..plus sutele de docomente inter-dependente..si anii cat dureaza avizarea fiecarei bucatele de hartie cu o semnatura si o stampila pe ea...Lucrarea efectiva dureaza maxim o zi..docomentele ne ingroapa..Posted Image

Edited by manghels, 28 May 2017 - 07:33.


#444
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Exact.
Tot ce inseamna constructia casei mi se pare pistol cu apa pe langa nebunia asta cu actele pt utilitati. Basca cat costa.
Aviz amatorilor: apa, curent si gaz total 5000
Euro lucrarile pana la limita de proprietate si actele aferente. In Bucurest.

#445
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Am turnat sapele pe terase. A doua zi a plouat in draci. Am putut verifica pantele. Urmeaza hidroizolatia.

S-a avansat cu gardul.

Attached Files



#446
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Arata bine... dar sunt curios.. de ce nu ai hidroizolat betonul/sapa pe terasele alea? Cred ca era mai rapid, mai sigur si probabil mai iefitin (manopera = 0).

Apropo, nu am facut poze dar o sa fac. Cand am turnat elevatia saptamana trecuta au spalat pompa in strada (cu acordul meu, ca ma ajuta si pe mine). Dupa ce a ploua zilele trecute a stat apa pe betonul ala din strada iar azi cand am fost pe acolo in locurile in care a stat mai mult se formase ca o pojghiță alba, fina. Presupun ca sunt cristalele despre care scrie in documentatia la penetron, care cresc la contactul cu apa astupand porii din beton.

#447
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Nu am hidroizolat betonul pentru ca voi hidroizola clasic, cu membrane.

#448
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postsony, on 30 mai 2017 - 17:51, said:

Nu am hidroizolat betonul pentru ca voi hidroizola clasic, cu membrane.

Asta e clar, ca doar nu lasi asa. Ziceam numai ca ar fi fost mai simplu si mai sigur de hidroizolat betonul, ca acolo nu sunt sanse de erori de montaj. Eu am hidroizolat betonul de la elevatie, placa de la cota zero si sigur o fac si pe cea de peste etaj. Ma gandesc chiar sa hidroizolez si o parte din cea peste parter, cel putin in zona in care este balconul.

#449
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Din categoria neprevazute: abia acum am realizat ca, in dreptul meu strada o lua in sus cu aproape 0.5 m. Spart, sapat, dus moloz la groapa, montat o rigola stradala + turnat beton = 2200 EURO.

Am comandat vata si membrane pentru terase, nici vata de 20 nici membrane de care am vrut eu nu sunt pe stoc. Termen de livrare - 2 saptamani.
La membrane ies putin din buget. Nu am tinut cont de suprapuneri, aticuri si pierderi. Practic petru o suprafata de 230 m terase + balcoane am comandat 310 mp membrane.

Attached Files



#450
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
[S-a montat si gardul. Azi se da cu grund. Incet, incet....

Attached File  IMG_0858_.jpg   503.34K   107 downloadsAttached File  IMG_0859_.jpg   424.52K   108 downloadsAttached File  IMG_0860_.jpg   737K   109 downloadsAttached File  IMG_0861_.jpg   642.81K   114 downloadsAttached File  IMG_0864_.jpg   647.98K   115 downloadsAttached File  IMG_0866_.jpg   274.25K   126 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate