Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Casa SONY

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
595 replies to this topic

#361
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
asteptam cu nerabdare detalii. :)

intre zidarie si stalpii de rezistenta au pus ceva?

spor.

#362
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Asize la 2 randuri.
Cu ancore chimice.
Caramida e foarte buna. In 15 paleti au gasit doar 6 bucati sparte.
Zidarii se misca f repede. Mie imi place cum a iesit zidaria pana acum.

Attached File  IMG_0671.JPG   445.06K   132 downloadsAttached File  IMG_0672.JPG   366.34K   132 downloadsAttached File  IMG_0678.JPG   362.79K   128 downloadsAttached File  IMG_0679.JPG   492.77K   117 downloadsAttached File  IMG_0681.JPG   498.62K   118 downloadsAttached File  IMG_0675.JPG   273.43K   105 downloadsAttached File  IMG_0664.JPG   230.81K   103 downloads

Attached Files



#363
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postsony, on 18 decembrie 2016 - 21:02, said:

Mie imi place cum a iesit zidaria pana acum.
Si noua ne place cum a iesit zidaria Posted Image

#364
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postsony, on 18 decembrie 2016 - 21:02, said:

Asize la 2 randuri.
Cu ancore chimice.
Daca vrei sa faci pana la capat o lucrare de top ,atunci inglobeaza in stratul de tencuiala straifuri de plasa de armare pe zonele de prindere zidarie-cadre(de stalpi si grinzi).
Poti face acest lucru atat pe exterior cat si pe interior. Bafta !



#365
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
arata ff bine.
sa ne tii la curent.

spor.

#366
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View PostdoarUNom, on 19 decembrie 2016 - 09:15, said:


Daca vrei sa faci pana la capat o lucrare de top ,atunci inglobeaza in stratul de tencuiala straifuri de plasa de armare pe zonele de prindere zidarie-cadre(de stalpi si grinzi).
Poti face acest lucru atat pe exterior cat si pe interior. Bafta !
La interior nu tencuiesc. Gipscarton dubluplacat peste tot.

#367
sinta

sinta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2015
zidesti la asemenea temperaturi, negative?

si placa vrei asemeni sa o torni cand afara sunt temperaturi pozitive doar pt 2-3 ore la pranz, nu-ti este teama?
eu am vb la o statie de betoare de renume si nu vor in ruptul capului sa-mi dea in scris ca pot turna fara griji la temperaturi negative (chiar daca e aditivat, clasa superioara C30/37, cu factor de expunere)

#368
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Dirigintele e ok.
Torn cu CHR (fostul lafarge)

#369
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postsinta, on 19 decembrie 2016 - 21:47, said:

zidesti la asemenea temperaturi, negative?

si placa vrei asemeni sa o torni cand afara sunt temperaturi pozitive doar pt 2-3 ore la pranz, nu-ti este teama?
eu am vb la o statie de betoare de renume si nu vor in ruptul capului sa-mi dea in scris ca pot turna fara griji la temperaturi negative (chiar daca e aditivat, clasa superioara C30/37, cu factor de expunere)

    Ieri, undeva prin zona unde e casuta noastra, cinci betoniere asteptau cuminti la coada la turnare placa de beton ptr un bloc de locuinte... Trageti voi concluziile. Io-s ferm convinsa ca nu e nimic adaugat in betonul acela...

#370
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Astazi trebuia sa se toarne placa peste etaj
Dimineata toata lumea in par: diriginte, inginer, 10 muncitori
La 8:30 suna de la statie ca nu au pompa (cu povesti, ca a ramas beton in pompa bla bla). Ingineru' nervi, injuraturi....pana la urma face rost de o pompa din alta parte si suna la statie dupa beton. Statia cica trimite betonu' la 3.
La 3:30 suna la statie si i se spune ca nu stiu ce s-a intamplat si ca trimit betonu la 21:00. Ingineru' aproape ca plange la telefon.

Pana la urma se va turna maine cu alta statie.
Cu astia de la CRH COMNORD mereu am avut intarzieri dar astazi chiar au luat-o razna.

Le-am scris un mail in engleza cu toti sefii in cc. L-am spus ca daca maine nu imi dau banii inapoi (turnarea era platita) ma duc la protectia consumatorului si umplu si internetu' cu "performantele lor"

#371
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Gata si ultima turnare. Cu Tu  ila
CRH nu mai raspund nici la telefon, nici la mail. Cred ca si-au luat vacanta. Ii doare la bascheti. Eu am ramas cu banii platiti.
Azi am facut reclamatie la protectia consumatorului.

Partea buna este ca pot spune ca am terminat "la rosu". Mai trebuie zidit la etaj dar asta in 3 zile e gata (caramida si mortarul sunt cumparate), stau in depozit la Ara sque.

De acuma ma concentrez pe instalatii. Oferte, nebunii, decizii.

Incep prin a "linge" aria de IPAT, radiatoare, centrale etc

Edited by sony, 21 December 2016 - 20:48.


#372
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Am inceput sa strang oferte pentru instalatii.
Poate cineva sa isi dea cu parerea despre preturile atasate.
Mie mi se par cam sus. Mai ales traseele exterioare canalizare si pluviala. 2800 RON pentru 70 ml. Manopera fara sapatura.

Attached Files



#373
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Montaj centrala electrica + boiler = 2200 lei fara TVA? Scump ca dracu, prin zona mea montajul centralei costa 350-500 lei, montajul boilerului ar trebui sa coste 150-300.

#374
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
La centrala e mai complicat.
Este si un boiler (centrala nu va produce ACM).
Este si o BEP, colector-distribuitor. 3 pompe (pt ACM, pt circuitul de radiatoare si pentru circutul IPAT)

#375
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ce fel de centrala este, mai exact?
Daca e centrala pe gaz, in condensatie, atunci pompa externa pentru boilerul de ACM nu prea are sens.  Posted Image

#376
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postkolfleading, on 28 decembrie 2016 - 12:19, said:

Ce fel de centrala este, mai exact?
Daca e centrala pe gaz, in condensatie, atunci pompa externa pentru boilerul de ACM nu prea are sens.  Posted Image
Ai dreptate. In ultima varianta a proiectului sunt doar 2 pompe.

Attached Files



#377
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Sunt doar 2 pompe pentru ca au fost unificate circuitele de pardoseala si calorifere.
Tot a ramas o pompa legata din BEP catre serpentina boilerului, ceea ce nu prea are sens pentru marea majoritate a centralelor in condensatie.

Puterea centralei (45 kW) mi se pare enorma. Iar boilerul acela, la doar 200 L, ma cam indoiesc ca va putea sa preia atata putere. Stii cumva ce suprafata are serpentina? Ar trebui sa aiba pe la 3 - 4 mp ca sa poata prelua 45 kW.

Daca serpentina e mai mica de atat, centrala o sa intre in modulatie, o sa-si reduca puterea, si ai platit o centrala de 45 kW care merge la 20 kW...

Edited by kolfleading, 28 December 2016 - 13:39.


#378
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postkolfleading, on 28 decembrie 2016 - 13:38, said:


Puterea centralei (45 kW) mi se pare enorma. Iar boilerul acela, la doar 200 L, ma cam indoiesc ca va putea sa preia atata putere. Stii cumva ce suprafata are serpentina? Ar trebui sa aiba pe la 3 - 4 mp ca sa poata prelua 45 kW.

Asta e o eroare.
In memoriul tehnic e trecuta centrala de 32 kW (si asa mi se pare mare)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate