Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

BAI FRATILOR, am nevoie de ajutorul vostru

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
543 replies to this topic

#469
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

 Nick_85, on 25 mai 2015 - 22:05, said:

dar nu cei care stabilesc preturile au cercetat medicamentul

era in articolo daca l-ai fi citit: "

http://www.hotnews.r...ul-romaniei.htm

nu spune nimeni ca aceea companie trebuie sa iasa in pierdere dar totusi sa profiti in halul asta...
Stii avem leacul pt boala ta dar in schimb vrem tot ce ai



fii mai atent. dispret poate pt activitatea de marketing/vanzari nu pentru activitatea de cercetare. mai mult ca sigur sunt persoane diferite in cele doua domenii

Sistemele de asigurari de stat din vestul europei sunt mana cereasca pentru grupurile farmaceutice, una dintre cele mai profitabile industrii.

Edited by zardato, 25 May 2015 - 22:11.


#470
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,564
  • Înscris: 24.01.2014

 iulian_k, on 25 mai 2015 - 00:02, said:

Cat dispret pentru activitateea de cercetare pe aici...

 seck, on 24 mai 2015 - 15:08, said:

Bine ca nu i-ati acuzat de crima atunci cand cercetau acest medicament.

aceea activitate de cercetare inseamna fix pul# pt. 99,99 din populatia globului

 seck, on 24 mai 2015 - 15:08, said:

E problema lor cu cat il vand. La fel cum a fost problema lor cand l-au descoperit.

seck poate intr-o zi tu o sa te plimbi cu barca pe mare si doamne fereste poate naufragiezi. stii ce o sa iti spun eu din barca mea cand tu o sa strigi dupa ajutor?

Edited by Nick_85, 25 May 2015 - 23:04.


#471
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

 Nick_85, on 25 mai 2015 - 22:05, said:

dar nu cei care stabilesc preturile au cercetat medicamentul

era in articolo daca l-ai fi citit: "

http://www.hotnews.r...ul-romaniei.htm

nu spune nimeni ca aceea companie trebuie sa iasa in pierdere dar totusi sa profiti in halul asta...
Stii avem leacul pt boala ta dar in schimb vrem tot ce ai

fii mai atent. dispret poate pt activitatea de marketing/vanzari nu pentru activitatea de cercetare. mai mult ca sigur sunt persoane diferite in cele doua domenii
Ceea ce ignori tu e ca cifrele sunt un pic diferite. Companiile respective au in derulare sau au avut in derulare si proiecte de cercetare care poate nu vor genera niciodata profit sau vor genera peste cateva zeci de ani. Costurile respective trebuie acoperite cumva, deci profitul nu e chiar atat de mare precum reiese din sumele date de tine.

 zardato, on 25 mai 2015 - 22:10, said:

Sistemele de asigurari de stat din vestul europei sunt mana cereasca pentru grupurile farmaceutice, una dintre cele mai profitabile industrii.
Exact. Sunt doua parti implicate aici, vanzatorul si cumparatorul. Nu poti da vina doar pe una dintre ele pentru pretul final.
Daca as sti ca partea care reprezinta cumparatorul face negocieri "corecte" (adica in interesul celor care platesc - contribuabilii la sistemul de sanatate) as fi multumita. Nu e cazul.

 Nick_85, on 25 mai 2015 - 22:58, said:

aceea activitate de cercetare inseamna fix pul# pt. 99,99 din populatia globului
Cu exceptia situatiei cand au nevoie de rezultatele cercetarii.

Quote

seck poate intr-o zi tu o sa te plimbi cu barca pe mare si doamne fereste poate naufragiezi. stii ce o sa iti spun eu din barca mea cand tu o sa strigi dupa ajutor?
Mergand pe aceasta paralela: nu te uita numai la barcagiul care nu ofera ajutor, uita-te si la cum e cerut (vezi ce am scris mai sus legat de negocieri).

Edited by catalina1, 26 May 2015 - 06:34.


#472
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,564
  • Înscris: 24.01.2014

 catalina1, on 26 mai 2015 - 06:30, said:

Cu exceptia situatiei cand au nevoie de rezultatele cercetarii.

nici macar atunci daca nu isi pot permite medicamentul respectiv.

#473
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
ANALIZA REALA COSTURI
DUBLA TERAPIE (INTERFERON+RIBAVIRINA)
VS.
TERAPIILE FARA INTERFERON
Costul medicatiei pentru o terapie cu interferon este de 12.500 euro cu sanse de vindecare de 35%
Asta inseamna ca la 10 pacienti tratati 3,5 pacienti sunt vindecati , ce inseamna in bani
10 pacienti X 12.500 euro per pacient  = 125.000 euro
125.000euro : 3,5 pacienti vindecati = 35.714 euro per pacient vindecat doar medicatie
La aceasta medicatie daca adaugam costurile analizelor timp de un an de zile si costurile tratarii efectelor adverse NUMAI pe perioada tratamentului ajungem lejer sa constatam ca COSTUL DUBLEI TERAPII IN ROMANIA SARE DE 40.000 EURO PER PACIENT VINDECAT  si tineti minte ca nu am adaugat costurile tratarii efectelor adverse dobandite in urma acestui tratament care tot sisetemul de sanatate din Romania il suporta …..ca daca am adauga si aceste costuri se poate ajunge foarte usor ca un pacient sa coste peste 60.000 euro si tot sa nu fie sanatos
SI ACUM SA TRECEM LA COSTURILE TERAPIEI FARA INTERFERON
Se tot vehiculeaza suma de aproximativ 80.000 dolari
Acest cost este pretul de lista al companiilor producatoare dar dupa cum foarte bine se stie ABSOLUT NICI O TARA DIN LUMEA ASTA NU PLATESTE ATAT PENTRU ACESTE TERAPII , NICI MACAR AMERICA , deoarece fiecare tara (minesterele de sanatate) a negociat direct cu companiile producatoare  excluzand intermediarii  si au obtinut preturi ca cele de mai jos , cateva exemple
Germania si Franta 41.000 euro
Spania si Portugalia 25.000 euro
Italia sub 25.000 euro iar pe surse se aude ca + - cateva sute in jurul de 20.000 euro
Egipt 800 dolari
India 900 dolari
IN CONCLUZIE , ROMANIA DACA AR NEGOCIA SI TINAND CONT DE NUMARUL DE BOLNAVI DIN TARA ASTA AR TREBUI SA OBTINA UN PRET DE MAXIM 20.000 PENTRU MEDICATIE iar companiile producatoare vor agreea imediat
NOTA – in absolut toate tarile costul tratamentului este decontat catre producator NUMAI daca pacientul se VINDECA, deci degeaba ni se scoat ochii ca deaia se intarzie cu negocierea si alte povesti frumoase
Concluzia este ca un pacient VINDECAT cu noile terapii ar fi undeva la 20.000 euro medicatie + 2-3000 euro analize ca de efecte adverse nu poate fi vorba la terapiile fara interferon
CONCLUZIA GENERALA ESTE
===========================================================================
Doar medicatie per pacient VINDECAT

dubla terapie 35.714euro   V.S. 20-25.000euro interferon- free negociat ca si alte tari
Tratament per pacient VINDECAT , cu tot ce ar cuprinde si sechelele dublei terapii
INTERFERON + RIBAVIRINA = 40.000 EURO , cu efecte adverse in timpul si dupa terapie
FARA INTERFERON = 25.000 EURO , fara efecte adverse
=====================================================================================
INTREBAREA ESTE – CINE SE OCUPA IN TARA ASTA DE UN CALCUL FARMA-ECONOMIC ATATA TIMP CAT ASTA E DOAR UN CALCUL ARITMETIC CARE POATE FI FACUT DE UN ELEV IN CLASA a-IV-a  ?
CINE A DECIS SA NE CONDAMNE LA MOARTE LENTA SI SIGURA ?
CINE DECIDE SA PLATEASCA DUBLU COST PENTRU O TERAPIE ABANDONATA PESTE TOT IN LUME ?
CINE DECIDE CA TREBUIE SA NE TRATEZE CU INTERFERON CARE A DEVENIT ISTORIE IN TRATAREA  HEPATITEI C ?
CINE ,CINE ,CINE , UN NUME , O PERSOANA, UN/O CINE  ?
Multumesc pentru atentia acordata

#474
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Pai inseamna ca de fapt cineva ia mita sa nu se introducă aceste medicamente moderne si sigure.
Nu ar mai avea de unde sa ia șpagă si mita.




#475
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Am si eu cateva intrebari daca ma poate ajuta cineva
1- daca azi se da o ordonanta de urgenta in guvern , in cate zile trebuie publicata in monitorul oficial ?
2- dupa ce apare in monitorul oficial in cate zile trebuie aplicata si devine obligatorie ( sa-i zic asa ) ?

#476
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 petre69, on 26 mai 2015 - 19:55, said:

Am si eu cateva intrebari daca ma poate ajuta cineva
1- daca azi se da o ordonanta de urgenta in guvern , in cate zile trebuie publicata in monitorul oficial ?
2- dupa ce apare in monitorul oficial in cate zile trebuie aplicata si devine obligatorie ( sa-i zic asa ) ?

la 1 nu am raspuns
2. Este prevazut in textul ordonantei: fie devine aplicabila din momentul publicarii, fie are un articol care spune data de aplicare in mod explicit.

#477
G.I.C.U.

G.I.C.U.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 04.09.2006

 petre69, on 26 mai 2015 - 13:11, said:



As mai adauga ca hepatita virala e transmisibila si guvernul ar trebui sa gandeasca o strategie de a-i trata pe toti cei afectati, asa fel incat sa reduca pana la eradicare aceasta boala. Pana la urma acest efort financiar e justificat deoarece priveste intreaga populatie, atat cei bolnavi acum cat si ceilalti potentiali de a contracta boala pe viitor, daca nu este eradicata.

#478
sabazios

sabazios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,497
  • Înscris: 27.08.2013

 petre69, on 26 mai 2015 - 19:55, said:

Am si eu cateva intrebari daca ma poate ajuta cineva
1- daca azi se da o ordonanta de urgenta in guvern , in cate zile trebuie publicata in monitorul oficial ?
2- dupa ce apare in monitorul oficial in cate zile trebuie aplicata si devine obligatorie ( sa-i zic asa ) ?

nu sunt jurist, dar la alte legi am vazut termenul de 15 zile (pentru intrebarea 1)

pentru 2 e cum zice Bogdansv1

#479
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Petre, tocmai ce am vazut o stire intitulata asa: "Tratament fara interferon pentru 5000 de bolnavi" Din ce am inteles era vorba de iulie / august, dar era vorba si de o comisie medicala care sa selectioneze bolnavii. Multa sanatate!

#480
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
veste buna

http://ziarero.anten.../view/id/136047

#481
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
8 iunie in strada
http://www.realitate...da_1710364.html

#482
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Aici isi pun problema ca se poate eradica in 10 ani: http://www.informati...d-ici-2025.html

#483
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
http://www.realitate...da_1710364.html

#484
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 petre69, on 03 iunie 2015 - 14:32, said:



Va doresc succes, cat mai repede !

#485
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
LUNI 8 IUNIE IN FATA GUVERNULUI TROTUARUL DE LA MUZEUL ANTIPA ( METROU PIATA VICTORIEI)
VENITI FRATILOR VENITI CAT MAI MULTI CA ASTA E SANSA NOASTRA

Edited by petre69, 05 June 2015 - 14:21.


#486
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Posibil sa nu mai ai in fata cui protesta...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate