Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

BAI FRATILOR, am nevoie de ajutorul vostru

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
543 replies to this topic

#505
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Cica doctorii le spun bolnavilor sa nu se gandeasca prea mult la tratamentul nou pentru ca, DACA se va introduce, va fi disponibil doar pentru cateva mii de bolnavi (cei in ultimul stadiu). Intre timp, ei se pot trata doar cu cel clasic (nici macar tripla terapie), asta dupa ce asteapta vreo 1-2 ani la rand.

E uluitor cata bataie de joc exista in tara asta...

#506
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
PSD - ia aminte
Buna ziua!
Ma numesc Marian Petre si sunt bolnav de hepatita C
Eu si inca cateva sute de mii de pacienti din Romania asteptam cu sufletul la gura introducerea TERAPIILOR FARA INTERFERON pentru aceasta boala groaznica care ne afecteaza pe noi si familiile noastre
Donmul ministru Banicioiu tot amana introducerea acestor terapii din luna aprilie ceea ce a dus la o revolta din partea pacientilor iar aceasta revolta creste pe zi ce trece
Suntem mintiti si amanati luna de luna
Domnilor dragi , nu uitati ca in curand vin alegerile si acesti oameni vor vota in consecinta , iar cu aceasta ocazie tinand cont ca sunt aproximativ 600.000 infectati direct in Romania si indirect afectate si familiile lor , la un calcul simplu, cel putin 2.000.000 de voturi vor fi influentate de aceste decizii
Introduceti acest tratament urgent si nu mai amanati , NU incercati sa-l introduceti inainte de alegeri ca se va intampla EXACT ca la prezidentiale cand sau dat cate 100 lei la profesorii si TOTI au votat CONTRA PSD
Daca din mila nu o puteti face , faceti-o macar pentru voturi

#507
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

View Postpetre69, on 02 septembrie 2015 - 08:03, said:

Daca din mila nu o puteti face , faceti-o macar pentru voturi

Mai @petre, eu cred ca pe nenorocitii astia de ne conduc ii doare drept in cur de nevoile celor condusi.
Guvernul a gasit instantaneu resurse sa creasca salarii la bugetari, sa se aprobe pensii speciale nomenclaturistilor, sa aloce mai multi bani la rectificare, aceasta fiind pozitiva, cum se lauda seful Guvernului.

Toata imparteala se face pe interes personal sau de grup. Nenorocitul ala chior, Banicioiu, nu-i in stare sa coordoneze bugetul unei bodegi comunale, d'apai bugetul unui minister. Va asteptati de la licheaua asta sa va sustina cauza ?!

Vreti sa va bage in seama, iesiti bre in strada, nu v-ati convins ca petitiile si dialogul sunt rahat cu apa rece pentru "domnii" respectivi ?!
Mergeti si blocati accesul in Casa Poporului, scuipati pe cacatii aia de parlamentari, reprezentantii neamului, care in prima zi de sesiune au pus pe primul punct al ordinii de zi discutarea pensiilor parlamentarilor.

Edited by argonaut, 02 September 2015 - 08:31.


#508
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
https://vorbestelibe...-de-hepatita-c/

#509
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Posted Image Huuuooo, ministerul insănătății condus de acest dubios "toaăș" Baniciou, bănuit de tot felul de matrapazlâcuri, nu vrea să facă nimic bun pentru români, huuuooo!
Uite aici cântec de jale adevărat, jale profundă și amară,
disperare maximă, extremăPosted Imagece mai (e deja septembrie 2015) la deal, la vale:  
Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/apga4rjGs7g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Teophileos, 02 September 2015 - 20:53.


#510
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Ciurchea: În câteva zile semnăm contractul pentru tratament fără interferon în cazul hepatitei C

Quote

Semnarea contractului cost-volum pentru tratamentul fără interferon al hepatitei C este o „chestiune de zile", a spus preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Vasile Ciurchea. El a adăugat că efortul financiar este uriaş şi că banii vor fi aruncaţi pe fereastră dacă pacienţii nu se ţin de tratament.
Preşedintele CNAS, Vasile Ciurchea, a precizat că plata pentru acest contract va fi făcută anul viitor şi doar pentru pacienţii care se vindecă. „Este foarte important să obţinem un preţ foarte bun ca să tratăm toţi pacienţii. Noi ştiam de 5.000 la un moment dat. Nu ştim, poate au mai apărut o mie", a spus Vasile Ciurchea, potrivit Mediafax. Potrivit preşedintelui CNAS, la criterii medicale identice, trebuie să primească toţi pacienţii acelaşi tratament. Întrebat care sunt companiile câştigătoare, Ciurchea a spus că nu companiile sunt importante, ci pacienţii. „Sigur că înainte să înceapă tratamentul, pacienţii vor face analize, vor trebui refăcute analizele. De condiţii medicale egale, beneficiază toţi pacienţii. Am mai semnat contract cost-volum, pe oncologie, melanom şi vor mai fi", a adăugat Ciurchea. Eforturi financiare uriaşe Potrivit preşedintelui CNAS efortul bugetar este de ordinul sutelor de milioane de euro. „Pacienţii trebuie să respecte regulile tratamentului, va fi un angajament al pacientului. Nu dau tratament atât de scump, pentru ca apoi, cineva să şi-l întrerupă după două săptămâni. Acel tratament trebuie luat la oră fixă, nu când vrea bolnavul. Se vindecă 98 la sută dar trebuie să respecte sigur acel tratament", a conchis Ciurchea. Preşedintele CNAS declara, în 28 iulie, că România este printre puţinele ţări în care va fi introdus acest nou tratament pentru hepatita C. „Vom da tratament pentru toţi pacienţii cu fibroză grad IV, fie că sunt 4.000 - 5.000 sau 6.000. Şi pacienţii transplantaţi vor fi şi ei printre primii care vor primi acest tratament nou fără interferon. (...) Tratamentul durează 12 săptămâni", declara Vasile Ciurchea, pe 28 iulie, la o conferinţă privind Ziua Mondială a Hepatitei. El atrăgea atenţia că statul cheltuieşte pe acest tratament „o sumă enormă", dar „fără cooperarea pacienţilor s-ar putea ca o parte din bani să fie aruncaţi".
http://adevarul.ro/n...2ad6/index.html

Posted Image

#511
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Guvernul, C.N.A.S., Ministerul Sănătății nu vor să își îndeplinească în mod onest și competent îndatoririle!

#512
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Nu dau e-mailul si date confidentiale la terte!

#513
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

Quote

Premierul Victor Ponta l-a apostrofat, miercuri, în şedinţa Guvernului pe ministrul Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu, că nu explică "pe limba română" ce soluţii a găsit pentru tratamentul hepatitei C şi cirozei, iar ministrul s-a scuzat zicând că "sunt emoţionaţi" pentru că lucrează foarte mult.

"Eu n-am înţeles ce faceţi bine pentru oameni. Dacă vreţi să vorbiţi în limba română să înţelegem, dacă nu...Deci ce faceţi bine?", a cerut clarificări Ponta.

"Astăzi(miercuri-n.r.) s-a încheiat procesul de negociere cu companiile farmaceutice pentru hepatita C şi ciroză", a anunţat ministrul Sănătăţii.

"Aşa, explicaţi, ca să ştie oamenii că aveţi o soluţie pentru cei cu hepatita C, asta vream să spuneţi", a replicat Ponta.


Sursa: http://www.mediafax....lucram-14706000



Sper ca tratamentul sa fie disponibil pentru toti bolnavii de hepatita, nu doar pentru cei in ultima faza.

Edited by MrDerpson, 09 September 2015 - 14:49.


#514
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
http://www.hotnews.r...ca-hepatita.htm

Se pare ca s-ar fi semnat contractul.

Petre, v-au pus poza la articol. :)

#515
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
EU va urez intai de toate multa sanatate,sa reusiti sa aveti aceste tratamente care vi se cuvin,este un drept al vostru,al nostru al tuturor.
Dar parerea mea este ca jegurile astea se pishe pe noi si ne prostesc ca pe prosti.
Singura rezolvare este linsarea politicenilor pe unde sunt prinsi,in cazul asta intrat peste ministrul sanatatii in birou sau pescuit de pe strada  si batut ca pe hotii de cai.
Astora nu le mai este frica de nimic,de rusine nici nu poate fi vorba,pina nu ii trezesti la realitate atunci cand isi vede moarte cu ochii nu scoti nimic bun din ei.

#516
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010

View Postpetre69, on 02 septembrie 2015 - 08:03, said:

Daca din mila nu o puteti face , faceti-o macar pentru voturi
Costa mai putin un mic, un pix si o galeata!

#517
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

View Postzardato, on 10 septembrie 2015 - 02:46, said:

http://www.hotnews.r...ca-hepatita.htm

Se pare ca s-ar fi semnat contractul.

Petre, v-au pus poza la articol. Posted Image
Deci nu mai mergi in Bangladesh?

#518
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Conform tuturor informatiilor "oficiale" pe care le-am gasit, noul tratament va fi disponibil doar pentru cei bolnavi in ultima faza (ciroza, stadiu fibroza F4, viremie foarte mare), asadar problema NU ESTE REZOLVATA!

Cu alte cuvinte, marea majoritate a bolnavilor care nu au "norocul" sa-i caute moartea pe acasa trebuie sa spere ca boala sa se inrautateasca pentru a putea beneficia de noul tratament (asta daca-l mai apuca). Intre timp, singura solutie pentru acestia e sa beneficieze de tratamentul cu interferon care numai bun nu e (si care poate sa-i distruga mai rau).


Mi se pare o mare bataie de joc, parca nici n-ar vrea sa-i vindece pe toti romanii, ci doar sa-i amageasca.
De ce dracu' nu se inlocuieste vechiul tratament cu noul tratament pentru toti bolnavii?

#519
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Preşedintele CNAS vine la Newsroom, luni, de la ora 16:00

Quote

Luni, de la ora 16.00, emisiunea Newsroom îi va avea ca învitaţi pe preşedintele CNAS, Vasile Ciurchea, şi pe prof. univ. Alexandru Oproiu, şeful comisiei terapeutice pentru tratamentul fără interferon al Hepatitei C.

Din luna octombrie, bolnavii de Hepatita C din România vor beneficia de decontarea tratamentului fără interferon. Într-o primă fază de acest tratament vor beneficia doar 5.000 dintre cei aproximativ 16.000 de pacienți suferinzi de aceasta boală. Este vorba de pacienții aflați în Stadiul 4, care reprezintă o forma avansată a bolii, ceilalți bolnavi de hepatită C fiind nevoiţi practic să aștepte agravarea bolii pentru a putea beneficia de medicamentele subvenționate de statul român. Rata de succes a noului tratament este de aproximatv 98%.

http://www.realitate...00_1789413.html

Edited by chaosss, 13 September 2015 - 20:39.


#520
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 26.01.2009
Cea mai ieftina solutie ar fi o vacanta in Egipt, India etc, o tara unde costul tratamentului e mic, fiecare pacient primeste un bilet de avion dus-intors si bani de buzunar suficienti pentru medicamente + cazare etc.

#521
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Și eu am auzit astăzi că s-a dat(sau "se va da drumul") la acel tratament pentru care am semnat petiția.Doar atât am auzit.Cine va beneficia și începând de când nu am auzit.
Însă eu vorbesc strict din auzite,fără nici o sursă oficială,însă,tind să cred că nu sunt vorbe în vânt.

Sănătate Petre,și ție și celor care sunt în situația ta(cei căre nu prea tolerează-organismul-interferonul).

#522
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Vor beneficia cam 5000 de bolnavi, cei cu stadiul 4 si care au avut transplant de ficat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate