Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 

Prestare servicii fara bani

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,581
  • Înscris: 11.06.2010
Nu stiu exact unde sa deschid topicul....mutati-l daca trebuie.

Sa zicem ca vreau sa fac service pentru jucarii . Vin oamenii sa le repar jucariile si le cer alimente sau obiecte , nu bani. Am vreo treaba cu statul roman ? Imi trebuie ceva firma/pfa/acte dpdv legal ?

Edited by Handicarpati, 22 February 2015 - 19:41.


#2
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

View PostHandicarpati, on 22 februarie 2015 - 19:40, said:

Nu stiu exact unde sa deschid topicul....mutati-l daca trebuie.

Sa zicem ca vreau sa fac service pentru jucarii . Vin oamenii sa le repar jucariile si le cer alimente sau obiecte , nu bani. Am vreo treaba cu statul roman ? Imi trebuie ceva firma/pfa/acte dpdv legal ?
Daca  " le ceri " , atunci inseamna ca prestezi activitate comerciala , datorezi statului roman taxe si impozite .
Daca le repari jucariile moKa , fara sa ai nici un fel de beneficiu , atunci poti sa le dai cu flit inspectorilor fiscali .

#3
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Ce treaba are Statul daca tu le repari gratis si ei iti doneaza produse ? Posted Image

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

View PostHandicarpati, on 22 februarie 2015 - 19:40, said:

Vin oamenii sa le repar jucariile si le cer alimente sau obiecte , nu bani. Am vreo treaba cu statul roman ? Imi trebuie ceva firma/pfa/acte dpdv legal ?
Da.

Codul fiscal
ART. 10 Venituri în natură
(1) În înţelesul prezentului cod, veniturile impozabile cuprind veniturile în numerar şi/sau în natură.
(2) În cazul venitului în natură, valoarea acestuia se stabileşte pe baza cantităţii şi a preţului de piaţă pentru bunurile sau serviciile respective.

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Nu man, intra la troc, n-ai ce bani sa dai la stat... e ca si cum ti-ai vinde telefonu' pe care oricum ai platit tva si alte kkturi. Platesti sa aiba analafabetii ce sa fura si sa dea spaga...

#6
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View PostWzzz, on 22 februarie 2015 - 19:50, said:

Ce treaba are Statul daca tu le repari gratis si ei iti doneaza produse ? Posted Image
... sau bani... Posted Image

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,116
  • Înscris: 07.11.2006
In primul rand trebuie sa ai explicatia exacta a cuvantului "venit".
Adica ce intelege statul roman (fiscal) prin acest cuvant.In functie de asta te orientezi mai departe.

#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,516
  • Înscris: 25.10.2007
Daca lasam la o parte aspectul pur teoretic al discutiei, cati "bani" speri ca vei face reparand jucarii? Cred ca fiscul are probleme mai mari si mai banoase de investigat decat sa te urmareasca sa te impoziteze pentru un kg de cartofi primiti in schimbul unui serviciu. Deci fa-ti treaba si cand vei avea atatia clienti inca nu vei mai face fata, poti sa iti pui problema intrarii in legalitate.

#9
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

View PostArgv, on 23 februarie 2015 - 10:13, said:

Daca lasam la o parte aspectul pur teoretic al discutiei, cati "bani" speri ca vei face reparand jucarii?
Acum trebuie neaparat sa vedem ce intelege initiatorul prin " jucarii " .
Sunt anumite persoane care au camioane , tractoare , combine , etc .
Si le alinta " jucarii " .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate