Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa mica in Timisoara

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1440 replies to this topic

#307
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Am mai cautat dupa modele de CF. Se pare ca unele au:

http://imgp.imobilia...te-funciara.jpg
http://media0.webgar...5e6b.jpg/CF.JPG
http://arhipropub.ro...te-funciara.jpg

altele nu au:

http://www.caritatea...ncia_imobil.jpg

#308
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
pune vanzatorul sa scoata un CU la urgenta pentru construire. asa te lamuresti cel mai sigur.

#309
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

View Postblackiesasha, on 29 iulie 2015 - 12:16, said:

eu nu inteleg : terenul e intravilan sau extravilan? ....
Daca in extrasul CF scrie ca e intravilan, ma gandesc ca asa este.

View Postmanghels, on 29 iulie 2015 - 12:23, said:

Eu cand mi-am facut PUZ-ul..aveam vecini pe 2 laturi are terenului..care erau in intravilan...insa pe parcela mea..si inca 2 de mai jos...nu era PUZ..deci extravilan...
Din cate am priceput, plasarea unui teren in intravilan nu e conditionata de existenta unui PUZ, deci ma indoiesc ca algoritmul se aplica.

View PostKendo, on 29 iulie 2015 - 12:28, said:

Am mai cautat dupa modele de CF. Se pare ca unele au [...] altele nu au [...]
Probabil ca daca pentru un anumit teren nu s-a inregistrat niciodata o autorizatie de constructie, chiar daca indeplineste conditiile care-l fac "construibil", sectiunea respectiva nu apare in extrasul CF. Parere personala.

View Postblackiesasha, on 29 iulie 2015 - 12:33, said:

pune vanzatorul sa scoata un CU la urgenta pentru construire. asa te lamuresti cel mai sigur.
Buna idee, din pacate nu prea mai am cand sa o pun in practica. O sa merg pe faptul ca ceilalti din zona nu au avut probleme cu obtinerea autorizatiilor.

#310
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
CF-ul meu, cu mentiunea curti constructii:

Attached Files

  • Attached File  CF.png   12.59K   68 downloads


#311
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View Post21-Lancer, on 29 iulie 2015 - 12:43, said:

Daca in extrasul CF scrie ca e intravilan, ma gandesc ca asa este.
Din cate am priceput, plasarea unui teren in intravilan nu e conditionata de existenta unui PUZ, deci ma indoiesc ca algoritmul se aplica.

Pai cel mai bine e sa astepti extrasul de carte funciara..Eu ce voiam sa zic..era ca si in cazul meu..erau constructii vecine..si totusi ternul meu era extravilan..Ai fi surprins ce abrambureala e in cadastrul nostru..Eu ma interesasem la cadastru..si mi-au aratat cum era intravilanul in zona terenului meu...si apareau tot felul de parcele..care in intravilan..care pe langa..care in extravilan..care in intravilan extins..etc..unele aveau doar PUG...si tot asa...

Nici eu nu l-as lua daca e in extravilan..la mine a durat mai bine de 4 luni..si ceva bani de la ciorap ca sa-l bag in intravilan...Eu l-am luat asa..pt ca zona era singura in care voiam eu teren..din motive personale...

#312
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004
Imaginea atașată mai sus e un crop printscreen după extrasul cf din 2014. Scrie ca e intravilan.
Cred că subiectului discuției s-a pierdut pe parcurs.
Mulțumesc oricum.

Edited by 21-Lancer, 29 July 2015 - 14:43.


#313
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
La cum banuiesc cred ca e pasune in intravinal in cazul tau, deobicei hartile de genul ala apar dupa ce sa facut un PUZ la toate locurile  respective / cartier sau extindere sau ce este acolo, pot la fel debine sa fie doar parcelari de terenuri si la fiecare e ca in junga cu puz/pud individual Posted Image vanzatori sunt foarte haiosi uneori. Anul trecut am avut un caz senzatie la birou mai pe langa Arad, cf cu pasune in intravilan unde e ok omu a cuparat vreo 600 de mp prin ceva agentie notarul a dat unda verde (in loc ca omu sa nu arunce bani si sa ceara un C.U. de inforamare) in puz-ul respectiv parcela cu pricina era prevazuta ca si spatiu verde/loc de joaca (nu stiu cum sa rezolvat, stiu doar ca primaria a refuzat sa schimbe destinatia locului respectiv indiferent de variante)
Baga la cap 21-Lancer fa un drum la primarie fi amabil cu o secretara du o cafea intreaba la biroul de urbanism (cere un C.U. de informare) daca nu esti in clar cu locul / vanzatorul si alte detalii Posted Image

#314
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

View Postlestad_25, on 30 iulie 2015 - 20:36, said:

La cum banuiesc cred ca e pasune in intravinal in cazul tau, deobicei hartile de genul ala apar dupa ce sa facut un PUZ la toate locurile  respective / cartier sau extindere sau ce este acolo, pot la fel debine sa fie doar parcelari de terenuri si la fiecare e ca in junga cu puz/pud individual Posted Image vanzatori sunt foarte haiosi uneori. Anul trecut am avut un caz senzatie la birou mai pe langa Arad, cf cu pasune in intravilan unde e ok omu a cuparat vreo 600 de mp prin ceva agentie notarul a dat unda verde (in loc ca omu sa nu arunce bani si sa ceara un C.U. de inforamare) in puz-ul respectiv parcela cu pricina era prevazuta ca si spatiu verde/loc de joaca (nu stiu cum sa rezolvat, stiu doar ca primaria a refuzat sa schimbe destinatia locului respectiv indiferent de variante)
Baga la cap 21-Lancer fa un drum la primarie fi amabil cu o secretara du o cafea intreaba la biroul de urbanism (cere un C.U. de informare) daca nu esti in clar cu locul / vanzatorul si alte detalii Posted Image
Chiar daca schita PUG arata parcel in discutie ca fiind destinata constructiei de locuinte?

#315
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Posted Image  chiar daca vorbim de un PUG, poate sa fie numai propunere sau in curs de aprobare, prin absurd poate sa fie zona destinata construtilor industriale. Am si scris la inceput banuiesc ca ai un CF cu pasune in intravinal, la notarea constructiei la final vei avea un cf curat cu intravinal Posted Image , legislatia se schimba permanent si birocratia se extinde de la un birou la altul. Tot mai mult tind sa cred ca baieti de la google earth ar face o treaba mai buna in multe cazuri decat cadastrul autohtonPosted Image , personal stau de aproape o luna si astept echipa lui peste prajit de la enel sa lege 3 fire si sa duca un ceas pentru bransament pe motiv ca cica  "avarile au prioritate"Posted Image

#316
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Post21-Lancer, on 30 iulie 2015 - 20:40, said:

Chiar daca schita PUG arata parcel in discutie ca fiind destinata constructiei de locuinte?
Certificatul de Urbanism de Informare este cel mai sigur indicator.
Si nici macar ala nu e 100% sigur. Vezi si patania mea cu PUG-ul in curs de modificare.
PUG-ul actual imi da voie sa ma apuc de construit.
PUG-ul viitor, in curs de aprobare, cere PUZ pe zona unde am eu terenul.

http://forum.softped...0#entry17611189

#317
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
sa stiti ca acest CU de informare nu este eliberat de toate primariile. mai exact, nu se elibereaza CU decat proprietarului terenului (cel putin in zona mea).

#318
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004
I ipoteza asta, întâi cumperi după care afli ce si cum, dacă vânzătorul nu vrea sau nu are posibilitatea să scoată acest CU pentru tine.

#319
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
daca nu vrea, il saluti din mers.

#320
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004
... aflate de la Primarie si Radio Sant:
Zona destinata constructiilor de locuinte individuale / colective, regim maxim de inaltime S+P+1+M. Asta de la Primarie.
Gura lumii: o firma de constructii, care a ridicat blocuti de locuinte si in alta parte, ar fi cumparat masiv in zona cu intentia de a ridica blocuri. Cica ar fi posibila depasirea regimului maxim de inaltime impus de unitatea administrativa locala daca se obtine acordul vecinilor. ???
Mie imi suna putin credibil, dar la dracu... daca apare un ditamai blocul la 2 randuri de case mai incolo n-am facut nimic. Ce ziceti de "acordul vecinilor" in toata povestea asta?

#321
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
da, e o situatie care poate aparea. chiar daca legal e nevoie de acordul vecinilor, sunt multe situatiile cand constructorul si-a bagat picioarele in acest acord.
si din acest motiv eu am cumparat "la tara".

#322
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

View Postblackiesasha, on 31 iulie 2015 - 10:01, said:

da, e o situatie care poate aparea. chiar daca legal e nevoie de acordul vecinilor, sunt multe situatiile cand constructorul si-a bagat picioarele in acest acord. si din acest motiv eu am cumparat "la tara".

Tara lui papura voda. Atunci la ce se mai impun regimuri maxime de inaltime.
Acuma... acordul vecinilor. Vecin e ala care e gard in gard cu proprietatea mea. Corect? In sensul ca noi nu ne-nvecinam cu Germania, ceva de genul. Dar daca semintele pe care le scuipa melteanul de la etajul 4 sunt aduse de vant la mine in curte, si eu sunt afectat, corect? Deci de acordul caror vecini este vorba? Comunitatea din zona sau vecinii propriu zisi?

#323
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Nu-mi suna prea legal chestia asta cu regimul de inaltime cu acordul cuiva...poate doar al primariei...Eu stiam ca merge cu acord..doar la distanta intre proprietati/constructii..nu ca si regim de intaltime...Daca merge si ala cu acord..atunci e clar...or sa apara zgarie nori intre cateva case parter...

Edited by manghels, 31 July 2015 - 10:11.


#324
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

View Postmanghels, on 29 iulie 2015 - 14:26, said:


Pai cel mai bine e sa astepti extrasul de carte funciara..Eu ce voiam sa zic..era ca si in cazul meu..erau constructii vecine..si totusi ternul meu era extravilan..Ai fi surprins ce abrambureala e in cadastrul nostru..Eu ma interesasem la cadastru..si mi-au aratat cum era intravilanul in zona terenului meu...si apareau tot felul de parcele..care in intravilan..care pe langa..care in extravilan..care in intravilan extins..etc..unele aveau doar PUG...si tot asa...

Nici eu nu l-as lua daca e in extravilan..la mine a durat mai bine de 4 luni..si ceva bani de la ciorap ca sa-l bag in intravilan...Eu l-am luat asa..pt ca zona era singura in care voiam eu teren..din motive personale...
@manghels... am atasat deja de vreo 3 ori poza cu ce scrie in extrasul CF. despre ce discutam aici? e posibil ca de anul trecut sa-l fi trecut in extravilan, sau nu inteleg la ce te gandesti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate