Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa mica in Timisoara

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1440 replies to this topic

#325
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Eu ziceam doar de regimul de inaltime...cu acordul vecinilor...Din intravilan nu cred ca-l mai scoate cineva...

M-am confruntat si eu cu o situatie similara..intr-o parte era intravilan (GIS)..daca intrebam in alta parte era extravilan (OCPI)...si pana la urma..a fost nevoie sa fac PUZ..

#326
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

View Postmanghels, on 31 iulie 2015 - 10:43, said:

Eu ziceam doar de regimul de inaltime...cu acordul vecinilor...Din intravilan nu cred ca-l mai scoate cineva...
M-am confruntat si eu cu o situatie similara..intr-o parte era intravilan (GIS)..daca intrebam in alta parte era extravilan (OCPI)...si pana la urma..a fost nevoie sa fac PUZ..
Cu siguranta extrasul CF nu mentioneaza detalii de genul asta.

#327
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Posted Image Daca ar fi doar acordul vecinilor si eu as cumpara 2 loturi la tara si as tranti un cu 10 etaje la "cuca macaii" si ar cumpara apartamente dracu' si porumbeii din sat Posted Image , daca vorbim de localitati cu peste un 50000 de locuitori este posibila o astfel de investitie, dar sunt limitari, in zona Arad poti contrui maxim 6 apartamente pe imobil + locrile de parcare aferente, exceptie probabil fac milionari de carton cu vreo culoare politica Posted Image  dar si asa sunt putine blocri care se vand ca si pita calda, stiu numai eu local vreo 3 sau 4 imobile noi care stau goale de vreo 3-4 ani
@ kolfleading de unde ai infoamatia lagata cu pug-ul astu si cel care va urma , deobicei pug-ul se inoieste odata la 10 ani prin extinderi , implementari de noi reguli, modificari de incadrari .... din ce imi amintesc tu aveai un teren in ceva cartier rezidential ? sigur in noul pug nu va fi schimbat in zona industriala, de ce nu incepi acuma consructia ?. Am intanit un caz caruia primaria i-a recomandat sa mai stea cuminte vreo 2 ani sa nu faca puz ca este posibil ca noul pug sa ii dea voie sa  construiasca fara puz

#328
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004
Si mie-mi vine greu sa cred. In fine, l-am cumparat. Intre mine si strada mai este un lot cu aceeasi lungime, dar putin mai stramt. Incerc sa vad cine-l are si daca e de vanzare, si daca e, il iau si pe ala. In spate nu se va putea construi ca am deja vecin cu casa relativ noua, daca s-o ridica ceva peste strada respectiva, plantez niste plopi si le dau oarece steroizi sa creasca-ntr-o zi cat altii-n 3 ani. Nu stiu, vad eu.

#329
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Post21-Lancer, on 31 iulie 2015 - 23:38, said:

Si mie-mi vine greu sa cred. In fine, l-am cumparat. Intre mine si strada mai este un lot cu aceeasi lungime, dar putin mai stramt. Incerc sa vad cine-l are si daca e de vanzare, si daca e, il iau si pe ala. In spate nu se va putea construi ca am deja vecin cu casa relativ noua, daca s-o ridica ceva peste strada respectiva, plantez niste plopi si le dau oarece steroizi sa creasca-ntr-o zi cat altii-n 3 ani. Nu stiu, vad eu.
Sa-l stapanesti sanatos! :)
Daca poti sa te extinzi e excelent, iar in ce priveste pomii ar fi mai bine sa pui ceva tei.

#330
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

View PostKendo, on 01 august 2015 - 20:17, said:

Sa-l stapanesti sanatos! :)
Daca poti sa te extinzi e excelent, iar in ce priveste pomii ar fi mai bine sa pui ceva tei.
Mulțam fain. Pun tei dacă zici, nici nu mi-a trecut prin cap. E vreo șmecherie cu teii ăștia?

#331
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Eu acum stau la bloc si pentru umbra au pus vecinii tei. E o adevarata placere cand infloresc. Au un miros deosebit.
In plus sunt mari si fac umbra buna. Partea proasta din cate am inteles e ca sunt cam scumpi puietii.

#332
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
atentie cu tei si nucii langa casa/bloc. radacinile pot trece prin beton la fel de usor ca si prin pamant. In general nu trebuie plantat la mai putin de 10 m de casa/bloc.

#333
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Teii sunt superbi dar:
1. Nu parcati masina sub ei cand sunt infloriti
2. Fac multa mizerie. a) florile, B) frunzele....

#334
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004
Dar cu brazii cum e? Ca mie imi plac unii argimntii, sunt aproape albi de fapt, aia ma dau cu rotile-n sus, pe cuvant.

#335
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
brazii sunt ok doar sa reziste in zona in care esti tu. In general nu prea le plac caldura.

#336
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Orice conifer care produce rasina o si lasa sa curga pe ce e parcat sub el.
Imi plac de la distanta dar mi-a ajuns. Am unul prin parcare de care ma feresc cu masina :D

#337
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
cred ca mai intai ar trebui sa ne facem o anexa precum in filmul de mai jos, nu? Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nCKkHqlx9dE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kendo, 23 August 2015 - 12:03.


#338
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Astazi am reusit sa depun actele pentru autorizatia de desfintare (demolare). Posted Image

#339
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Nu se putea cupla cu AC?

#340
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Nu. Trebuie scoasa autorizatia de demoalare (AD) si dupa ce ai demolat trebuie trecut la OCPI ca nu mai ii nici o cladire pe teren. Dupa ce se face inregistrarea la OCPI si locul pe care vrei sa construiesti e gol poti sa ceri AC-ul.
Inteleg procedurile si, intr-un fel, sunt de acord cu ele, dar parca dureaza prea mult.
Pe de alta parte, AD spre deosebire de AC, este supusa aprobarii tacite, asa ca in 30 de zile maxim ar trebui sa pot demola.

#341
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
asta daca nu ma duc eu sa fac contestatie :) ... ia zi vrei sa ai belele :)

#342
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Desigur, probleme pot aparea oricand, dar trebuie sa le rezolvam, ori asa Posted Image , ori asaPosted Image, ori asa Posted Image

Edited by Kendo, 29 August 2015 - 08:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate