Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Tineretului residence - Militari

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#73
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 08.10.2007
Toate se pot rezolva dacă ar fi unitate între locatari.
Atâta timp cât unii se zbat iar pe alții îi doare în bască, situația va fi la fel sau mai rea.

#74
butterflye

butterflye

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.07.2017
Mai bine zis unii doar dau din gura si nu fac nimic...stim noi cine 😉😆 (baloo)

#75
george740

george740

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.08.2014

View Postammazon, on 29 august 2017 - 20:50, said:

Toate se pot rezolva dacă ar fi unitate Ă®ntre locatari.
Atâta timp cât unii se zbat iar pe alții Ă®i doare Ă®n bască, situația va fi la fel sau mai rea.
Ce unitate, când la sedinta un vecin a zis ca ce ne plângem atâta ca stim ce am cumparat..Pai asa se face? Iar pe o fata care zicea numai adevaruri au repezit-o ca vorbește prea mult. Dracu se mai duce la sedintele de bloc.

#76
george740

george740

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.08.2014
Mai stiu si eu trei insi care dau din gura la sedinte si nu fac nimic. Sunt trei care organizeaza sedintele, de la bl 1 73f, dar dacă spui o nemulțumire, tot ei s-ar în sus. Am zis ca am avut probleme cu o teava de apa in perete, si un domn mai gras care vorbea numai el, a zis,care-i problema, ca si lui i s-a infundat scurgerea si a reparat-o singur. Atunci la ce sa mai ma duc la sedinta? Vad ca sedinta este numai pt astia 3. Vorbeste grasul ala de depaseste limita admisa a decibelilor...

Edited by george740, 06 September 2017 - 15:36.


#77
butterflye

butterflye

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.07.2017
😆😆😆 aici sunt de acord cu tine 😆😆😆 Baloo, caci asa-l cheama, a mancat portavoce cand era mic...deci trebuie sa-l intelegem 😆

#78
george740

george740

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.08.2014
:))))

#79
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 08.10.2007

View Postgeorge740, on 06 septembrie 2017 - 13:53, said:

Ce unitate, când la sedinta un vecin a zis ca ce ne plângem atâta ca stim ce am cumparat..Pai asa se face? Iar pe o fata care zicea numai adevaruri au repezit-o ca vorbește prea mult. Dracu se mai duce la sedintele de bloc.
Eu nu am auzit să spună cineva așa ceva la ședință. Ce am cumpărat? Am cumpărat fiecare câte un apartament și este necesar să ni se asigure tot ceea ce ni s-a promis.
Referitor la vecina care era contra, nu știu cum să spun dar din ceea ce susținea ea reieșea faptul că ar fi trebuit să punem administrator pe cel de la Tineretului. Dacă în celelalte blocuri totul ar fi fost în regulă cu acel administrator, nu cred că ar fi comentat nimeni nimic. Însă, având în vedere faptul că sub conducerea acelui administrator, cei din blocurile din fața noastră nu și-au plătit apa de 2-3 ani și riscă să rămână fără aceasta, nu cred că era foarte indicat să ajungem și noi în aceeași situație, alegându-l tot pe el.
De aceea am apelat la serviciile unei firme independente, care nu are nicio legătură cu dezvoltatorul și care nu ne poate trăda interesele.
Astfel, în timp ce unii dintre vecinii noștri își vedeau liniștiți de treabă, aruncau mucuri de țigări de la balcon, distrugeau interfoane pentru că așa le dicta lor capul, mergeau în plimbări, murdăreau pereții interiori ai blocului, alți câțiva vecini se zbăteau să adune contracte, să adune semnături și să pună toate actele în regulă pentru a putea înființa asociația.
E foarte ușor să arunci cu noroi în cineva care chiar se zbate și se agită să rezolve ceva, în timp ce nu faci nimic și doar stai și dai din gură, așteptând ca alții să rezolve tot pentru tine.

#80
george740

george740

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.08.2014
Nu zic ca fata avea dreptate in tot ce spunea, dar, cand a zis de chitanta nu i s-a raspuns frumos..Nimeni nu vrea un administrator care sa nu se ocupe de probleme. Dar raspundeti frumos si celor care au o problema. Când tipa a zis de chitanta la gunoi i s-a raspuns, ce chitanta vrei tu? Iar cu teava care se sparge prin pereti nu mi s-a parut normal sa ne spuneti sa le reparam singuri. Atata timp cat me-am bagat datori la banca iar blocul este in garantie...Si nu mi se pare normal ca pexalul sa fie bagat prin pereti..Macar de ar fi un pexal bun..

Eu am scris la televiziuni despre probleme, si au zis ca vor filma neregulile dar sa scrie mai multi, ca degeaba scrie unu singur..Am chemat si antena 1 si kanal d ...Dar de unu singur e greu...

#81
george740

george740

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.08.2014
Cum facem cu lumina pe scara..La scara C avem la etajul 4 taiate legaturile in aplice si becuri lipsa. Iar la et 5 cineva a facut în asa fel ca lumina sa stea aaprinsa, fara sa se mai stingă pe senzor..Mie nu imi convine sa platesc lumina de la et 5 care sta aprinsa non stop. Si eu sunt electrician si pot sa dau drumu la lift foarte usor, dar nu o fac, altii de ce umbla la lumina?..Atunci voi da si eu drumu la lift la scara C..

#82
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 08.10.2007
Cu orice problemă trebuie să te adresezi dezvoltatorului. El este obligat să asigure garanția, mai ales când e vorba de țevi, plăci de faianță sau gresie sparte, prize nefuncționale, lumină pe scară, etc...
Și eu am avut astfel de probleme și s-au rezolvat cu un simplu telefon.
Cât despre cel care zbiară mereu, la orice întâlnire, trebuie ignorat. El doar răcnește la toți dar ceva constructiv nu face niciodată.

Cu lumina pe scară și cu lifturile se va rezolva problema în zilele ce urmează.
Încet, încet, lucrurile o să intre în normal.

#83
george740

george740

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.08.2014
Am rugămintea la cei de la tineretului residence, daca vede acest forum sa ia masuri cu muncitorii din spatele blocurilor 73 F. La blocul care se construiește foarte aproape, muncitorii nu își fac treabă în liniște. Tipa, înjură, să mi-o iei in gura, să ți-o dau, și alte expresii, pe care copii noștrii sunt obligați să le audă. Daca nu se iau măsuri, voi suna la politia Chiajna, daca nici atunci nu se face nimic, mă sui la ei sus și am să zbor o cioara de acolo.

Am vb cu un agent de vânzări, a zis că o sa transmită la birou, dar cred că a uitat. A mai tipat cineva la ei din blocul 2, într-o zi. Și tot nu se potolesc. Ăștia vor să sară în aer cu tot cu bloc..

#84
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 08.10.2007
Da, și eu am aceeași problemă cu muncitorii de acolo, zici că sunt animale.
Mai mult chiar, trebuie să le interzicem să-și mai care materialele de construcții și să vină cu tot felul de utilaje pe aleea noastră. Dacă va fi deteriorată, nu cred că vor veni ei s-o repare.

#85
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postgeorge740, on 18 iulie 2017 - 17:16, said:

Mai asteptam o luna, in caz ca nu da drumu la lift eu cu cativa locatari ii vom actiona in instanta. Eu platesc rate la banca si vreau sa am toate conditiile. Nu da drumu la lift in maxim o luna, atunci vor plati in instanta. Pana atunci am anuntat televiziunea. Probabil in 2 saptamani vor fi la dansii la birou antena 3 si pro tv.
Sigur ca da...Nu ai nici o scuza ai fost avertizat....dar tu nu Batman....Batman....Il doare-n cur ca-l dai tu in judecata.....

#86
george740

george740

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.08.2014
Apropo un domn numit Traian Miu s-a autoproclamat presedinte, eu stiu ca noi am semnat doar pt administrator...Ieri m-am inscris pe grupul celor din blocul 2 ca si cum as fi locuit acolo...Si am scris acolo de probleme cu liftul, si de altele...Vreau sa va spun ca domnii de acolo foarte frumos mi-au vorbit, nu ca cei din blocul 1...Eu unul doresc sa fim preluati ca asociatie de bl 2..Acolo ti se raspunde frumos la orice problema ai....Nu ca in blocul 1 de te iau la misto...Am locuit in bloc in oras, toate erau rezolvate de presedinte si administrator in bloc, nu iti ziceau niciodata sa le rezolvi tu...Se platea un fond de rulment, si se ocupa administratia de toate problemele....Dar acesti oameni care sau pus administratori si presedinti, lasa de dorit in blocul 1....Pe deasupra te mai ia si la misto, eu ca eu ca sunt barbat, dar iau la misto si femeile....Pai dracu mai vine la vreo sedinta de bloc...Bun nu se poate rezolva ceva, ii spui omului frumos ca nu se poate, nu ca suntem frustrati si alte chestii...Pai astea sunt raspunsuri? Daca stiam cum sunteti nici nu va semnam tabelul ala cu asociatia...Am crezut ca sunteti oameni, dar ce sa le ceri la tarani veniti din Dambovita, arges, si alte localitati...Ce stiu ei cum e la bloc.....Vad ca oricine scrie o problema pe grupul facebook, este luat la misto, nu este frumos sa stiti...Nu ma asteptam din partea unora care s-au oferit sa preia presedinte si administrator sa ne vorbeasca asa...Eu pe scara 1 am vorbit cu toti vecinii ca atunci cand veniti la usa sa nu va mai deschida nimeni, si sa nu se mai prezinte nimeni la sedinta....Am fost si la sc 3 , insa acolo nu toti au fost de acord....Desi am vazut pe grup un domn mereu nemultumit a zis ca el nu are cum sa nu deschida usa celor care se ocupa de bloc... Ma rog, asta este....La scara B nu am venit ca acolo stau cei care raspund numai la misto...Am impresia ca asociatia asta este numai pt scara B, ca numai vecinii de acolo raspund la misto....Eu nu scriu pe grup ca nu vreau sa stiti cine sunt, asa ca am scris aici, e mai bine asa...V-a scris si sotia mea, si ati spus ca este frustrata...Foarte frumos raspuns, dar ce sa le ceri la tarani? Eu unul nu mai sunt de acord cu asocia asta de proprietari, vreau pe altii....Eu nu voi plati nimic la intretinere, iar mai tarziu dati-ma in judecata, ca va dau si eu...La mine la usa sa nu va mai prind ca va iau la bataie..

Edited by george740, 23 September 2017 - 11:04.


#87
george740

george740

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.08.2014
PS: Am fost la biroul de vanzari, acum 2 zile si era si doamna Dibla acolo, am vrut sa le zic de unele probleme, si stiti ce mi-au zis? Ca acum se va ocupa asociatia de proprietari, ca nu se mai ocupa ei...Asa ca nu mai trimiteti lumea la dezvoltator cand este o problema, ca asta a fost raspunsul lor....A zis, urmeaza sa aveti o asociatie de proprietari, ei se vor ocupa de acum incolo...Si eu am zis care ei?  Fratilor, am locuit in Militari Residence cu chirie, eram chirias, iar daca le ziceam de o problema imediat o rezolvau si jici nu eram eu proprietar...Muncitorii aveau o camera la demisol unde stateau ei, si faceau numai mizerie pre scari si mai incercau si usile la apartamente...Cand am zis asta la biroul de vanzari, a doua zi deja i-au zburat de acolo, si nimieni nu a mai incercat la usi, sau a mai facut mizerie....Din pacate nu am putut cumpara acolo ca fac blocurile cu bucatarie open space si fac decat o singura baie, iar mie nu imi place cu bucatarie deschisa pt ca la noi se gateste mult...Si aveam nevoie si de 2 bai...Si acum eu locuiesc la scara A si am dat tot de muncitorii astora, ca i-au mutat aici in containere, si pun muzica tare, fac galagie, etc...Dar acum daca nu mai locuiesc la ei, nu mai ma baga nimeni in seama ca le-am scris ca suntem deranjati de ei, dar nu au mai luat nici o masura, insa ca locatar la ei ti se rezolva multe probleme...

#88
georgecornel

georgecornel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.09.2017
Prietene, ai grija ce scrii, că și eu am avut nemulțumiri și am scris o grămadă pe grupul lor, dar întreținerea mi-am plătito. Asta nu te scutește de plata întreținerii. Și nu mai scrie amenintari, că pe urma se confunda, și or să zica că eu am scris..Dar eu până la urmă am înțeles, că până nu iese asociația nu au nici dânșii ce face. Dar mi-am trimis soția sa plătească întreținerea și am rugato sa nu mai le zica nimic legat de nemulțumiri. Vedem după ce se înființează asociația..Nu mai scrie aiurea că avem și nume comun, și o sa creadă lumea că am scris eu. Eu de aia am și ieșit de pe grup să nu mai am treabă cu ei...Așteptăm asociația acum..

Și eu am fost la biroul de vânzări și la fel mi-au zis, că nu se mai ocupa ei, se ocupă asociația. Și pe mine m-au trimis de 100 de ori la dezvoltator, dar ei nu înțeleg că nu se mai ocupa dezvoltatorul și trebuie să se ocupe asociația..Dar daca eu am avut niste păreri contra cu ei, asta nu înseamnă că nu ii primesc la ușa mea..Când va fi vorba sa punem bani pt una alta, cu cea mai mare plăcere..Dar nu să mă duc la ușă vecinilor sa le zic, să nu mai deschidă celor care se ocupă de soartă blocului..Și pe mine m-au luat la mișto, dar mergem înainte, fara amenintari..

Singurul lucru este că nici eu nu voi mai veni la ședințele de bloc..Că acolo cum zice omul o problema este repezit și luat la mișto..Dau bani când trebuie, întreținerea o plătesc, dar nu voi mai participa la ședințe.

#89
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 08.10.2007
Oameni buni, pentru absolut orice problemă aveți în apartamente, trebuie să vă adresați dezvoltatorului pentru că el asigură garanția blocurilor.
Asociația se va ocupa de punerea în funcțiune a lifturilor, de contractele pentru gunoi și de tot ce este nevoie pentru buna funcționare a lucrurilor.
Nu uitați că noi am cumpărat apartamente noi, care beneficiază de garanție la fel ca orice alt produs din lumea asta.
Hai să nu ne grăbim să jignim și să facem țărani pe unii dintre noi pentru că fiecare om are povestea lui de viață pe care nu o știe nimeni. Generalizarea nu își are locul în acest context.
Cât despre cei care țipă sau vă vorbesc la mișto, vă rog din suflet ca la următoarea ședință să spuneți cu voce tare care sunt aceia și eu vă voi sprijini. Nu uitați, toți suntem egali, așa că nu trebuie să suportăm mizeriile nimănui.

PS: Ce probleme aveți mai exact în apartamente și nu s-au rezolvat până acum?

#90
georgecornel

georgecornel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.09.2017
Apropo de sedinte, poate organizati o sedinta mai in liniste..Ca toti locatarii vorbesc, se iau la misto intre ei daca unul are o problema, altii il iau sa o ia la misto....Ca si in cazul fatucii aleia de cerea chitanta pt gunoi...Trebuia sa i se raspunda frumos totusi, in schimb vecinii i-au sarit in cap...Nici eu nu sunt de acord cum se organizeaza o sedinta...Iar pe grupul blocului, trebuie sa existe un regulament, pe care administratorii grupului sa il afiseze de cate ori este necesar, sau cand un vecin ii vorbeste la misto, sau urat...Am vazut cu, cateva zile in urma pe grup, cand o vecina a scris ca ii poate da in judecata pe dezvoltatori ca nu au realizat ce scria pe siteul lor..Iar un vecin i-a scris ca este frustrata... Nu era frumos sa i se fi raspuns altfel? Pai tot vecinii provoaca, si pe urma va luati ca de ce nu este lumea multumita...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate