Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Tineretului residence - Militari

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
RV1923

RV1923

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 25.10.2007
Buna seara,

As fi interesant de un apartament in cadrul acestui complex, preturile mi se par bune si momentan incerc sa ma decid intre Apollo de la Dimitrie Leonida, de care am auzit ca ar fi foarte bune si Tineretului residence, de care n-am gasit nimic nicaieri.
Locuieste cineva aici, sau ati auzit ceva despre ei?

Site : tineretului-residence.ro

Va multumesc.

Edit. Rog un moderator sa stearga acest topic. Acum am vazut ca numele oficial este altul si ca exista deja un topic deschis aici : http://forum.softped...e/page__st__612

Edited by RV1923, 21 February 2015 - 20:24.


#2
ovidiu2012

ovidiu2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.01.2009
Tineretului Residence este altul tot in Chiajna, iar Style Residence la fel este alt complex, 2 complexuri diferite !

#3
Reason2

Reason2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 31.10.2005
Atentie la acte.A fost o cunostinta de a mea pe acolo si i s-a parut ceva in neregula.Din cate am inteles blocurile ar fi costruite pe un teren inchiriat, ceva de genul asta. Si tot asa dezvoltatorul vrea sa faca actele doar la notarul lui.

Edited by Reason2, 21 July 2015 - 10:22.


#4
mythnick

mythnick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.04.2010
Ceva noutati vis-a-vis de Tineretului-Residence?

#5
Bianca2014

Bianca2014

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.02.2015
Cineva ceva noutate? Am vazut un filmulet pe Youtube. E mareeee terenul de acolo? Cine e dezvoltator, nu stiti?

#6
IVAN07

IVAN07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.12.2015
Dragilor, nu mai postați aiurea. Majoritatea apartamentelor de aici au fost cumpãrate cu credit, ca și mine de altfel. Banca cu care am lucrat a solicitat toate actele, inclusiv actele terenului și nu a fost nicio problema. Terenul este cumpãrat de cei care construiesc, în niciun caz închiriat. Eu sunt mulțumit de finisaje, va puteți alege ce doriți din Dedeman pt ca lucreazã cu ei. Mai mult, toți pereții interiori sunt din cãrãmidã, nu din rigips cum este cazul altor blocuri din zona pe care le am vizionat înainte sa ma decid sa cumpãr într unul din blocurile de pe strada Tineretului 37. Singura problema întâmpinatã a fost legata de întârzierea gazelor, dar în cele din urma s a rezolvat.
PS: nu mai credeți tot ce citiți,  mai bine mergeți sa vedeți la fatza locului care este realitatea.

#7
stuffy

stuffy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.11.2007
Salutare. Intentionez sa achizitionez un apartament la TR. De vizionat am vizionat si calitativ sunt ok (pereti interni de caramida, compartimentare)

Cei care deja s-au mutat imi puteti carifica cateva nelamuriri. Exista canalizare (intreb asta pentru ca cei de la Royal mi-au spus direct ca au fosa si apa din put asigurata de nu stiu ce sistem ultra performant de pompe)? Cei de la Tineretului au spus ca momentan au fosa, dar vor sa se lege de canalizarea de la auchan/MR, cat despre apa, contract individual apa-nova. Au deja pompele instalate care sa faca trecerea dejectiilor din fosa in canal. Contractul individual cu Apa Nova il aveti, daca nu, de unde aveti apa? Cu parcarile am inteles ca e pe principiul primul venit, primul isi marcheaza locul (sau alta versiune este aceea ca au prioritate cei cu apartamente cu 3 camere). Am inteles ca sunt probleme cu formarea asociatiilor, ceea ce impiedica ridicare gunoiului menajer, curatenia pe scara, darea in folosinta a liftului, etc.
La semnarea precontractului/contractului la ce ar trebui sa fiu foarte atent?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Edited by stuffy, 20 December 2015 - 14:32.


#8
Nyrolf10

Nyrolf10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.01.2016
PROMISIUNILE SUNT FOARTE MARI DAR ASTEPTARILE LASA DE DORT DUPA CE SAU VAZUT CU BANII LUTI DE LA CLIENT SAU BANCA.
stuffy a descoperit doar o mica parte din problemele cu care va veti confrunta, mergeti si intrebati locatarii care sau mutat despre tot ceea ce vreti sa descoperiti si o sa va convingeti pe viu la fata locului, nu mai ascultati tot ce va povestesc pana va iau banii fara sa verificati.

#9
iuliadd

iuliadd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.01.2016

 Nyrolf10, on 18 ianuarie 2016 - 01:01, said:

PROMISIUNILE SUNT FOARTE MARI DAR ASTEPTARILE LASA DE DORT DUPA CE SAU VAZUT CU BANII LUTI DE LA CLIENT SAU BANCA.
stuffy a descoperit doar o mica parte din problemele cu care va veti confrunta, mergeti si intrebati locatarii care sau mutat despre tot ceea ce vreti sa descoperiti si o sa va convingeti pe viu la fata locului, nu mai ascultati tot ce va povestesc pana va iau banii fara sa verificati.

mai multe detalii poti da , te rog? si noi suntem interesati sa luam in zona, inca ne mai gandim..daca poti spune concret ceva, ne-ai fi de mare ajutor

#10
Nyrolf10

Nyrolf10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.01.2016

 iuliadd, on 26 ianuarie 2016 - 20:00, said:


mai multe detalii poti da , te rog? si noi suntem interesati sa luam in zona, inca ne mai gandim..daca poti spune concret ceva, ne-ai fi de mare ajutor


#11
Nyrolf10

Nyrolf10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.01.2016
apa este distribuita de dezvoltator cu un pret mai mare decat in Bucurestinu nu exista canalizare directa ci intr-o fosa a dezvolatorului

#12
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005

 stuffy, on 20 decembrie 2015 - 14:31, said:

De vizionat am vizionat si calitativ sunt ok (pereti interni de caramida, compartimentare)

Nu mai bateti campii cu compartimentare de caramida, aduce 0 avantaje si numai batai de cap. Problema e cand e rigips intre apartamente, acolo e aiurea, dar pt compartimentare interioara e foarte usor apoi sa faci modificari, sa pui pe pereti tot ce vrei cu minim efort, caldura se transmite mai uniform in interiorul apartamentului.

#13
mpi_cs09

mpi_cs09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.01.2016
Salutare tuturor!

Cei care locuiesc pe Tineretului 37, in blocurile finalizate, apa si canalizarea nu sunt de la Apa Nova?
Ce curs ati stabilit la semnarea contractului/antecontractului? V-au dat banii inapoi daca a fost cursul mai mic?

#14
Nyrolf10

Nyrolf10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.01.2016

 iuliadd, on 26 ianuarie 2016 - 20:00, said:

mai multe detalii poti da , te rog? si noi suntem interesati sa luam in zona, inca ne mai gandim..daca poti spune concret ceva, ne-ai fi de mare ajutor

Apa este distribuita de dezvoltator cu un pret mai mare decat in Bucurestinu nu exista canalizare directa ci intr-o fosa a dezvolatorului.
Peretii au inceput sa crape iar de pe tavane a inceput sa cada tencuiala peste propietari si mobila.
Parchetul a inceput sa se umfle nu au lasat spatii la margini.
Usile sunt puse in bataie de joc si cele interioare dar si cele exterioare:
Punerea in functiune si iscirizarea centralei termice trebuie sa o achitati 345 RON, am intrebat la semnarea contractului cine face iscirizarea si d_na Dibla Mirela a spus ca o fac ei nu este treaba noastra noi primim apartamentul la cheie dar dupa ce iti ia banii trebuie sa ti-o faci cu ei contra cost.
Gazele au fost date drumul la inceputul luni Octombrie ca sa fii nevoit sa iti faci singur iscirizarea si sa achiti punerea in functiune a centralei totul este gandit strategic.
La mutarea noilor propietari in apartamente constati ca ori esti inundat ori inunzi asa sunt de bine facute instalatiile iar dupa reparatiile sunt facute cu ”meseriasi” adusi de doua trei zile la ei la firma nu ii supravegheaza sau verifica nimemi iar daca nu iti convine ceva iti spune ca ei asa lucreaza.
Aparatul de aer conditionat nu este de 12000 BTU asa cum a fost si este in reclama si la ora actuala pe saidul lor ci este de 9000 BTU, tinand cont ca este cadou pun ce vor acesta a fost raspunsul d-nei Dibla Mirela.
Centrala termica nu a mai fost pusa Imergas cum au spus la semnarea rezervarii au pus Ferroli.
Blocul B nu este terminat nici pana la aceasta data, la demisol a inceput sa cada tencuiala de pe pereti, interfonul nu este pus intra toti meseriasi cu noroi, fumeaza pe scara si arunca chistoacele de tigari pe unde nimeresc fara nici o jena.
Pentru iluminare la intrarea in scara au agatat (montat) 2 neoane cu senzori care mai au nitel si cad.
Receptia apartamentului nu este gata la data stabilita si nu iti face nicio reducere ca nu este din vina ta.
Cusul este cel din data in care achiti apartamentul.
Cu parcarile este cea mai mare teapa nu exista asa ceva, cei de la demisol nu pot sa deschida geamul deoarece au improvizat asa zisele parcari la geamurile lor si au drept suvenir teava de esapament de la o maina exact in geam.
Au amenajat niste locuri pentru gunoiul menajer mai mult in aleea de acces.
Au schimbat contuarele cei de la electrica chipurile ca au pus pe ale lor, facturile au venit  pe numele dezvoltatorului dar nimeni nu iti spune ce ai de facut si cand te poti duce sa faci contractul pe numele tau. Ce surprize om mai avea si din partea celor de la electrica?
In unele apartamene a inceput sa apara mucegaiul cu toate ca acest bloc a avut ca termen de finalizare 31 martie 2015 si tinand cont ca a vent vara si au fost goale in proportie de 95%.
Pe langa tocul de la usa interioara sa zidit (nu finisat) dupa ce au pus parchetul (au zidit peste parchet).
IN caz de avarii pe Wekend trebuie sa te descurci cum poti ca nu au pe nimeni care sa intervina in caz de inundatie sau altceva.
Cereti sa va arate toate actele inainte de semnarea contractului deoarece d_na Mirela nu va arata nici un act daca nu ii cereti va duce in fata notarului (este al lor si este si foarte scump) sa semnati actul de vanzare cuparare.
CEEA CE VA PROMITE ESTE BINE SA O PUNETI SA VA SCRIE PE HARTIE SI SA SEMNEZE DEOARECE VORBELE SE UITA.

TOTUL ESTE FACUT DE O CALITATE PROASTA SI FARA CAP.
AU UN COMPORTAMENT AMIABIL PANA LE DATI BANII DUPA CARE ESTI LA MANA LOR SI II DERANJEZI CU TELEFOANELE SI VEI FI SINGURA PERSOANA CARE AI PROBLEME.

Nu vreau sa-i denigrez dar sunt realitatile cu care se confrunta cei mutati si cei care se vor muta daca nu credeti veniti si intrebatii pe cei mutati si va veti convinge de la primele discutii.

Edited by Nyrolf10, 09 February 2016 - 22:34.


#15
m1calin

m1calin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 27.02.2016
Buna ziua,

Alte pareri? Chiar toate lumea e nemultumita? Toate blocurile sunt jalnice? Ei se lauda ca blocul e conectat la reteaua de apa. referitor la crapaturi ele apar si la case mai mari . au aparut si la th20 unde pretul e de 90 mii 2 camere, se lasa blocul in fine . E cineva multumit / partial multumit? Azi ma duc sa vad ce e acolo.

Multumesc,

#16
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
@m1calin, ce ai auzit de 20th? Cel de la pod ciurel?

#17
m1calin

m1calin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 27.02.2016
Revin cu informatii dupa vizionare! Am ramas cu un gust amar incep prin a spune ca in ziua de azi oricine se face agent imobiliar din pacate , prin urmare sunt intampinat de o duduie de maxim 30 de ani care fuma relaxata la un birou inghesuit ''buna ziua buna ziua'' - ''ce doriti?'' ... pai 2 kg de cartofi nu? UN APARTAMENT ...... in fine.. ne urcam intr-un matiz mergem la un bloc pe o alee de maxim 2.5 metrii latime si ajungem la un bloc alb inalt de 7 etaje . urcam printre moloz si primul lucru care imi sare in ochii este plafonul fiecarui etaj care avea maxim DECI MAXIM 12-13 cm ..... era infricosator de subtire , trecem peste... apartamentele sunt aproape gata balcoanele sunt mari dar cam atat... livingul e super mic .. de baie si dormitor nici nu mai comentez . senzatia de chici si materiale de proasta calitate este prezenta la tot pasul. Un alt aspect ce m-a pus pe ganduri este faptul ca blocul are o retragere fata de terenurile vecine de maxim 4 METRII ! SI DA EXISTA SANSA CA CINEVA SA FACA UN BLOC LA 7-8 METII DE GEAMUL TAU SI ADIO SOARE!  .. la insistentele ei am mers si la un alt proiect in CAMP! era noroiul de 30 cm . pe scurt despre ce am vazut acolo? niste apartamente de 40 de metrii utili cu tot cu balcon la 900 e m2.

Pentru cine vrea sa-si cumpere acolo sfatul meu e sa se gandeasca bine si sa nu intre ca ''vaca in porumb''

1 PARCARE NU EXISTA ! se fac 10-15 locuri pentru cine apuca (taxeaza 1500 euro pentru parcare la inceput dar nu-ti garanteaza nimeni locul )
2 Blocul nu are retragerea legala conform PUZ
3 LIPSA DE SPATII VERZI , E SUFOCANT ACOLO

 bluesony, on 24 martie 2016 - 16:03, said:

@m1calin, ce ai auzit de 20th? Cel de la pod ciurel?

Am fost acolo ... stiu cum lucreaza spaniolii .... blocul e de nota 10+ , Apartamente mari  pereti grosi, priveliste super ... o crapatura ici colo.... dar cam atat . O sa pleci de acolo cu o mare durere de cap cand o sa aflii ca 2 camere custa 88000 euro +tva . ENORM DE MULT. eu am stat in crangasi toata viata si pot sa spun ca zona nu merita mai mult de 1000-1050 e m2. dar de prost e cine da nu cine cere. Sa nu mai zic ca la 10 metrii de bloc sunt 3 terenuri de fotbal si vara sunt nonstop ocupate :)) o sa-i sparga pe locatari cu injuraturi .a si strandul ciurel e nonstop.

Sfat: ai 90 mii? cumpara-ti casa pe langa bucuresti si 2 masini. bafta

#18
iuliadd

iuliadd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.01.2016
Dragilor,
Ne.am hotarat sa ne luam ap 2 camere am facut precontract,toate bune pana aici. A venit evaluarea not ok. Blocul nu e finalizat pe casa scarii ,nu are lift nici macar de forma nu e bransat la gaze balconul nu are balustrada si nici gresie. Ap nu este bransat la gaze centrala nefunctionala. Evaluatorul a dat aviz nefavorabil. Am discutat cu dl de la vanzari..nu.i dau nume :)...si surprise..cica sa dau spaga evaluatorului ptr aviz favorabil . Conform spuselor lui evaluatorul face o nedreptate si ca nu are treaba cu utilitatile si ca faptul ca scara blocului arata in momentul de fata ca dupa razboi. Ati mai avut astfel de situatii cu evaluatorii. Cum v.au fost evaluate apartamentele?
Eu nu dau nici o spaga nimanui ca sa imi evalueze apartamentul sau ca sa puna un ok si apoi sa stau sa umblu dupa dezvoltator ca nu imi pune utilitatile...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate