Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Tineretului residence - Militari

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#19
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
ia inapoi banii dati si cauta in alta parte, legal esti perfect acoperit.

#20
iuliadd

iuliadd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.01.2016
In ce sens legal? Spune.mi te rog mai multe. E vorba de dovada bancii ca nu ne pot acorda credit pe baza apartamentului? In precontract scrie ca ap se preda la cheie in data de 29.04.2016. Prin la cheie inteles sa aiba si apa,gaz,curent in apartament si bineinteles balcon functional...

Edited by iuliadd, 01 April 2016 - 15:13.


#21
m1calin

m1calin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 27.02.2016

 iuliadd, on 01 aprilie 2016 - 15:05, said:

In ce sens legal? Spune.mi te rog mai multe. E vorba de dovada bancii ca nu ne pot acorda credit pe baza apartamentului? In precontract scrie ca ap se preda la cheie in data de 29.04.2016. Prin la cheie inteles sa aiba si apa,gaz,curent in apartament si bineinteles balcon functional...
Acolo sunt blocurile primarului din chiajna ! atentie sa nu ramai fara bani . sa nu te trezesti ca nu are blocul toate avizele. si eu am vrut acolo dar am preferat sa strang din cur un pic si sa iau ceva mai bun.

#22
gaftonne

gaftonne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.04.2011
Salutare!
Ceea ce a scris Nyrolf10 este corect. Dupa ce s-au vazut cu avansul, eu trebuie sa ma interesez de evolutia lucrarilor, de tot ce se intampla acolo... Agentul cu care discut il doare fix undeva de ce se intampla acolo, daca lucrarle evolueaza ori nu. De parca nu face asta ca sa-mi ia banii, ci ca sa-mi dea bani. Lucrarile sunt intarziate destul de mult, cel putin doua luni fata de ceea ce stabilisem initial. Iar pentru mine progresul lucrarilor se traduce in obtinerea sau nu a creditului pentru achizitia apartamentului.

#23
tazmanya2006

tazmanya2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.06.2009

 m1calin, on 01 aprilie 2016 - 17:28, said:

Acolo sunt blocurile primarului din chiajna ! atentie sa nu ramai fara bani . sa nu te trezesti ca nu are blocul toate avizele. si eu am vrut acolo dar am preferat sa strang din cur un pic si sa iau ceva mai bun.

Actele sunt in regula. Cadastru, intabulare, deschis rol la primarie.... atat pot sa spun.

Edited by tazmanya2006, 30 May 2016 - 19:10.


#24
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Buna, am si eu o intrebare...cum poti verifica instalatia termica daca aceasta este montata abia dupa antecontract? Mai exact a pus cineva mentiuni in antecontract daca este ceva in neregula cu tevile? Eu nu as vrea sa fac antecontract, dupa care se pun finisajele si in momentul in care dau drumul maxim la centrala sa vad ca pierde presiune si trb sparta gresie/parchetul. Ce ati facut voi?

#25
m1calin

m1calin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 27.02.2016

 ElsaAn, on 13 iunie 2016 - 11:02, said:

Buna, am si eu o intrebare...cum poti verifica instalatia termica daca aceasta este montata abia dupa antecontract? Mai exact a pus cineva mentiuni in antecontract daca este ceva in neregula cu tevile? Eu nu as vrea sa fac antecontract, dupa care se pun finisajele si in momentul in care dau drumul maxim la centrala sa vad ca pierde presiune si trb sparta gresie/parchetul. Ce ati facut voi?
Nu se poate verifica, singurul lucru pe care-l poti face este sa verifici calitatea centralei intr-un magazin , si dupa ce te muti ai garantie 2 ani, se strica ceva ... te rogi de ei sa-ti repare eu te vor trimite in alta parte si tot asa . Sincer ? mai bine te duci in berceni, o sa te sufoci aici in militari.

#26
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Ma gandeam ca poate reusesti sa pui niste clauze in contract...mai greu totusi cand esti primul care solicita asta. Sunt foarte reticienti vanzatorii. Toti aceeasi replica, ne intelegem noi. Cum naiba sa te intelegi cand e vb de o suma maricica de bani urmata de un credit pe 30 ani?!

#27
m1calin

m1calin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 27.02.2016

 ElsaAn, on 13 iunie 2016 - 11:15, said:

Ma gandeam ca poate reusesti sa pui niste clauze in contract...mai greu totusi cand esti primul care solicita asta. Sunt foarte reticienti vanzatorii. Toti aceeasi replica, ne intelegem noi. Cum naiba sa te intelegi cand e vb de o suma maricica de bani urmata de un credit pe 30 ani?!
Grija mare. MARE RAU !

#28
tufy

tufy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.02.2006
Salutare, mai nou au niste duplexuri in zona Acvilei - Rosu. Personal imi plac cum au fost facute, le urmaresc de cam 2 luni de cand am si rezervat - 1000euro, o casa. In momentul rezervarii vroiau ca in 2 saptamani sa facem precontract si avans deoarece casele vor fi gata gata in maxim 2 luni si ce credeti..... nu sunt gata..... banca face figuri ..... asa ca MARE GRIJE cu avansurile !

Mai stiti ceva de aceste case?

#29
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

 tufy, on 16 iunie 2016 - 17:57, said:

Salutare, mai nou au niste duplexuri in zona Acvilei - Rosu. Personal imi plac cum au fost facute, le urmaresc de cam 2 luni de cand am si rezervat - 1000euro, o casa. In momentul rezervarii vroiau ca in 2 saptamani sa facem precontract si avans deoarece casele vor fi gata gata in maxim 2 luni si ce credeti..... nu sunt gata..... banca face figuri ..... asa ca MARE GRIJE cu avansurile !

Mai stiti ceva de aceste case?

Plang dupa clienti acum..mi se par scumpe si am impresia ca vor fi nevoiti sa mai lase la pret. Nu sunt gata pentru ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ...nu se asteptau sa stagneze piata si sa fie blocate creditele :).
Eu as vrea sa stiu daca au izolatie fonica la peretii din interior si ce folosesc la tavan intrucat la blocurile lor au picat tavanele.
Ai idee cate sunt luate efectiv? Rezervari degeaba sunt pentru ca PC din iulie/sept nu o sa ajunga iar imobiliar slabe sanse.

#30
tufy

tufy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.02.2006

 ElsaAn, on 17 iunie 2016 - 08:50, said:

Plang dupa clienti acum..mi se par scumpe si am impresia ca vor fi nevoiti sa mai lase la pret. Nu sunt gata pentru ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ...nu se asteptau sa stagneze piata si sa fie blocate creditele Posted Image.
Eu as vrea sa stiu daca au izolatie fonica la peretii din interior si ce folosesc la tavan intrucat la blocurile lor au picat tavanele.
Ai idee cate sunt luate efectiv? Rezervari degeaba sunt pentru ca PC din iulie/sept nu o sa ajunga iar imobiliar slabe sanse.


izolatie fonica.... nu am vazut nimic, imi indrugau ei vrajeala ca intre fiecare casa are dar sincer nu am vazut unde sa o puna... intre case si exterioarele caramida este de 25, iar interioarele sunt de 15, tavanele sunt placa de beton gletuita ....
din ce am vazut pe acolo or sa fie gata in 2 transe prima transe 12 case trebuiau sa fie gata si restu pana la 30 se lucreaza la ele, din cele 12 daca te duci si te uiti pe acolo pe toate scrie ca sunt rezervate DAR cred ca multi or sa fie incurcati de banci, ca la imobiliar o sa se faca avansu' de 35% iar la prima casa se termina finantarea pana or sa fie ei gata

tot pe strada aia mai sunt niste case la 68.000 euro - nu stiu dezvoltator - dar alea nu au mansarda locuibila si nici scara din beton, mansarda este plina de popici de lemn, DAR au terenul din spatele casei mai mare, pe acolo am vazut ca bate vantu mai rau ca la astia. Personal mi s0au parut mai ok astea de la tineretului decat celelalte DAR sunt cam neseriosi cu datele de finalizare.


Racordarea la apa stiti daca va fi la put sau apanova?

Edited by tufy, 17 June 2016 - 18:33.


#31
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Pe cele de 68 nu mai stiu exact daca le-am vazut. Daca sunt cu gri sa nu fie cele care au fosa la nush cate case. Legat de racordarea stiam ca e la put. In privinta rezervarilor si eu cred ca vor renunta multi. Oricum casele alea nu sunt de banii aia clar. Sper sa mai lasa la pret.

#32
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Ceva informatii despre dezvoltatori? La primaria Chiajna apare un Dibla Valentin ceea ce ma duce cu gandul la mandatara Dibla Mirela care are si agentia Tineretului Res. Aveti idee de conexiunile acestea? Ma intereseaza ft mult cat de seriosi sunt oamenii si care e faza cu terenul inchiriat pe nu stiu cati ani. Se poate masca acest lucru in acte? Avand notarul lor si facand figuri daca vrei la alt notar ma astept la orice. Cei care si-au luat casa aici puteti da cateva informati va rog?

#33
tufy

tufy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.02.2006
cred ca sunt baliverne alea cu terenul in chirie.... imposibil sa vinzi la clienti care iau credite deoarece - clientul nu stie, dar bancile chiar verifica actele, ca in cazul in care nu platesti sa aiba ce lua.
pretul........ nu am ce zice......... asta fiecare decide

#34
Flb12

Flb12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2016
Terenul in chirie?!:)) pe bune...ce banca ti ar acorda creditul daca nu ar avea actele ce dovedesc provenienta terenului aferent blocului/apartamentului.Macar de data asta banca nu te lasa pacalit.. sau nu se lasa pacalitaPosted Image ...Cat despre  calitatea constructiei hmm pai bloc nou: umiditate mare..mai o crapatura, mai ruginesc balamalele, mai cade un tavan..na ca peste totPosted Image  nu?.
Cat despre abureala de inceput avem o placa deja zgariata: apartament la cheie (nu mi am dat seama inca ce inseamna, probabil usa la intrare si aia fffff prost fixata); loc de parcare - obturand lumina celor de la demisol si obtinandu-l pe ideea primul venit primul servit; aer conditionat ieftin si bunPosted Image si il monteaza in balcon (daca vrei sa inchizi balconul....ramai cu el acolo cel putin 5ani conform contractului nu ai voie sa modifici fatada blocului); termopane cu ferestre Tripan (nu sunt inca asa convins); atat pt inceput. Urmeaza calitatea  baietilor angajati cu ziua:)))) meseriasii sunt in Spania/Italia ..in mod clar nu sunt cei pe care i am intalnit...muncesc cand vor ei, cum vor etc  si au grije sa iti testeze limitele. Atunci cand cumperi un "apartament la cheie" te astepti sa ai mai putin de 3 interlocutori ( cel ce iti prezinta/ meseriasul/si cel ce iti zambeste la notar), in schimb ajungi sa cunosti fiecare om in parte...si nu din buna placere de a fi sociabil. Ar fi multe spus..dar daca ai apucat sa citesti acest forum INAINTE de a iti cumpara un apart acolo/aici :)) si esti o fire mai isteata atunci mai cantaresti de cateva ori daca merita sau nu sa te angajezi la o astfel de provocare. Probleme sunt multe, oameni dificili si mincinosi, slab pregatiti, dezinformati, increzutisi cate si mai cate pe banii si pe timpul tau ...succes!

#35
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Notarul lor daca este pe combinatii iti poate ascunde multe, mai ales pe cei care nu se pricep si au incredere oarba. Banca nu verifica in profunzime actele, pe ei ii intereseaza ca in urmatorii 30 ani sa fie ok. Dar peste 50? Nu e treaba lor. Au fost atatea probleme cu autorizatii date aiurea  gen Cricovului, acolo banca unde era? Se fac nu stiu cate manarii la noi pt ca se poate, pacat este ca sunt oameni care se duc orbeste si in momentul in care in care dezvoltatorii nu sunt de acord cu notarul tau accepta. De ce?

#36
Flb12

Flb12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2016
Nu cunsoc cazuri unde intradevar atat banca cat si notarul sa fi "omis" aceast "amanunt" legat de teren, dar ceea ce pot spune este ca in contractul de la Tineretului Residence este marcata provenienta terenului aferent constructiei si titularul de drept, apoi iti stipuleaza cota ce iti revine din teren, alocata apartamentului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate