Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

dovada circulatie

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#55
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostNero-d, on 19 februarie 2015 - 11:53, said:

am uitat ca bacaul e stat in stat si se ghideaza dupa legi proprii...

tu esti pe pitesti este?

ia raspunde-mi mie aici:

esti in intersectie semaforizata si pe directia cealalta nu este nimeni. ce faci?
1. treci pentru ca nu incomodezi pe nimeni
2. treci dar mai usor, pentru ca e rosu
3. treci, presupunand ca semaforul avea culoarea galbena
4. toate cele de mai sus

#56
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Articolul 6
In sensul prezentei ordonante de urgenta, expresiile si termenii de mai jos au urmatorul inteles:
1. acordare a prioritatii - obligatia oricarui participant la trafic de a nu isi continua deplasarea sau de a nu efectua orice alta manevra, daca prin acestea ii obliga pe ceilalti participanti la trafic care au prioritate de trecere sa isi modifice brusc directia sau viteza de deplasare ori sa opreasca;

View Posttsunnami, on 19 februarie 2015 - 13:05, said:

tu esti pe pitesti este?

ia raspunde-mi mie aici:

esti in intersectie semaforizata si pe directia cealalta nu este nimeni. ce faci?
1. treci pentru ca nu incomodezi pe nimeni
2. treci dar mai usor, pentru ca e rosu
3. treci, presupunand ca semaforul avea culoarea galbena
4. toate cele de mai sus


Pe aceeasi idee:

esti in intersectie si ai semnul stop si pe directia cealalta nu este nimeni. ce faci?
1. treci pentru ca nu incomodezi pe nimeni
2. Astepti sa schimbe aia semnul cu "start"
3. montezi radar in X-band pe masina pentru supravecherea traficului.

Edited by test_driver, 19 February 2015 - 13:09.


#57
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Posttest_driver, on 19 februarie 2015 - 13:06, said:

Articolul 6
In sensul prezentei ordonante de urgenta, expresiile si termenii de mai jos au urmatorul inteles:
1. acordare a prioritatii - obligatia oricarui participant la trafic de a nu isi continua deplasarea sau de a nu efectua orice alta manevra, daca prin acestea ii obliga pe ceilalti participanti la trafic care au prioritate de trecere sa isi modifice brusc directia sau viteza de deplasare ori sa opreasca;
ok, si? tu ai spus-o. Posted Image Mergi pe ghicite? Daca ala se razgandeste / vireaza fara sa semnalizeze? Repet, e un sens giratoriu, distante scurte - nu inteleg ce e asa greu pt initiator sa puna un link! -  poate taxi vrea sa iasa la urmatoarea. DACA TAXIUL A RENUNTAT LA O MANEVRA deoarece era incomodat?
Am mai intrebat asta. Daca tu ma incomodezi, eu renunt la manevra ca sa nu te lovesc, consideri ca ai acordat prioritate??

Edited by xtremdriving, 19 February 2015 - 13:10.


#58
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Da, dar nu a renuntat, si deci nu l-a incrcat, si deci si-a luat amenda de pomana. Inelegi? Sper sa nu te faci politist.

Daca castigam la loto era putin mai bogat, dar...

#59
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Posttest_driver, on 19 februarie 2015 - 13:10, said:

Da, dar nu a renuntat, si deci nu l-a incrcat, si deci si-a luat amenda de pomana. Inelegi? Sper sa nu te faci politist.

Daca castigam la loto era putin mai bogat, dar...
DE UNDE STII CA NU A RENUNTAT? CA A SPUS INITIATORUL? lol
nu e in stare sa puna un link ca sa vedem si noi sensul... cred ca am gasit locatia insa nu era giratoriu. E un giratoriu mic...il inteleg pe polititst

http://www.contrasen...iu-in-oras.html

Depinde cum a facut manevra. Nu prea e vorbaret...

Edited by xtremdriving, 19 February 2015 - 13:15.


#60
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Posttest_driver, on 19 februarie 2015 - 13:03, said:


CUlorea rosie nu este tot una cu cedeaza trecerea, la fel si semnul STOP nu este tot una cu triunghiul ala cu varful in jos. Si nici semnul stop nu este tot un cu Semafrul. Acum chiar ca ti-am facut ziua. Pe cand tot acolo la regulament scrie ceea ce am zis eu, ca ma tot iei mereu cu regulamentele.
mie arata-mi unde la regulament scrie ca:
- ii dai prioritate numai celui care vine pe banda ta.
- "ai voie", doar daca nu-l incomodezi etc.

e bine ca mai exista politisti care va pescuieste, asa invatati si voi sa conduceti legal, pentru ca voi incalcati legea nu premeditat, ci in necunostinta de cauza.
stiu ca n-o sa recunoasteti, contranta si argesul se aude acolo in spate?, dar invatand la modul cu suspendari de permis, se evita in viitor accidente.
sincer, cred ca si d-aia i-a luat permisul, pentru ca NU CUNOASTE si NU POATE APLICA LEGEA.

politia face ceea ce ar trebui sa faca scoala auto, dar, cand invatam dupa instructori care sunt si ei idioti si te invata ce e aia prioritate de stanga... asa se intampla.

mah al dracu, si e un simplu text. zice sa dai prioritate tuturor vehiculelor de acolo. ce dracu o fi asa de greu?

View Posttest_driver, on 19 februarie 2015 - 13:08, said:

Articolul 6
In sensul prezentei ordonante de urgenta, expresiile si termenii de mai jos au urmatorul inteles:
1. acordare a prioritatii - obligatia oricarui participant la trafic de a nu isi continua deplasarea sau de a nu efectua orice alta manevra, daca prin acestea ii obliga pe ceilalti participanti la trafic care au prioritate de trecere sa isi modifice brusc directia sau viteza de deplasare ori sa opreasca;

si tu citesti in stele faptul ca taxiul nu vrea sa iasa din cerc taindu-ti calea?
de unde stii tu ce vrea sa faca ala?

#61
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Posttsunnami, on 19 februarie 2015 - 13:15, said:




si tu citesti in stele faptul ca taxiul nu vrea sa iasa din cerc taindu-ti calea?
de unde stii tu ce vrea sa faca ala?
pai daca nu a semnalizat...Posted Image Posted Image

#62
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006

View Postxtremdriving, on 19 februarie 2015 - 13:11, said:

DE UNDE STII CA NU A RENUNTAT? CA A SPUS INITIATORUL? lol
nu e in stare sa puna un link ca sa vedem si noi sensul... cred ca am gasit locatia insa nu era giratoriu. E un giratoriu mic...il inteleg pe polititst

http://www.contrasen...iu-in-oras.html

Depinde cum a facut manevra. Nu prea e vorbaret...

Eu and ti-am spus ca esti mama omida..... Eu stiu ce a zis el, daca el minte, atunci ce spun eu nu mai este valabil Din desenul pus de el reiese clar ca si-a luat ameda pe presupuneri. Daca nu este ca in desenul lui asta este altceva, noi discutam o relatare.

Si tu poti sa spui: "Ieri m-am plimbat cu masina 5 km" Si eu sa-ti spun ca esti un nenorocit care a omorat 5 familii si a distrus jumatate de oras. Dupa ce ai accidentat cu camionul tot ceai prins in fata, apoi ai impuscat cisterna din spate. Si tu o sa spui ca sunt nebun. Si eu o sa-ti spun ca nu cred ca te-ai plimbat 5km, ci ca ai facut ce am zis eu, ca stiu eu sigur. Intelegi?

View Posttsunnami, on 19 februarie 2015 - 13:15, said:

mie arata-mi unde la regulament scrie ca:
- ii dai prioritate numai celui care vine pe banda ta.
- "ai voie", doar daca nu-l incomodezi etc.

e bine ca mai exista politisti care va pescuieste, asa invatati si voi sa conduceti legal, pentru ca voi incalcati legea nu premeditat, ci in necunostinta de cauza.
stiu ca n-o sa recunoasteti, contranta si argesul se aude acolo in spate?, dar invatand la modul cu suspendari de permis, se evita in viitor accidente.
sincer, cred ca si d-aia i-a luat permisul, pentru ca NU CUNOASTE si NU POATE APLICA LEGEA.

politia face ceea ce ar trebui sa faca scoala auto, dar, cand invatam dupa instructori care sunt si ei idioti si te invata ce e aia prioritate de stanga... asa se intampla.

mah al dracu, si e un simplu text. zice sa dai prioritate tuturor vehiculelor de acolo. ce dracu o fi asa de greu?



si tu citesti in stele faptul ca taxiul nu vrea sa iasa din cerc taindu-ti calea?
de unde stii tu ce vrea sa faca ala?

Eu am pus textul ala din art.6 punct 1 putin mai sus.

Ia zi-mi, daca esti pe un drum cu 7 benzi pe sens, nu, uite, 25 de benzi pe sens, si pe banda 25 este o masina, si tu faci dreapta pe banda 1. Astepti dupa ala dupa banda 25? Ma astept la unraspuns afirmativ ce-i drept. Eu nici pe dru cu 3 benzi nu asept, daca e cu 2 nu prea ma bag ca am msina cam lunga si mi-e sa nu-i musc din banda. Dar mai cu grija, daca trotuarul i-a curba mai larg si sunt sigur ca nu ajung pe banda 2 ma bag si in cazul ala. Stiu, stiu, sunt un necunoscator al leii.

#63
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Posttest_driver, on 19 februarie 2015 - 13:20, said:

Eu and ti-am spus ca esti mama omida..... Eu stiu ce a zis el, daca el minte, atunci ce spun eu nu mai este valabil Din desenul pus de el reiese clar ca si-a luat ameda pe presupuneri. Daca nu este ca in desenul lui asta este altceva, noi discutam o relatare.

Si tu poti sa spui: "Ieri m-am plimbat cu masina 5 km" Si eu sa-ti spun ca esti un nenorocit care a omorat 5 familii si a distrus jumatate de oras. Dupa ce ai accidentat cu camionul tot ceai prins in fata, apoi ai impuscat cisterna din spate. Si tu o sa spui ca sunt nebun. Si eu o sa-ti spun ca nu cred ca te-ai plimbat 5km, ci ca ai facut ce am zis eu, ca stiu eu sigur. Intelegi?



Eu am pus textul ala din art.6 punct 1 putin mai sus.

Ia zi-mi, daca esti pe un drum cu 7 benzi pe sens, nu, uite, 25 de benzi pe sens, si pe banda 25 este o masina, si tu faci dreapta pe banda 1. Astepti dupa ala dupa banda 25? Ma astept la unraspuns afirmativ ce-i drept. Eu nici pe dru cu 3 benzi nu asept, daca e cu 2 nu prea ma bag ca am msina cam lunga si mi-e sa nu-i musc din banda. Dar mai cu grija, daca trotuarul i-a curba mai larg si sunt sigur ca nu ajung pe banda 2 ma bag si in cazul ala. Stiu, stiu, sunt un necunoscator al leii.

nu ma intreba pe mine ce fac eu, intreaba-ma ce scrie la regulament
nu despre asta e vorba?

#64
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Pai bun, zi-mi unde scrie in regulament de drum cu 25 de benzi. Hai ca te-am incurcat, o dai la intors, nu poti sa spui ce faci tu in cazul ala ca sa fi legal, bine-nteles, nu-ti cer sa incalci legea. Ups, cred ca nu sti ce ai de facut.... Ma faci sa-mi schimb parerea despre tine. Te invat eu, bagi treapta unu, debreiezi si te pui in miscare, regulamentar, bine-nteles.

Legea care-ti spune ce sa faci este fix aia care ti-am puso eu, dar nu zice de drum cu 25 de benzi, nici cu 7, 2, sau mai mult sau mai putin.

Edited by test_driver, 19 February 2015 - 13:27.


#65
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Posttest_driver, on 19 februarie 2015 - 13:27, said:

Pai bun, zi-mi unde scrie in regulament de drum cu 25 de benzi.

corect, nu spune, legea e clara, "dai prioritate" celor care circula pe drumul cu prioritate
asta a dat taxiului?
nu!
daca taxiul facea dreapta, avea loc?
nu!

stii legea?
nu!

s-au indeplinit conditiile suspendarii de permis...

e simplu?

mai fac o schema pentru constanta?
vine pe banda 25 un autotren care trebuie sa faca dreapta si n-are loc de pe banda 1.
constanta si argesul, se baga, pentru ca e banda "lor", libera
autotrenul loveste intai constanta, apoi argesul.
are voie constanta si argesul sa faca dreapta?
are, doar daca nu produc accidente si daca nu-i vede politia, caci regulamentul e incalcat in picioare.
daca drumul ar avea 79 de benzi si mai mult, trebuie sa dai prioritate la primele 78. cum in sensul giratoriu erau numai 2, nu poti aplica legea celor 79

#66
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@ tsunnami
ori te faci ca nu intelegi ori chiar nu esti capabil sa intelegi 2 propozitii simple...
neacordare de prioritate este numai si numai atunci cand vehiculul care are prioritate conform legii este fortat sa opreasca brusc sau sa schimbe directia la fel de brusc... nu e nimic mai simplu de atat!!!  nu e pe presupuneri sau interpretari!!! a oprit ala cu taxiul??? nu! atunci PA!!! asa spune LEGEA, nu eu!
ai auzit de termenul lege? stii ce inseamna???
daca la chestii atat de simple si evidente va opintiti... nici nu vreau sa-mi inchipui cum faceti la chestii cu adevarat interpretabile (cum ar fi culpa comuna)

taxiul daca vrea sa iasa din sens si e pe banda 2-3, trebuie sa schimbe banda!!! semnalizare, asigurare, etc!!! altfel nu are voie s-o faca!!! (asa zice legea!!!)

Edited by Nero-d, 19 February 2015 - 13:38.


#67
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
o sa va zica sensei cand e voie sa intri in cerc daca pe banda 2 e masina.
dar mai inainte puneti o fotografie cu sensul giratoriu in discutie

si va fac si desene sa inteleaga toti

deocamdata plec la servici

#68
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006

View Posttsunnami, on 19 februarie 2015 - 13:32, said:


corect, nu spune, legea e clara, "dai prioritate" celor care circula pe drumul cu prioritate
asta a dat taxiului?
nu!
daca taxiul facea dreapta, avea loc?
nu!

stii legea?
nu!

s-au indeplinit conditiile suspendarii de permis...

e simplu?

mai fac o schema pentru constanta?
vine pe banda 25 un autotren care trebuie sa faca dreapta si n-are loc de pe banda 1.
constanta si argesul, se baga, pentru ca e banda "lor", libera
autotrenul loveste intai constanta, apoi argesul.
are voie constanta si argesul sa faca dreapta?
are, doar daca nu produc accidente si daca nu-i vede politia, caci regulamentul e incalcat in picioare.
daca drumul ar avea 79 de benzi si mai mult, trebuie sa dai prioritate la primele 78. cum in sensul giratoriu erau numai 2, nu poti aplica legea celor 79

Mai sensei, Zici ceva de accidente, si alte abureli. Ala nu a facut nici un accient, taxiul nu a fost incomodat. EU P R O S T. NU stiu legea, am luat permis cu spaga, si in utimii 31 de ani nu am condus niciodata. Imi poti spune te rog frumos, pentru ca eu unt prost, si incult si analfabet, acum scrie prietena mea, ca eu nu stiu, in baza carui articol din lege i-a luat permisul initiatorului. Deci eu prost, nu stiu google, nu stiu regulament, asa ca nu-mi da trimitere acolo, pentru ca eu prost. Zi-mi decat numarul si si punctul, atat, nu vrea mai mult. Vreau asa ART. XX punct YY alineat ZZ. Atat, nimic mai mult. Eu prost, nu stiu regulament, analfabet, incult, punct, inca o data, nu ma trimite la goagal sau la CR. Te rog frumos.

Mersi mult anticipat, sa m luminezi, si pe mine si pe altii.

#69
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
scrie in pv. Intreaba-l pe initiator...

#70
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
pfai de capul meu, ce pauza s-a facut, si intr-un final cineva mi-a dat un raspuns superb. Cum gasesc eu acum articolul asta cu Pv. intreaba-l pe initiator.

Probabil ca am intrebat gresit. De fapt era ce articol din lege a incalcat initiatorul dupa capul celor ce insista in prostie spunand ca politistul a facut bine ceea ce a facut.

edit: Dupa cum am spus, eu analfabet, nu stiu goagal nu stiu regulament, cautatul pentru mine este imposibil, am IQ subunitar, deci dati-mi direct numar art si ce mai trebuie.

Edited by test_driver, 19 February 2015 - 14:30.


#71
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Posttest_driver, on 19 februarie 2015 - 13:43, said:

Mai sensei, Zici ceva de accidente, si alte abureli. Ala nu a facut nici un accient, taxiul nu a fost incomodat. EU P R O S T. NU stiu legea, am luat permis cu spaga, si in utimii 31 de ani nu am condus niciodata. Imi poti spune te rog frumos, pentru ca eu unt prost, si incult si analfabet, acum scrie prietena mea, ca eu nu stiu, in baza carui articol din lege i-a luat permisul initiatorului. Deci eu prost, nu stiu google, nu stiu regulament, asa ca nu-mi da trimitere acolo, pentru ca eu prost. Zi-mi decat numarul si si punctul, atat, nu vrea mai mult. Vreau asa ART. XX punct YY alineat ZZ. Atat, nimic mai mult. Eu prost, nu stiu regulament, analfabet, incult, punct, inca o data, nu ma trimite la goagal sau la CR. Te rog frumos.

Mersi mult anticipat, sa m luminezi, si pe mine si pe altii.

nu esti prost
nu esti analfabet
daca esti incult nu stiu, penrtu ca eu sunt si nu te pot verifica

ia aici:
Art.57. -
(4) În intersectiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circula în interiorul acestora au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda în intersectie.

acum imi pune cineva poza cu google unde e sensul ala giratoriu?

eu am promis ca va arat unde e voie sa intri in sens pe prima banda daca pe cea din centru se afla de masina:

https://maps.google....001177&t=h&z=20

sincer, mai bine sa ai impresia ca politia te pandeste si respecti legea de frica, decat sa mi-o tragi mie "crezand" ca stii tu ce manevra o sa fac eu.

View Posttest_driver, on 19 februarie 2015 - 14:29, said:

pfai de capul meu, ce pauza s-a facut, si intr-un final cineva mi-a dat un raspuns superb. Cum gasesc eu acum articolul asta cu Pv. intreaba-l pe initiator.

Probabil ca am intrebat gresit. De fapt era ce articol din lege a incalcat initiatorul dupa capul celor ce insista in prostie spunand ca politistul a facut bine ceea ce a facut.

edit: Dupa cum am spus, eu analfabet, nu stiu goagal nu stiu regulament, cautatul pentru mine este imposibil, am IQ subunitar, deci dati-mi direct numar art si ce mai trebuie.

ti-am zis ca plec la servici, ce vroiai sa-ti raspund din trafic?

#72
biokosmy

biokosmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.04.2008
https://www.google.r...29537,18z?hl=ro

politia statea unde scrie ziarul de Bacau / taxiul venea dinspre Alexandru cel Bun si eu de pe Milcov / oricum am platit amenda si am inteles pe surse ca tot e la moda ca taximetristi spun intodeauna varianta politiiei / in concluzie trebuie sa fiu mai precaut pe viitor sa nu mai dau ocazia de interpretari organelor......

google street view nu are actualizat traseul cu sensul giratoriu doar pe maps e desenat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate