Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ungere mecanism usa metalica de a...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...
 Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati
 Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...
 Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 

dovada circulatie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
135 răspunsuri în acest subiect

#73
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006
Si ce dubii mai aveti frate cand straduta pe care putea sa iasa e la 10 m?
ia sa vezi ce liniste fac cei 2 vasnici aparatori ai initiatorului...

Editat de xtremdriving, 19 februarie 2015 - 16:17.


#74
biokosmy

biokosmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 06.04.2008
Eu am cerut o parere despre ce am patit / omul cat traieste invata / am pus si link de pe maps ca stiu si eu cum se face / am si eu o parte de vina ca trebuia sa fiu preventiv dar nu are rost acum sa descriu dialogul cu organe cu argumente si contra /am vrut sa lamuresc si eu niste aspecte ascultand parerile altor membri care au mai multa experienta in trafic / nu are rost sa ne jignim gen ,, tantalau, scoala ala Pitesti, si alte alea/ nimeni nu e perfect / ......raman la concluzia ca daca conduceam un q70 ori BMW seria 5000 ori alt pseudosuv evident fara jignire la posesori nu ma oprea si vb in cunostinta de cauz dar la un amarat de Golf ce vrei.....

#75
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.844
  • Înscris: 30.01.2006

 tsunnami, on 19 februarie 2015 - 14:56, said:

ia aici:
Art.57. -
(4) În intersectiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circula în interiorul acestora au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda în intersectie.

Bun, dupa cum am spus.... cuvintele alea urate despre mine, o sa fiu greu de cap.

As per rules, cum se pedepseste acest articol. Evident, si in Ro acum, dupa regulament. Ca eu nu stiu. Ti-as usura putin munca sa-ti arat cum cred eu ca o sa-mi raspunzi tu, dar te las pe tine. De fapt hai ca o sa-ti raspund ca sa nu dureze 50 de ani.

O sa fiu amendat conform:

Art.100. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
[...]
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
[...]
c) neacordarea prioritatii de trecere vehiculelor care au acest drept;

Apoi o sa te trimit la faimosul meu articol care explica ce inseamna sa acorzi priortate:

Art.6. - În sensul prezentei ordonante de urgenta, expresiile si termenii de mai jos au urmatorul înteles:
1. acordare a prioritatii – obligatia oricarui participant la trafic de a nu-si continua deplasarea sau de a nu efectua orice alta manevra, daca prin acestea îi obliga pe ceilalti participanti la trafic care au prioritate de trecere sa-si modifice brusc directia sau viteza de deplasare ori sa opreasca;

Cum taxiul nu si-a modificat brusc directia sauviteza de deplasare, sinici nu s-a opit datorita initiatorului, este clar ca i-a acordat destula prioritate. Si-mi este clar ca o sa gasesti tu o aberatie ca sa incerci sa ma convingi ca de fapt merita amenda. Nu prea ai cum.

Evient ca sunt sanse sa nu ma crezi pe cuvant, mai mult de atat nu am cum sa-ti explic. Si nu-mi veni cu explicati cum ca daca taxiul vroia sa faca stanga, sau daca dupa taxu venea o bomba, sau ca de fapt nu a fost asa, ci taxiul a facut dreapta si a franat brusc, sau ca am castigat eu la loto. Vorbim ce a spus initiatorul, daca el minte asta este altceva, dar din ceea ce spune reiese exact ce am explcat eu mai sus cu articole din lege, evident luate cu copy paste, ca nu le stiu pe numere punte subpuncte si alineeate.




Intersectia pe care ai prezentato tu se afla in SUA. La fel de bine poti sa puiorice sens giratoriu din Europa de Vest. La noi sensurile giratorii sunt o gluma buna ca si marcaje, forma si unle dintre ele si ca pozitie. In primul rand in romania cred ca nu exista nici un inginer de trafic, iar cei care ocupa functia asta sunt aproape sigur ca sunt chimisti, profesori de matematica, vanzatori de paine, veterniari sau famacisti si pun pariu ca nici permis nu au, dar au intrat toti pe spaga. E sens giratoriu si punct, si se urmeaza regulile unui drum normal, asa cum este si sensul giratoriu.

#76
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.223
  • Înscris: 17.02.2009

 biokosmy, on 19 februarie 2015 - 16:19, said:

......raman la concluzia ca daca conduceam un q70 ori BMW seria 5000 ori alt pseudosuv evident fara jignire la posesori nu ma oprea si vb in cunostinta de cauz dar la un amarat de Golf ce vrei.....

fa incercarea
ce castiga politistul daca iti suspenda dreptul de a conduce 30 de zile daca tu ai alta masina decat seria 7???

#77
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.138
  • Înscris: 30.01.2004
si ca sa-ti usurez intrucatva situatia... regula prioritatii se aplica doar in situatia in care doua ce vrei tu circula pe traiectorii convergente... cand urmeaza sa se intalneasca...
numai si numai atunci exista prioritate de trecere!!!
daca traiectoriile nu se intalnesc nu poate fi vorba de nici o prioritate

e formidabil cum unor posesori de permis care-si permit sa dea sfaturi, nu le vine sa creada nici ce scrie negru pe alb in lege...
si cati ca ei or mai fi in trafic... care circula dupa ureche... sau dupa cum i-a invatat pe ei instructorul...

Editat de Nero-d, 19 februarie 2015 - 16:39.


#78
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.223
  • Înscris: 17.02.2009

 test_driver, on 19 februarie 2015 - 16:19, said:

Intersectia pe care ai prezentato tu se afla in SUA. La fel de bine poti sa puiorice sens giratoriu din Europa de Vest. La noi sensurile giratorii sunt o gluma buna ca si marcaje, forma si unle dintre ele si ca pozitie.

exista si un state nemarcate, dar in general sunt marcate, pentru ca aici e ceva nou
exista si in europa de vest nemarcate
dar acolo respecti legea
chiar daca nu-l incomodezi pe cel de pe linia din mijloc, ai putea produce un accident in cazul in care ala schimba linia CHIAR IN DREPTUL TAU
preventiv, nu ai voie sa intri si politia penalizeaza lucrul asta si bine face

 Nero-d, on 19 februarie 2015 - 16:35, said:

si ca sa-ti usurez intrucatva situatia... regula prioritatii se aplica doar in situatia in care doua ce vrei tu circula pe traiectorii convergente... cand urmeaza sa se intalneasca...
numai si numai atunci exista prioritate de trecere!!!
daca traiectoriile nu se intalnesc nu poate fi vorba de nici o prioritate

greseala este ca tu PRESUPUI ca nu se vor intalni, lucru pe care nu-l stii
daca nu stii sigur, si nu poti demonstra, nu ai voie sa intri.

iti dau si o demonstratie logica daca vrei de ce este mai sfant sa-ti ia permisul in cazul in care intrii.

#79
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.138
  • Înscris: 30.01.2004
probabil tu iti inchipui in mintea ta ca logica tine loc de lege... ghici ce!!! nimic mai fals!!!
unde e lege nu-i tocmeala sau logica!!!
am inteles ca nu poti comprehende litera si spiritul legii... ce vrei mai mult???

nu stiu pe la voi cum e dar pe aici se numeste abuz in serviciu... si imediat pun mana pe telefon sa-l semnalez (daca e cazul)

intre tine care zici una si lege care zice fix pe dos... cine crezi ca are dreptate?!?

Editat de Nero-d, 19 februarie 2015 - 16:51.


#80
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.223
  • Înscris: 17.02.2009

 test_driver, on 19 februarie 2015 - 16:19, said:

Evient ca sunt sanse sa nu ma crezi pe cuvant, mai mult de atat nu am cum sa-ti explic. Si nu-mi veni cu explicati cum ca daca taxiul vroia sa faca stanga, sau daca dupa taxu venea o bomba, sau ca de fapt nu a fost asa, ci taxiul a facut dreapta si a franat brusc, sau ca am castigat eu la loto. Vorbim ce a spus initiatorul, daca el minte asta este altceva, dar din ceea ce spune reiese exact ce am explcat eu mai sus cu articole din lege, evident luate cu copy paste, ca nu le stiu pe numere punte subpuncte si alineeate.

taxiul ALA n-a ales sa faca dreapta, sau poate vroia, dar si-a schimbat intentia cand l-a vazut pe initiatorul postului.

cu articolul ti-am explicat unde il penalizeaza, taxiul ERA IN CERC, el NU ERA IN CERC => trebuia sa astepte sa treaca taxiul de el.

logic acum,

presupunem ca taxiul urma sa iasa pe urmatoarea iesire, iar initiatorul sa iasa pe urmatoarea, conform legii, taxiul trebuia sa-i dea prioritate astuia de a fortat intrarea, pentru ca ambii se aflau in cerc. lucru stupid

legea spune, dai prioritate de trecere celor care se afla in cerc, o dai

in acelasi mod, politia te va pari si daca intri pe banda 1, iar pe banda 2 circula un nene care se sperie sau nu de manevra ta.

prin aceasta atitudine a politiei, se descurajeaza manevra in asa fel incat cel care vrea sa schimbe banda din 2 in unu sa nu fie "deranjati" de astia care "au banda libera".
ai voie sa te bagi numai daca exista linie continua intre banda 1 si banda 2

#81
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.844
  • Înscris: 30.01.2006
Prin aceasta atitudine politia da amenzi abuzive. Eu ti-am explicat pe puncte din lege. Mai mult nu ma duce capul.

#82
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.223
  • Înscris: 17.02.2009

 Nero-d, on 19 februarie 2015 - 16:41, said:

probabil tu iti inchipui in mintea ta ca logica tine loc de lege... ghici ce!!! nimic mai fals!!!
unde e lege nu-i tocmeala sau logica!!!


in nici un caz, taxiul se afla in cerc, taxiul are dreptul sa circule si pe banda 1 si pe banda 2 si de pe 2 pe un 1 si de pe 1 pe 2
e ca si cum eu cu motocicleta circul pe banda 1 spre stanga si tu cu motocicleta intri peste banda mea pentru ca ai loc.
nu ai voie sa faci asa ceva

daca intre benzi era linie continua si ala era pe linia de mijloc, da, ai fi avut dreptul, altfel, toata strada e a lui

 test_driver, on 19 februarie 2015 - 16:49, said:

Prin aceasta atitudine politia da amenzi abuzive. Eu ti-am explicat pe puncte din lege. Mai mult nu ma duce capul.
daca taximetristul vroia sa treaca pe banda 1 exact cand intra asta in intersectie?

#83
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006

 tsunnami, on 19 februarie 2015 - 16:50, said:




daca taximetristul vroia sa treaca pe banda 1 exact cand intra asta in intersectie?
nu conteaza pentru nerod. Nu a semnalizat, el intra. Si l-am intrebat aici dar a evitat sa raspunda: http://forum.softped...8#entry16737665

#84
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.844
  • Înscris: 30.01.2006
Ti-am raspuns

 test_driver, on 19 februarie 2015 - 13:03, said:

Daca eu vreau sa faco manevra semnalizez, daca nu semnalizez inseamna ca nu vroiam sa o iau pe acolo, daca totusi o iau, si ne accidentam e mai complicat, daca nu o iau, si tu nu ma icurci cu nimic, nu ai de ce sa-ti iei amenda, de aia nici nu te-a oprit politia, restul sunt scenarii din capul tau. Nu toti politistii sunt marlani.

 tsunnami, on 19 februarie 2015 - 16:50, said:

daca taximetristul vroia sa treaca pe banda 1 exact cand intra asta in intersectie?

Daca vroia era nevoit sa franeze brusc si eventual sa-si schimbe directia brusc, sau chiar sa opreasca, dar nu a fost nevoit, deci, si-a luat amenda de pomana. Si o sa ma opresc aici, vad ca nu gasesti explicatii si o repeti pe aia cu daca si cu parca se plimbau cu o barca, daca barca se scufunda, nu stiu ce facea parca. Faptul e consumat, din relatarea initiatorului nu l-a incucat cu nmic pe taximetrist rezulta si-a luat amenda pe atitudinea politistului care vrea se evite ..... el stie ce, sau mai bine spus atitudine abuziva, ca ha sa dam si noi amenzi.

La fel si la trecere. Daca pietonulnu este pe carosabil poti fi aendat ca nu ai incetinit, dar nu ca nu ai acordat prioritate. Si multe altele pe care ni le luam aiurea in trafic. Daca mergi dupa legile politistilor in 2 zile albesti. Legea ar trebuii sa fie lege si respectata de toti. Asa este si traficul fluent, si foarte sigur. Voi vreti doar foarte sigur, lasand fluenta deoparte. Cand au facut legile s-au gandit la mai mute probabil. Eu am explicat ca la carte, cu citate din lege.

Mai mult nu pot sa explic, deci ma opresc aici.

Initiator, facontestatie si relateaza ce s-a intamplat. Daca pierzi pierzi, daca castigi e si mai bine.

Editat de test_driver, 19 februarie 2015 - 17:10.


#85
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.223
  • Înscris: 17.02.2009

 test_driver, on 19 februarie 2015 - 17:07, said:

Ti-am raspuns





Daca vroia era nevoit sa franeze brusc si eventual sa-si schimbe directia brusc, sau chiar sa opreasca, dar nu a fost nevoit, deci, si-a luat amenda de pomana. Si o sa ma opresc aici, vad ca nu gasesti explicatii si o repeti pe aia cu daca si cu parca se plimbau cu o barca, daca barca se scufunda, nu stiu ce facea parca. Faptul e consumat, din relatarea initiatorului nu l-a incucat cu nmic pe taximetrist rezulta si-a luat amenda pe atitudinea politistului care vrea se evite ..... el stie ce, sau mai bine spus atitudine abuziva, ca ha sa dam si noi amenzi.

La fel si la trecere. Daca pietonulnu este pe carosabil poti fi aendat ca nu ai incetinit, dar nu ca nu ai acordat prioritate. Si multe altele pe care ni le luam aiurea in trafic. Daca mergi dupa legile politistilor in 2 zile albesti. Legea ar trebuii sa fie lege si respectata de toti. Asa este si traficul fluent, si foarte sigur. Voi vreti doar foarte sigur, lasand fluenta deoparte. Cand au facut legile s-au gandit la mai mute probabil. Eu am explicat ca la carte, cu citate din lege.

Mai mult nu pot sa explic, deci ma opresc aici.

Initiator, facontestatie si relateaza ce s-a intamplat. Daca pierzi pierzi, daca castigi e si mai bine.

politia te parleste pe legea care ti-a facut-o cei pe care i-ai votat
si legea e clara

cine se afla in sensul giratoriu are prioritate de trecere, aia inseamna ca, CHIAR DACA TI SE PARE CA AI LOC, nu te bagi
daca numai taximetristul se afla in cerc, si exista linia intrerupta intre benzi, TOATA STRADA E A LUI, DEVINE O BANDA si trebuie sa il astepti sa treaca de tine

 test_driver, on 19 februarie 2015 - 17:07, said:

La fel si la trecere. Daca pietonulnu este pe carosabil poti fi aendat ca nu ai incetinit, dar nu ca nu ai acordat prioritate.

eu zic sa iei niste ore de condus de la un instructor bun

#86
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.844
  • Înscris: 30.01.2006

 tsunnami, on 19 februarie 2015 - 17:15, said:

DEVINE O BANDA si trebuie sa il astepti sa treaca de tine

Nu este asta definitia acordarii de prioritate, ci asta:

Art.6. - În sensul prezentei ordonante de urgenta, expresiile si termenii de mai jos au urmatorul înteles:
1. acordare a prioritatii – obligatia oricarui participant la trafic de a nu-si continua deplasarea sau de a nu efectua orice alta manevra, daca prin acestea îi obliga pe ceilalti participanti la trafic care au prioritate de trecere sa-si modifice brusc directia sau viteza de deplasare ori sa opreasca;

Si acum chiar ca ma opresc.

#87
biokosmy

biokosmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 06.04.2008

 xtremdriving, on 19 februarie 2015 - 17:00, said:

nu conteaza pentru nerod. Nu a semnalizat, el intra. Si l-am intrebat aici dar a evitat sa raspunda: http://forum.softped...8#entry16737665
taximetristul semnaliza stg , deci nici o intentie sa faca dreapta

#88
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.223
  • Înscris: 17.02.2009

 biokosmy, on 19 februarie 2015 - 17:21, said:

taximetristul semnaliza stg , deci nici o intentie sa faca dreapta

unde scrie in lege ca e permisa intrarea in sensul giratoriu daca ceilalti semnalizeaza stanga?
eu n-am gasit

#89
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.844
  • Înscris: 30.01.2006
Unde scrie sa nu intri? Nah
Nu pot sa ma opresc ce naiba.

#90
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.223
  • Înscris: 17.02.2009

 test_driver, on 19 februarie 2015 - 17:28, said:

Unde scrie sa nu intri? Nah
Nu pot sa ma opresc ce naiba.

aici:
În intersectiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circula în interiorul acestora au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda în intersectie.

considera ca nu erau marcaje in sensul giratoriu apoi mai intra daca vrei
marcajele cu linie intrerupta nu-ti da dreptul sa intri in sens, e ca si cum n-ar exista, nu sunt pentru tine sunt pentru cei cares e afla in acelasi timp in sensul giratoriu si exista pentru a delimita banda de mers pentru cei din sensul giratoiu si nu pentru cei care pot sa intre sau nu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate