Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...
 

dovada circulatie

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#91
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 biokosmy, on 19 februarie 2015 - 17:21, said:

taximetristul semnaliza stg , deci nici o intentie sa faca dreapta
bai baitule, am scris 2 pagini despte greseala de a te lua dupa semnalizarea celuilalt. daca se intampla ceva, esti vinovat! nu conteaza ce a semnalizat ala!
Si tu vii si scrii asta??

Putea sa fie semnalul stricat sau nu a revenit, a semnalzat din greseala altceva. Doamne! Ce soferi!

Edited by xtremdriving, 19 February 2015 - 18:02.


#92
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006

 tsunnami, on 19 februarie 2015 - 17:52, said:

aici:
În intersectiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circula în interiorul acestora au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda în intersectie.
considera ca nu erau marcaje in sensul giratoriu apoi mai intra daca vrei
marcajele cu linie intrerupta nu-ti da dreptul sa intri in sens, e ca si cum n-ar exista, nu sunt pentru tine sunt pentru cei cares e afla in acelasi timp in sensul giratoriu si exista pentru a delimita banda de mers pentru cei din sensul giratoiu si nu pentru cei care pot sa intre sau nu

Si unde scrie sa nu intri in sens?

Nu sconsider nimic, ci iau exact ceea ce vad. Daca nu sunt marcaje, si este destul de lat, se considera doua benzi oricum. Este articolul ala cudrumul nemarcat, vrei sa-l caut?

Edited by test_driver, 19 February 2015 - 18:07.


#93
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
exact aici, dupa ce raspunzi la intrebare o sa stii :) http://forum.softped...8#entry16737665

#94
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
TU nu vrei sa intelegi ca ti-am raspuns, nu? Vrei sa citez iarasi acelasi mesaj?

Vezi in mesajul 84, unde am citat mesajul 54.

Deci nu mi-ati dat citat care intrzice patrunderea in sens daca acolo se afla o masina care are prioritate. Poate exista, eu inca astept, in felul asta o sa invat si eu regulamentul, si poate o sa ma hotarasc sa iau si niste cursuri splimentare, desi inca fac chestionarele de legislatie cu un puntaj destul de mare dupa standardele mele, care se pare ca sunt inferioare ca nu asept sa treaca toate masinile din lume, poi sa trec si eu.

#95
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 test_driver, on 19 februarie 2015 - 18:02, said:

Si unde scrie sa nu intri in sens?

Nu sconsider nimic, ci iau exact ceea ce vad. Daca nu sunt marcaje, si este destul de lat, se considera doua benzi oricum. Este articolul ala cudrumul nemarcat, vrei sa-l caut?

nu consideri NIMIC din ce este in sensul giratoriu pentru ca nu esti in cerc.
intrii in cerc in momentul in care nu mai trece nimeni pe acolo, pentru ca vehiculele care circula în interiorul acestora (indiferent unde se afla ele) au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda în intersectie.

#96
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 test_driver, on 19 februarie 2015 - 18:11, said:

TU nu vrei sa intelegi ca ti-am raspuns, nu? Vrei sa citez iarasi acelasi mesaj?

Vezi in mesajul 84, unde am citat mesajul 54.

Deci nu mi-ati dat citat care intrzice patrunderea in sens daca acolo se afla o masina care are prioritate. Poate exista, eu inca astept, in felul asta o sa invat si eu regulamentul, si poate o sa ma hotarasc sa iau si niste cursuri splimentare, desi inca fac chestionarele de legislatie cu un puntaj destul de mare dupa standardele mele, care se pare ca sunt inferioare ca nu asept sa treaca toate masinile din lume, poi sa trec si eu.
Ai cedeaza trecerea, da? cedeaza trecerea = acorda prioritate TUTUROR. punct. ai vazut rondul. la 10 m de unde a intrat, era o iesire. Taximetristul putea foarte bine sa treaca peste el.

La 84 spui : "Daca pietonulnu este pe carosabil poti fi aendat ca nu ai incetinit, dar nu ca nu ai acordat prioritate."

corect. doar ca in situatia asta taxiul era pe trecere, mai la margine asa, dar pe trecere si alerga. Tu ii spui initiatorului sa nu opreasca deoarece sigur nu alearga atat de repede incat sa ajunga la masina pana treci...

si la 54 spui: " Daca eu vreau sa faco manevra semnalizez, daca nu semnalizez inseamna ca nu vroiam sa o iau pe acolo, daca totusi o iau, si ne accidentam e mai complicat,"

Nu, nu e nimic complicat. E simplu chiar: nu ai acordat prioritate!

Edited by xtremdriving, 19 February 2015 - 18:19.


#97
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 test_driver, on 19 februarie 2015 - 18:11, said:

TU nu vrei sa intelegi ca ti-am raspuns, nu? Vrei sa citez iarasi acelasi mesaj?

Vezi in mesajul 84, unde am citat mesajul 54.

Deci nu mi-ati dat citat care intrzice patrunderea in sens daca acolo se afla o masina care are prioritate. Poate exista, eu inca astept, in felul asta o sa invat si eu regulamentul, si poate o sa ma hotarasc sa iau si niste cursuri splimentare, desi inca fac chestionarele de legislatie cu un puntaj destul de mare dupa standardele mele, care se pare ca sunt inferioare ca nu asept sa treaca toate masinile din lume, poi sa trec si eu.

n-ai cum sa ai un punctaj mare.
se pare ca nu intelegi niste chestii destul de simple si logice
daca unu are prioritate pe o strada nu intri peste el chiar daca ti se pare ca ai loc si nu-l incomodezi
o faci?, politia te penalizeaza este tot ceea ce trebuie sa stii

#98
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006

 tsunnami, on 19 februarie 2015 - 18:12, said:

nu consideri NIMIC din ce este in sensul giratoriu pentru ca nu esti in cerc.
intrii in cerc in momentul in care nu mai trece nimeni pe acolo, pentru ca vehiculele care circula în interiorul acestora (indiferent unde se afla ele) au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda în intersectie.

Asa, bun, stiu sa citesc nu sunt chiar analfabet cum ziceam acum ceva mesaje, am citit si eu ce scrie aici, totusi, poate e scris cu alb, unde scrie ca nu am voie sa intru in sensul giratoriu?

 xtremdriving, on 19 februarie 2015 - 18:15, said:

Ai cedeaza trecerea, da? cedeaza trecerea = acorda prioritate TUTUROR. punct. ai vazut rondul. la 10 m de unde a intrat, era o iesire. Taximetristul putea foarte bine sa treaca peste el.

La 84 spui : "Daca pietonulnu este pe carosabil poti fi aendat ca nu ai incetinit, dar nu ca nu ai acordat prioritate."

corect. doar ca in situatia asta taxiul era pe trecere, mai la margine asa, dar pe trecere si alerga. Tu ii spui initiatorului sa nu opreasca deoarece sigur nu alearga atat de repede incat sa ajunga la masina pana treci...

si la 54 spui: " Daca eu vreau sa faco manevra semnalizez, daca nu semnalizez inseamna ca nu vroiam sa o iau pe acolo, daca totusi o iau, si ne accidentam e mai complicat,"

Nu, nu e nimic complicat. E simplu chiar: nu ai acordat prioritate!

Cum sa nu acord prioritate daca la sfarsitul manevrei nu am incurcat pe nimeni?

 tsunnami, on 19 februarie 2015 - 18:16, said:

n-ai cum sa ai un punctaj mare.
se pare ca nu intelegi niste chestii destul de simple si logice
daca unu are prioritate pe o strada nu intri peste el chiar daca ti se pare ca ai loc si nu-l incomodezi
o faci?, politia te penalizeaza este tot ceea ce trebuie sa stii

Aha, si daca ma uit in stanga si doar mi se pare ca am loc sa trec prin fata unuia care este la 500m si merge cu 30 km/h (adica o sa ajunga peste fix 1 min), nu trec, pentru ca DOAR MI SE PARE?

Si bine-nteles, initiatorul nu a intrat peste taximetrist doar pentru ca i s-a parut, ci a intrat pe banda lui, iar taximetristul probabil nici nu l-a observat. de fapt asta este din ce relateaza el, deci vorbim despre realitatea din capul initiatorului, nu despre alta paralela in care poate ala facea dreapta sau sepuku.

Si daca fac asa, cum ma penalizeaza politia? pe ce motiv? Hai a o luam de la capat si discutam iar si iar si iar ajungem la artiolul 6 punct1, si tu iar o sa-mi spui ca daca ala facea dreapta, XT o sa-mi dea iar exemplul ui, o sa-i zic sa verifice iar mesajul 54, apoi iar o sa-mi spui ca trebuie sa las toata planeta, etc.

Hai sa-ti spun ceva, tu NU ESTI CAPABIL sa recunosti ca ai zis o prostie, si acum inceci sa iesi basma curata, iar eu am o zi libera in care nu am iesit deloc la plimbare. Probabil o sa ies in seara asta, desi prefer sa discut cu voi asa la nesfarsit, este oarecum funny sa vad cum incercati sa gasiti o scapare din chestia asta, tocmai voi doi, astia care le stiti pe toate perfect. Abia astept sa vad cum o sa spuneti ca initiatorul si-a luat amenda de pomana, ceea ce ar sfarsi cam rapd discutia si nu-mi place, sau sa o luati iar pe aia cu daca facea la stanga, si sa o luam de la capat.

Oricum.... sper sa nu intre vre-un moderator sa ne inchida coltul de distractie.

Nu neg faptul ca ceea ce zici tu este intradevar mai precaut, dar amenda si-a luat de pomana clar.

Edited by test_driver, 19 February 2015 - 18:32.


#99
biokosmy

biokosmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.04.2008
Mea culpa/ am gresit politia are dreptate / daca erati la volan in locul meu ii plangeati de mila  taxiului la cat de incomodat era si ce a zbughit o prin sens / la cum mergea sigur era sinucigas daca imi taia fata sa se duca spre insula ca acolo nu ai cum sa intri in viteza numai daca vrei sa ajungi in Bistrita / cine nu stie topografia locului asta e.... nu mai continui subiectul dar cred  ca nu exista sofer sa nu fi avut candva vreo fractiune de secunda de intarziere ori devansare a unui reflex in realizarea unei manevre / vad in fiecare zi neacordare de prioritate pe treceri de pieton mult mai grave in fine la mine a fost politia mai vigilenta / o seara buna in continuare

#100
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
nene. ai invatat ceva: nu te iei dupa semnalul altuia. de acord ca poate erau l ajapca gaborii, insa ti-ai facut-o cu mana ta. mai ales ca stii ca stau aia acolo

Edited by xtremdriving, 19 February 2015 - 18:35.


#101
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 biokosmy, on 19 februarie 2015 - 18:32, said:

Mea culpa/ am gresit politia are dreptate / daca erati la volan in locul meu ii plangeati de mila  taxiului la cat de incomodat era si ce a zbughit o prin sens / la cum mergea sigur era sinucigas daca imi taia fata sa se duca spre insula ca acolo nu ai cum sa intri in viteza numai daca vrei sa ajungi in Bistrita / cine nu stie topografia locului asta e.... nu mai continui subiectul dar cred  ca nu exista sofer sa nu fi avut candva vreo fractiune de secunda de intarziere ori devansare a unui reflex in realizarea unei manevre / vad in fiecare zi neacordare de prioritate pe treceri de pieton mult mai grave in fine la mine a fost politia mai vigilenta / o seara buna in continuare

ba exista, dar nu se plang cand sunt prinsi si nu cauta sa se dezvinovateasca
numai pentru faptul ca nu stii unde ai gresit si meritai sa-ti ia permisul

daca taxiul intra pe banda ta de mers, gata accidentul
daca un motociclist schimba banda si il acrosai, gata mortul
e mai sigur pentru mine sa va educe politia

 test_driver, on 19 februarie 2015 - 18:29, said:

Hai sa-ti spun ceva, tu NU ESTI CAPABIL sa recunosti ca ai zis o prostie,

eu sustin prostia care e in lege
e cineva in cerc, cu care ma pot lovi daca ala face o manevrasa intre pe banda pe care vreau eu sa intru? nu ma bag, ii dau prioritate, si, dupa ce trece de mine intru si eu

#102
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006

 tsunnami, on 19 februarie 2015 - 18:43, said:

eu sustin prostia care e in lege

Unde? Hai, o luam de la capat....

#103
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
dau prioritate vehiculelor care se afla in sensul giratoriu. daca nu dau imi asum conscintele
dau prioritate in asa fel incat ala sa poata dansa pe spatiul ala, pentru ca daca intru si ma loveste, sunt vinovat, daca nu ma loveste si e politie, imi suspenda permisul.
dar pot intra daca imi asum riscurile asta.

plec sa-mi iau mandra de la munca si sa papam, asa ca.. revin peste o ora

gogule, o ora si ceva!

#104
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Eu nu zic ce faci tu, eu vorbeam despre initiator si amenda lui luata pe nedrept din punctul meu de vedere daca faptele sau derulat exact asa cum a relatat el, si ca in esenul atasat la inceput.

#105
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 test_driver, on 19 februarie 2015 - 19:57, said:

amenda lui luata pe nedrept din punctul meu de vedere
punctul tau de vedere nu concura cu realitatea

si sa dea dracii de nu e bine sa mai taie aripile tupeistilor care "se baga, ca au loc!"
fara importanta ca cel putin ii sperie pe cei care merg pe-acolo

#106
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Daca se baga "ca are loc" si te incomodeaza nu am spus nimic ca nu ar trebuii sa ia amenda, in schimb ce a fact initiatorul nu mi s-a pacut bagat la tupeu.

Iar punctul meu e vedere este sustinut de lege... Poate ca realitatea o fi diferita de lege, dar.... acum depinde despre realitatea cui vorbim. Am spus punctul meu de vedere pentru ca observ ca difer mult de punctul altora de vedere, nu ca punctul meu de vedere nu ar fi sustinut de lege.

#107
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 test_driver, on 19 februarie 2015 - 20:39, said:

Daca se baga "ca are loc" si te incomodeaza nu am spus nimic ca nu ar trebuii sa ia amenda, in schimb ce a fact initiatorul nu mi s-a pacut bagat la tupeu.

Iar punctul meu e vedere este sustinut de lege... Poate ca realitatea o fi diferita de lege, dar.... acum depinde despre realitatea cui vorbim. Am spus punctul meu de vedere pentru ca observ ca difer mult de punctul altora de vedere, nu ca punctul meu de vedere nu ar fi sustinut de lege.

legea spune sa nu intri in intersectie cand altul circula pe drumul cu prioritate, asta se aplica, nu ce crezi tu ca il sau nu il incomodeaza pe cel care circula pe drumul cu prioritate
ca nu a incomodat taxiul, e o intamplare, dar tot drumul era al taxiului

#108
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Unde scrie asta? Hai mai, mai intreb de multe ori chestia asta? Stiu ca o sa raspunzi o prostie, dupa aia spunemi cum ma sanctioneaza politistul, o sa-mi dai articolul 100 (3)  c., eu o sa-ti dau art.6 1. bla bla, si o luam de la capat. Totusi poate de data asta nu o sa-mi raspunzi cu o prostie, si o sa-mi inchizi gura, sau o sa recunosti ca nu ai dreptate. Observ ca XT nu poate sa spuna ca nu a avut dreptate, dar nici nu mai zice nimic. Adevarul este ca asta demonstreaza perfect ca nu sunteti perfecti sica aveti lacune, ce-i drept nu o sa faci accident din cauza asta, asa ca este bine, dar.... perfectiunea aia scrtaie, mai ales la XT care stie totul la perfectie.

Edited by test_driver, 19 February 2015 - 20:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate