Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13698 replies to this topic

#5077
cri75

cri75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.07.2008
Din experienta proprie cam asta ar fi orarul critic mentionat pentru sambata la Makaza. Daca mai plec vreodata sambata spre Thasos cred ca voi merge pe Zlatograd. Nu am mers niciodata pe acolo, dar totul are un inceput.

#5078
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Multumesc pt relatari.Din pacate ca sa ajung la 5.30-6 dimineata la Makaza ar trebui sa plec prea devreme si nu pot(servici).Ca sa ajung dupa 13,inseamna ca la cazare as fi undeva la 15.30-16,deci ziua e destul de "dusa".Nu imi ramane decat sa incerc o plecare pe la 2 dimineata,undeva pe la 9.00 sa ajung la Zlatograd si pe la 11 la ferry.La 12...la cazare(exact la "check-in") si plaja apoi Posted Image
Am mai fost de 2 ori pe Zlatograd,mi-era "dor" oricum de traseul ala.E o ora in plus de condus,dar macar sper sa fie liber.

Edited by AdrianHH, 19 July 2017 - 14:47.


#5079
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu am fost pe acel traseu dar de pe Street view pare foarte îngust. Bun si interesant dar îngust din poze.

#5080
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Nu e chiar asa ingust, au loc doua masini care vin din sens opus. Curbele sunt in ac si pantele destul de abrupte insa in 15-20 minute se rezolva partea dificila. Zlatograd e trist ca orasel..

#5081
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008
Prin Makaza, duminica dimineata e la fel? Tot aglomerat?
As vrea sa plec pe la ora 5 dimineata din Bucuresti.
Merci

#5082
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View PostAdrianHH, on 19 iulie 2017 - 14:46, said:

... o plecare pe la 2 dimineata,undeva pe la 9.00 sa ajung la Zlatograd ...

Pe unde vrei tu să plimbi copilu' ? Pe serpentinele alea ? La 9 deja e treaz şi o să tot dea "la boboci".
Pleacă şi tu la ora 23 şi o să ajungi la Makaza până-n 6 dimineaţa, că doar ştii bine drumul. Ba chiar poţi pleca şi ceva mai târziu (ora 24), că noaptea e liber şi pe DN6 şi DN5 poţi merge ca pe autostradă. Şi iei decizia în momentul când faci pauza de la OMV Kârgiali. Dacă nu e încă 5.30 când pleci de acolo, te duci prin Makaza, iar dacă la OMV deja e aglomeraţie, atunci rămâne Zlatograd ca ultimă soluţie. Şi fiind şi prea devreme poţi conduce pe serpentinele până la Xanthi suficient de încet şi lin ca să nu sufere copilu'. Zău, eu aşa aş face în locul tău.
Check-in-ul nu mai contează, ce dacă ajungeţi mult mai devreme, aveţi ce face până vă cazează.


Sănătate şi drum bun !

Edited by OvidiuNS, 19 July 2017 - 20:48.


#5083
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Eu nu inteleg ce faci daca ajungi la cazare la 9-10 dimineata, obosit si transpirat dupa o noapte pe drum venita dupa o zi de servici si facut bagaje, camera in cele mai multe ori nu o primesti sa ai unde sa faci un dus si sa te schimbi. Noi unii am fost o data in situatia asta si nu ne mai trebuie. Nu e o zi castigata, e doar o noapte pierduta aiurea.

Edited by mdt, 19 July 2017 - 21:00.


#5084
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Conduci toată noaptea, este mai periculos, vei fi din ce în ce mai obosit, vei ajunge la timp la cazare - unde te vei culca imediat. Unde este avantajul?

#5085
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Avantajul este imens, insa voi astia de nu prea le aveti cu condusul e normal sa nu intelegeti, hai sa va zic eu niste avantaje, la modul fulger:

- daca aveti copil mic- doarme bustean-
-daca e cald afara (si cu siguranta e cald afara) conduci pe racoare 15-20 grade- una e sa mergi pe 20 grade, alta e sa mergi pe 30 +.
- daca ai masina dotata cu xenon/led (eu am) vad foarte bine noaptea, nici o problema in privinta asta.
- pe sosea sunt doar eu, si inca vreo 15 masini in toata bulgaria, exclud tirurile, deci nu e deloc periculos, e periculos cand va adunati voi sa mergeti pe zi, si e plina soseaua de zmei care trebuie sa va depaseasca.
-majoritatea accidentelor se produc pe zi, din cauza celor enumerate mai sus.
- daca ajungi la cazare dimineata, faci un dush, tragi un pui de somn de 2 ore, bei o cafea, si mergi la plaja, adica efectiv castigi o zi in plus de acomodare/plaja pe cand cei care vin pe zi se fierb la 30 grade+ in masina.
-vama este absolut goala- nu stai la cozi.

Good one. Fiecare merge cum vrea, cand vrea.

Si asa scurt, una sub barbie, eu locuiesc de vreo 4 ani in jegul de oras numit Bucuresti, e o bodega ordinara, si la cateva luni merg in zona natala Maramures. Din minunata capitala fac 9 ore jumate spre 10, fara sa prind coloane sau sa stau. Deci pt mine un drum de Grecia e la degetul mic, sunt calit din delegatiile kilometrice pe care le-am facut cu fostul job.

Edited by Deenman, 19 July 2017 - 21:37.


#5086
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008
Heiii, lasati cearta :)))  Fiecare merge cum si cand crede de cuvinta, fiecare cu firea lui... unul mai pe intuneric, altul mai pe zi....
Ajutati-ma cu un raspuns va rog:

"Prin Makaza, duminica dimineata e la fel? Tot aglomerat?
As vrea sa plec pe la ora 5 dimineata din Bucuresti.
Merci"

#5087
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Duminica e super-ok. Tot omul care se duce în concediu a plecat de vineri/sâmbătă, ca să nu piardă uichendu'. Duminica totdeauna e liber pe sensul spre Grecia.
În august tot într-o duminică o să plecăm şi noi spre Grecia, e adevărat, pe la Kulata, dar şi la Makaza e liber, din ce au zis colegii de-a lungul timpului.

@mdt şi @nicusan75: eu îi ştiu preferinţele lui Adrian, a făcut el şi drumuri mult mai lungi (incluzînd şi nopţi). Pentru el drumul până la Keramoti e o bagatelă, şi nu contează dacă e noapte sau zi. E şofer adevărat. Eu îi sugeram doar s-o întindă mai repede de la job, că nu-i face nimeni statuie acolo. E mai important să prindă vama liberă, altfel pierde timp preţios sau îşi supune copilul la suferinţe inutile.
Iar dimineaţa se pot face multe, de exemplu te poţi duce pe plajă şi te poţi bălăci, poţi trage şi-un pui de somn pe şezlong sub umbrelă, după care iei prânzul ceva mai devreme (că micul dejun tot nu a fost ok fiindcă erai pe drum), şi într-un final te duci şi la cazare (pe la 12 - 1 - 2). La o adică, poţi trage aici un pui de somn de vreo 2 ore, şi pe la orele 16 deja mai ai juma' de zi la dispoziţie (o scurtă plajă şi seara toată).
Să fim serioşi, o noapte pierdută nu e mare lucru, mai ales dacă eşti tânăr. Mi-e uşor mie, care am 52 de ani, dar altora ...

Dar în fine, depinde cum suportă şi cum gândeşte fiecare, şi am devenit şi off-topic (scuze pt. asta).


Sănătate şi tcb !

#5088
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Topicul asta s-a transformat in concurs, cine e cel mai smecher sofer.

#5089
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Asa cum s-a umplut si de lupi moralisti, chiar tu fiind cel care-a dat tonul ultimelor discutii.   :thumbdown:

#5090
maxulet

maxulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.07.2006

View PostDeenman, on 19 iulie 2017 - 21:34, said:

Avantajul este imens, insa voi astia de nu prea le aveti cu condusul e normal sa nu intelegeti, hai sa va zic eu niste avantaje, la modul fulger:

- daca aveti copil mic- doarme bustean-
-daca e cald afara (si cu siguranta e cald afara) conduci pe racoare 15-20 grade- una e sa mergi pe 20 grade, alta e sa mergi pe 30 +.
- daca ai masina dotata cu xenon/led (eu am) vad foarte bine noaptea, nici o problema in privinta asta.
- pe sosea sunt doar eu, si inca vreo 15 masini in toata bulgaria, exclud tirurile, deci nu e deloc periculos, e periculos cand va adunati voi sa mergeti pe zi, si e plina soseaua de zmei care trebuie sa va depaseasca.
-majoritatea accidentelor se produc pe zi, din cauza celor enumerate mai sus.
- daca ajungi la cazare dimineata, faci un dush, tragi un pui de somn de 2 ore, bei o cafea, si mergi la plaja, adica efectiv castigi o zi in plus de acomodare/plaja pe cand cei care vin pe zi se fierb la 30 grade+ in masina.
-vama este absolut goala- nu stai la cozi.

Good one. Fiecare merge cum vrea, cand vrea.

Si asa scurt, una sub barbie, eu locuiesc de vreo 4 ani in jegul de oras numit Bucuresti, e o bodega ordinara, si la cateva luni merg in zona natala Maramures. Din minunata capitala fac 9 ore jumate spre 10, fara sa prind coloane sau sa stau. Deci pt mine un drum de Grecia e la degetul mic, sunt calit din delegatiile kilometrice pe care le-am facut cu fostul job.

de ce insisti? vrei sa se aglomereze si noaptea prin bulgaria? ...... sunt curios unde in MM?

#5091
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008

View PostOvidiuNS, on 19 iulie 2017 - 23:42, said:

Duminica e super-ok. Tot omul care se duce în concediu a plecat de vineri/sâmbătă, ca să nu piardă uichendu'. Duminica totdeauna e liber pe sensul spre Grecia.
În august tot într-o duminică o să plecăm și noi spre Grecia, e adevărat, pe la Kulata, dar și la Makaza e liber, din ce au zis colegii de-a lungul timpului.

@mdt și @nicusan75: eu îi știu preferințele lui Adrian, a făcut el și drumuri mult mai lungi (incluzînd și nopți). Pentru el drumul până la Keramoti e o bagatelă, și nu contează dacă e noapte sau zi. E șofer adevărat. Eu îi sugeram doar s-o întindă mai repede de la job, că nu-i face nimeni statuie acolo. E mai important să prindă vama liberă, altfel pierde timp prețios sau își supune copilul la suferințe inutile.
Iar dimineața se pot face multe, de exemplu te poți duce pe plajă și te poți bălăci, poți trage și-un pui de somn pe șezlong sub umbrelă, după care iei prânzul ceva mai devreme (că micul dejun tot nu a fost ok fiindcă erai pe drum), și într-un final te duci și la cazare (pe la 12 - 1 - 2). La o adică, poți trage aici un pui de somn de vreo 2 ore, și pe la orele 16 deja mai ai juma' de zi la dispoziție (o scurtă plajă și seara toată).
Să fim serioși, o noapte pierdută nu e mare lucru, mai ales dacă ești tânăr. Mi-e ușor mie, care am 52 de ani, dar altora ...

Dar în fine, depinde cum suportă și cum gândește fiecare, și am devenit și off-topic (scuze pt. asta).


Sănătate și tcb !
Mersi colegu pt info...
Eu plec duminica asta, sper sa prind liber.
Concediu placut tuturor!

#5092
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007

View Postmdt, on 19 iulie 2017 - 23:51, said:

Topicul asta s-a transformat in concurs, cine e cel mai smecher sofer.
Eeh concurs, câștigă Schummi, se știe, n-are egal.

Sunt avantaje și dezavantaje la mers toată noaptea. Avantajele s-au spus. Dezavantaje:
-dacă ajungi la 9 și n-ai cameră faci duș pe plajă;
-poate șoferul o fi cyborg și n-are nevoie de somn, dar nev(f)asta (restul familiei) ce vină are ? ei îi place să doarmă (dacă doarme) în fund în mașină ?
-starea de relaxare pe un drum liber poate să ducă și la efecte negative
-câștigi o zi de stat pe plajă, Ok, dar starea din ziua aia e una de lâncezeală, nu o simți ca pe una de vacanță adevărată; rămâne o zi de odihnă mai mult fizică decât psihică

La urma urmei, fiecare cu cântarul propriu, aici nu sunt divergențe. Numai că nu înțeleg de ce unii sunt mai superiori decât ceilalți (considerați și un zâmbăreț aici, ca să nu vină poliția gramaticii).

#5093
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006

View PostBrainie, on 20 iulie 2017 - 08:31, said:

Numai că nu înțeleg de ce unii sunt mai superiori decât ceilalți (considerați și un zâmbăreț aici, ca să nu vină poliția gramaticii).

Pentru ca ei sunt soferii perfecti iar toti ceilalti care nu le impartasesc preferintele(viteza, ora de plecare, etc) sunt soferi de Duminica.

Edited by bela, 20 July 2017 - 08:49.


#5094
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Compromisul pe care il fac eu este ora 3 dimineata. Ah, niciodata sambata la dus si duminica la intors. Mi-am impus sa respect regula asta si sa fiu sincer a fost ok pana acum.
La 4 si ceva trec in BG, o vinieta, o cafea si na ca aproape se si lumineaza pana ies din ruse iar pe la 10.00-10.30 sunt la makaza. In cursul saptamanii e ok timpul de asteptare probabil 30".
Din motive de copil nu pot merge pe drumuri prea serpuite Posted Image

PS: referitor la soferie si la avantajele sofatului pe timp de noapte eu as adauga un dezavantaj major: OBOSEALA. Nu, nu a noastra pentru ca noi suntem soferi perfecti dar sa nu uitam ca nu suntem singuri pe sosele. De cate ori nu am auzit "din cauza oboselii soferul unui autoturism a adormit la volan si a intrat pe contrasens lovin alt autoturism care se deplasa regulamentar..."

Edited by dreaQ, 20 July 2017 - 08:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

mondo_76

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate