Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13641 replies to this topic

#5113
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008
Acum la makaza, coada de peste 3km, la intrare in Grecia, chiar daca e duminica.

#5114
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postdanaantoaneta, on 22 iulie 2017 - 22:38, said:

Are cineva idee cati Mb consuma waze functie de tara (Bulgaria,Grecia) si timp? Cati Gb ar trebui sa am pentru o vacanta in Lefkada de 10 zile vis-a-vis
consumul waze-ului?
Si pentru Lefkada sau Meteora, care punct de granita Grecia e mai ok: Makaza sau Kulata?! Noi duminica dimineata, pe la ora 6, vom ajunge prin zona de granita greaca.

Salutari

Eu am folosit waze/orange cand am tranzitat bulgaria pe 10 iulie noaptea , m-a avertizat din timp de camerele radar cat si vreo 3 echipaje care erau exact acolo.
Idem ieri cand m-am intors din grecia inainte de iesire de pe autostrada spre Sandanski m-a avertizat de echipaj, cat si pe tangenta unde am avut 2 echipaje in cascada.
Eu zic ca pe bulgaria este ok de folosit,binenteles ca fiecare sa adauge echipajele sau alte situatii intalnite in trafic,altfel nu este de sjutor.

drumuri bune si vacanta placuta :)

#5115
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
Deci, e ok waze...
Dar voi avea si un gps mio si gmaps..
Mersic..

Edited by danaantoaneta, 23 July 2017 - 12:43.


#5116
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
PLECARE VINERI/SAMBATA 28/29 -07 noaptea . Intrebari:
1. Cum e la pod noaptea ? ajuns la Giurgiu in jur de 23--24-01.
2. E voie cu detector in Bulgaria?
3. E mai bine pe Nova Zagora sau pe Stara Zagora de la Veliko Trnovo?
4. Makaza la ora 5 -6 dimineata o fi aglomerata?
5. Daca e coada de 2 ore la Makza, merita intors si mers pe Zlatograd?

Edited by sanddy1964, 23 July 2017 - 19:53.


#5117
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Daca mergi in Thasos mergi pe Makaza, altfel nu renteaza absolut deloc.

#5118
iulianbrai

iulianbrai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.05.2008
Am plecat sâmbăta seara, pe 9 iulie din Bucuresti la ora 22.45, ajuns la Ruse la 23.30, in fata 7-8 mașini dar s-au apucat de scanat documentele, stat in vama 25 minute, luat rovinieta cu  leva pe o luna de la o benzinarie micuta din Ruse, drumul spre Makaza pustiu, fara evenimente, Gurkovo arata foarte rau si mai e o portiune de 12-13 km mai incolo. Nu am alimentat in Bulgaria, ajuns duminica dimineata la 5.30 in Makaza, 3 masini in fata, 3 minute, am facut pauza 15 minute dupa vama, apoi o alta pauza la toll pe autostrada. Am ajuns in Nea Peramos la 7.30, o cafea, plaja si la 10.30 aveam cazare. La intoarcere am plecat joi seara la ora 20.00, pe data de 20 iulie, la 21.30 am ajuns la Makaza, 5 masini in fata, dar dupa noi nu era  nimeni, facut 4-5 pauze scurte prin Bulgaria, am alimentat in Grecia la un Shell din Kavala, 1,1 euro l de motorina, ajuns in Giurgiu la 3.30, 3 masini in fata, 5 minute, ajuns acasa la 4.20. Am fost doi soferi si am folosit atat Waze cat si Google, foarte mici diferente de traseu, amandoua au mers brici in Bulgaria si Grecia, consumul de net mai mare la waze, avantaj pe waze ca aratau camerele de viteza si locul unde depaseai viteza. Am circulat noaptea prin Bulgaria si nu am avut senzatia ca as fi in pericol, am fost odihnit atat la dus cat si la intors inainte de a pleca in cursa, temperatura pe timpul noptii e un avantaj, drumul pustiu la fel, dar nu recomand daca esti obosit sau nu ai experienta pentru drumuri lungi. Seara faina tuturor.

#5119
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Ei na, ce vorba e asta Deenman, dacă ai 3km de coada in Makaza mai ai 2 puncte de trecere apropiate. Până să se inventeze Makaza toČ›i care s-au dus în Thassos au dat faliment? Tu cum crezi că am ajuns eu acum 10 ani in Thassos?

Edited by atupi, 23 July 2017 - 20:55.


#5120
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Makaza este o vama foarte aglomerata, mica, cu putini angajati si ghisee, nu se compara niciodata cu Kulata spre exemplu.

am intrat in perioada concediilor, si tot mai multi oameni merg in Grecia, ghici pe unde trec multi Bulgari, Moldoveni, ukraina si altii? pe la Makaza.

Eu nu mi-as pierde timpul stand la Makaza, decat daca as merge in Thasos, altfel as goni spre Kulata la orice ora. Priveste si partea buna, in august e concediu, adica papa tiruri cu marfa multa, raman doar alea de aprovizionare alimente, in rest toate stagneaza, deci inca un motiv de ales Kulata, daca te speriau tirurile. E parerea mea, poti sa o spui si tu pe a ta.

Pt mine nu exista inca doua puncte de trecere langa Makaza, pt ca o singura roata (anvelopa + janta) ma costa 500Euro, nu pot sa bag masina pe orice drum uitat de lume, bombardat.

Edited by Deenman, 23 July 2017 - 21:10.


#5121
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Asta e, ti-ai luat anvelopele nepotrivite pentru coltul asta de lume

#5122
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View PostDeenman, on 23 iulie 2017 - 21:10, said:

o singura roata (anvelopa + janta) ma costa 500Euro, nu pot sa bag masina pe orice drum uitat de lume, bombardat.

500 euro ma costa si pe mine ,doar ca toata masina si nici eu nu pot sa ajung pe nisipul de pe plaja Posted Image

Edited by piciul, 24 July 2017 - 05:07.


#5123
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010
Salutari,

un scurt review la drumul spre Grecia prin Bulgaria, restul pe topicul dedicat auto prin Grecia :

Plecat in dimineta de 10 iulie ora 1.00 am din Bucuresti/Militari, ajuns in vama Giurgiu foarte repede, la taxa de pod 3 masini , la coborarea de pe pod in vama bulgara cam aglomerat , am stat cca 40 minute.
Luat vigneta de la Luk Oil cu 30 leva pe o luna.
Folosit waze pe tot drumul , anuntat din timp camerele cat si cateva echipaje ( iesirea din Lukovit si unul inainte de Kresna )
Drumul a fost foarte liber , circulat in mare parte regulamentar, se lucreaza pe autostrada ( bucata veche ) inainte de Sofia, atentie ca mai sunt echipaje pe acolo, intrarea pe tangenta forte bine semnalizata cat si iesirea.
Alimentat de la OMV Sandanski , plata cu card , ajuns in vama la Kulata cred ca in jur de 9.00, am avut in fata 2 masini.

Revenit sambata in tara, intrarea in vama Kulata libera pe sensul de bulgaria , aglomerata pe sensul de grecia, era in jur de 8.30-8.45 dimineata
La fel folosit waze, anuntat echipaj cu radar la iesirea de pe autostrada spre Sandanski, trafic destul de anevoios pe defileul kresna
Pana pe tangenta nici un eveniment, acolo am avut 2 echipaje in cascada raportate de waze, pana la Byala am mai intalnit vreo 2 echipaje, pe urcarile de la Byala spre Ruse am intalnit 2 echipaje cu radar pe limitarile de viteza.
In vama bulgara am ajuns pe la 16.15 s-a mers destul de bine la plata podului,o doamna vames dirija masinile catre cele 3-4 ghisee deschise , la noi s-a mers foarte repede, ajuns acasa pe la ora 17.30

va urez drumuri bune si vacanta placut Posted Image

#5124
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostDeenman, on 23 iulie 2017 - 21:10, said:

Makaza este o vama foarte aglomerata, mica, cu putini angajati si ghisee, nu se compara niciodata cu Kulata spre exemplu.
Pt mine nu exista inca doua puncte de trecere langa Makaza, pt ca o singura roata (anvelopa + janta) ma costa 500Euro, nu pot sa bag masina pe orice drum uitat de lume, bombardat.
Ideea e ca la plecare trebuie sa te duci pe varianta aleasa. Cu cat eziti sau o balbai pierzi timp.
Acum, si daca pui in balanta 3 ore de coada cu 3 ore de mers, tot COADA e mai ok. Pt ca in cele 3 ore de mers risti radare, etc In coada  e greu sa ai probleme de orice fel-mai putin cele legate de caldura, desigur.
Cum mai e la pod noaptea?
Gropi mari in vreo sectiune a drumului pe BG? Nu de alta dar ca sa-mi iau o janta si o guma noua...trec s eu de 1500 euro/buc. Noroc ca sunt rezistente, nu se rup cu una cu doua.

#5125
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
de 1500 iti iei o masina de concediu in gr.

#5126
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
am  plecat duminica dimineata la ora 3 din pitesti,la 5.30 am trecut vama la giurgiu.am luat vigneta de la shell cu cardul.pe o luna-70 ron.la gherete multi nesimtiti cu 90 ron sau 18 euro.
la 11.30 eram in vama la makaza,unde am stat o ora.garceovi  la intrarea in haskovo si apoi la kardjali la intrare.in rest drum liber.statia e sfanta.sa nu uit, i-am aratat semnul prezidential unui bou cu un slk de bucuresti pana gurkovo pentru o depasire tampita rau de tot,noroc ca l-am evitat si am apucat sa franez.multi moldoveni si ucrainieni ...si niste turci 'saraci' care nu se duc la ei.
drumuri bune si concediu placut.

Edited by leonktp, 24 July 2017 - 23:03.


#5127
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmarusoi, on 23 iulie 2017 - 11:30, said:

ovidiu, in ce zi plecati mai exact?
si noi tot intrr-o duminica, mai precis pe 27 august.
makaza 100%

Pe 20, şi nu pe la Makaza, pe la Kulata.
Oricum, pe 27 august nu ar mai trebui să fie cozi, deja sezonul va fi la sfârşit.


View Postspeedyspeed, on 23 iulie 2017 - 11:46, said:

Acum la makaza, coada de peste 3km, la intrare in Grecia, chiar daca e duminica.

Naiba să mai înţeleagă ! De fapt, s-ar părea că 12.45 e încă oră de aglomeraţie, abia peste încă o oră ar trebui să se termine puhoiul. Şi dacă apar şi unele maşini din fosta URSS, toată logica de bun-simţ se dă peste cap, că deh, nu trec pe-acolo doar bulgari şi români.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 24 July 2017 - 23:43.


#5128
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Aveti grija la weekendul de Sf Maria, toata Bulgaria va fi plecata spre sud, mai ales Kulata

#5129
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007

View Postleonktp, on 24 iulie 2017 - 23:00, said:

... am luat vigneta de la shell cu cardul.pe o luna-70 ron ...
wtf, și-a făcut efectul reclamația ?!? Posted Image

#5130
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 28.04.2006

View PostPSC, on 10 iulie 2017 - 20:09, said:

Nefiind obișnuiți cu intrarea în Sidirokastro de la construirea autostrăzii (punctul de taxare se deschide pentru 2,4 euro), n-am știut că trebuie să ieșim pe la ieșirea spre Kilkis. Dar, ratând această ieșire, a fost mult mai bine. Există ieșire nouă spre Sidirokastro, clar marcată și, chiar dacă este multi-virajată, indicatoarele sunt foarte clare și încă nu sunt mâzgălite de patrioții greci. De la această ieșire mergeți spre oraș și astfel îl puteți vedea. Este mic, interesant, cu câteva clădiri vechi părăsite, dar și cu terase frumușele în centru. Noi am ajuns pe la ora 17 în el și nu cred că am văzut mai mult de 10 oameni pe străzi.


Salut,

Poti te rog sa dai mai multe detalii despre drumul de urmat catre hotel? Google imi arata o varianta diferita(mai alambicata) decat hartile Here.
Si a doua chestie, Shell-ul despre care vorbesti de dinainte de Sandansky este chiar pe drumul principal? Se poate plati cu cardul?

Merci.

Edited by bela, 25 July 2017 - 11:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate