Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13674 replies to this topic

#5095
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Aici discuția s-a dus între 2 categorii: Deenman sangre caliente vs mdt cu 3 copii și alții asemenea

#5096
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

View PostdreaQ, on 20 iulie 2017 - 08:50, said:


PS: referitor la soferie si la avantajele sofatului pe timp de noapte eu as adauga un dezavantaj major: OBOSEALA. Nu, nu a noastra pentru ca noi suntem soferi perfecti dar sa nu uitam ca nu suntem singuri pe sosele. De cate ori nu am auzit "din cauza oboselii soferul unui autoturism a adormit la volan si a intrat pe contrasens lovin alt autoturism care se deplasa regulamentar..."
N-ai inteles? Citez: "insa voi astia de nu prea le aveti cu condusul e normal sa nu intelegeti" Unii s-au nascut cu "covrigu'n" mana

#5097
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,384
  • Înscris: 23.04.2007
Imi pare rau ca discutiile pe aici s-au aprins de la 2 intrerbari de-ale mele.Sunt la al XI-lea drum cu masina in Grecia,opt din drumuri fiind pe noapte.Doar ca nu am citit prea multe relatari despre cum e situatia acum.Anul trecut mi-aduc aminte de relatari de stat 3 ore la Makaza in timpul zilei in weekend si dupa cum spuneam as considera si 1h10min prea mult de stat pe loc.
Ovidiu,din fericire ,copilul e maleabil,nu s-a plans de nici o ora de plecare,mai mult noi nu avem rabdare Posted Image
Iau in considerare orice ora,chiar si 22-23 cum ai zis ,chiar si 4-5.Doar eram curios cam care mai sunt timpii de asteptare.

Edited by AdrianHH, 20 July 2017 - 09:50.


#5098
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.09.2013
Am trecut ieri pe la Makaza, dinspre Grecia, cam 15 masini in vamă.Pe sensul celalalt 5-6 masini, cam pe la ora 13.30.

#5099
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008

View PostOvidiuNS, on 19 iulie 2017 - 23:42, said:

Duminica e super-ok. Tot omul care se duce în concediu a plecat de vineri/sâmbătă, ca să nu piardă uichendu'. Duminica totdeauna e liber pe sensul spre Grecia.
În august tot într-o duminică o să plecăm şi noi spre Grecia, e adevărat, pe la Kulata, dar şi la Makaza e liber, din ce au zis colegii de-a lungul timpului.


Posibil sa fie cum zici, sau posibul sa nu.
Eu am plecat anul asta in noaptea de 1 spre 2 iulie (deci nu full sezon) si la ora 1 juma' la Giurgiu am stat peste 1 ora pana am trecut (incluzand aici statul la taxa de pod si PTF).
La Kulata, la fel, am stat aproape 1 ora jumatate pana am trecut, undeva pe la ora 9-10, asa ca....unde mergeau bulgarii si grecii duminica dimineata??! :D

Si eu sunt pro la mers noaptea, mi se pare mult mai odihnitor.

Edited by aka_razvan, 20 July 2017 - 11:18.


#5100
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
OK, haideti sa lasam discutiile astea subiective noapte vs zi (si mai ales micile atacuri) si sa ramanem la discutiile obiective despre conditiile de drum !
Multumesc !

#5101
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
@aka_razvan: eu mă refeream la dimineaţa de duminică, adică să fiu la Ruse în vamă pe la ora 6 am. La 1 noaptea cine poate şti de ce ai stat atât de mult, poate ai prins perioada de după schimbul de tură, habar n-am motivul real. Pot interveni multe. Ideea era că în general logica aşa ar cam trebui să spună, că duminica e liber, şi dacă citim posturile din ultimii 2 ani se şi confirmă, chiar dacă mai apar excepţii (cum ţi s-a întâmplat ţie, dar tu ai plecat noaptea, nu dimineaţa).
Cum spuneam, în august noi o să plecăm duminică dimineaţă. Dacă o să avem ghinion, asta e ... Dar am impresia că e decizia corectă.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 20 July 2017 - 22:37.


#5102
mutulaine

mutulaine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.06.2007
Salut!
Am și eu o întrebare în zona zi-noapte, dar zic eu obiectivă la condițiile de drum.
N-am mai fost de vreo 5 ani în Bulgaria/Grecia, iar acum având și responsabilitatea a doi copii mici, aș vrea să știu dacă „pericolul de a conduce singur noaptea prin Bulgaria” mai e topic de dezbatere sau nu. Am citit toate postările din iunie încoace, dar nu am văzut nicio referire la basmele care acum câțiva ani erau la ordinea zilei.
Mulțumesc!

#5103
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postmutulaine, on 21 iulie 2017 - 17:00, said:

Am citit toate postările din iunie încoace, dar nu am văzut nicio referire la basmele care acum câțiva ani erau la ordinea zilei.
As zice ca ti-ai raspuns singur(a).   ;)

#5104
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Asa e.  Totuși trebuie sa respecți niste reguli de genul nu opresti oriunde decat prin benzinarii "de firma", nu iei la  ocazie (in general, nu cazul tău), nu oprești sa ajuți etc  :D

#5105
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
Are cineva idee cati Mb consuma waze functie de tara (Bulgaria,Grecia) si timp? Cati Gb ar trebui sa am pentru o vacanta in Lefkada de 10 zile vis-a-vis
consumul waze-ului?
Si pentru Lefkada sau Meteora, care punct de granita Grecia e mai ok: Makaza sau Kulata?! Noi duminica dimineata, pe la ora 6, vom ajunge prin zona de granita greaca.

Edited by danaantoaneta, 22 July 2017 - 22:48.


#5106
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Fa un test prin RO si vei afla. Unii zic, empiric, ca pt 1 ora de condus 3D consuma cam 3MB  iar pt 2D 1MB. Mai repede folosesti Gmap, iti downloadezi hartile de aici prin wifi si 0 trafic. Desi online nu cred sa consume prea mult si mai da si info despre trafic. Recomandarea este totusi un soft de navigatie dedicat, iGO, Navigon, Sygic, TomTom, ordinea este random.
Waze How-To: Check data usage!
iOS: Settings > Cellular > Waze
Android: Settings > Apps > Waze > Data usage

#5107
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
Nu mi se  pare  exagerat  un consum de 3MB.
Inseamna ca 1Gb imi ajunge pentru utilizarea waze 300 ore...si prefer sa fiu online.
Nu stiu daca oferta  de net de la Orange se poate utiiza pe rooming.
.Dar o sa am in vedere si Gmap.

Edited by danaantoaneta, 22 July 2017 - 23:07.


#5108
kristina_racoasa

kristina_racoasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.06.2007
S-a scris de atatea ori. Waze nu te ajuta mult in afara... dar na, daca e la moda... Foloseste cu incredere google maps, ruteaza bine. La ultimul drum extern am avut si gps-ul cu igo si telefonul cu google maps. Am renuntat la gps pana sa iesim din tara.

Attached Files



#5109
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
@danaantoaneta: waze consuma in medie 1 mega/100 km (as zice max.).
Pentru Lefkada prin kulata, clar.

#5110
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Ce stres este acuma cu traficul asta de net,harti online sau offline,tin minte cum am mers eu prima oara in afara tari cu o amarata de harta rutiera si pe care erau incercuite localitatiile importante de pe traseu.
Oare cati dintre noi plecam in concediu cu adevarat ,nu este destul stras in viata de zi cu zi,plecati oameni buni la ce ora doriti si cand doriti,pe unde vreti sa va simtiti bine ,cu viteza sau fara viteza important este sa ajungeti cu bine unde doriti si cu putina atentie urmariti si indicatoarele rutiere daca nu aveti un amarat de device pentru navigatie ,pe mine indicatoare ma ajuta defiecare data pe un drum necunoscut  sau voi nu plecati in concediu?
A nu sa se intaleaga ca,informatiile de pe acest forum nu sunt de luat in considerare.

Vacanta placuta

#5111
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007
ovidiu, in ce zi plecati mai exact?
si noi tot intrr-o duminica, mai precis pe 27 august.
makaza 100% dar nu m-am decis inca asupra orei. nu pot spune ca imi place nespus sa conduc noaptea, dar nici nu as vrea sa ma prinda caldura la coada la makaza.

#5112
ionisx

ionisx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.07.2017
Pe 31 iulie spre zakinthos nu pleaca nimeni din buc ?:)) de preferat noaptea:p

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate