Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Blocuri Noi in Bucurestii Noi/Damaroaia_2015

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1805 replies to this topic

#1567
sonyboy999

sonyboy999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.05.2007
Ceva pareri de Afi City de la Laromet? E cel din schita de la comentariul #1563.
Ati fost pe la vizionari?

#1568
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Ai topic deja deschis: https://forum.softpe...bucurestii-noi/

#1569
BESTUTZA

BESTUTZA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2004

 mihai_atanasiu, on 11 septembrie 2018 - 10:16, said:

no chance. Orice e posibil in acest oras. Ce ai vazut in acest cartier este prin toate zonele de case din bucales. Din pacate asta este realitatea si nu vad semne ca s-ar normaliza cat de curand
Daca vei revizita zona cu afisul o sa vezi ca lucrariel sunt blocate.

Curtea de apel a admis, in baza studilor de arhitectura, de insorie, in baza expertizelor tehnice privind parcarile si saptiul verde, ca totul e facut cam ILEGAL...


Omenii s-au adunat, strang banuti, fac procese...si isi pastreaza cartierul..
cererea este de a aduce terenul la starea iniitial si vecinul sa isi reia dreptul la intimitate si soare..

#1570
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Salutare, sunt în cautarea unui apartament şi, după ce am citit din scoarţă în scoarţă acest topic, adresez intrebarea: mai merită cumpărat vreun apartament in zona aceasta (Bazilescu) sau îl tai de pe listă? :)
Mersi

#1571
DumiMB

DumiMB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.04.2019
Taw, eu acum aproximativ 3 luni cand am inceput demersurile pentru credit imobiliar, am fost informat din partea bancii ca o parte din banci, inclusiv cea de la care am luat creditul, nu vor sa mai ofere credite imobiliare pentru apartamente in blocuri noi sau aproape noi, din zona parc Basilescu. Chiar daca bancile fac evaluare, nu mai vor sa riste sa ipotecheze un apartament intr-o zona de mare risc dpdv al legalitatii constructiilor.
Bine, exista banci care vor da in continuare in acele zone, dar pentru mine acest lucru a fost un semnal de alarma in plus fata de situatia pe care deja o stiam despre acele blocuri din alte surse.

#1572
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Am inteles, mersi mult de informatii, mă întreb în cazul acesta dacă merită blocurile vechi din acea zonă, deşi ştiu că ar fi puţin offtopic..

#1573
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Daca gasesti in blocurile model rusesc cumpara.. ai camere mari, debarale, wc separat de baie.. boxa  la subsol..

Edited by baribalu, 20 June 2019 - 12:15.


#1574
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Blocurile alea sunt din anii 50-60 cu risc seismic si nicio banca nu mai acorda credite pentru putreziciunile alea de doi lei care cad la urmatorul cutremur.

#1575
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

 leusteanul, on 20 iunie 2019 - 12:17, said:

Blocurile alea sunt din anii 50-60 cu risc seismic si nicio banca nu mai acorda credite pentru putreziciunile alea de doi lei care cad la urmatorul cutremur.

Asta e cu du-te vino, mie mi-au dat credit pentru bloc de 9 etaje din 69 acum cativa ani, mult mai prost construit decat cele rusesti, care sunt de 4 etaje si foarte solide.
Am vorbit si cu un structurist si mi-a confirmat ca sunt mai solide decat multe noi construite (dupa 80) si nu doar de privați.

Edited by Taw, 20 June 2019 - 18:59.


#1576
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Cumparati de la romi atunci... ca alea sunt construite dupa normativele japoneze, cu privire la cutremure...Posted Image

#1577
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
As avea o intrebare: pe cine trebuie sa chem sa-si dea cu parerea (contra cost, desigur) in ceea ce priveste actele unei case? (in zona aceasta, dar nu numai)
Ma refer la canalizare, intabulari, racordare corecta la utilitati, acte, orice chestie pe care eu cu siguranta nu le-as observa.
Probabil voi apela la un inginer structurist, dar nu cred ca e suficient. Mersi

#1578
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Întreabă ce vrei pe softpedia. Găsești destui ingineri.

#1579
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

 Taw, on 20 iunie 2019 - 18:59, said:

cele rusesti, care sunt de 4 etaje si foarte solide.
Am vorbit si cu un structurist si mi-a confirmat ca sunt mai solide
Sunt atat de solide incat au inceput sa crape la cutremur: https://www.romaniat...deo_316328.html

#1580
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Asa e, puneti-va speranta in blocurile ciuruite si putrezite dinainte de '77, se stie din popor ca modelul rusesc e atat de trainic incat va rezista inca 300 de ani.
Doar atata spun: vai de noi la un cutremur ca in '77, va fi carnagiu in Bucuresti!

#1581
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006

 Hamutovski, on 22 iunie 2019 - 22:23, said:

Sunt atat de solide incat au inceput sa crape la cutremur: https://www.romaniat...deo_316328.html

Alea sunt din Pajura, nu au treaba cu cele model rusesc din Buc Noi... Oricum, daca vor cadea la un cutremur major, cel putin jumatate din Bucuresti o sa aiba aceaiasi soarta.
Asa arata cel model rusesc cu 3 etaje:
https://goo.gl/maps/zVS4gMxRgSAoA8QV9

#1582
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
La blocurile rusești nu este deloc ușor să iti dea banca bani pentru așa ceva, mai ales daca vorbim de un credit pe zeci de ani. In 2011 sora mea a avut această problema. Primul gând când s-a mutat in zona, a fost sa cumpere intr-un asemenea bloc. A găsit un apartament făcut praf și cu un preț astronomic. Cert e că se vedea pe el că e solid. Adică avea peretii dintre camere și toalete de aprox. un metru grosime. Da, ai citit bine. Doar că băncile nu au vrut sa ii acorde credit, pe motivul vechimii imobilului. Când ar fi terminat de plătit apartamentul, blocul ar fi avut peste 80 de ani.

#1583
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Faptul ca peretele are 1 m grosime nu inseamna ca e solid.

Pana la inceputul anilor ’70, cand tehnologia de constructie a imobilelor cu multe etaje a evoluat dramatic, singura metoda tehnica de consolidare antiseismica a cladirilor era sa “bagi cat mai mult material”, precum la asa-zisele blocuri rusesti care au patru etaje, sunt scunde, cu peretii grosi si extrem de indesate.

Foarte bine ca nu i-a dat banca credit!

Edited by leusteanul, 23 June 2019 - 16:34.


#1584
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Alea o sa fie acolo si peste 880 de ani, ce 80? O sa pice de 20 de ori blocurile "nedezvoltatilor" imobiliari facute in ultimii ani si vandute pe banda cu credite la banca.

La fel is si alea pe Basarabia care unele au P+5 in loc de P+3 ca la Jiului.

Singurul mod prin care pot disparea e sa vina niste rechini sa se foloseasca de terenurile alea sa construiasca belituri de 10+ si sa faca astfel profit pe seama fraierilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate