Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Blocuri Noi in Bucurestii Noi/Damaroaia_2015

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1805 replies to this topic

#1549
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Se pare ca dezvoltatorul Saeed Yelmaz(Chitilei7, Chitilei 23) face o mare smecherie acolo, a declarat etajul 1 ca fiind "mezanin", de fapt e etaj in toata regula, ca sa ocoleaza specificatiile maxime specifice zonei M3, care prevede maxim P+4. La fel e o magarie cu "1-2ER", mda, retrase o jumatate de metru, de ochii soacrei, de fapt se doreste un bloc P+7 si aia se si face, cu gainarii din astea, falsul "mezanin" si etajele "retrase". O portita pentru frauda, nimic mai mult!
Atata timp cat exista fazani de jumulit care cumpara apartamente-debara de 50mp la 70.000 euro, acesti banditi isi vor face de cap cum poftesc.Fara sa tina seama de CUT, POT, H, alinieri la calcan, distanta fata de frontul stradal si vecini, nimic, blocuri geam-in-geam, cutii de chibrituri mai mici si mai urate chiar si fata de cele ceausiste!

#1550
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View PostDriade, on 14 decembrie 2018 - 15:08, said:

Atata timp cat exista fazani de jumulit care cumpara apartamente-debara de 50mp la 70.000 euro, acesti banditi isi vor face de cap cum poftesc.Fara sa tina seama de CUT, POT, H, alinieri la calcan, distanta fata de frontul stradal si vecini, nimic, blocuri geam-in-geam, cutii de chibrituri mai mici si mai urate chiar si fata de cele ceausiste!

Atâta timp cât nu îi trage nimeni la răspundere pentru ce construiesc. Cred că așa e cel mai corect. Nu e treaba cumpărătorului să facă și studii in domeniul asta, ci al autorităților în acest domeniu... Corupte.
Dar nu știu, doar in Damaroaia se construiește așa? Am văzut asemenea situatii și prin Berceni, Militari, Lujerului, Vitan și nimeni nu comentează nimic. Ai naibii șacali! S-au mutat toți în Bucureștii Noi/Damaroaia!

#1551
plutonierulcapsuna

plutonierulcapsuna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.04.2015

View Postgeo76com, on 09 decembrie 2018 - 18:28, said:


Ofof mai mai....
Cerere de suspendare pentru inaripati ?
Pina se redacteaza hartia astia au pus si gresia...
A mers intr-un singur caz. Cazul turcului care ridica blocurile pe Neajvolui. De ce  a mers ? Pentru acolo era vorba de firme care lucrau legal nu de regie proprie.
Aaa si niste vecini cu relatii sus puse care au fost foarte deranjati de proiect. Ca doar nu are tot romanul vila pe malul lacului in Bucuresti ;)


#1552
plutonierulcapsuna

plutonierulcapsuna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.04.2015
Aici te contrazic si iti spun din surse sigure ca exista mai multe procese de suspendare castigate in zona, unele chiar de curand (nu doar cel de pe Neajlovului).

Exista precedente in care dezvoltatorii sunt pe minus nu pe plus!

P.S. pentru cei care urmaresc topicul acesta de mai multi ani cred ca ar trebui sa inteleaga ca in astfel de situatii actiunea se desfasoara exact ca in filmul: "Cei 7 samurai". Ai o comunitate in care majoritatea oamenilor sunt saraci, slabi si fricosi si care este atacata continuu de peste zece ani de un grup de talhari (dezvoltatori). Institutiile statului sunt de partea talharilor si ii ajuta sa prospere. De cealalta parte ai o mana de oameni care se lupta cu talharii cu mult curaj si multe sacrificii, asa cum o faceau si cei 7 samurai.

La fel ca personajele din acel film, oamenii au dreptul sa aleaga intre a ramane tarani prosti si fricosi sau a deveni samurai, sa se uneasca si sa puna bani sa ii dea pe hotii astia in judecata pana hotii se lasa de meserie.

Am mai spus-o si acum cateva saptamani: singura sansa reala de castig in aceste situatii este sa fii samurai si sa ii dai in judecata. Daca au zeci de procese pe cap si functionarii si dezvoltatorii se lasa de meserie pentru ca nu ai cum sa iti permiti financiar sa platesti zeci de procese deschise in paralel impotriva ta.

Edited by plutonierulcapsuna, 17 December 2018 - 04:07.


#1553
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Pai n-auzi că nu le poate face nimeni nimic, că sunt mana in mana cu aia de la primărie și cu cei care dau avize de construcție pe banda rulanta? Cel puțin așa susțin unii pe-aici. Și sunt f fermi in declaratii. Eu cred că e vorba și de exagerare. Nu este singurul cartier de case din București, in care se construiește așa. Eu cred că legea permite treaba asta, atâta timp cât nu sunt construcții mai mari de 4 sau 5 etaje. Aici nu cred că mai e vina dezvoltatorilor, dacă legea lasă portițe de scapare.

Edited by LauCalin, 17 December 2018 - 10:41.


#1554
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Ba este vina dezvoltatorilor, pentru că știu exact ce efect are un bloc între case. N-am auzit până acum de vreun dezvoltator din ăsta să-i fi pus cineva pistolul la tâmplă și să-l fi amenințat că-i omoară familia dacă nu trântește rapid un bloc între case. Deci știu foarte bine ce fac.

#1555
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Vorbim de niste afaceri mai mult sau mai puțin curate. Defapt știi cum se spune: in afaceri nu ai mama și nici tata.
Așa s-a furat tara asta in ultimii 30 de ani. Cu legi făcute pe genunchi și în interesele personale ale politicienilor.

#1556
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Câteodată se ajunge atât de rău, că și politicienii care au întreținut situația se crucesc.

#1557
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Nu știu dacă se crucesc. Nu am văzut până acum nici un politician care să ajungă la pușcărie și să spună "da, sunt vinovat!" Toți sunt "curați" și în același timp, victime ale sistemului. #sictir
Problema este că aceste legi sunt atât de prost făcute și atât de interpretabile, încât , legal, este f greu sa pui pe cineva sub învinuire. Ca sa nu mai zicem că, pe lângă asta, au și "spatele" asigurat. Așa și cu construcțiile astea. Degeaba se zbat unii pe un forum , care e egal cu 0, daca legile sunt f prost făcute sau foarte prost intenționat facute.
Degeaba știu unii ce efect au asemenea construcții. Pentru că legea le permite sa facă așa. Și atâta timp cât procedezi legal, tu te bazezi pe moralitate și bun simț ? Pe bune. Nu vorbim despre ridicarea unei hârtii de jos și punerea ei într-un coș de gunoi. Vorbim de cu totul altceva, de sute de mii de euro învârtite" într-un bloc.

Edited by LauCalin, 17 December 2018 - 21:34.


#1558
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009
Attached File  Plaiul Muntelui 67.png   489.95K   96 downloads

Plaiul Muntelui nr. 64 - Autorizatie de Construire emisa cu incalcarea legii.

#1559
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,324
  • Înscris: 31.07.2017

 radu3333, on 13 ianuarie 2019 - 00:11, said:

Plaiul Muntelui 67.png

Plaiul Muntelui nr. 64 - Autorizatie de Construire emisa cu incalcarea legii.
trebuie sa urmeze demolarea alaturi de intrarea la puscarie cate 5 ani pentru fiecare autorizatie ilegala a primarului pnl-ist chiliman(care nu este de la PSD!).

#1560
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 06.09.2017
Zona protejată Bazilescu distrusă de rechinii imobiliari, cu complicitatea autorităților!

#1561
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
Luati cu cutremurul!

Blocuri noi se vor prăbuși la cutremur!
„Victime ale acestor grupuri infracționale constituite sunt și cumpărătorii. Sunt blocuri noi care se vor prăbuși la un cutremur de peste 7,5 ° pe scara Richter. Ele sunt construite în consolă. Grinda care preia forțele tăietoare, în caz de cutremur, ar trebui armată complet diferit. Grinda care preia consola se armează complet diferit. Au peste 20-30 de tone, iar o grindă armată necorespunzător se răsucește și se rupe. Sunt cel puțin patru blocuri cu consolele dublate, pentru că dezvoltatorul a ieșit cu consola cu 2 metri, în loc de o jumătate de metru, pentru a câștiga spațiu, pentru că ei vând la metru pătrat. Grinda de la etajul întâi, care preia forța de la o întreagă construcție nu va rezista, mai ales dacă este subdimensionată, dacă sunt subdimensionate armăturile, dacă fierul nu este bun sau dacă betonul și cimentul sunt aduse cine știe de pe unde”, a declarat Păiuși.

Edited by leusteanul, 13 January 2019 - 18:45.


#1562
BESTUTZA

BESTUTZA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2004
O sa va explic câte ceva legat de vecinatati. Vecinii, mulți dintre ei se unesc , semnează și trimit la Primărie sesizări.Si in acum afișului de pe gard sunt 130 de semnături sesizând ilegalitățile, insorirea, și faptul ca se știa ca Zina permite construcția doar a doua etaje! Ei bine, orimaria cum numai ea știe a anunțat ca un trotuar, doar un trotuar, atenție, e in zona M3, da?,

Pana se se dezmeticească cei 130 de vecini, autorizația era emisă, fără panou de consultare a populației, fără nimic!

Plangere prealabila, acțiune in instanța ,termene, ei erau deja la etajul 2!

E, primăria nuci nu a trimis actele autorizării așa ca s-a mai prelungit  încă un termen pana au ajuns la etjajul 4!

Deci oamenii se implica și nu puținii! Și foarte mulți de oe toate străzile din cartierul Chitila!

#1563
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,929
  • Înscris: 14.09.2004
Alte optiuni. Nasoale si astea.
Coteturi de beton si bca vandute la pret de haur....

Attached Files



#1564
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,929
  • Înscris: 14.09.2004
Deci se poate Posted Image

https://stirileprotv...bloc-vecin.html

"Primul bloc din București cu decizie definitivă de demolare a fost pus la pământ pe cheltuiala proprietarului. Trei luni a durat întreaga operațiune, care a costat 70.000 de euro.
Această victorie crează un precedent într-un oraș sufocat de clădiri ilegale. Meritul este al vecinilor, care nu s-au lăsat intimidați nici de amenințările dezvoltatorului, nici de dezinteresul autorităților. Lupta oamenilor în instanță a durat 6 ani."

#1565
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
Tovarasi, se poate!
Eu zic s-o contactati pe doamna-eroina, poate va ajuta in demersurile voastre.

#1566
BESTUTZA

BESTUTZA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2004
Inregistratura ședinței ordinare a Consilului Local din 26 Martie 2019, Primăria Sector 1.
După o ora și 20 de minute un dezvoltator căruia nu i s-a aprobat un bloc de patru etaje vrea lămuriri suplimentare.. Va rog sa vedeți atitudinea domnului de la PMP și PNL

http://livestream.ro...-26-03-2019.mp4

Edited by BESTUTZA, 28 March 2019 - 20:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate