Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

la ce costuri poate ajunge aceasta casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Crevio

Crevio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.01.2015
intenționez sa construiesc o casa, P+1 , am găsit si un proiect ( neachiziționat inca, pret proiect complet 1000 euro)
la ce costuri se poate ridica o asemenea casa , pe faze, la rosu si la gata?
construcție cadre de beton , zidărie de cărămida, cu placa turnata inclusiv peste etaj
materiale de finisare de calitate normala, medie

Attached Files



#2
liviu46

liviu46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 05.08.2012
În ce localitate ? Teren la tara la oras?

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
4-600€/mp

#4
szocske

szocske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.10.2013
depinde de suprafata/ materiale/ finisaje/ furnizori/ prestator/localitate, eu am construit cu 300 euro/mp, caramida, tigla P+M undeva 180 mp desfasurati;

Edited by szocske, 03 February 2015 - 21:29.


#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,494
  • Înscris: 18.06.2007
de ce placă peste etaj? dacă pui placă, o poți face stil mediteranean și cred că s-ar potrivi. 400-500 euro/mp la gata.
poți să mergi cu desenele la un student terminal de la arhitectură sau construcții civile și îți face proiectul mult mai ieftin. sau la cei care o vor construi

#6
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007

View Postbobalex18, on 03 februarie 2015 - 22:34, said:

de ce placă peste etaj? dacă pui placă, o poți face stil mediteranean și cred că s-ar potrivi. 400-500 euro/mp la gata.
poți să mergi cu desenele la un student terminal de la arhitectură sau construcții civile și îți face proiectul mult mai ieftin. sau la cei care o vor construi

foarte bun sfatul, sper sa-l aplici si cand iti vei face tu casa. Iti face proiectul cat mai ieftin si executia cat mai scumpa. Faci o economie de cateva sute de eur la proiect si apoi vei da inzecit pe durata constructiei.
Nu spun ca un proiect scump este neaparat o garantie a lucrului bine facut, insa o casa care sa "intre" intr-un buget trebuie proiectata riguros, nu 3 linii si 2 cote.
Studentului ala din anul terminal ii trebuie cel putin 3-5 ani de santier inainte sa zica ca este un arhitect sau un bun inginer. Dar la noi totul este pe dos...

Edited by the_lion, 03 February 2015 - 22:45.


#7
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006

View Postbobalex18, on 03 februarie 2015 - 22:34, said:

poți să mergi cu desenele la un student terminal de la arhitectură sau construcții civile și îți face proiectul mult mai ieftin. sau la cei care o vor construi
Hahaha. 1000 de euro e deja prea ieftin! Teapa pe fata! Dar na, du-te la un student sa ti-l faca mai ieftin. Proiectul pentru DTAC are nevoie de 4 stapile, studentul nu are nici una din ele....Apoi faci topic ca te obliga primaria sa darami casa ....

Edited by khazar, 03 February 2015 - 23:12.


#8
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
La rosu undeva la 20.000-25.000euro,iar cu finisarile te intinzi cat te tine "plapuma"!!!O poti finisa cu vreo 15.000e sau cu 50.000e.
Mai e o chestie....Daca o construiesti tu cu o echipa si stai langa ei,pe langa ca iesi mai ieftin (nu te fura la materiale si vezi ce folosesc),o termini si mai repede.Stiu caz in care firma a terminat o amarata de casa in vreo 6 luni si facuta de tot rahatul,si mai stiu caz al unui coleg care si-a facut anul trecut o casa cu etaj si a terminat-o in vreo 3 luni (finisata exterior complet iar interior cam jumate).

Edited by george_eu25, 03 February 2015 - 23:30.


#9
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007

View Postgeorge_eu25, on 03 februarie 2015 - 23:26, said:

La rosu undeva la 20.000-25.000euro,iar cu finisarile te intinzi cat te tine "plapuma"!!!O poti finisa cu vreo 15.000e sau cu 50.000e.
Mai e o chestie....Daca o construiesti tu cu o echipa si stai langa ei,pe langa ca iesi mai ieftin (nu te fura la materiale si vezi ce folosesc),o termini si mai repede.Stiu caz in care firma a terminat o amarata de casa in vreo 6 luni si facuta de tot rahatul,si mai stiu caz al unui coleg care si-a facut anul trecut o casa cu etaj si a terminat-o in vreo 3 luni (finisata exterior complet iar interior cam jumate).

Daca nu-i ajung 25000 EUR pentru faza la rosu il finantezi tu cu diferenta?
Omu' e clar ca nu se pricepe, altfel nu punea schita asta si intrebarea...deci nu se poate ocupa cu foarte mult succes de ridicarea casei in regie proprie. Daca mai asculta si sfatul de mai sus si face o economie de 3 centi la proiect, ajutat de un student in an terminal, s-a scos!
Atata timp cat nu stim unde construieste, conditiile specifice din locatia respectiva si cat de "darnic" a fost proiectantul, e clar ca vorbim vorbe.
Dar la un pret mediu de 150 eur la rosu, cei 188 mp te duc spre 28.000 EUR. Daca adaugi si terasele alea ai ajuns deja lejer la 30.000 EUR. Asta lucrand cu o firma insa nu cu factura. Daca vrei cu toate cheltuielile la alb o sa ai o surpriza...
Nu zic ca nu se poate si mai jos de 150 EUR.mp la rosu, asta insa inseamna sa te pricepi un pic, sa ai niste relatii sau sa cunosti piata constructiilor, sa fii un bun negociator, etc
Orice abatare de la niste conditii standard vor duce costurile mai sus. Vrei cota 0 mai sus de 50cm fata de teren, cat pare in schita aia, vei plati in plus. Ai diferente de nivel pe teren, vei plati in plus. Si tot asa...

Doar ca idee...casa aia are o usa principala de intrare, 10 usi de interior si 3 usi probabil din tamplarie de PVC. Fa un calcul si vezi cat te costa numai usile...caci daca iti bugetezi acest proiect la 50.000 EUR nu cred ca vei ajunge nici macar in situatia de a pune usi de 200 lei bucata.

Edited by the_lion, 04 February 2015 - 00:21.


#10
Crevio

Crevio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.01.2015
locatia este in Bragadiru, toate utilitatile sunt in fata propietatii
proiectul este facut de firma de arhitectura si nu este o teapa (Proiectul cuprinde: Documentatie Tehnica Autorizatie Construire (D.T.A.C.) arhitectura, structura si instalatii, Proiect Tehnic executie arhitectura si structura, Detalii executie, Calcul cantitati materiale.)
o sa construiesc in regie proprie cu materialele cumparate de mine
cat despre placa peste etaj , in urma discutiilor cu cativa constructori am inteles ca sunt costuri aproximativ egale daca se toarna placa de beton sau se face pe structura de lemn cu tot ce implica izolatie
instalatiile termice si electrice le pot face la costuri mai reduse cu prieteni care lucreaza in domeniu
dupa faza la gri , la interior ma bazez si pe forte proprii  , adica lavabila, gresie, faianta ,parchet

Edited by Crevio, 04 February 2015 - 00:17.


#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
locatie?
suprafata?(188?)
constructor?

rosu 28k
gata 75k

le-am scris odata. daca iti iese ce scrii poti iesi mai ieftin...bine.

leule, neata! pare ok colegu'.....

Edited by viotl, 04 February 2015 - 00:21.


#12
Crevio

Crevio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.01.2015
la proiect fac cateva modificari in sensul ca renunt la balconul de pe fata, terasa de pe spate o îngustez de la 3m la 2 m, la etaj ramane doar o baie, la living dispare fereastra si usa dinspre terasa

nu sunt constructor dar in apartamentul in care locuiesc mi-a intrat la început doar un singur meseriaș care a tras gletul, in rest, gresie, faianța, parchet, mobila de PAL toate sunt făcute de mine

Edited by Crevio, 04 February 2015 - 00:34.


#13
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007
Pare un proiect tip (ma indoiesc insa ca este optimizat la nivel de costuri)...poti intreba de la inceput cam ce cantitate de beton, fier, lemn si cofraje o sa ai. Asa iti poti face cat de cat o idee despre costuri inca de la inceput.

#14
Crevio

Crevio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.01.2015
acolo scrie:

''calcul cantitati materiale"...., dar deocamdata nu am luat decat telefonic legatura cu arhitectul asa ca nu am inca aceste informatii
bugetul este de 70k ,   in care sa intre si cheltuieli cu proiectul , cu autorizare si bransare utilitati

Edited by Crevio, 04 February 2015 - 01:18.


#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
La 2 metri nu mai e terasa, ci trotuar.
Cauta sa cumperi un proiect pe care sa nu-l modifici, sa-ti convina din start.

Privitor la costuri... din moment ce intrebi asta, insemna ca vei cauta costurile cele mai mici 400 E/mp, din care mai scazi ce executi tu si prietenii in timp.
De ce nu-ti faci o casa mai mica? Ti-ai facut socotelile intretinerii ei cand va fi gata?

Edited by Quantum, 04 February 2015 - 05:22.


#16
Crevio

Crevio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.01.2015
cum se face ca oferta firmelor de constructie este de 150-180 euro mp construit la rosu si intre 290-350 la gata asta cu materialele firmei?

#17
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 21.01.2013
esti naiv daca crezi ca acele oferte pot fi si realizate (cu firma)

#18
Crevio

Crevio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.01.2015
am o întrebare pt cei care mi-au răspuns pe acest topic ( si le mulțumesc pt asta) câți dintre voi aveți experiența proprie construirii unei locuințe personale?

View Postblackiesasha, on 04 februarie 2015 - 07:49, said:

esti naiv daca crezi ca acele oferte pot fi si realizate (cu firma)
cum iti argumentezi afirmatia?

View PostQuantum, on 04 februarie 2015 - 05:18, said:

La 2 metri nu mai e terasa, ci trotuar.
Cauta sa cumperi un proiect pe care sa nu-l modifici, sa-ti convina din start.

Privitor la costuri... din moment ce intrebi asta, insemna ca vei cauta costurile cele mai mici 400 E/mp, din care mai scazi ce executi tu si prietenii in timp.
De ce nu-ti faci o casa mai mica? Ti-ai facut socotelile intretinerii ei cand va fi gata?
imi poti spune te rog care este latimea terasei de la casa ta personala?
care este suprafata utila a casei tale si la cat se ridica costurile cu intretinerea , pe timp de vara/iarna?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate