Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4347 răspunsuri în acest subiect

#667
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.729
  • Înscris: 27.06.2015
Gata, am inteles acum, o poza face cat o mie de cuvinte, vorba aia. Sper sa tina cum trebuie si sa nu ai probleme.

#668
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmanghels, on 22 februarie 2017 - 17:36, said:

cred ca o sa te pomeneasca aia..ca pe langa fieratanii/cofrag..i-ai pus sa insire si XPS-ul acolo..
Spre marea mea mirare, deocamdata nici unul dintre constructori si nici unul dintre muncitori n-au comentat nimic.
Au comentat in schimb ... vecinii, ca prea mult polistiren am bagat, ca nu respira peretii, samd.

Editat de kolfleading, 22 februarie 2017 - 17:50.


#669
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.729
  • Înscris: 27.06.2015
Ca ingropi banii degeaba, alea-alea :). Asta e doar inceputul, brace yourself! :D De ce nu le zici ca iti pui sistem de ventilatie automata?

#670
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.663
  • Înscris: 14.06.2013
O sa stea polistirenul. Tot asa am facut si eu si nu a plecat niciunde. La mine au mai pus si spuma intre placi ca sa fie lipite bine una de alta, mai ales pe colturi. Si nu am turnat nicio egalizare ci totul dintr-o data. Si a ajuns beton si in spatele placilor acolo unde s-a surpat niste teren. Dar nici ala nu a plecat niciunde.

#671
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.287
  • Înscris: 28.01.2006
Asa cum s-a spus si mai sus, xps-ul va sta pe pozitie. Asa am avut si eu si cand a turnat betonul s-a lipit de zici ca s-a dat superglue. Si a mers fara egalizare. La turnarea elevatiei (dupa talpa) sa puna cofrag ca nu tine numai xps-ul. Spor.

#672
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013
Elevatia se va turna in cofraje, iar apoi se va lipi XPS pe ambele parti dupa decofrare.
Elevatia o sa aiba 45 - 55 cm inaltime, la care se mai adauga 10 cm grosimea placii.

#673
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013
Poze cu egalizarea.

Fișiere atașate



#674
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.012
  • Înscris: 01.10.2014
Inainte se punea strat de pietris 16-32 (sau altfel) pentru ruperea capilaritatii solului.
Acum vad ca nu se mai pune, e optional, sau se foloseste doar la anumite tipuri de sol?

#675
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.395
  • Înscris: 25.09.2008
se pune sub placa :)... nu sub talpa fundatiei.

egalizarea are rol strict de a "aseza" fierul pe o suprafata plana (sa poti sa ii asiguri acoperirea cu beton) si curata...

#676
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013
S-a legat armatura din grinda de fundare, mustatile pentru stalpi si centura din elevatie.
S-au trasat intersectiile axelor pe betonul de egalizare, pentru pozitionarea stalpilor.

Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mlkxyk5TGdI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fișiere atașate


Editat de kolfleading, 23 februarie 2017 - 20:28.


#677
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.012
  • Înscris: 01.10.2014
Folia PE  ce este? In stalpi era mai usor de vibrat daca se punea romb seismic in loc de acele agrafe, intra mai usor lancea - sau poate ca asa a vrut structuristul.

#678
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013
Folie PE=Folie de polietilena.
Sunt de acord cu agrafele, dar structuristul zice ca nu vor fi probleme, ca el a mai facut asa si n-a picat casa...

#679
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.287
  • Înscris: 28.01.2006

View Postkondas, on 23 februarie 2017 - 21:45, said:

Folia PE  ce este? In stalpi era mai usor de vibrat daca se punea romb seismic in loc de acele agrafe, intra mai usor lancea - sau poate ca asa a vrut structuristul.
De intrat intra, dar e putin mai dificil. Tot asa am si eu, agrafe. Trebuie sa bage de 4 ori vibratorul, pe fiecare colt.
Spor, arata frumos.

P.s.: sa toarne stalpii din 2-3 bucati (in cadrul aceleasi turnari, nu in zile separte :) ). La cat de activ esti pe arie, cred ca te-ai documentat...

#680
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.638
  • Înscris: 16.03.2007

View Postkolfleading, on 24 februarie 2017 - 06:53, said:

Folie PE=Folie de polietilena.

Care este rolul ei sub XPS? Hidroizolare?

#681
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postlaffin, on 24 februarie 2017 - 08:10, said:

Care este rolul ei sub XPS?
Sincer, cred ca are rol de copy-paste. Posted Image

#682
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.395
  • Înscris: 25.09.2008
pai daca nu ai avut initial XPS-ul de 10 sub pardoseala atunci rolul foliei ar fi fost sa nu lase laptele de ciment sa se scurga in balast....cum acum ai XPS peste acel balast nu prea isi mai are rost folia...ba mai mult la simularile facute in u-wert chiar incurca.

#683
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013
Cum ti se pare armarea, brawnie?
Singurul lucru ne-conform este armarea centurilor. Am 4 bare de 14 mm diametru in centura de 29 x 32 cm, dar structuristul zice ca-si asuma acest lucru, proiectul este semnat, stampilat, verificat, etc.
In rest, am padure de stalpisori, singurul gol de peste 2.5 mp este bordat cu stalpisori, am cerut stalpi si la usa de la intrare...
Am si un stalpisor de confinare a zidariei. Stalpisorul se naste din placa de peste parter, acolo unde iese in consola pe o latime de 1 m si lungime de 4 m. Iesirea in consola este sprijinita pe doua grinzi perpendiculare.

#684
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postkolfleading, on 22 februarie 2017 - 10:24, said:

Nu se vede cos de fum pentru ca nu am nici un agregat care sa necesite cos de fum. Nu mi-ar fi ajuns banii.
Terenul este in oras si m-a costat foarte mult, asa ca la casa a trebuit sa renunt la unele chestii.
Bun, dar daca nu montezi o sursa alternativa de incalzire cu biomasa, atunci vei monta panouri solare si/sau PDC, nu-i asa? Posted Image
La noi, in Constanta, in scopul armonizarii cu prevederile (despre case cu consum aproape zero al combustibililor fosili, incepand cu 2021) legii 372/2005 prinvind performanta energetica, Primaria cere la dosar si Studiul privind Posibilitatea folosirii surselor de energie regenerabile, intocmit de un auditor energetic.. Ieri am aflat, cand eram la un arhitect in vizita si cineva din colaboratori i-a adus la semnat teancul de avize si Studii, printre care si acesta..
Asa ca usor, usor avem angajamente sa ne orientam catre regenerabile si sa le implimentam peste tot..Posted Image

Mult succes in continuare !Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate