Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Casa SPE

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#73
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
Folie beci

Attached Files



#74
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
Egalizare

Attached Files



#75
bibibossu

bibibossu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.11.2009
Acum vad. Asta e pivnita hall. N-ai glumit, e imens

#76
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009
Poate ar trebui sa prevezi o gaura pt instalarea unui eventual ventilator ,dezumidificator.

Edited by anaki, 01 September 2015 - 20:24.


#77
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005

 anaki, on 01 septembrie 2015 - 20:20, said:

Poate ar trebui sa prevezi o gaura pt instalarea unui eventual ventilator ,dezumidificator.

Am un geam sub nivelul pamantului de 90×60 si o coloana de aerisire din beci pana pe acoperis( pentru ca am o baie deasupra beciului) Nu stiu cum se va impaca aerisirea cu mentinerea temperaturii constante; probabil un flux de aer reglat in timp .

Am ales sa cofrez cu tego si m-a cam ars la bani. Oare daca se va pastra in conditii bune poare fi folosit ca astereala? Sau e obligatoriu scandura acolo?

#78
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
Lemn lemn lemn....

Attached Files



#79
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
1. De ce nu ai turnat radierul inainte ?
2. Armatura cand o montezi ?


La 2 acum am observat ca acum se monteaza prima laterala de cofraj. Nu stiu de ce aveam impresia ca vei folosi pamantul ca cofraj exterior.
Pe unele locuri va fi destul de dificil de decofrat ,de scos panourile de tego intregi. (Exemplu a doua poza ,latura din dreapta).



#80
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
Ceea ce torn acum este un perete de protectie de aproximativ 10 cm pe care va fi facuta hidroizolatia. Practic construiesc o incinta de beton peste care va veni hidroizolatie (EPDM) si apoi incepe constructia structurii beciului: fundatie placa si pereti. Am pus in balanta costul excavatiei in plus pentru a construi beciul dupa formula obisnuita si costurile sunt similare dar in varianta aleasa mi se pare mult mai sigur ca si izolatie .

#81
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Puteai impermeabiliza  direct betonul si nu mai aveai probleme cu apa....munca multa degeaba!

#82
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005

 BodCasa, on 18 septembrie 2015 - 22:30, said:

Puteai impermeabiliza  direct betonul si nu mai aveai probleme cu apa....munca multa degeaba!

Impermeabilizarea e si ea de x feluri de nu stii pe cine sa mai crezi. Cei de la statia de betoane spun P 12/10 adica la 12 atmosfere apa intra 10 cm in beton. Aceasta nu inseamna ca la presiunea normala nu intra tot 10 cm. Solutiile la care tot vad reclama "...myx" spun ca apa intra doar cativa mm dar pretul e la fel de mare ca si in varianta aleasa de mine si nu pot verifica daca e adevarat ce spun ei; pare cam mare diferenta fata de ce promit cei de la statie si ce spun ei. Varianta EPDM e verificabila si nu trece apa deloc. La beton impermeabilizat mai apare si problema armaturilor care creaza canale dpdv al hidroizolatiei si nu mai e satisfacuta conditia de grosime a betonului.

Asa arata peretele suport pentru izolatie.

Attached Files


Edited by wrs, 25 September 2015 - 15:43.


#83
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Sa stii ca si eu am fost reticent la inceput......nu am crezut in Penetrom!
DAR, cand am fost la reprezentatul din BV si mi-a aratat o bucata de beton in apa si nu era uda toata mi-am zis ca trebuie sa fie ok.....
Am incercat......si a iesit asa cum ma asteptam....

#84
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
vopsea hidroizolanta + epdm.

Attached Files



#85
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Sa dea D-zeu sa nu aici nici o firura in epdm-ul ala....ca daca o ai, apa o va gasi....

Succesuri!

#86
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
ce fel de vopsea? nume?

#87
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005

 casadivino, on 01 octombrie 2015 - 15:31, said:

ce fel de vopsea? nume?

Emex Aq bar
(Daca se considera reclama rog moderatorul sa șteargă.)

#88
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 wrs, on 01 octombrie 2015 - 11:35, said:

vopsea hidroizolanta + epdm.
Faci piscina sau demisol  ? :)



Acum ce urmeaza ,un alt strat de beton , sau ?


#89
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Asa a zis.....
FAce hidroizolatia, si mai toarna o diafragma, ideea este sa fie atent sa nu aiba surprize.....

#90
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Si ce rost are peretele asta facut inainte ? Exista impingeri ale terenului cauzat de anumiti factori ,sau care e rostul lui ca eu nu m.am prins :)
La o piscina ar avea rolul de suport dublu la impingerea apei si la protectia hidroizolatiei , dar aici nu.i vad rostul. Se.poate realiza o hidroizolatie de cuva protectoare si prin alte metode . Fara a avea intersectii cu armatura.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate