Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Casa SPE

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#37
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
M-am uitat azi pe proprietatile termice ale caramizilor bks si poro si surpriza a fost ca bks 30 are  acum conductivitate termica mai buna ca porotherm 30 asa deodata. toamna trecuta era invers. Declaratia de performanta este din 27.10.2014. Au modificat reteta oare sau joaca murdar?

Edited by wrs, 28 February 2015 - 09:10.


#38
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmarco71, on 09 februarie 2015 - 20:34, said:

Nu-mi prea este pe plac ceea ce ai schitat acolo ... intrarea aia ingusta de la office, bucataria in partea opusa livingului, baile care nu vin una peste alta, camera boilerului care mi se pare subdimensionata, storage-ul ala cat un dormitor de mare ... ca sa nu mai vorbesc ca structural pare gresit, la parter o sa ai o grinda aparenta in living pe care vine zidul de la etaj dintre dormitoare si probabil un stalp in capatul grinzii care cade in mijlocul usii duble de la living ... de zidul dintre bucatarie si office, care nu se suprapune cu zidul de la etaj nu are rost sa mai zic Posted Image
Grinda care trebuie facuta longitudinal pe mijlocul casei imi da mari probleme oriunde as pune-o. Ori incurca la usa de la living daca o pun pe mijloc, Ori apare in office sau in bucatarie daca o deplasez cu 1 m catre usa de la intrare sau catre scara; in plus daca o duc catre scara reduce si lungimea scarii si apar alte probleme aici.

Oare se poate si fara ea  (cu orice fel de supradimensionare)?

#39
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
BKS iti trece ce vrea muschiul lui pe hartie, ca e produs 100% romanesc cerfificat 100% romanesc. PTH in schimb nu poate da alte declaratii de conformitate fata de cei din Viena, care nu prea se joaca cu standardele si dau valorile cele mai mici iesite din teste pentru a se apara de procese.
La un proiectant ai fost? Cateodata te mai invata si ei cate ceva, unii chiar stiu meserie.

Edited by Astrul, 09 March 2015 - 19:04.


#40
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Grinda care trebuie facuta longitudinal pe mijlocul casei imi da mari probleme oriunde as pune-o.

Quote

La un proiectant ai fost? Cateodata te mai invata si ei cate ceva, unii chiar stiu meserie.

Sau la arhitect. Eu unu nu inteleg de ce iti bati capul singur unde sa pui grinda si cum sa imparti camerele. Crezi ca iti cere arhitectul mai putini bani daca ii faci tu planul?

#41
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
Da, am fost la arhitect si solutiile propuse au problemele expuse de mine aici. In privinta impartirii camerelor cred ca e normal sa imi bat capul pentru ca vreau sa aiba suprafetele si pozitionarile dorite . Daca nu m-ar interesa aceste aspecte ci doar numarul si tipul lor atunci  nu ar exista nici o problema.

#42
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postwrs, on 09 martie 2015 - 21:20, said:

Da, am fost la arhitect si solutiile propuse au problemele expuse de mine aici.
Solutia e una simpla -retur si rezolvarea problemelor expuse de dumneata, cu oferirea de noi variante.

#43
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
O prima schita a fatadei.

Attached Files


Edited by wrs, 05 April 2015 - 20:14.


#44
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Glumesti, nu?

#45
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005

View Postthe_lion, on 05 aprilie 2015 - 22:32, said:

Glumesti, nu?
Culorile nu sunt cele reale.

#46
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
arhitectul asta al tau a ramas cu tehnologia la nivelul lui 1990? el nu are un render cum trebuie?

#47
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
probabil are...insa si-a setat toate features-urile :D..pe minimum sa nu-i pape din processor si RAM.

Unele randari dureaza ore bune sa iasa..

#48
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
Are render numai ca se mai lucreaza la detalii si nu le randeaza pe toate. Aceasta e o versiune randata mai veche care insa nu are geamurile pozitionate ok si nici scara cu trepte pe latimea ei.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   584.75K   67 downloads

Edited by wrs, 06 April 2015 - 09:00.


#49
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
iesitura aia este un balcon ingust? sau vrei sa o faci din fatada si e doar pt look and feel

#50
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
atat timp cat nu apare o usa acolo..cam asa se vrea..de look..

#51
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Vreau sa te intreb ceva: stii tu cat fier si beton iti va manca in plus fata de o solutie clasica iesirea aceea in consola de culoare vernil? Te intreb pentru ca si eu am asa ceva la baia de sus, dar nu de o asemenea anvergura si stiu ca a intrat ceva fier si beton acolo. Te-as ruga sa intrebi pe arhitect, sau pe un structurist, inainte sa te surprinda ... Dar poate nu e nimic de speriat, totusi ar fi bine sa intrebi.

#52
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005

View Postmanghels, on 06 aprilie 2015 - 09:04, said:

atat timp cat nu apare o usa acolo..cam asa se vrea..de look..
in randarea din 1990 toamna se vede o usa acolo... sau cel putin eu asa vad :)  

View Postlenny13, on 06 aprilie 2015 - 09:05, said:

Vreau sa te intreb ceva: stii tu cat fier si beton iti va manca in plus fata de o solutie clasica iesirea aceea in consola de culoare vernil? Te intreb pentru ca si eu am asa ceva la baia de sus, dar nu de o asemenea anvergura si stiu ca a intrat ceva fier si beton acolo. Te-as ruga sa intrebi pe arhitect, sau pe un structurist, inainte sa te surprinda ... Dar poate nu e nimic de speriat, totusi ar fi bine sa intrebi.

din cauza asta intreb si eu. iesitura aia daca e din placa si o sa o folosesca ca si balcon o sa bage fier suplimentar si o sa trebuisca sa se gandesca cum il izoleaza. Daca e facut din eps sau mai stiu eu ce alt element al fatadei atunci e ok.

#53
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
Balconul ingust (60 cm) e doar de aspect si eventual ghivece de flori
Casa e pe teren ingust de 10.7 m si intrarea este prin lateral iar spre strada am doar 2 geamuri si ar arata ca un buncar  fara ceva pus pe acel perete. Nu as vrea sa fac 2 geamuri la dormitorul de sus doar asa de design
Toata partea "vernil" e doar pentru design . In interior pe centru am baie care asa are 2.6m latime iar fara  acea consola ar avea 2m cea ce nu ar fi o problema, in schimb aspectul exterior ar fi cam urat .

Edited by wrs, 06 April 2015 - 09:23.


#54
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostRiper, on 06 aprilie 2015 - 09:10, said:

din cauza asta intreb si eu. iesitura aia daca e din placa si o sa o folosesca ca si balcon o sa bage fier suplimentar si o sa trebuisca sa se gandesca cum il izoleaza. Daca e facut din eps sau mai stiu eu ce alt element al fatadei atunci e ok.

   Da, trebuie sa fie atent si la faptul ca estetica aceea, daca nu e izolata corespunzator, e o punte termica serioasa.

   Eu nu ma refer strict la balcon, ci mai ales la zidul acela in consola, care trebuie sa se sprijine pe ceva armat foarte bine...La mine este un parapet de beton in portiunea de consola pana pe la 90 cm. Nu e o centura simpla acolo, s-a consumat beton si fier mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate