Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Casa SPE

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#19
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Estimatul nu se "pupa" cu suma finala, cam niciodata. Asa ca e relativ.
Un 10% in plus fata de cat ti-ai calculat maxim, te scuteste de dureri de cap, ulterioare.

#20
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
Nu vreau sa plec de la un buget initial. As vrea mai intai sa fac un plan asa cum imi doresc , apoi o estimare a costurilor bazate pe plan (evident grosiera nu la precizie de cuie si sarma) si apoi sa caut un echilibru intre ce vreau si ce pot: mai tai din suprafata  sau mai astept sa strang bani.
O estimare pe care am sa o fac este cat va costa subsolul in plus fata de fundatie normala. Am citit nenumarate discutii despre costul subsolului si utilitatea lui dar nu am vazut un exemplu concret de genul: fundatie normala X lei; varianta cu subsol X+Y lei. In ceea ce ma priveste pe mine, subsolul sigur va exista , mai ales ca salveaza din suprafata curtii unde altfel as face o magazie ; ramane de vazut cat de mare in functie de valoarea Y.
Una peste alta cam asa arata schitele facute de mine.
Am folosit floorplanner dar cand export in jpeg nu salveaza toate distantele + alte limitari (ex: scara apare doar cu 14 trepte dar in realitate are 16 dintre care 2 la mijlocul podestului : 7+2+7).
Ceea ce inca imi da dureri de cap este la dormitoare pozitionarea TV-ului in dreptul geamurilor si dressingul cu acea logie pe post de uscator de rufe.

Attached Files



#21
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
pai cum zice lumea pe aici, fara un 450-500EUR/mp nu iesi...in functie si de materialele pe care le folosesti, finisaje, (+ utilitati, amenajari, proiecte, acte, avize, gard, etc) deci, daca stii suprafata, cam stii si un pret al casei, la care, tot gurile de pe aici zic ca tre sa mai pui un 10% minim pt situatii neprevazute...

#22
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Ai trecut si pe la primarie sa vezi care este "parerea lor" despre construitul pe limita de proprietate (chiar daca ai acordul vecinului). Nu vreau sa gresesc, insa sunt sectoare in Bucuresti in care nu ai voie sa creezi calcan, daca nu exista deja unul.
Ia legatura si cu un arhitect priceput sau fa o vizita pe la Primaria "care este", s-ar putea sa-ti ceara un PUD.

Later edit: acum am citit pe pagina anterioara ca ai depus deja pentru CU. Ai avut o discutie despre ceea ce am scris eu mai sus?

Edited by the_lion, 09 February 2015 - 14:41.


#23
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005

View Postthe_lion, on 09 februarie 2015 - 14:38, said:

Ai trecut si pe la primarie sa vezi care este "parerea lor" despre construitul pe limita de proprietate (chiar daca ai acordul vecinului). Nu vreau sa gresesc, insa sunt sectoare in Bucuresti in care nu ai voie sa creezi calcan, daca nu exista deja unul.
Ia legatura si cu un arhitect priceput sau fa o vizita pe la Primaria "care este", s-ar putea sa-ti ceara un PUD.
Da, am trecut pe la primarie si verbal au zis ca e ok , apoi am cerut un certificat de urbanism in care am propus un plan de amplasament si acum astept un raspuns oficial.

View Postmanghels, on 09 februarie 2015 - 14:32, said:

pai cum zice lumea pe aici, fara un 450-500EUR/mp nu iesi...in functie si de materialele pe care le folosesti, finisaje, (+ utilitati, amenajari, proiecte, acte, avize, gard, etc) deci, daca stii suprafata, cam stii si un pret al casei, la care, tot gurile de pe aici zic ca tre sa mai pui un 10% minim pt situatii neprevazute...
Pe acest rationament costurile vor fi : 226mp* 450E=101700Euro + cost subsol(aici nu stiu cat e pretul/mp in plus fata de fundatia normala).

O sa citez acest post la finalul constructiei si o sa pun valoarea totala. Cred ca o sa fie distractiv atunci de privit in urma.

Edited by wrs, 09 February 2015 - 14:51.


#24
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

View Postwrs, on 09 februarie 2015 - 14:20, said:

Una peste alta cam asa arata schitele facute de mine.
Am folosit floorplanner dar cand export in jpeg nu salveaza toate distantele + alte limitari (ex: scara apare doar cu 14 trepte dar in realitate are 16 dintre care 2 la mijlocul podestului : 7+2+7).
Ceea ce inca imi da dureri de cap este la dormitoare pozitionarea TV-ului in dreptul geamurilor si dressingul cu acea logie pe post de uscator de rufe.
Nu-mi prea este pe plac ceea ce ai schitat acolo ... intrarea aia ingusta de la office, bucataria in partea opusa livingului, baile care nu vin una peste alta, camera boilerului care mi se pare subdimensionata, storage-ul ala cat un dormitor de mare ... ca sa nu mai vorbesc ca structural pare gresit, la parter o sa ai o grinda aparenta in living pe care vine zidul de la etaj dintre dormitoare si probabil un stalp in capatul grinzii care cade in mijlocul usii duble de la living ... de zidul dintre bucatarie si office, care nu se suprapune cu zidul de la etaj nu are rost sa mai zic :)

#25
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
Apreciez criticile si as aprecia deasemenea sfaturi concrete la problemele evidentiate.
Constrangerea acestui proiect este latimea de 7.7m .
Cerintele sunt:
-numarul si tipul camerelor exact cele din schita (+/- logia).
- bucataria mare  ~18 mp si inchisa
- camera la parter cu rol de birou/viitor dormitor.
In aceste conditii compromisurile pe care le-am facut au dus la schita prezentata.

Luand fiecare problema in parte, lucrurile stau in felul urmator:
1.bucataria opusa livingului:daca le-as face pe aceeasi parte ambele ar iesi prea inguste, in plus prefer ca bucataria sa fie spre spatele curtii iar livingul catre strada si deasemenea in mod expres nu vreau iesire din living in terasa. Care este dezavantajul ca sunt in parti opuse?
2.baile nu vin una peste alta:ideal ar fi una peste alta,cea de jos lipita de bucatarie si ambele cu geam.Daca as muta baia de jos intre CT si bucatarie ar creste suprafata casei inutil + ce sa fac cu spatiul imens care ar ramane intre scara si  birou?
3.CT subdimensionata:aici e inca in lucru, daca va fi cazul sa fie mai mare o voi face. Camera are 1.8m×1.6m, aici am nevoie de centrala pe gaz, boiler, masina spalat, panou electric si un mic raft cu diverse.Mie mi se pare ca incap in acest spatiu. Este cumva o restrictie legala privind suprafata camerei in care se afla centrala termica?
4.Dressingul cat un dormitor de mare: dupa cum am spus in post-ul anterior nici mie nu imi place si de aceea am inclus acea logie pentru a incerca sa mai dau si alta utilitate acelui spatiu, altfel iesea de 7m lung. Nu am nevoie de un al patrulea dormitor la etaj. Candva am avut un dormitor la bloc transformat in dressing si era chiar placut asa ca incerc sa ma impac cu ideea ca platesc constructia unei camere cam prea mare pentru scopul ei dar acel spatiu rezulta din configuratia parterului.
5. grinda aparenta din living necesita un stalp care se afla in dreptul usii: aici nu e definitivata solutia constructiva... oscilez intre a muta usa sau a face peretele de deasupra din rigips pentru a renunta la grinda daca este posibil acest lucru, ramame de vazut...
6. Zidurile nu se suprapun: am observat acest lucru de la inceput, dar daca le-as suprapune ar iesi dresingul si mai mare in detrimentul dormitorului. Nu stiu cat va costa in plus structura pentru ca sa ramana asa dar voi vedea. As vrea totusi sa ramana asa.
7 Intrarea ingusta in office: Nici mie nu imi place, poate o mai latesc un pic , inca ma gansesc dar nu prea vreau sa iau nici din bucatarie si nici din baie care are 1.8 m latime. Ideal ar fi sa nu existe acel culoar dar variantele de eliminare au multe dezavantaje: cresc amprenta casei si la etaj dressingul devine deja hala de productie.





#26
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Nu inteleg de ce iti trebuiesc 2 ferestre in dormitoare.

#27
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005

View Postxjl, on 10 februarie 2015 - 16:34, said:

Nu inteleg de ce iti trebuiesc 2 ferestre in dormitoare.
Acest aspect e inca in lucru. Nu imi trebuiesc, chiar ma deranjaza cu amplasarea TV-ului dar am senzatia ca fatadele casei vor arata foarte urat doar cu cate un singur geam pe toata latimea casei. Daca gasesc o varianta in care sa arate bine cu un geam cu siguranta le tai de acolo.

#28
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Parerea mea este ca se poate mai bine de atat, in special la etaj. Ai doar 3 dormitoare si o baie in 113mp. De ex., usa din acel hol de langa baie unde da, vrei un balcon ceva acolo? Sunt de parere ca in 113mp ai putea avea un dormitor matrimonial cu dressing si baie separate, celelalte doua dormitoare deservite de o alta baie , plus un spatiu de depozitare sau eventual o uscatorie...
Si la parter cred ca ai putea ingloba in amprenta aia si o camara pentru bucatarie.

#29
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Pentru asta trebuiesc desenate fatadele si vazut dupa.

#30
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005

View Postthe_lion, on 10 februarie 2015 - 17:02, said:

Parerea mea este ca se poate mai bine de atat, in special la etaj. Ai doar 3 dormitoare si o baie in 113mp. De ex., usa din acel hol de langa baie unde da, vrei un balcon ceva acolo? Sunt de parere ca in 113mp ai putea avea un dormitor matrimonial cu dressing si baie separate, celelalte doua dormitoare deservite de o alta baie , plus un spatiu de depozitare sau eventual o uscatorie...
Si la parter cred ca ai putea ingloba in amprenta aia si o camara pentru bucatarie.

Usa de langa baie ori va da intr-un balcon ori va deveni geam. Scopul acelui culoar este de a avea lumina naturala in holul de la etaj.

Referitor la baie si dressing separat pentru dormitorul matrimonial, desi vad ca e la moda asa in ultimii ani, nu agreez aceasta varianta datorita circulatiei "mirosurilor umane" care  vin din baie direct in dormitor si din dormitor direct in dressing (chiar si daca nu exista baie). Am observat aceste lucruri prin hoteluri pe unde am mai fost si chiar este suparator.  Prefer un dressing comun pentru toata casa cu intrare separata. Dormitoarele sunt destul de mari  pentru a pune un dulap mai mic (sau chiar si mare) la nevoie pentru lucrurile strict personale .

Cei 113mp sunt suprafata construita , cea utila este de aproximativ 90 mp. In  90 mp poti avea una sau 10 camere depinde de optiunea fiecaruia, oricum raman tot 90 mp utili (+/- ceva pereri). Sigura suprafata inutilizabila este acel culoar spre baie dar mi se pare importanta totusi lumina naturala in acel hol.

#31
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

View Postwrs, on 10 februarie 2015 - 07:24, said:

Luand fiecare problema in parte, lucrurile stau in felul urmator:
1.bucataria opusa livingului:daca le-as face pe aceeasi parte ambele ar iesi prea inguste, in plus prefer ca bucataria sa fie spre spatele curtii iar livingul catre strada si deasemenea in mod expres nu vreau iesire din living in terasa. Care este dezavantajul ca sunt in parti opuse?
2.baile nu vin una peste alta:ideal ar fi una peste alta,cea de jos lipita de bucatarie si ambele cu geam.Daca as muta baia de jos intre CT si bucatarie ar creste suprafata casei inutil + ce sa fac cu spatiul imens care ar ramane intre scara si  birou?
3.CT subdimensionata:aici e inca in lucru, daca va fi cazul sa fie mai mare o voi face. Camera are 1.8m×1.6m, aici am nevoie de centrala pe gaz, boiler, masina spalat, panou electric si un mic raft cu diverse.Mie mi se pare ca incap in acest spatiu. Este cumva o restrictie legala privind suprafata camerei in care se afla centrala termica?
4.Dressingul cat un dormitor de mare: dupa cum am spus in post-ul anterior nici mie nu imi place si de aceea am inclus acea logie pentru a incerca sa mai dau si alta utilitate acelui spatiu, altfel iesea de 7m lung. Nu am nevoie de un al patrulea dormitor la etaj. Candva am avut un dormitor la bloc transformat in dressing si era chiar placut asa ca incerc sa ma impac cu ideea ca platesc constructia unei camere cam prea mare pentru scopul ei dar acel spatiu rezulta din configuratia parterului.
5. grinda aparenta din living necesita un stalp care se afla in dreptul usii: aici nu e definitivata solutia constructiva... oscilez intre a muta usa sau a face peretele de deasupra din rigips pentru a renunta la grinda daca este posibil acest lucru, ramame de vazut...
6. Zidurile nu se suprapun: am observat acest lucru de la inceput, dar daca le-as suprapune ar iesi dresingul si mai mare in detrimentul dormitorului. Nu stiu cat va costa in plus structura pentru ca sa ramana asa dar voi vedea. As vrea totusi sa ramana asa.
7 Intrarea ingusta in office: Nici mie nu imi place, poate o mai latesc un pic , inca ma gansesc dar nu prea vreau sa iau nici din bucatarie si nici din baie care are 1.8 m latime. Ideal ar fi sa nu existe acel culoar dar variantele de eliminare au multe dezavantaje: cresc amprenta casei si la etaj dressingul devine deja hala de productie.
1. observ ca in living e schitat un loc de dining, probabil pentru mese mai speciale (musafiri sau mese festive/aniversari in familie); dezavantajul in acest caz, este ca din bucatarie pana la masa respectiva parcurgi vreo 5m, cu mainile pe tava cu pahare, friptura, oala de supa, etc. :)
2. daca baile nu vin una peste alta, cum ar fi ideal, trebuie sa te gandesti la coloanele de scurgere, pe unde vor traversa; mai practic mi se pare sa inversezi la parter baia cu C.T. si bucataria cu office-ul
3. normativele de gaze impun suprafete minime ale incaperilor si dimensiunile minime ale suprafetelor vitrate din aceste incaperi (pe langa distante minime de aprox. 0,5m de la centrala/boiler pana la peretii laterali, plus distante minime pana la pardoseala, tavan); nu mai retin exact, dar la bucatariile (considerate cele mai mici incaperi comune acceptate pentru instalatii de gaze) cu centrala murala pe gaz, volumul minim era apropiat de 8mc (un cub cu latura de 2m), iar un geam de dimensiune minima (0,05mp suprafata vitrata la fiecare mc volum interior) inseamna cam 0,4mp, adica un patrat cu latura mai mare de 0,6m (0,6m x 0,6m = 0, 36mp); avand in vedere ca ai pe langa centrala si boiler si o masina de spalat si mai vrei sa pui niste rafturi, cred ca un spatiu de 2m x 2m ar fi un minim necesar
4. daca nici tie nu-ti place dimensiunea mare a dressing-ului, poti aloca mai mult spatiu logiei, faci o usa cu geam (pe post de iluminator) la dormitor, inspre logie si renunti la geamul din spatele televizorului; conform pct. 2, sub dormitor ar veni office-ul, tot cu un singur geam, pe acelasi perete (pentru simetrie exterioara a geamurilor pe nivele)  
5. chiar daca faci la etaj perete de rigips intre dormitoare, pentru a sustine o placa de beton (peste parter) lunga de 8m, cred ca e nevoie de o grinda intermediara si stalpi stanga-dreapta
6. solutii sunt ca sa pastrezi ziduri ce nu se suprapun, dar costa in plus ... daca nu te deranjeaza, dupa ce afli de la constructor/structurist ce solutii si costuri suplimentare sunt, e ok
7. vezi ce am scris la pct. 2; inversarea bucatariei cu office-ul, poate-ti vin ceva idei (de genul o a 2-a intrare de afara, direct in office) ;)

#32
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
Schimbarea CT cu baia de la parter e imposibila deoarece nu pot avea geam pe spate ci CT fara geam nu se poate, si din acest motiv cade si ideea de a inversa bucataria cu biroul.prefer mai degraba bucataria dreptunghiulata decat biroul .
Ct are 1.80x1.65m care la o inaltime de 2.8 are un volum de  8.3 mc. Suprafata geamului  nu e o problema, e loc destul , geamul oricum va fi inalt ceva de genul 0.4m l x1.4m h,
Daca avand livingul si bucataria pe parti opuse are ca singur inconvenient distanta intre ele stau linistit, prefer acest minus decat sa le am pe ambele inguste dar pe aceeasi parte; oricum distanta intre ele e de 4m fata de 2 cat ar fi intre usi daca ar fi pe aceeasi parte.

Oricum la acest stadiu orice e in discutie, nu am batut nimic in cuie . Am primit cateva observatii pertinente cum sunt cea cu pozitionarea usii de la living si normele pentru CT asa ca multumesc tuturor celor care arunca un ochi pe ce postez si isi dau cu parerea.

Referitor la solutiile tegnice pentru a avea pereti ce nu se suprapun , care sunt acestea in mare?  A mai facut cineva acest lucru? Banuiesc ca vor fi necesare grinzi mai mari , planseu mai gros, armare mai multa .

#33
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005
Azi am primit certificatul de urbanism , dupa fix 3 saptamani. Sper ca si autorizatia da mearga la fel de repede.

#34
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postwrs, on 26 februarie 2015 - 15:46, said:

Azi am primit certificatul de urbanism , dupa fix 3 saptamani. Sper ca si autorizatia da mearga la fel de repede.
Super tare!!!! Asta e o minune.
Bravo

#35
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

View Postwrs, on 09 februarie 2015 - 14:20, said:

Nu vreau sa plec de la un buget initial. As vrea mai intai sa fac un plan asa cum imi doresc , apoi o estimare a costurilor bazate pe plan (evident grosiera nu la precizie de cuie si sarma) si apoi sa caut un echilibru intre ce vreau si ce pot: mai tai din suprafata  sau mai astept sa strang bani.
O estimare pe care am sa o fac este cat va costa subsolul in plus fata de fundatie normala. Am citit nenumarate discutii despre costul subsolului si utilitatea lui dar nu am vazut un exemplu concret de genul: fundatie normala X lei; varianta cu subsol X+Y lei. In ceea ce ma priveste pe mine, subsolul sigur va exista , mai ales ca salveaza din suprafata curtii unde altfel as face o magazie ; ramane de vazut cat de mare in functie de valoarea Y.
Una peste alta cam asa arata schitele facute de mine.
Am folosit floorplanner dar cand export in jpeg nu salveaza toate distantele + alte limitari (ex: scara apare doar cu 14 trepte dar in realitate are 16 dintre care 2 la mijlocul podestului : 7+2+7).
Ceea ce inca imi da dureri de cap este la dormitoare pozitionarea TV-ului in dreptul geamurilor si dressingul cu acea logie pe post de uscator de rufe.

La ce spatiu ai ar trebui o compartimentare excelenta, nu ce prezinti aici.
Etajul se poate compartimenta ca aici : http://www.huf-haus....ouse-art-3.html - poza din mijloc
Sau complet ca aici, dar fara acea iesire pt locul de luat masa : http://www.huf-haus....ouse-art-3.html
Centrala se poate monta si in bucatarie daca prevezi un spatiu nu neaparat inchis.

#36
wrs

wrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.11.2005

View PostAlxdava, on 26 februarie 2015 - 16:19, said:


La ce spatiu ai ar trebui o compartimentare excelenta, nu ce prezinti aici.
Etajul se poate compartimenta ca aici : http://www.huf-haus....ouse-art-3.html - poza din mijloc
Sau complet ca aici, dar fara acea iesire pt locul de luat masa : http://www.huf-haus....ouse-art-3.html
Centrala se poate monta si in bucatarie daca prevezi un spatiu nu neaparat inchis.


Pai cam asa si este etajul, ca in poza din mijloc. Diferenta vine de la faptul ca in acel proiect latimea este 9.4m iar la mine 7.7. De aceea dresingul nu poate fi dormitor ca in acel plan si nici intrarea in el nu se poate face pe latura mica (nu e loc de usa acolo pentru ca are latimea exact cat scara). La baie inca ma mai gandesc daca o fac un pic in consola sau nu si daca o fac pe toata latimea holului (asta in functie de lumina care va fi in hol).
in privinta intrarii din strada nu am ce face pentru ca la 7m deschidere interioara nu prea merge asa ca va ramane probabil pe laterala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate